Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2007, 12:07:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Domnule eu ash fi vrut sa iasa Parintele Pimen... N-a fost sa fie,
Dar daca a ieshit IPS Daniel asta nu inseamna ca ecumenismul sau masoneria ar fi bune, oricum sunt shi altele mai rele, dar asha a fost voia lui Dumnezeu... Shi mare grija sa nu cumva sa cadem in capcana osandirii vreunui ierarh pe baza "ierarhului" nostru din vazduh care bineintzeles este foarte traditzionalist, dar canoanele shi ce au spus sfintzii parintzi sunt shi vor ramane valabile.... in ,una, sfanta, soborniceasca shi apostoleasca biserica Creshtin-Ortodoxa a lui Hristos... si intreaga cu biserica Lui Dumnezeu (Cel din Treime) din ceruri...
Iti dai seama ce se intampla daca iesea Pimen? Ma refer la imaginea BOR. (dosarele...)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2007, 12:13:21
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
"Intr-un oras oarecare traia un episcop care, prin lucrarea lui Satana, a cazut in preacurvie. Dupa cateva zile urma sa fie savarsita Liturghia in Biserica si, fara ca cineva sa cunoasca pacatul episcopului, el s-a marturisit inaintea oamenilor, zicand:
- Am savarsit pacatul preacurviei.
Dupa ce a rostit aceste cuvinte, el si-a scos omoforul si l-a pus pe sfanta masa.
- Nu pot continua astfel, a zis episcopul.
In urma acestei scene de sincera marturisire, oamenii au fost cuprinsi de emotie si au strigat cu glas tare lamentandu-se:
- Acest pacat sa fie asupra noastra, ramai insa in episcopat.
- Daca doriti sa raman cu voi, a raspuns episcopul, faceti ceea ce va zic. El a poruncit ca usile bisericii sa fie de indata inchise, s-a asezat cu fata in jos de o parte a usii si le-a zis oamenilor:
- Cel ce nu calca pe mine atunci cand iese din biserica nu este de partea lui Dumnezeu.
Toti oamenii au facut ceea ce le spusese episcopul, adica l-au calcat in picioare in timp ce plecau din biserica. In timp ce ultima persoana era pe punctul de a iesi din biserica, o voce s-a auzit din ceruri, zicand:
- I-am iertat episcopului pacatul datorita marii sale smerenii." (DIN EVERGHETINOS)

Ce ziceti daca ar proceda in felul acesta toti episcopii,mitropolitii si chiar patriarhul?
Eu cred ca lucrurile s-ar schimba in bine in BOR.

DE-AR FI DACA DITROPOLITUL DANIEL AR ZICE DA AM FACUT PARTE DIN LOJA CUTARE,AM ACCEPTAT ECUMENISMUL (CARE ESTE EREZIE) DAR ACUM M-A LUMINAT DUMNEZEU SI AM RENUNTAT ATAT LA MASONERIE CAT SI LA ECUMENISM.CE BINE AR FI,CATI OAMENI S-AR INTOARCE LA ADEVARATA TRADITIE A SFINTILOR SI AR RENUNTA LA EREZIA ECUMENISTA.MULTI OAMENI S-AR APROPIA DE BISERICA SI DE DUMNEZEU.
Ce bine daca unii ar zice: am savarsit pacatul mandriei, al clevetirii, al neascultarii de ierarhi, am denigrat clerici (fara dovezi). Si apoi sa ii invite pe forumisti sa ... ma rog ce considera ei ca li se potriveste!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2007, 13:03:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Ce bine daca unii ar zice: am savarsit pacatul mandriei, al clevetirii, al neascultarii de ierarhi, am denigrat clerici (fara dovezi). Si apoi sa ii invite pe forumisti sa ... ma rog ce considera ei ca li se potriveste!
Ce bine ar fi gaca tu si altii ca tine ati tine cont de sfaturile Sfintilor.Uite ce zice SFANTUL IOAN GURA DE AUR :

"DACA EPISCOPUL SAU CLERICUL ESTE VICLEAN IN CHESTIUNILE CREDINTEI,ATUNCI FUGI SI LEAPADA-TE DE EL, NU NUMAI CA DE UN OM, CI CHIAR SI INGER DIN CER DE-AR FI."

Deci este clar ca nu trebuie sa facem ascultare fata de episcopul,mitropolitul sau patriarhul care e ecumenist si/sau mason deci eretic.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.09.2007, 13:05:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

AFURISANIA IMPOTRIVA FRANCMASONERIEI DATA DE CATRE CIPRIAN, ARHIEPISCOPUL CIPRULUI (1815) „PRIN URMARE, SPUNEM CA, ORICINE FIIND IMBRACAT IN SFINTELE VESMINTE CU EPITRAHIL SI OMOFOR, SI UN ASTFEL DE OM VA VA BINE VESTI VOUA O ALTA EVANGHELIE AFARA DE CEEA CE AM BINE VESTIT VOUA, MACAR DE AR FI SI INGER DIN CER, ANATEMA SA FIE. (GALATENI, I, 8-9) DECI, ORICATI SE ALATURA CU GRABIRE ACESTEI SLUJBE DRACESTI SI NELEGIUITE A FRANCMASONERIEI, SI TOTI CEI CE II URMEAZA IN MANDRIA SI RATACIREA LOR, SA FIE AFURISITI SI DATI ANATEMEI DE CATRE TATAL, FIUL SI SFANTUL DUH. DUPA MOARTE, EI NU VOR AVEA PARTE DE IERTARE SI DEZLEGARE. SUSPINAND SI TREMURAND, PRECUM CAIN, VOR FI EI ASUPRA PAMANTULUI. (FACERE IV, 14). PAMANTUL SE VA DESCHIDE SI II VA INGHITI CA PE DATHAN SI AVIRON (NUMERI XVI, 31-32). URGIA LUI DUMNEZEU VA FI ASUPRA CAPETELOR LOR, SI PARTEA LOR CU IUDA VANZATORUL. INGERUL DOMNULUI II VA IZGONI CU SABIA DE FOC, SI, PANA LA SFARSITUL VIETII LOR, NIMIC NU VOR DOBANDI. FIE CA LUCRARILE SI MESTESUGURILE LOR SA FIE BLESTEMATE SI SA SE INECE INTR-UN NOR DE PRAF, CA O ARIE DE TREIERAT IN MIEZUL VERII. SI TOTI CEI CE VOR STARUI IN RAUTATEA LOR VOR AVEA PARTE DE O ATARE RASPLATA. DAR TOTI CEI CE VOR IESI DIN MIJLOCUL LOR SI SE VOR DEOSEBI, SI VOR SCUIPA URACIOASA LOR EREZIE, SI SE VOR LEPADA DE BLESTEMATA LOR MANDRIE, UNII CA ACESTIA VOR PRIMI PLATA ZELOTULUI FINEAS; ADICA VOR FI BINECUVANTATI SI IERTATI DE CATRE TATAL, FIUL SI SFANTUL DUH, TREIMEA CEA SINGURA NEAMESTECATA SI NEDESPARTITA, UNUL DUMNEZEU IN FIINTA, SI DE CATRE NOI, SMERITII SAI SLUJITORI.” (DECLARATIA LUI CIPRIAN, ARHIEPISCOPUL CIPRULUI. CIPRU, 2 FEBRUARIE, 1815)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.09.2007, 13:48:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Ce bine ar fi gaca tu si altii ca tine ati tine cont de sfaturile Sfintilor.Uite ce zice SFANTUL IOAN GURA DE AUR :

"DACA EPISCOPUL SAU CLERICUL ESTE VICLEAN IN CHESTIUNILE CREDINTEI,ATUNCI FUGI SI LEAPADA-TE DE EL, NU NUMAI CA DE UN OM, CI CHIAR SI INGER DIN CER DE-AR FI."

Deci este clar ca nu trebuie sa facem ascultare fata de episcopul,mitropolitul sau patriarhul care e ecumenist si/sau mason deci eretic.
Apoi daca tu crezi ca esti mai intelept ca Sf. Sinod (lucreaza sun obladuirea Duhului Sfant, nu?) si i-ai vadit pe ei de erezie du-te "LEAPADA-TE" daca asa simti! dr unde te duci? Si care-s dovezile (concret, nu poze)?

S-apoi daca tot vrei sa te lepezi, ce cauti aici? De ce vrei sa zmintesti si pe altii si sa-i iei dupa tine?

Cat despre ascultare....te-ai trezit tu cel mai destept din BOR ca sa spui ca lucrurile nu-s OK? Prietene, ar fi toate cum zici tu citand Sf Parinti si "mari duhovnici", daca lucrurile in BOR ar sta cum zici tu! Dar situiatie BOR nu e cea prezentata de tine!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.09.2007, 14:12:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

SFANTUL TEODOR STUDITUL (+826)

„ATUNCI CAND CREDINTA E PRIMEJDUITA, PORUNCA DOMNULUI ESTE DE A NU PASTRA TACERE. DACA E VORBA DE CREDINTA, NIMENI NU ARE DREPTUL SA ZICA: DAR CINE SUNT EU? PREOT,OARE? N-AM NIMIC DE-A FACE CU ACESTEA. SAU UN CARMUITOR? NICI ACESTA NU DORESTE SA AIBA VREUN AMESTEC. SAU UN SARAC CARE DE-ABIA ISI CASTIGA EXISTENTA? ... NU AM NICI CADERE, NICI VREUN INTERES IN CHESTIUNEA ASTA. DACA VOI VETI TACEA SI VETI RAMANE NEPASATORI, ATUNCI PIETRELE VOR STRIGA, IAR TU RAMAI TACUT SI DEZINTERESAT?"

”SINODUL NU ESTE ACEASTA: SA SE INTRUNEASCA SIMPLU IERARHI SI PREOTI, CHIAR DACA AR FI MULTI; CI SA SE INTRUNEASCA IN NUMELE DOMNULUI, SPRE PACE SI SPRE PAZIREA CANOANELOR... SI NICI UNUIA DINTRE IERARHI NU I S-A DAT STAPANIREA DE A INCALCA CANOANELE, FARA NUMAI SA LE APLICE SI SA SE ALATURE CELOR PREDANISITE, SI SA URMEZE PE SFINTII PARINTI CEI DINAINTEA NOASTRA... SF. LOAN GURA DE AUR A SPUS DESCHIS CA DUSMANI AI LUI HRISTOS SUNT NU NUMAI ERETICII, CI SI CEI AFLATI IN COMUNIUNE CU EI."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2007, 14:16:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
SFANTUL TEODOR STUDITUL (+826)

„ATUNCI CAND CREDINTA E PRIMEJDUITA, PORUNCA DOMNULUI ESTE DE A NU PASTRA TACERE. DACA E VORBA DE CREDINTA, NIMENI NU ARE DREPTUL SA ZICA: DAR CINE SUNT EU? PREOT,OARE? N-AM NIMIC DE-A FACE CU ACESTEA. SAU UN CARMUITOR? NICI ACESTA NU DORESTE SA AIBA VREUN AMESTEC. SAU UN SARAC CARE DE-ABIA ISI CASTIGA EXISTENTA? ... NU AM NICI CADERE, NICI VREUN INTERES IN CHESTIUNEA ASTA. DACA VOI VETI TACEA SI VETI RAMANE NEPASATORI, ATUNCI PIETRELE VOR STRIGA, IAR TU RAMAI TACUT SI DEZINTERESAT?"

”SINODUL NU ESTE ACEASTA: SA SE INTRUNEASCA SIMPLU IERARHI SI PREOTI, CHIAR DACA AR FI MULTI; CI SA SE INTRUNEASCA IN NUMELE DOMNULUI, SPRE PACE SI SPRE PAZIREA CANOANELOR... SI NICI UNUIA DINTRE IERARHI NU I S-A DAT STAPANIREA DE A INCALCA CANOANELE, FARA NUMAI SA LE APLICE SI SA SE ALATURE CELOR PREDANISITE, SI SA URMEZE PE SFINTII PARINTI CEI DINAINTEA NOASTRA... SF. LOAN GURA DE AUR A SPUS DESCHIS CA DUSMANI AI LUI HRISTOS SUNT NU NUMAI ERETICII, CI SI CEI AFLATI IN COMUNIUNE CU EI."
Pritene...raspunzi? Fara copy/paste!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.09.2007, 14:23:15
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

este foarte urat sa lovesti antiecumenism. Nu stii ca trebuie sa intorci obrazul cand ti se pare ca esti lovit? Nu stii ca trebuie sa faci ascultare? Nu stii ca nu este frumos sa vorbesti urat cand cineva se bucura langa tine (pentru ca poti sa spurci si in alta zi).

De ce nu te iei de mana cu securistii care l`au lovit in obraz pe PF Teoctist? Poate pui de un ziar Noaptea ca "Ziua" e luat deja
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.09.2007, 14:53:08
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
DAr eu cred ca Teofan din smerenia care il caracaterizeaza s-a si retras de la candidatura. ..Asa trebuie sa fie smerenia si asa lucreaza, cedeaza intaietate celuilalt.
Ai spus bine. Cine spune ceva urat despre Inaltul Teofan, manie pe Dumnezeu, mai ales neavand dovezi. S-a retras din smerenie, si ma bucur ca nu s-a lasat angrenat in lupta pentru Mitropolia Moldovei, se aude ca ar merge Inaltul Ioan acolo. Mitropolitul Teofan este un om sfant, si un monah adevarat. Ii ajunge Arhieria sa si Mitropolia pe care o conduce. Sa-i daruiasca Domnul sanatate si mantuire, ca a procedat cu multa intelepciune!
Domnul sa-i dea sanatate si intelepciune Preafericitului Daniel, si sa apere sfanta noastra invatatura de credinta, tipicul slujbelor si vechile canoane ale Sfintilor Parinti, de valul schimbarilor! Iar pe mine sa ma ierte!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.09.2007, 15:23:37
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

:( vad k unii instiga la ruperea d Biserica pe fata... d asta are d suferit ortodoxia pt k unii se cred mai presus de cat altii...fratilor lasati ierarhii sa si faca slujba lor...ori poate sunt unii dintre noi mai mari decat Dumnezeu care i a ales p acestia pt arhierie... poate stiu ei mai bine adevarul die presa si brosuri obscure... jalnic! nu cred k la asta ne indeamna Sf. Parinti! Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 58 29.10.2010 12:11:39
Patriarhul nostru împlinește azi 59 de ani AthosT Generalitati 24 24.07.2010 15:14:38
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20