Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.06.2011, 22:14:25
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In final fiecare are dreptate in felul sau , si nu putem ajunge toti la aceasi concluzie fiindca probabil avem experiente diferite mai variate sau mai putin variate, mai profunde sau mai putin , deocamdata acolo unde e fiecare treb sa se intareasca in harul sau, in nazuinta si in caracter placut Domnului asadar sa cautam sa ne ajutam
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.06.2011, 22:27:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
ma indoiesc ca ai studiat tendentios... daca da da-mi niste raspunsuri(pozitii oficiale ortodoxe) la threadul asta si la cel cu Eclesiologia.
Nu am inteles exact ce ai vrut sa spui. Mai intai spui ca te indoiesti ca am studiat tendentios. Cred ca ai vrut sa spui invers, aici are intelesul ca am studiat cu obiectivitate, iar tu cred ca voiai sa spui ca am fost subiectiv.
Asadar nu aveam cum sa fiu subiectiv pentru ca nu stiam nimic despre crestinism si apoi despre ortodoxie. Doar din ce spuneau altii despre crestinism (in general pareri new-age, nu prea favorabile crestinismului). Nu stiu ce pozitii oficiale ortodoxe, te referi la ce conceptii are ortodoxia?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.06.2011, 22:30:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In final fiecare are dreptate in felul sau , si nu putem ajunge toti la aceasi concluzie fiindca probabil avem experiente diferite mai variate sau mai putin variate, mai profunde sau mai putin , deocamdata acolo unde e fiecare treb sa se intareasca in harul sau, in nazuinta si in caracter placut Domnului asadar sa cautam sa ne ajutam
Adevarul e doar unul, nu pot fi mai multe adevaruri. Acelea sunt doar pareri, impresii. De exemplu cuiva ii plac mai mult cartofii prajiri, altuia spaghetele, sunt impresii, nu adevaruri. In schimb ca un cal are patru picioare este un adevar, nu pot exisat mai multe pareri din acestea. Aceste conceptii despre relativism provin din religiile orientale preluate de new-age.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.06.2011, 22:31:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In final fiecare are dreptate in felul sau , si nu putem ajunge toti la aceasi concluzie fiindca probabil avem experiente diferite mai variate sau mai putin variate, mai profunde sau mai putin , deocamdata acolo unde e fiecare treb sa se intareasca in harul sau, in nazuinta si in caracter placut Domnului asadar sa cautam sa ne ajutam
Important e ca fiecare, acolo unde se află, să-L caute cu sinceritate și până la capăt pe Dumnezeu, și va afla Adevărul.
Sincretismul, însă, nu poate aduce nimic bun, pentru că anulează personalitatea fiecărei religii în parte. Chiar și Dalai Lama recomanda, într-un interviu, ca fiecare să fie un bun credincios în religia sa. Trebuie făcută o alegere, căci altfel te bate vântul.

Dacă L-ai ales pe Hristos, rămâi cu El și nu mai căuta altceva, ca să nu te pierzi cu totul. Dacă nu L-ai ales pe El, rămâi cu ce ai ales și caută cu sinceritate adevărul și deplinătatea în religia pe care ți-ai ales-o. Dar cred că Hristos îți va lipsi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.06.2011, 22:45:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Important e ca fiecare, acolo unde se află, să-L caute cu sinceritate și până la capăt pe Dumnezeu, și va afla Adevărul.
Sincretismul, însă, nu poate aduce nimic bun, pentru că anulează personalitatea fiecărei religii în parte. Chiar și Dalai Lama recomanda, într-un interviu, ca fiecare să fie un bun credincios în religia sa. Trebuie făcută o alegere, căci altfel te bate vântul.

Dacă L-ai ales pe Hristos, rămâi cu El și nu mai căuta altceva, ca să nu te pierzi cu totul. Dacă nu L-ai ales pe El, rămâi cu ce ai ales și caută cu sinceritate adevărul și deplinătatea în religia pe care ți-ai ales-o. Dar cred că Hristos îți va lipsi.
Totusi, nu ne putem ghida dupa ce spune Dalai Lama, care pana la urma e pagan. Budismul tibetan e chiar diferit, contine si influente din practicile samanice ale religiei Tibetului dinainte de venirea misionarilor budisti. In cartea "7 ani in Tibet" e descris si mediumul care l-a ales pe actualul lama. http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm

Asadar, cel care e in alta relige e obligat sa caute adevarul, nu are cum sa-l gasesca in religia pagana pe care o are de la parinti. In Bilbie scrie "toti dumnezeii neamurilor sunt idoli". Porunca intai e valabila pentru toti oamenii, nu numai pentru evrei si crestini (si musulmani, sa zicem).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.06.2011, 22:55:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=catalin2;371002]
Citat:
Totusi, nu ne putem ghida dupa ce spune Dalai Lama, care pana la urma e pagan.
Am vrut să arăt că până și el este împotriva sincretismului. El a vrut să spună că fiecare religie, practicată cu sinceritate, îl înalță pe om. Și cred că așa și e, până la o anumită măsură. Mă refer la preceptele morale care se găsesc în toate. Însă nicio religie nu Îl va da pe Hristos. El a venit să plinească (desăvârșească) Legea (prin jertfa din iubire). El este cel care poate să desăvârșească orice religie, iar fără El toate vor rămâne niște căutări omenești, lipsite de Înviere.

[quote]Asadar, cel care e in alta relige e obligat sa caute adevarul, nu are cum sa-l gasesca in religia pagana pe care o are de la parinti. In Bilbie scrie "toti dumnezeii neamurilor sunt idoli". Porunca intai e valabila pentru toti oamenii, nu numai pentru evrei si crestini (si musulmani, sa zicem)/QUOTE]

Așa e, nu va putea găsi Adevărul în altă religie, dar, căutându-l cu sinceritate, va înțelege de fapt că nu este acolo, pentru că orice religie dorește transcenderea acestei vieți, biruirea morții, iar asta nu se poate face fără Hristos. Cine e sincer în căutarea sa, nu va putea fi mulțumit cu ce îi oferă alte religii, prin comparație cu viața veșnică pe care o dă Mântuitorul.
Reply With Quote
Răspunde