Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2011, 13:24:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi îți faci pașaportul cum vrei tu și apoi tai cu creionul sau cu pixul, faci un X peste cip și gata, căci Domnul este mai puternic decât satana gLumii acesteia, eu așa aș face ca să nu mă vrăjească cu superstiții și blesteme. Și dacă a zis duhovnicul tău să-ți faci fără griji, fără probleme, atunci fă-ți căci credința și ascultarea de mai mare e bineplăcută lui Dumnezeu mai ales că duhovnicul v-a răspunde de hotărârea luată de tine dacă-l asculți. Deci dacă va fi vina cuiva atunci va fi vina duhovnicului și tu scapi fără greșală căci ai întrebat pe mai marele tău.

Mai ești blocată în proiect?

Last edited by vsovivi; 28.07.2011 at 13:26:55.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2011, 13:32:28
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci dacă va fi vina cuiva atunci va fi vina duhovnicului și tu scapi fără greșală căci ai întrebat pe mai marele tău.
Nu mai abera, popa e si el om si nu este cu nimic mai special decat nimeni.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2011, 13:39:07
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Mihai36
Nu era vb de faptul ca nu vei mai putea cumpara cu pasaportul electronic,ci ca nu vei mai putea cumpara fara cipul din corpul tau!Si nu trebuie sa fie o chestiune imediata!Pana in 2017 mai au timp!Mai inventeaza 2-3 atacuri teroriste,lumea o sa fie speriata iar guvernul o sa le spuna ca cipurile implantate vor fi unica solutie ca sa fie in siguranta si ca doar teroristii nu vor avea cipuri.Am dat doar un exemplu.
Asa, stiam ca sint scenarii (si nu toate identice) de acest fel insa daca accepti sau nu unde e fiara si unde e progonirea ei ? doar in asta ca te ia ca si terorist? pai daca ar pune toti chip nu ar mai prigoni pe nimeni.

Eu stiu ca s-a purtat acest semn scris cu rosu pe banderole albe intro perioada in Renania ocupata de nemti (unde nemtii erau deja o minoritate importanta) cind majoritatea populatiei locale a pactizat cu ocupantul iar cei care nu aveau banderola sau chipiu cu semnul Reih-ului nu aveau voie sa vinda sau sa cumpere insa fiara era Hitler (care vorbea impotriva lui Dumnezeu ca fiind nedrept si inexistent) iar vina prigonirii era evidenta.
Doar ca acest lucru azi este trecut sub tacere fiindca este rusinos insa la o adica el va trebui sa iasa la lumina -istoricii de meserie mai ales cercetatorii istorici cunosc amanuntele. Deci si atunci a existat posibilitatea refuzului si a emigrarii in alta parte a Frantei- lucru care s-a si intimplat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2011, 14:02:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma rog lui Dumnezeu sa-mi ajute sa traiesc fara cip, adica fara carduri electronice si fara pasaport electronic. Nu sunt de acord cu documentele electronice si nu vreau sa le folosesc.

Am multa incredere in parintele Paisie Aghioritul, un sfant al zilelor noastre, care ne-a avertizat cu mult timp in urma ca nu e bine sa le luam. Spunea ca ne obisnuim cu ele si apoi ni se pare normal sa acceptam si microcipul implantat.

Daca luam documentele electronice premergatoare, capacitatea de a ne impotrivi implantarii cipului se anihileaza, adica, mai pe romaneste, ne indracim. Anormalul ni se va parea normal si vom rade si noi de ,,inapoiatii'' care nu accepta aceasta inovatie tehnologica.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2011, 14:34:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ma rog lui Dumnezeu sa-mi ajute sa traiesc fara cip, adica fara carduri electronice si fara pasaport electronic. Nu sunt de acord cu documentele electronice si nu vreau sa le folosesc.

Am multa incredere in parintele Paisie Aghioritul, un sfant al zilelor noastre, care ne-a avertizat cu mult timp in urma ca nu e bine sa le luam. Spunea ca ne obisnuim cu ele si apoi ni se pare normal sa acceptam si microcipul implantat.

Daca luam documentele electronice premergatoare, capacitatea de a ne impotrivi implantarii cipului se anihileaza, adica, mai pe romaneste, ne indracim. Anormalul ni se va parea normal si vom rade si noi de ,,inapoiatii'' care nu accepta aceasta inovatie tehnologica.
subscriu. e ca si cum ai alerga cu viteza stiind ca in apropiere e o mare prapastie si zici:nici o grija, doar nu sunt idiot sa ma arunc in ea, ma voi opri la marginea ei.
Sti care e riscul?ca din cauza vitezei cand ajungi la marginea prapastiei sa nu te poti opri, din inertie sa tot mergi inainte.

poti sa faci o mie de X pe acte, asta nu anihileaza efectul pe care il au aceste cipuri biometrice asupra vietii, si nu pentru ca nu ar avea putere crucea ci pentru ca nu poti binecuvanta un lucru al diavolului:cum nu poti binecuvanta tigara, tuica s.a
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2011, 15:04:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Nu mai abera, popa e si el om si nu este cu nimic mai special decat nimeni.
Pentru cel credincios este.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2011, 15:05:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
poti sa faci o mie de X pe acte, asta nu anihileaza efectul pe care il au aceste cipuri biometrice asupra vietii, si nu pentru ca nu ar avea putere crucea ci pentru ca nu poti binecuvanta un lucru al diavolului:cum nu poti binecuvanta tigara, tuica s.a
Haha, sigur, si telefonul si calculatorul si Internetul, de ce nu?

Atunci ce mai cauti pe aici?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.07.2011, 15:09:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ma rog lui Dumnezeu sa-mi ajute sa traiesc fara cip, adica fara carduri electronice si fara pasaport electronic. Nu sunt de acord cu documentele electronice si nu vreau sa le folosesc.
Pai calculatorul de ce-l folosesti? Ca e plin de cipuri.
Si telefonul la fel?

Citat:
Am multa incredere in parintele Paisie Aghioritul, un sfant al zilelor noastre, care ne-a avertizat cu mult timp in urma ca nu e bine sa le luam. Spunea ca ne obisnuim cu ele si apoi ni se pare normal sa acceptam si microcipul implantat.
Da si mai zicea ca in America oamenilor li se tatueaza coduri de bare cu laser pe frunte.
Si alte aiureli care le-o auzit si el pe la altii preacuviosi si naivi ortodocsi creduli.

Stai tu ca pana ai sa ajungi la cip implantat daca o fi vreodata sa fie si sa aiba vreo semnificatie spirituala, vezi sa nu te impiedici si sa cazi taman in groapa din fatza usii pe care n-ai cum sa o vezi ca esti cu ochii pe groapa-care-poate-exista in curtea vecinului.

Citat:
Daca luam documentele electronice premergatoare, capacitatea de a ne impotrivi implantarii cipului se anihileaza, adica, mai pe romaneste, ne indracim. Anormalul ni se va parea normal si vom rade si noi de ,,inapoiatii'' care nu accepta aceasta inovatie tehnologica.
Am auzit ca se indracesc unii mai tare de la Internet si diverse bloguri "ortdoxe" care iti zic cum sa dai cu parul in stanga si dreapta si daca esti ortodox apoi musai sa umbli cu sabia in mana si sa tai capul necredinciosilor..

Desigur, metaforic vorbind..dar nu stiu cum se face ca din ce scriu admiratorii la comentarii nu prea par genul metaforic..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.07.2011, 15:13:49
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, sigur, si telefonul si calculatorul si Internetul, de ce nu?

Atunci ce mai cauti pe aici?
Si vsovivi la intrebarea aceasta a facut 180° si brusc calculatorul nu mai este ceva rau... si banuiesc ca la fel vor face si cei ce vor raspunde la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.07.2011, 15:39:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si daca nu e bine sa iti faci, eu cum mai ies din Canada? Raman blocata aici?
O idee: îți faci pașaport, vii înapoi în țară și-i dai foc după aia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 12:09:52
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44