Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2007, 07:08:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

Nimeni nu te poate rani daca esti smerit sau macar sa devenim mai putin mindrii si trufasi si o sa vedem cum lumea din jur nu o sa ne mai "deranjeze" iar conflictele se vor reduce si lumjea va putea sa stea impreuna nu singuri asa cum ne vrea vrajmasul.

Multi din noi daca nu eram cum eram "in banca noastra" ingrosam demult rindurile celor singuri si ca sa o spun pe aia dreapta...chiar si asa totul sta atirnat de o ata.
Evident ca cauzele singuratatii oamenilor sunt complexe si multiple insa una din cele mai des intilnite este lipsa de toleranta a aproapelui care izvoraste direct din lipsa de modestie, infrinare, trufie, ingimfare...iar exemple avem multe in jurul nostru si ...chiar si noi daca nu suntem atenti si da patima ingimfarii si a trufiei peste noi , Doamne Fereste, cum ....casniciile se duc pe apa simbetei.

Sf. Parinti insistau sa fie judecati, si nu doreau sa ocoleasca acest subiect inconjurindu-se de fiinte care te iubesc neconditionat. Mai tirziu, veneau animalele salbatice singure la ei, insa asta tine de altceva.

Pina nu demult am avut si eu un Golden Retriever...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2007, 07:10:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

scuzati cacofonia...din graba:D
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2007, 07:32:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, stiu ca l-a muscat pe baiatul tau si de asta l-ai dat...

ce vrei sa spui ca Sf. Parinti insistau sa fie judecati?! N-am mai auzit asa ceva.

eu zic sa nu cadem in extreme, nu e cazul sa marginalizam animalele si sa pretindem ca astfel "lucram" la lipsa noastra de toleranta fata de semeni. Eu zic sa nu incurcam borcanele si sa le tratam pe fiecare in parte. Una peste alta, nu vad nimic rau in a avea un animal de companie, daca sufletul tau o cere.

PS : am observat mai mult egoism (ca sa nu zic rautate) si intoleranta fata de semeni la cei care nu suporta animalele de companie, decat la cei care le au.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2007, 07:58:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am devenit prieteni buni, iar cand l-am dus la tuns, am vazut aievea "Povestea porcului": din cainele rapcigos a iesit un "print"; parca era caprioara. Nu-mi venea sa cred ca e acelasi caine. Il chema Lasse si fusese abandonat,caci stapana lui a murit, iar sotul nu a vrut sa se mai ocupe de el. Lasse a bucurat pe toata lumea; iar toata lumea il iubea pe Lasse. Apoi a facut cancer si a murit. Am auzit ca ei iau asupra lor din dragoste pentru stapan bolile pe care acesta le-ar fi avut. Nu stiu daca e adevarat, dar toti cainii mei au avut aceleasi boli ca mine. Cainii au o dragoste infinita pentru stapanii lor.
:) foarte frumoasa "povestea porcului" tau, anca.

apropo de cei care iau asupra lor povara bolilor altora. am citit undeva despre o tanara fata, foarte frumoasa, care urma sa se casatoreasca si isi "evalua" pretendentii. unul dintre ei avea un suflet ales, dar din pacate nu era atragator fizic, pentru ca avea o cocoasa. fata i-a spus ca s-ar fi maritat cu el daca nu avea cocoasa. la care se pare ca el a spus atunci ceva care a miscat-o foarte tare pe tanara fata (care s-a si casatorit cu el): si anume ca el i-a cerut lui Dumnezeu sa ii dea lui cocoasa respectiva, care fusese menita de fapt sotiei lui, pentru ca vroia sa duca el aceasta povara grea de purtat pe umerii ei de femeie si sa ii lase ei frumusetea nestirbita.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2007, 09:44:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Mirela, m-a impresionat replica cocosatului. De fapt acum stim ca acesti oamni duc in spate pacatele stramosilorsau parintilor, deci sunt intr-un fel de admirat, caci nu sunt pacatele lor. Doar Dumnezeu trebuie ca l-a inspirat sa zica ceva atat de frumos celei pe care si-o dorea ca nevasta. Cred ca erau soriti unul altuia, de vreme ce ea a ascultat si a acceptat cuvintele lui. Frumoasa poveste, chiar daca suntem off topic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2007, 09:57:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare : daca ciinele este asa de important in viata omului Iius nu a stiut treaba asta? Nu putea si el sa ne dea un exemplu ceva o pilda cum ne comportam cu animalelele cit de importante sint ele pentru noi? Nimic! Atit doar ca nu-i bine sa iei piinea de la gura copiilor si sa o dai ciinilor.deci un raport om/animal tot a dat! Nu de alta dar raportul asta nu mai este de mult cel pe care l-a trasat EL.
Ba mai mult Iisus a mincat peste! Deci vegetarienii cei care "iubesc viata" nu au nici argumente religioase. Iar eu vin si spun ca pisica sau ciinele ca animal de companie este o ratacire westica, o inselare de multe ori. La fel de ratacire ca a hindusilor care au vaci sfinte. Mai mult este normal ca chinezii sa aibe ciinele pe cartea de bucate, cum este la fel de normal sa avem noi mielul.
Animalul este pe pamint sa serveasca omul indiferent ce animal este. A servii omul nu inseamna a inlocuii omul (copii/parinti/prieteni/samd)
Iar chestia asta cu animalul nu te judeca cade.Nici piatra nu o face si n-am vazut pe nimeni plimbindu-si bolovanul de companie prin ger, vint , frig, canicula!
In momentul cind plimbi un ciine de 2 ori pe zi indiferent de ce-i afara nu ai dreptul sa lipsesti de la biserica niciodata (oricum nu-l ai) ma refer la utrenie/vecernie pentru ca asta inseamna sa-l iubesti pe Dumnezeu mai putin decit pe ciinele tau sau dorinta ta de a nu aduna excrementele patrupedului de prin sufragerie!
Astept cu interes reactiile "iubitorilor de animale":)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2007, 10:01:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cunosc sentimentul tau, urzicuto , si te inteleg.
Nu ne-ai spus unde ai gasit scris despre animale la Cuviosul Siluan Athonitul.
Sa stii ca e mult mai potrivit sa numesti catelul din casa "copilul tau necuvantator" si cand zic asta nu glumesc. La fel trebuie sa-l hranesti, sa-l speli, sa-l plimbi ca si pe copiii tai. In schimb primesti veselie, buna dispozitie, o primire regeasca atunci cand vii acasa. Incearca sa iei un pui de caine cateva zile la tine si vezi cum e . Ne vei multumi! Stii bine ca nu-ti vrem raul, nu?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2007, 10:50:56
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Doamne, asa cum mi-ati "sarit" mie in cap sa nu imi dau cu parerea ca nu am copii(la topicul cu bataia) asa va zic si eu ca nu stiti cum e sa aveti un caine si vorbiti din auzite :rolleyes:
(Bmd, nici despre epilat nu se vorbeste in biblie si totusi e considerat intr-un fel sau altul pacat...)


cate exemple am sa va dau din proprie experienta ca va inselati...am fost bolnava cateva zile si am stat in pat, catelul meu nu s-a miscat de langa pat, a stat cu mine zi si noapte, pe jos, asteptand sa ma ridic. Cand plang, sunt nervoasa, am o stare proasta, e primul care vine si da din coada si se agita pe langa mine. Cand ajung acasa si nu sare primul sa ma intampine, inseamna ca e bolnav.
Un om batut si chinuit se inraieste...un caine chinuit isi va iubi in continuare stapanul..apropo de iubire neconditionata. Si animalele sunt creatia lui Dumnezeu, nu? Iar noi, ca fiinte superioare, trebuie sa le ingrijim. Si sa le iubim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2007, 12:48:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..vezi raspunsul meu pe topicul "sunt sau nu crestine animalele"..despre credinciosia cainelui tau...ce il face sa reactioneze asa fata de stapan
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2007, 14:19:46
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am avut nu unul ci 4 ciini, nu o pisica ci 2, porci, vite, oi samd.
Nu stiu cit de in necunostinta de cauza pot vorbii. Cred ca cunosc f. bine cum si de ce reactioneaza un animal cum reactioneaza sau nu.
Ce ma deranjaza este ca oamenii pe linga alti idoli au inceput sa aibe cinele sau pisica drept Dumnezeu. Nu-i deloc o exagerare!
Nu-i pacat sa ai un ciine. E pacat sa-l umanizezi sa-i creezi in mintea ta sentimente, ginduri, raspunsuri de care el saracul nu-i in stare! E pacat sa-l ridici la nivelul omului! Ciinele este tot la nivelul oii atita doar ca din considerente diferite unii nu-l considera pe ciine aliment ca pe oaie!
Un om batut si chinuit se inraieste.. Oare asa a facut Iisus...ca doar ca EL dorim cu totii sa ajungem? Eu unul nu-mi doresc deloc sa ajung ca un ciine nici chiar ca,ciinele tau erzbet si ma doare sa vad ca adesea sint rau ca un ciine. A da! sa stii ca ciinos vine de la ciine...desigur nu de la al tau!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06