Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.06.2011, 21:53:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Adevar, liniste, Duh!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2011, 22:33:34
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Fundamentalism, ilogic, irational, interes
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2011, 22:57:25
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Angry

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Fundamentalism, ilogic, irational, interes
Heeeiiiii.......!!! Nu cumva ai aterizat gresit pe aici?Ce cauti pe acest forum?
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2011, 08:38:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
este o metoda de lucru care se bazeaza pe asaltul de idei,pe care-l poate provoca o tema..si pana aici ati facut asta insa nu afost 100% Brainstorming.Cel ce foloseste metoda trebuie sa invete sa fie:un sfatuitor,un observator si mai ales un ascultator,un participant la invatare..un adevarat cavaler si partener de discutie.Metoda are la baza 2 principii:cantitatea determina calitatea si asemanarea judecatii ideilor celorlalti.De ex: eu zic rimavara.Cineva ref la primavara enunta: lunile anotimpului,altul zicemunca oamenilor,altul vestitorii primaverii s.s.m.d.p.Se poate sa ne respectam macar pe acest topic,fara sa ne mai contram sa vedem daca poate iesi ceva frumos de folos?Si acum propun eu o tema Nu cala ora de cunoasterea mediului din exemplul de mai sus..sa zicem va propun sa discutam despre ortodoxie.Ce reprezinta pentru voi ortodoxia?

Iubire in dreptate si adevar !

Iubire in minciuna si nedreptate, in smecherii voite sau nu, in stratageme si atitudini fals binevoitoare, in smerenie mindra si in orice altceva nefiresc al sufletului ... nu exista ! Aceea este pacaleala si nu iubire !
Dar pina sa invatam, si mai ales sa si putem, cum este dreptatea si adevarul este cale lunga ! Ce sa mai vorbim despre dragostea in aceste conditii !
Hristos nu exista decit in dreptate si adevar iar evanghelia este plina de atitudinile Lui cind dadea peste neadevar (minciuna) si peste nedreptate !
Dar depinde de fiecare ce voieste sa aleaga !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2011, 17:35:09
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Da, ca sa exemplificam cum sta treaba cu smerenia mandra, este bine sa ne privim fiecare cu lupa...!!!......

DAR, ca sa crezi despre tine insuti ca nu gresesti niciodata, ca doar tu ai dreptate intotdeauna, ca nimeni nu poate sti mai bine decat tine, ca doar prin "ochelarii tai" se vede exact ...soarele si luna si doar tu detii ADEVARUL SUPREM, ca de, stiii tu mai bine decat toti ceilalti....

ASTA DA SMERENIE MANDRA!!!

Cum ne vedem noi unii pe altii am aflat, este bine sa reflectam asupra noastra insine fiecare, cum ne vede oare Hristos, suntem chiar asa cum ne credem noi?!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2011, 18:36:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Da, ca sa exemplificam cum sta treaba cu smerenia mandra, este bine sa ne privim fiecare cu lupa...!!!......

DAR, ca sa crezi despre tine insuti ca nu gresesti niciodata, ca doar tu ai dreptate intotdeauna, ca nimeni nu poate sti mai bine decat tine, ca doar prin "ochelarii tai" se vede exact ...soarele si luna si doar tu detii ADEVARUL SUPREM, ca de, stiii tu mai bine decat toti ceilalti....

ASTA DA SMERENIE MANDRA!!!

Cum ne vedem noi unii pe altii am aflat, este bine sa reflectam asupra noastra insine fiecare, cum ne vede oare Hristos, suntem chiar asa cum ne credem noi?!

Sora deosebita, cine va cerut sa exemplificati ?
Cine a spus a crede despre el ca nu greseste nici o data , ca eu unul nu am spus asta ?
Cind ati privit prin ochelarii mei ultima data soarele si luna ? Eu nu-mi aduc aminte de asa ceva !
Ati inteles mult gresit , nu sunt adeptul faptului ca cineva poate detine adevarul suprem... si cine este acest adevar suprem ? Definiti-l !
Am si precizat ca notiunea de smerenie mindra , am precizat la alt thread , este o chestie tare fina , mai greu de inteles si de identificat cu usurinta !

Si la urma urmei cine sunteti dvs. ca sa ma judecati pe mine , ca doar dvs. sunteti adepta ferventa a nejudecarii aproapelui ? Ce faceti , iar ati cazut in propriile pacate teoretice ?


Eu doar am raspuns la intrebarea din deschiderea threadului, dumneata ma judeci dar nici macar nu reusesti sa intelegi ce scriu eu !
Sa mai descriu inversunarea de care sunteti stapinita atunci cind vedeti postarile mele sau este destula cit se vede liber in manifestarea dvs. ?
Ce placut ar fi fost daca ramineati doar la parerea postata mai inainte raspunzind threadului initial si nu va tineati de judecarea aproapelui, si ce bine v-ar fi stat asa !
Cum cazura-ti iarasi in nesuferitul pacat, dintr-o ambitie... din mindrie !!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 06.06.2011 at 18:40:04.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2011, 19:07:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sora deosebita, cine va cerut sa exemplificati ?
Cine a spus a crede despre el ca nu greseste nici o data , ca eu unul nu am spus asta ?
Cind ati privit prin ochelarii mei ultima data soarele si luna ? Eu nu-mi aduc aminte de asa ceva !
Ati inteles mult gresit , nu sunt adeptul faptului ca cineva poate detine adevarul suprem... si cine este acest adevar suprem ? Definiti-l !
Am si precizat ca notiunea de smerenie mindra , am precizat la alt thread , este o chestie tare fina , mai greu de inteles si de identificat cu usurinta !

Si la urma urmei cine sunteti dvs. ca sa ma judecati pe mine , ca doar dvs. sunteti adepta ferventa a nejudecarii aproapelui ? Ce faceti , iar ati cazut in propriile pacate teoretice ?


Eu doar am raspuns la intrebarea din deschiderea threadului, dumneata ma judeci dar nici macar nu reusesti sa intelegi ce scriu eu !
Sa mai descriu inversunarea de care sunteti stapinita atunci cind vedeti postarile mele sau este destula cit se vede liber in manifestarea dvs. ?
Ce placut ar fi fost daca ramineati doar la parerea postata mai inainte raspunzind threadului initial si nu va tineati de judecarea aproapelui, si ce bine v-ar fi stat asa !
Cum cazura-ti iarasi in nesuferitul pacat, dintr-o ambitie... din mindrie !!!
Nu era un atac la persoana dvs. Dar daca asa l-ati resimtit...!!!

Eu incerc doar sa spun asa: conteaza intotdeauna CE spui, dar si CUM spui...ca sa nu se simta in tonalitatea exprimarii noastre aroganta, ca sa nu se simta ca vorbim din inaltimea piedestalului nostru...felul in care va exprimati...arata tonalitatea inalta a piedestalului dvs.!

Dar, daca eu v-am nedreptatit si am perceput gresit tonalitatea, felul in care vorbiti cu noi cei ignoranti.......imi cer iertare;poate ca nu am inteles eu bine si doar lasati in mod eronat impresia unei smerenii mandre!!!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2011, 19:21:00
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Am uitat sa definesc adevarul suprem: Hristos!

El a spus despre Sine:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!"


Dar,cand ma refeream la adevarul dvs. suprem doream sa spun altceva; in toate postarile dvs. pretindeti ca aveti dreptate! nu recunoasteti niciodataca gresiti! Sepoate oare om fiind pe pamant sa nu gresesesti niciodata?
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2011, 19:21:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Nu era un atac la persoana dvs. Dar daca asa l-ati resimtit...!!!

Eu incerc doar sa spun asa: conteaza intotdeauna CE spui, dar si CUM spui...ca sa nu se simta in tonalitatea exprimarii noastre aroganta, ca sa nu se simta ca vorbim din inaltimea piedestalului nostru...felul in care va exprimati...arata tonalitatea inalta a piedestalului dvs.!

Dar, daca eu v-am nedreptatit si am perceput gresit tonalitatea, felul in care vorbiti cu noi cei ignoranti.......imi cer iertare;poate ca nu am inteles eu bine si doar lasati in mod eronat impresia unei smerenii mandre!!!

Folositi stratageme care nu va fac cinste !

Din moment ce imi raspundeti textual , pas cu pas la ceea ce am postat eu , contrazicindu-ma si dindu-mi peste nas , cum numiti dvs,. aceasta ? Binecuvintare ? ca vad ca atac nu vreti sa recunoasteti . Ori insasi faptul ca ma luati de fraierica, adica , cum ca nu inteleg eu bine ce se intimpa , va vadeste de alte pacate !

Si cind ma gindesc ca numai ce ii raspunsesem in postarea mea celui ce a deschis acest thread cum sta cu ortodoxia , adica ce inseamna ea pt. mine !!!
Nu credea ca exemplele ce intaresc parerea mea sunt atit de apropiate !!

Cit de elocventa este interventia dvs. !!!!!

Eu nu sunt de parare ca intotdeauna conteaza numai ce si cum spui ! Conteaza , mai ales, si la ce auditoriu te adresezi , ca daca vorbesti la o padure de copaci , pai poti sa le vorbesti cit mai sufleteste ca acestia tot lemne ramin !
Deci conteaza ce si cum vorbesti dar la fel de mult conteaza si cui vorbesti , ce capacitati, ce interes si ce puteri au ei sa inteleaga din ce aud !
Dintr-o clasa de elevi , toti auzindu-si aceiasi magistri, nu toti au aceleasi rezultate, caci depinde de puterile lor de intelegere a ceea ce aud ... asta ca sa dau niste exemple mai mult decit simpliste !

Cel mai simplu, cel mai cinstit si cel mai adevarat lucru atunci cind nu intelegem ceva sau nu putem sa deducem este sa intrebam pt. clarificare ! Altminteri putem ajunge in sanctiunea proverbului care spune : ,,hotul cu un pacat si pagubasul cu zece !"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 06.06.2011 at 19:25:49.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2011, 19:54:25
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Folositi stratageme care nu va fac cinste !

Din moment ce imi raspundeti textual , pas cu pas la ceea ce am postat eu , contrazicindu-ma si dindu-mi peste nas , cum numiti dvs,. aceasta ? Binecuvintare ? ca vad ca atac nu vreti sa recunoasteti . Ori insasi faptul ca ma luati de fraierica, adica , cum ca nu inteleg eu bine ce se intimpa , va vadeste de alte pacate !

Si cind ma gindesc ca numai ce ii raspunsesem in postarea mea celui ce a deschis acest thread cum sta cu ortodoxia , adica ce inseamna ea pt. mine !!!
Nu credea ca exemplele ce intaresc parerea mea sunt atit de apropiate !!

Cit de elocventa este interventia dvs. !!!!!

Eu nu sunt de parare ca intotdeauna conteaza numai ce si cum spui ! Conteaza , mai ales, si la ce auditoriu te adresezi , ca daca vorbesti la o padure de copaci , pai poti sa le vorbesti cit mai sufleteste ca acestia tot lemne ramin !
Deci conteaza ce si cum vorbesti dar la fel de mult conteaza si cui vorbesti , ce capacitati, ce interes si ce puteri au ei sa inteleaga din ce aud !
Dintr-o clasa de elevi , toti auzindu-si aceiasi magistri, nu toti au aceleasi rezultate, caci depinde de puterile lor de intelegere a ceea ce aud ... asta ca sa dau niste exemple mai mult decit simpliste !

Cel mai simplu, cel mai cinstit si cel mai adevarat lucru atunci cind nu intelegem ceva sau nu putem sa deducem este sa intrebam pt. clarificare ! Altminteri putem ajunge in sanctiunea proverbului care spune : ,,hotul cu un pacat si pagubasul cu zece !"

Nu ma mira raspunsul dvs. Imi pare rau ca v-ati suparat asa.
Fieacare intelege si simte cum poate.La nivelul meu,asa am perceput.
De ce oare se simte din cuvintele dvs. ca sunteti profesorul care vorbeste cu elevul cel prostut, sau poate cu un lemn? din smerenie poate?

Dvs.sunteti liber sa credeti ce doriti despre mine.Nu ma supar!

Imi pare rau ca nu sunt pe unda dvs. eu simt lucrurile altfel...nu sunt rau intentionata cu nimeni, nu mint...spun doar ceea ce ma deranjeaza, de parca ar conta!


Singurul lucru care conteaza este CE crede Hristos despre mine, si despre dvs.Si inca nu este totul pierdut,mai avem timp...numai sa vrem sa vedem prin ochii Lui.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilirea ca metoda de curatare de mandrie Traditie1 Pocainta 39 07.04.2014 20:22:26
Despre metoda stiintifica lugrez Teologie si Stiinta 3 03.03.2011 01:35:00