Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.07.2011, 00:14:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar daca priveste neutru(neutru fata de variantele prezentate) : zeflemist, mistocar , persiflativ, in gluma sau chiar in deridere, zimbitor si aluziv la orice , neincrezator si segalnic ... atunci deoache sau nu ?
Nu.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar inteleg ca exista 2 feluri de deochi : deochiul rau, tulburent, cauzator de stari neplacute ... isvorit din gindurile negre , din ura, invidie, disturbant si numit in consecinta disdeochi, nu ?
Si deochiul favorabil, pozitiv, benefic, sau eutrofic (= care face bine, care ne maguleste, care ne face precum gaina motata) care se face din admiratie si iubire sincera si care poate fi stimulativ, purtind numele de eudeochi !
In mistoul facut, ati pierdut tocmai esentialul :efectul este acelasi in ambele cazuri.Nu exista deochi negativ si deochi pozitiv.Doar "sursa" difera. Iar "victima" prezinta aceleasi simptome.
Exista copii mici deocheati chiar de parintii lor.Pentru ca sunt copii reusiti si se mira parintii de frumusetea lor. In acest caz vorbim de "ochi buni".Si sunt femei frumoase pe care le deoache lumea( in special alte femei mai putin inzestrate) frecvent.Aici vorbim de "ochi rai".In ambele cazuri, asa cum am spus, efectele deochiului sunt aceleasi.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Interesanta postare
Nu stiu cat a fost de interesanta dar a fost sincera ( adica n-a fost la misto).

Last edited by Melissa; 12.07.2011 at 00:43:12.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.07.2011, 00:16:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iti multumim si tie, Frate, pentru remediul la deochi postat mai sus. Am insa o intrebare: cel cu grupa sangvina AB IV sa aiba RH-ul pozitiv sau negativ?
Da, este o omisiune a mea , pt. care imi cer iertare : Rh-ul este si el musai sa fie negativ pt. a nu exista nici o corespondenta/asociere cu deochetorul , altminteri efectul nu se instaleaza !!!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2011, 19:43:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
atunci cind esti deocheat trebuie ca in prima jumatate de ora de la lansarea deochiului sa te frece cineva la buric , in sensul acelor de ceasornic cu saliva de la un apropiat care sa aibe obligatoriu grupa sanghina AB IV si sa rosteasca un anume descintec .
Se spune ca asa negresit este inlaturat deochiul .
!1.Cati pacienti a-ti frecat ( vindecat ) pana acum ?
2.Cat dureaza in medie o sedinta ?
3.Care este tariful pe care-l percepeti ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.07.2011, 21:06:16
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Din cunostintele mele, feromonii artificiali pot cauza stari de oboseala, cascat, dureri de cap, supradoze de feromoni artificiali au cauzat si sentimente temporare de depresie.

Asadar, dupa mine, feromonii naturali sunt cei care pot provoca aceleasi simptome, feromonii artificiali (in special androstenon, androsteron si androstenol) fiind "copiati" dupa chimicalele gasite in transpiratia omului .

Deochi...depenis...mda . Iar povestile cu ghinion si lucruri rele care i se intampla persoanei nu stiu cata vreme ...sunt povesti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.07.2011, 21:21:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
!1.Cati pacienti a-ti frecat ( vindecat ) pana acum ?
2.Cat dureaza in medie o sedinta ?
3.Care este tariful pe care-l percepeti ?
Cine te-a deocheat, Cristi? :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2011, 23:25:11
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
... trebuie ca in prima jumatate de ora de la lansarea deochiului sa te frece cineva la buric , in sensul acelor de ceasornic cu saliva de la un apropiat care sa aibe obligatoriu grupa sanghina AB IV si sa rosteasca un anume descintec .
....
*goes to hurl in a bucket*
si la dupa ce te freaca bine cu bale, nu iti de si niste "suc galben"?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2011, 00:23:56
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul

PS. Pentru placebo ar trebui să cred că bomboana e pastilă; or, dacă o iau singur nu văd cum aș putea să mă mint că e altceva.
nu...trebuie doar sa crezi ca o sa iti treaca durerea de cap si gata, incearca sa vezi ce simplu e si nu iti mai trebuie exorcizare :)
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2011, 00:31:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
nu...trebuie doar sa crezi ca o sa iti treaca durerea de cap si gata, incearca sa vezi ce simplu e si nu iti mai trebuie exorcizare :)
Efectul Placebo implica neaparat un preparat medicamentos ..inactiv desigur:-)

Ceea ce spui tu e simpla autosugestie.Buna si asta.:-)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2011, 00:35:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
!1.Cati pacienti a-ti frecat ( vindecat ) pana acum ?
2.Cat dureaza in medie o sedinta ?
3.Care este tariful pe care-l percepeti ?
Cred ca lucreaza la negru de nu-ti raspunde..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2011, 09:32:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
nu...trebuie doar sa crezi ca o sa iti treaca durerea de cap si gata, incearca sa vezi ce simplu e si nu iti mai trebuie exorcizare :)
Vorbești din proprie experiență?
Și apoi, crede-mă că deochiul nu e o simplă durere de cap. Cei deocheați știu să facă diferența. Manifestările sunt specifice: căscat nervos, slăbiciune, stare de rău, eventual și durere de cap.
E ușor să crezi că nu există ceva ce n-ai cunoscut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre deochi CM Generalitati 13 01.07.2009 14:35:28
despre descantece si deochi mara2008 Rugaciuni 3 04.07.2008 18:08:04
Despre deochi Elena78 Generalitati 3 09.05.2008 00:19:31