Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2011, 17:14:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Daca noi avem putere de intarire, o scara spre mantuire din partea lui Hristos, cei care se leapada de Hristos de la cine primesc ei oare "putere"? Oare diavolul cand vede ca mai pierde inca un suflet oare el sta cum mainile in san si asteapta? Lupta cu diavolul nu este asa de usoara si nu putem spune ca nu sunt periculosi daca nu-i cunoastem intr-adevar. Inseamna ca nu cunoastem cat de puternic este diavolul si cate este in stare sa faca ca un suflet sa-si piarda calea spre mantuire. Dar in loc sa am sustinere la ceea ce am spus ca sa ne ferim de rautatea lor si sa avem grija cu cine intram in legatura caci nu stim cine este cel de langa noi, nu primesc nimic altceva decat niste raspunsuri negative "ca nu sunt periculosi" ca eu vreau sa incing spiritele etc. Fratilor eu nu doresc raul nimanui, si nici incingerea spiritelor caci nu asa castigam Imparatia Cerurilor ci dimpotriva fac ceea ce ar trebui sa faca fiecare crestin si care a fost botezat in numele Tatalui si Al Fiului si Al Sfantului Duh, si anume "Va rugam insa, fratilor, dojeniti pe cei fara de randuiala, imbarbatati pe cei slab la suflet, spijiniti pe cei neputinciosi, fiti indelung-rabdatori fata de toti" Tes. 4, 14
Sa ascultam sfatul duhovnicului in aceasta privinta. Si poruncile bisericesti. Noua, ortodocsilor, nu ne este permis sa citim carti de la sectari. De ce sa le primim? Ca sa ce? Am citit tot ce s-a scris despre Ortodoxie? De ce sa riscam sa tradam Ortodoxia mai inainte de a o cunoaste?

In general, sectarii au succes atunci cand intalnesc oameni crestini doar cu numele, care au auzit ceva de Dumnezeu, dar nu prea I-au dat importanta. Un ortodox practicant stie de ce e ortodox.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2011, 20:22:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca sustin ca nu fac parte din niciun cult religios, nu stiu daca putem s aii numim sectanti... au un mod aparte de a intelege sensul adevarat al vietii. Cum se spunea cineva mai sus, un crestin ortodox stie ce are de facut!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pt sectanti: de ce va considerati copiii sfinti? lacrimi Secte si culte 601 20.08.2011 10:03:55
Atentie la cursurile NLP mihailt Generalitati 122 02.06.2010 22:27:40
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11