Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.11.2016, 19:44:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar acolo la Oncologic nu ați avut parte de un grup de suport?
Nu ați discutat împreună cu alți pacienți despre situația dvs., atunci când vă era foarte greu?
Și nu a fost condus grupul de un psiholog clinician specializat în treaba asta?
Și nu v-a ajutat procesul de grup, mai ales pe plan emoțional?

Iar dacă a fost așa (pentru că știu foarte bine ce se întâmplă acolo, din amară experiență personală), de ce spuneți ce spuneți despre psihologi?
Îmi pare rău că nu ați înțeles încă tot ce trebuia din experiența teribilă prin care ați trecut.
În ce mă privește, sper să o scoateți cu bine la capăt și să dobândiți un strop de recunoștință, din necazul ăsta, pentru cei care v-au fost alături în zilele acelea cumplite.
Doamne ajută!
Nu vă jenați, uneori, să vă priviți în oglindă? Dvs. vă considerați în continuare ... om creștin? Aflat în Postul Nașterii Domnului, cum ziceați?... Sărmane om... Să vă ajute Bunul Dumnezeu, că aveți mare nevoie din câte se vede pe aic
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.11.2016, 19:45:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am sustinut niciodata ca psihologia ar fi inutila insa un psiholog bun nu stiu daca e usor de gasit.
Ca să îl găsești și să te convingi că e bun sau rău, trebuie ca mai întâi să îți accepți situația și apoi să îi treci pragul.
Acolo, doar acolo în relația directă cu terapeutul și în travaliul la care te angajezi, vei putea evalua cât e de eficient psihologul respectiv. În baza propriei tale evoluții.
În rest, mecanisme de apărare...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.11.2016, 19:50:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu vă jenați, uneori, să vă priviți în oglindă? Dvs. vă considerați în continuare ... om creștin? Aflat în Postul Nașterii Domnului, cum ziceați?... Sărmane om... Să vă ajute Bunul Dumnezeu, că aveți mare nevoie din câte se vede pe aic
Cristiboss, din păcate (și din fericire) eu știu destul de bine ce și cum este cancerul. Iar rolul unui grup de suport pentru pacienții din Oncologic este decisiv, adeseori.
Dacă nu cunoașteți despre ce e vorba, mai ales în problema asta, vă recomand cu tărie să vă abțineți de la comentarii absurde.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.11.2016, 19:51:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Aș propune și o listă de subiecte pentru dezbateri întru clarificare:
1. Domeniul Psihologiei; limite. Este acesta o provocare sau o stânjenire a Bisericii?
2. Motivele și scopurile activității psihologilor.
3. Metode (căi) de cunoaștere și intervenție în Psihologie. Comparație cu activitatea Bisericii.
4. Problema sensului vieții - comparație și relații între abordarea Bisericii și cea a psihologiei.
5. Moartea - comparație și relații.
6. Mântuirea - este, oare, de competența psihologilor???
7. Păcatul - este oare de competența psihologiei?
8. În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii? Exemple concrete.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.11.2016, 20:00:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aș propune și o listă de subiecte pentru dezbateri întru clarificare:
1. Domeniul Psihologiei; limite. Este acesta o provocare sau o stânjenire a Bisericii?
2. Motivele și scopurile activității psihologilor.
3. Metode (căi) de cunoaștere și intervenție în Psihologie. Comparație cu activitatea Bisericii.
4. Problema sensului vieții - comparație și relații între abordarea Bisericii și cea a psihologiei.
5. Moartea - comparație și relații.
6. Mântuirea - este, oare, de competența psihologilor???
7. Păcatul - este oare de competența psihologiei?
8. În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii? Exemple concrete.
Ei, așa mai veniți la mal!
Dar nițel cam târziu, totuși...
Trecînd peste asta, puteți deschide un topic separat și particip cu plăcere la dezbatere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.11.2016, 09:01:24
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar acolo la Oncologic nu ați avut parte de un grup de suport?
Doamne ajută!
In primul rand multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a ingaduit sa ajung acolo. Asa am avut ocazia sa cunosc oameni minunati. Doctori si pacienti. Cu adevarat, nu stiu daca exista mai mare intelepciune decat sa stai la capataiul unui muribund..
Precizez acestea, frate drag, nu ca sa par "grozava" ci pentru ati da posibilitatea sa ma 'simti" dincolo de ecran..
In al doilea rand, da! Stiu exact ce spui. Acolo unde am stat, eram jumatate paleative jumatate "putin mai norocosi".
Nu stiu parerea sau trairea prietenilor mei din spital, stiu insa ca eu, slava Domnului am avut prieten, ajutor, psiholog pe parintele meu duhovnic. Ca sa parafrazez pe parintele Rafail Noica (conferinta de la Iasi "Intalnirea cu duhovnicul"), duhovnicul este ca un telefon.. el, transmite ceea ce tu vrei sa spui Lui Hristos..
Atata dragoste, pace, bucurie mi-a ingaduit Maica Domnului sa primesc prin purtarea de grija a parintelui ca prezenta psihologului nu a fost necesara. Eu am ales pe Hristos. Deci nu pot fi recunoscatoare de ceva ce nu am cunoscut.

Acum, ca sa intelegi punctul meu de vedere. Sant mama. Traiesc in lume. Particip la sedintele cu parintii, ma intalnesc cu alti parinti si VAD cat rau face psihologia..dar vom reveni la acest subiect cand se va deschide un nou topic. Sa lasam aici spatiul pentru tema aleasa. "Transfuzia de sange"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.11.2016, 09:08:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu psihologia face rău, doamnă, ci oamenii care se folosesc prost de ea.
Psihologia, ca și uneltele duhovnicești dealtfel, e o sabie cu două tăișuri. Depinde cine o folosește și în ce scopuri.

P.S. Foarte bine că ați ținut strâns de Maica Domnului! Cred că ați făcut cel mai bun lucru cu putință. Dar să știți că Ea îi iubește și pe unii psihologi. Chiar și pe psihologii atei, uneori! Pentru că aceștia aduc bucurie Fiului Ei, aplicîndu-I Învățătura și Porunca, prin munca jertfelnică pe care ei o fac și prin pasiunea cu care cercetează omenescul din oameni.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.11.2016, 09:21:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Părerea dvs., stimate domn.
Nu arătați altceva decât ignoranță. Și obrăznicia infantilă de a-i da lecții de psihologie unui psiholog.
Cum voiți....
Doctore, vindeca-te pe tine insuti!
ps: orice este bun pe lumea asta, difera doar intrebuintarea (buna sau rea) omului de acel ceva. Sa nu uitam care a fost scopul pentru care Alferd Nobel a inventat dinamita, si la ce scop a fost folosita de mare majoritate a lumii: la razboi!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.11.2016, 10:01:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Încă un cugetător sfătos...
Bre, da mulți sunteti!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.11.2016, 10:36:13
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Acum dupa 70 de ani de transfuzii se spune: de fapt transfuzia este un mini-transplant. Se formeaza anticorpi iar foarte multi mor. La un anumit timp dupa transfuzie. Dar este salvatoare pentru cazurile de urgenta.
Inainte de fiecare transfuzie, primitorului i se fac teste pentru determinarea grupei sangelui si rh-ului; si in functie de acestea doua, primitorul va primi sange compatibil cu al sau. Deci, daca se respecta protocoalele, transfuzia nu face nici un rau.
Nu va luati dupa martorii lui iehova... ei manipuleaza intr-un mod grosolan.

Last edited by bluester; 17.11.2016 at 10:39:30.
Reply With Quote
Răspunde