Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2007, 00:03:28
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Orbul din Evanghelie ere om adult si stim ce a zis Mantuitorul despre el.

Aici e vorba de un copil, care nu are cum sa aiba pacate. Oricate "rele" ar putea faceun copil de 7 ani, tot nu indreptatesc aparitia unei boli.
Orbul din Evanghelie nu era orb ca urmare a unui pacat. NICI al lui, NICI al parintilor Lui. E Cuvantul Mantuitorului.

Asa ca eu ma gandesc ca nu e bine sa-i spun unui om "din cauza parintilor tai ai patit nu stiu ce lucru". Pentru simplul fapt ca NU STIU. Il las pe duhovnicul lui sa-i spuna un cuvant. Nu cred ca am dreptul sa-mi dau cu parerea. E ca si cum i-as judeca pe parintii lui si as hotari eu ca ca pacatele lor au fost asa mari incat copilul sufera.

La fel, nu i-as spune nici unui om "din cauza pacatelor tale te-ai imbolnavit". La fel, pentru ca NU STIU daca asa este!

Era o vreme cand spuneam lucruri din astea... si am facut mult rau si am provocat suferinta unor oameni care deja erau cazuti si deznadajduiti. Si mi-a aratat un parinte calugar ca eu vorbeam ca prietenii lui Iov (cei ce incercau sa-i explice de ce suferea). Prieteni pe care Dumnezeu NU II INDREPTATESTE.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.02.2007, 10:13:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat omulet: "Orbul din Evanghelie nu era orb ca urmare a unui pacat. NICI al lui, NICI al parintilor Lui. E Cuvantul Mantuitorului."
Nu inteleg de ce ma contrazici, cand si eu am spus acelasi lucru despre boala orbului.

Dar, in cazul copilului este alta situatie. Poti sa-l crezi pe Parintele Iustin Parvu sau poti sa nu-l crezi. Mie mi-a placut foarte mult cum explica aceste boli la copii.

Am raspuns doar la o intrebare pusa de user, privind pacatele unui copil de 7 ani, care sa indreptateasca aparitia unei boli. Dupa parerea mea, in lumina celor auzite in predica Parintelui Iustin Parvu, copilul s-a imbolnavit nu din cauza propriilor pacate, intrucat nici nu are la acea varsta, ci din cauza pacatelor parintilor.

Acum, daca e cineva, pe care il deranjeaza faptul ca copilul sufera de pe urma pacatelor parintilor, regret... Fiind vorba de un caz ipotetic, poti afirma acest lucru. Normal ca unui bolnav adevarat nu se apunca nimeni sa-i spuna "adevaruri" in fata, ca omul sa se simta si mai rau si sa ajunga la disperare.

Este insa bine de stiut acest lucru, ca sa nu gresim din nestiinta si sa aruncam asupra copiilor, nepotilor, stranepotilor nostri urmarile pacatelor noastre.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.02.2007, 10:28:06
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dupa parerea mea, in lumina celor auzite in predica Parintelui Iustin Parvu, copilul s-a imbolnavit nu din cauza propriilor pacate, intrucat nici nu are la acea varsta, ci din cauza pacatelor parintilor.
Iar eu ziceam ca NU STIU daca e asa.

Si ma gandesc ca poate nu are rost sa caut o cauza... poate cu presupunerile mele fac mai mult rau. Chiar cand e vorba de cazuri generale sau abstracte. Cine stie, poate le citeste un parinte al carui copil e bolnav si, din cauza presupunerilor mele, SE CHINUIE...

Asa ca, daca nu pot sa mangai, incerc sa tac.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2007, 10:39:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si daca acest lucru ii da de gandit si se duce la un duhovnic pentru a se spovedi, nu crezi ca e un bun castigat? Nestiinta in nici un caz nu poate fi buna.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.02.2007, 11:24:30
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cand un copil se imbolnaveste la 7 ani si jumatate, nu e el de vina. Plateste pentru pacatele parintilor. Si fiind vorba de un defect de vorbire, cauza poate fi mandria parintilor. Un preot iti poate spune mai exact.
De aceea, atentie parinti, ce pacate va permiteti, caci copiii vostri nevinovati ajung sa sufere din cauza voastra!

Daca te rogi si Dumnezeu nu-ti indeplineste rugamintile, inseamna ca ceea ce ceri nu-ti este de folos. Dar cand Dumnezeu iti inchide o usa,iti deschide o fereastra. Aici poti spune: "necunoscute sunt caile Domnului".
Lipsa de logica in religie poate fi doar impresia celui care nu are nici o baza religioasa, nici credinta.
1. adica Dumnezeu pedepseste fara sa fii vinovat ? (pur si simplu daca tata sau mama face pacate, pedepseste copii, in mod aleator). Ce ar fi daca s-ar face asa si in justitie ? cineva face o prostie si altineva sa fie raspunzator. Vezi ce ar insemna lipsa de logica ? se pedepsesti un om ptr greselile facute de alt om.

2. daca eu ma rog la Dumnezeu de la 10 ani sa pot vorbi corect, si nu s-a rezolvat problema pana acum inseamna ca nu mi-e de folos. Majoritatea oamenilor vorbesc corect si lor le e de folos. adica mie ca fiinta umana nu mi-e de folos sa pot vorbi corect ca orice fiinta umana din jurul meu. Unde e dreptatea ?

3. Daca ceva nu se poate explica, vinem cu scuza ca: "necunoscute sunt caile Domnului". (asa cum am zis intr-un post mai sus). In anul 1100 cestinii credeau ca cerul este un capac albastru semisferic pe care sunt lipite stele iar deaspura capacului este Dumnezeu (daca e sa nu ai logica, poti crede asta). Dupa ce oamenii au inceput sa gandeasca logic, au descoperit ca soarele este o stea printre alte miliarde de stele, si pamantul e un "bulgare" aprox sferic care se invarteste in jurul Soarelui. Si au si dovedit, au trimis sonde spatiale dincolo de Jupiter, avem imagini ale sistemului solar. Mai mult s-au descoperit sisteme planetare si in jurul altor planete. (posibil sa existe si acolo viata dar nu avem inca tehnologia sa ajungem acolo). Acum si crestinii o sa accepte asta, ca sunt prea multe dovezi facute de oameni ce gandesc logic.

Ata timp cat Dumnezeu ne-a dat cap si minte, trebuie sa o folosim. Orice organ al corpului uman trebuie folosit. Atat timp cat e spre bine, si nu faci rau altuia.
Daca viata ar functiona fara logica, trebuia ca in Biblie sa scrie totul: sa scrie cate stele sunt in univers, sa scrie dimensiunile pamantului facut de Dumnezeu, sa scrie tot ce a facut Dumnezeu, cu toate erele geologice. Cu detalii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.02.2007, 12:36:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"1. adica Dumnezeu pedepseste fara sa fii vinovat ? (pur si simplu daca tata sau mama face pacate, pedepseste copii, in mod aleator). Ce ar fi daca s-ar face asa si in justitie ? cineva face o prostie si altineva sa fie raspunzator. Vezi ce ar insemna lipsa de logica ? se pedepsesti un om ptr greselile facute de alt om. "

Dumnezeu poate fi lipsit de logica. De fapt noi insine ii pedepsim pe copiii nostri prin faptele noastre. E ca si cand cumperi pe credit atat de mult incat nu ajungi sa platesti toata datoria, ci mai lasi de plata si copiilor, nepotilor, etc. Este un semnal de alarma pentru cei care considera liberul arbitru drept acoperire pentru pacat. Nu numai ca platim noi pentru pacatele noastre, dar ajung si altii, precum copiii nostri sa plateasca. Si atunci ar trebui sa ne intrebam: E drept sa pacatuim si sa-i facem si pe altii sa sufere?

Ma intreb cata logica are acela care incalca legile lasate de Dumnezeu.

2. In privinta defectului de vorbire pot sa-ti spun, ca Moise a avut defect de vorbire, dar asta nu L-a impedicat pe Dumnezeu a-l folosi in planurile Sale. Nu se stie ce planuri are Dumnezeu cu tine, de vreme ce te-ai pastrat feciorelnic pana la aceasta varsta si ai si defect de vorbire. Incearca sa privesti problema dintr-o perspectiva mai optimista.

"Necunoscute sunt caile Domnului" are alt inteles decat cel pe care i-l atribui tu.

In privinta mintii, ai dreptate, foloseste-o cu folos, dar nu ca sa ajungi la adevarurile tale, ci la Adevar, care este Dumnezeu.

Biblia este cea mai inteleapta carte, dar daca nu ai ajuns inca sa o apreciezi, asta se datoreaza fapului ca poate inca nu o intelegi, ca sa-i vezi profunzimile.
Cum zicea si Petre Tutea:" Shakespeare pe langa Biblie, e un scriitor de la Gaiesti."
Nici o carte nu se ridica la nivelul bibliei.

Informatiile despre univers nu le gasesti in biblie, dar le poti afla direct de la Dumnezeu, Creatorul Universului, daca vrea sa-ti spuna. Dumnezeu i-a dictat lui Moise "cartea Facerii" litera cu litera. Deci avem acolo tot ce trebuie sa stim si cat ne e de folos.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2007, 13:24:04
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


:)Paisie Aghioritul spunea ca "diavolul e un prost; are putere atat cat ii dam noi voie sa aiba asupra noastra"!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.02.2007, 13:29:20
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Si daca acest lucru ii da de gandit si se duce la un duhovnic pentru a se spovedi, nu crezi ca e un bun castigat? Nestiinta in nici un caz nu poate fi buna.
Eu prefer sa-l sfatuiesc cu vorba buna sa mearga la un duhovnic pentru a se spovedi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.02.2007, 13:32:09
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dumnezeu i-a dictat lui Moise "cartea Facerii" litera cu litera. Deci avem acolo tot ce trebuie sa stim si cat ne e de folos.
Chiar litera cu litera?

Apoi, vrei sa spui ca in Cartea Facerii avem tot ce ne este de folos sa stim despre om sau despre cosmos in general?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.02.2007, 14:36:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omulet:
Da, asa am citit, ca Dumnezeu i-a dictat Cartea facerii litera cu litera.

Asa cred, ca Dumnezeu ne-a dat tot ce trebuie sa stim. In plus Dumnezeu ne-a permis sa descoperim din tainele creatiei Lui. Si in loc sa-I multumim pentru tot ce ne da El, noi ne mandrim si ne credem mai mari si mai destepti ca Dumnezeu.

"Eu prefer sa-l sfatuiesc cu vorba buna sa mearga la un duhovnic pentru a se spovedi."

Da, omulet, dar aici eu nu sfatuiesc pe nimeni. Discutam doar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38