Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.06.2009, 17:09:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit o vacanta

Citat:
În prealabil postat de lovemariuta Vezi mesajul
Va multumesc tuturora pentru sfaturile care mi le-ati dat din inima.Sper sa am puterea sa pot sa tin cont de toate.Nu pot sa fug pentru ca sufletul ma impiedica sa fac acest lucru.Imi doresc asa de mult sa fie al meu incat ratiunea nu isi mai are loc.Imi doresc asa de mult sa revin la normal, sa incep sa zambesc, sa mananc, sa dorm, sa am puterea sa ies cu prietenii si sa ma gandesc ca viata mea nu se termina la el.Cu toate ca durerea ma apasa asa de tare si ma simt asa de slaba in interior o sa incerc cu ajutorul lui Dumnezeu sa fiu puternica pentru parintii mei care ma iubesc din tot sufletul.Nu o sa pun iubirea pentru el mai presus de iubirea pentru parintii mei.
Sufletul meu trebuie sa inteleaga ca acest barbat nu imi apartine si nu o sa fie al meu niciodata, nu stiu cum o sa fac asta dar trebuie.


Singura mea dorinta e sa ma trezesc intr-o dimineata fara sa ma simt durerea aceasta in suflet si fara lacrimi pe obraz.

Va multumesc din suflet!
Mariuta grabeste-te si dute intr-o vacanta macar citeva zile da o fuga pina in Romania ca esti mai aproape decit mine, schimba atmosfera draga nu pierde timpul, tot spui ca nu poti forteaza-te, am auzit ca e cald si frumos in Romania chiar acum am vb cu cineva care a venit recent de la Tr. Mures. Of, of de ce nu am eu 21 de ani..........
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.06.2009, 17:25:15
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Incredere

Citat:
În prealabil postat de lovemariuta Vezi mesajul
Va multumesc tuturora pentru sfaturile care mi le-ati dat din inima.Sper sa am puterea sa pot sa tin cont de toate.Nu pot sa fug pentru ca sufletul ma impiedica sa fac acest lucru.Imi doresc asa de mult sa fie al meu incat ratiunea nu isi mai are loc.Imi doresc asa de mult sa revin la normal, sa incep sa zambesc, sa mananc, sa dorm, sa am puterea sa ies cu prietenii si sa ma gandesc ca viata mea nu se termina la el.Cu toate ca durerea ma apasa asa de tare si ma simt asa de slaba in interior o sa incerc cu ajutorul lui Dumnezeu sa fiu puternica pentru parintii mei care ma iubesc din tot sufletul.Nu o sa pun iubirea pentru el mai presus de iubirea pentru parintii mei.
Sufletul meu trebuie sa inteleaga ca acest barbat nu imi apartine si nu o sa fie al meu niciodata, nu stiu cum o sa fac asta dar trebuie.


Singura mea dorinta e sa ma trezesc intr-o dimineata fara sa ma simt durerea aceasta in suflet si fara lacrimi pe obraz.

Va multumesc din suflet!
La 21 de ani este absolut normal sa gandesti astfel, sa simti astfel, sa iubesti astfel ... Varsta frageda si pentru minte, si pentru trup, si pentru suflet!
Dar, fetita draga (imi permit sa-ti spun astfel pentru ca ai varsta nepoatei mele si parca simt ca stau de vorba cu ea ... scuze), mintea omului matur vede altfel situatiile de genul acesta, din alta perspectiva. Necuratul, impielitatul este un mare profitor si ne impinge de multe ori in directia slabiciunilor noastre. De aceea este intotdeauna o neconcordanta intre glasul inimii si cel al sufletului. Inima te indeamna pe cai "large" (vorba lui Eminescu), iar sufletul si ingerul pazitor iti spun ca nu aceea este calea cea buna... E greu sa lupti impotriva inimii, doare, doare la culme! Dar izbanda sufletului si a caii Domnului este de mii de ori mai aducatoare de dulceata decat calea larga.
Nu-ti va fi usor, dar in ziua in care te vei trezi cu gandul ca Domnul Iisus te iubeste real, fara ratiune, cu o dragoste plina de lumina, curaj, incredere vei fi cu adevarat fericita!
Roaga-te Lui sa-ti usureze durerea... Post, rugaciune si infinita nadejde, om al lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.06.2009, 20:23:54
lovemariuta lovemariuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Locație: London, England
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin MSN pentru lovemariuta Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lovemariuta
Implicit

Sper ca Dumnezeu sa isi arunce ochii catre mine si sa ma ajute sa trec peste toate.Niciodata nu m-am gandit ca sunt oameni asa de buni in jurul meu care ma pot ajuta cu o vorba buna.Va multumesc tuturora pentru ca sunteti alaturi de mine, cu toate ca ma simt asa de singura.As vrea ca inima mea sa se trezeasca si sa zica gata.....dar.....pentru durerea ce o am in suflet am nevoie de prea mult timp ca sa imi revin.Astept ca Dumnezeu sa faca un miracol pentru mine si sa imi asculte rugaciunile.

Lucruri care imi intuneca ratiunea, care ma impiedica sa vad adevarul, sa trec peste iubirea asta asa de puternica ce o simt pentru el, sunt urmatoarele:
-nu inteleg de ce Dumnezeu m-a facut sa ma indragostesc de el?
-nu inteleg daca ma iubeste de ce nu lupta pentru mine?
-cum poate sa fie tot mai important decat persoana iubita?
-oare is prea copila si cred prea tare in iubire?

Cand iubesti totul e asa de frumos, fericit, nu conteaza greutatile,iubirea depaseste tot.Sper ca iubirea ce io port sa nu ma omoare incet.

,,Iubirea intodeauna ramane cu tine, pentru ca iubirea nu e facuta cu timpul ci cu persoana cu care iti doresti sa iti petreci timpul.Nu conteaza cum e maine pentru noi, o sa facem sa ne fie bine impreuna, dar daca nu esti langa mine nu exista azi nu exista maine''

Cand iti deschizi ochii si vezi in fata ta persoana ce o iubesti cum iti daruieste cel mai furmos zambet, cel mai dulce sarut, cea mai calda imbratisare atunci simti ca traiesti.Simti ca ai un rost in lumea asta, ca ai puterea de a trece peste toate greutatile...simti ca esti om !
Sper sa ii fie mila la Dumnezeu de mine si sa imi ia durerea asta prea mare pentru mine din suflet.Am incredere ca o sa o faca!

Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si va multumesc din suflet pentru vorbele bune care mi le-ati scris.Multumesc
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.06.2009, 21:15:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lovemariuta Vezi mesajul
Imi doresc asa de mult sa fie al meu incat ratiunea nu isi mai are loc.

'Instinctul' acesta e înselator, sa nu regreti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2009, 21:18:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
'Instinctul' acesta e înselator, sa nu regreti.
Asa este ! Poate fi controlat, daca incercam sa judecam si dicolo de el.
Este, cu adevarat deosebit...deosebit de puternic, dar tot atat de inselator daca este pus mai presus de viata insasi, de simplitatea linistitoare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2009, 21:45:18
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Faceam o legatura cu alt topic în care cineva se plângea de persoana pe care o urmase orbeste ani de zile.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.06.2009, 01:58:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Ieși din casă, pur și simplu, și stai în Biserică în continuă rugăciune, varsă lacrimile acolo, cu nădejde și credință în puterea vinecătoare a Domnului. Înțeleg cât de greu îți este, dar trebuie să te ridici deasupra acestor probleme, să-ți impui să fii puternică...
Nu de la Domnul vine dragostea ta, fetiță dragă, ci din altă parte, din întuneric... Nu-l lăsa să te biruie! Luptă pentru tine, pentru sufletul tău, pentru credința ta! Spune-ți în minte ”Sunt puternică, sunt în stare să trec mai departe, am toate șansele de partea mea și sprijinitor pe Domnul!” Ohhhh, îmi dau seama că nu e simplu, dar nici prin minte nu-ți trece ce lucruri minunate face Domnul cu rugătorii Lui...

Fiică a lui Dumnezeu, nu te lăsa biruită de întuneric!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.06.2009, 02:51:45
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Draga MARIUTA:Am avut si eu episoade urate de tot in viata mea.Credeam ca n-o sa mai pot zambi vreodata.A venit si timpul cand nu numai ca zambesc,dar si rad.Nici nu mai stiu de ce am fost atat de necajita.Insa totul m-a facut mai puternica.Sper sa-ti revii cat mai curand posibil si sa-ti gasesti fericirea pe care o meriti.
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.06.2009, 12:55:03
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

draga mea, inima nu-ti va spune lasa-l....nu astepta asta si degeaba te ajuta Dumnezeu si toti cei ce au scris daca tu il iei pe nu in brate si stai asteptand sa se intample ceva....nu se va intampla decat daca iti doresti cu adevarat daca faci ceva ca acel ceva sa se intample. priveste putin dincolo de aceasta iubire bolnava, pt ca asta este, si cantareste ce e mai bine pentru tine....e mai bine sa stai si sa te topesti in suferinta la nesfarsit sau sa suferi cumplit o perioada, care din proprie experiena iti zic, si nu doar eu zic asta, vad ca si multe alte fete de aici, e scurta si dupa sa renasti....pt ca oricat de ciudat ti se pare, dupa ce ei sa iesi dintr-un astfel de cerc simti ca renasti. te rog eu frumos, da-ti aceasta shansa.....numai de tine depinde. fi sigura ca ai sa intalnesti pe altcineva care sa-ti daruiasca mai mult decat un zambet, o imbratisare.....
ai o varsta frageda...da-ti sansa sa nu regreti trecerea acestor ani, care sunt ft frumosoi, in lacrimi....
eu iti doresc tarie si putina maturitate pt a depasi aceasta situatie.....dupa intoarce-te la gandirea de 21 de ani ca e mai sanatos asa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.06.2009, 18:57:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Lovemariuta crede-ma ca suntem mai multi care am trecut prin asta. Iubirea ta nu e "a ta" de fapt. Trebuie sa gasesti un iubit care sa poata fi al tau, sa vezi ce frumoasa e iubirea impartasita. Si ti-am zis, singura cale este distanta fizica, fara nici un fel de posibilitate de comunicare...
Intra si pe site-ul Maicii Siluana.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32