Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.11.2007, 08:52:18
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

draga veilur si eu m-am intrebat dupa cele ce mi s-au intamplat. o sa iti trimit un fragment dintr-o carte a parintelui cleopa.
Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici luminã. Nici nu se bucurã, nici nu se chinuiesc. Si ei strigã la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, cãci noi nu am vãzut lumina soarelui, nu am vãzut frumusetile din aceastã lume si nici nu am fãcut vreun pãcat?" Si atunci glasul lor se ridicã la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar pãrintii, care au omorât copiii în pântece, dacã fac canon, îi elibereazã pe copiii lor din acea stare.
DAR ASTA INSEAMNA CA NU TREBUIE SA SE MAI REPETE NICIODATA !!!!!(scuze pentru exprimarea din mesajul trecut)



Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.11.2007, 13:05:15
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

E greu sa treci peste aceste fapte dar cu timpul vei invata sa suporti durerea eu recunosc am motive sa nu fiu deacord cu astfel de fapte caci eu din greseala unui doctor nu voi putea sti ce inseamna sa dai nastere unui copil si ma revolt cand cineva recurge la avort dar in acelasi timp nu suntem noi in masura sa judecam pe cineva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.11.2007, 13:35:08
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanica
nu am gasit nici o dezbatere pe tema avorturilor . .
Draga Roxana,

Este un topic initiat de administrator si s-au scris zeci de pagini acolo, dar nu reusesc sa-l gasesc. E o problema pe care trebuie sa i-o spunem administratorului: cand incercam sa vedem paginile de la 20 in sus la topicul Generalitati nu se poate, ajungem direct la ultimele pagini. Trebuie facut ceva in sensul asta. Te-as ruga sa-i trimiti un mesaj privat ca sa-l anunti. Multumesc.

Cred ca durerea ta e mare. O durere in care te gandesti la copilasii a caror viata ai curmat-o, o durere in care vezi calvarul de a fi langa un sot cu care nu comunici si nu poti avea o viata in Hristos, o durere in care constientizezi ca te-ai rupt de Dumnezeu si de sensul existentei...eternitatea. E bine ca totusi constientizezi durerea. Ce e grav e ca o constientizezi superficial. Cel care se pocaieste cu adevarat nu mai cade in aceeasi mocirla.

Sa nu pui in seama lui Dumnezeu efectele deciziilor tale. Dumnezeu ne doreste curati, eliberati de pacate, de vicii, de mizerie. Caderile sunt acceptarile noastre personale de a conlucra cu cel rau. Deci vina e numai si numai a noastra. Nu trebuie sa dai vina nici pe sot, nici pe doctor, nici pe x si y, ci pe tine. Tu, daca doreai sa salvezi copilasul, il pastrai...cu riscul de a sta o perioada la Pr. Tanase care primeste femei insarcinate date afara de soti, sau cu riscul de a fi intr-o familie de primire care dorea sa-ti infieze copilasul, sau spunandu-ne problema ta aici. Deci considera-te vinovata numai si numai pe tine. Atat.

Iar daca vei mai avea ganduri de cadere vreodata, discuta-le mai intai cu duhovnicul si cu cei care te iubesc. Cunosc o familie care isi doreste sa infieze un copilas si s-ar fi gasit solutii. Iar daca ai un duhovnic care nu are timp de tine ca trebuie sa construiasca ziduri, schimba-l, dar spune-i inainte asta: ca in loc sa construiasca loc pentru Hristos in inima ta, sta si construieste ziduri. E pastor de oameni, nu constructor!!!

Roxana draga, nadajduieste sa-ti dea Domnul timp de pocainta si sa doresti sa nu mai cazi in astfel de pacate. Adevarata pocainta este cand urasti pacatul si stai departe de el pana la moarte. N-are sens sa te judec, fiindca cred ca inaintea mea te judeci tu suficient. Si pe drept cuvant, copilasul acela putea sa fie un sfant.

Elena
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.11.2007, 13:18:19
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

am vazut ca sunt colegi inimosi care s-au intrebat ce s-a mai intamplat cu mine. incerc sa imi revin sa nu mai caut vinovat pe nimeni si sa imi asum intreaga vina si ca nu am scuza pentru ceea ce am facut deoarece decizia mi-a apartinut . am schimbat duhovnicul- este ieromonah la o manastire din bucuresti- si saptamana aceasta merg la spovedanie curata si abia astept sa imi iau canon si sa il infaptuiesc cu multa luare aminte si cu staruinta , sperand in acest fel sa pot elibera acele suflete nevinovate la care imi cer iertare la rugaciune si dimineata si seara. relatia cu sotul meu s-a mai redresat dar nu mai pot fi cea dinainte. acum se pune problema ce fac pe viitor pentru ca nu accept nici o metoda de contraceptie si el nu intelge asta( daca aveti sugestii chiar va rog frumos sa le postati)am folosit 10 ani anticonceptionale fara sa stiu efectul lor avortiv dar nici macar nu m-am interesat.acum luasem in calcul varianta steriletului dar are acelasi mod de functionare nepermitand ovulului fecundat sa se prinda de peretele uterului. deci in final nu stiu incotro sa o iau . calendarul ar fi fost cea mai buna metoda dar nu este sigura si nu stiu ce sa fac ca nu mai vreau sa traiesc din nou experienta unui avort pentru ca oricum nu asi mai face . ma intreba va_iubesc ce face fiica mea. are 14 ani este clasa a 7a si se pregateste la matematica pentru tezela nationale cu subiect unic. merge regulat cu mine duminica la biserica si canta la strana. saptamana asta tine si ea post(oricum tine miercurea si vinerea) sa se impartaseasca. incerc sa o educ pe ea in credinta catre dumnezeu ca sa nu mai repete greselile mele. va pup si astept parerile voastre.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.11.2007, 13:31:39
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Nu schimbarea duhovnicului este o solutie, ci a noastra. Prima parte a oricarui canon este sa nu mai repeti pacatul.

Un parinte povestea odata de o persoana venita la spovedanie. Spune ca a facut avort, ca ii pare rau, ca vrea canon etc. Si zice ca e din nou insarcinata. Parintele ii spune: nu-ti dau alt canon, decat sa nasti acest copil si sa il cresti asa cum trebuie. Dupa catva timp, vede parintele ca nu ii mai crestea burta. Ce s-a intamplat? "Pai l-am avortat!" Trist, nu-i asa...

Iar pentru ca fiica (sa va traiasca!)sa nu repete greselile, are nevoie langa ea, daca va alege viata de familie, de un crestin adevarat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2007, 13:33:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanica
am vazut ca sunt colegi inimosi care s-au intrebat ce s-a mai intamplat cu mine. incerc sa imi revin sa nu mai caut vinovat pe nimeni si sa imi asum intreaga vina si ca nu am scuza pentru ceea ce am facut deoarece decizia mi-a apartinut . am schimbat duhovnicul- este ieromonah la o manastire din bucuresti- si saptamana aceasta merg la spovedanie curata si abia astept sa imi iau canon si sa il infaptuiesc cu multa luare aminte si cu staruinta , sperand in acest fel sa pot elibera acele suflete nevinovate la care imi cer iertare la rugaciune si dimineata si seara. relatia cu sotul meu s-a mai redresat dar nu mai pot fi cea dinainte. acum se pune problema ce fac pe viitor pentru ca nu accept nici o metoda de contraceptie si el nu intelge asta( daca aveti sugestii chiar va rog frumos sa le postati)am folosit 10 ani anticonceptionale fara sa stiu efectul lor avortiv dar nici macar nu m-am interesat.acum luasem in calcul varianta steriletului dar are acelasi mod de functionare nepermitand ovulului fecundat sa se prinda de peretele uterului. deci in final nu stiu incotro sa o iau . calendarul ar fi fost cea mai buna metoda dar nu este sigura si nu stiu ce sa fac ca nu mai vreau sa traiesc din nou experienta unui avort pentru ca oricum nu asi mai face . ma intreba va_iubesc ce face fiica mea. are 14 ani este clasa a 7a si se pregateste la matematica pentru tezela nationale cu subiect unic. merge regulat cu mine duminica la biserica si canta la strana. saptamana asta tine si ea post(oricum tine miercurea si vinerea) sa se impartaseasca. incerc sa o educ pe ea in credinta catre dumnezeu ca sa nu mai repete greselile mele. va pup si astept parerile voastre.
nu pot decat sa te laud pentru asha un mesaj plin de dreapta socotintza, ei daca o aveai ceva mai inainte, sau ash invatza shi eu din mesajul tau... ca de aia shi zice romanul: "da-mi Doamne mintea cea de pe urma" adica cea pe care o capat omul dupa ce a facut greshala, ca s-o aiba inainte de gresheala shi sa asculte... ce bine mi-ar fi fost shi mie daca o aveam, dar se pare ca la mine e mai rau, ca o aveam dar nu am habar cum shi de ce anume am abandonat-o tocmai la momentele trebuincioase... oricum itzi doresc sa ai multa rabdare shi tact cu sotzul tau... shi bagseama ca te va povatzui duhovnicul... daca tot l-ai schimbat... dar nu te mai amara, ca am impresia ca shi copiii avortatzi vor ajunge in locul unde va ajunge mama lor, iar daca te vei stradui aici, se vor bucura shi ei acolo, caci copiii avortatzi niciodata nu-shi urasc parinztii lor ci ei vor din tot sufletul lor sa nu piara mamica lor in pacate... asha am impresia... shi eu imi mai pomenesc mortzii mei dincandincand, aia care n-au apucat o viatza sau aia care au trait o viatza de parca nici n-au apucat sa traiasca ???
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.11.2007, 13:50:28
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

vreau sa precizez ca vechiul meu duhovnic este un preot extraordinar dar nu prea are timp , mai ales acum ca , construieste o noua biserica. de aceea am ales un preot calugar ca nu prea paraseste manastirea si il gasesc acolo de cate ori am nevoie.eu merg la sfanta biserica tot acolo unde am mers si pana acum ca acolo ma regasesc.si vreau sa va aduc la cunostinta ca am luat hotararea ca acest pacat sa nu il mai fac niciodata , ba mai mult decat atat sa nu indemn pe nimeni sa il faca . cu fiica mea am vizionat filmulete despre avorturi si am vb despre pacatul avortului.i-am cumparat acum doua carti tinerii si sexualitatea si hristos si tinerii (amandoua de la o editura crestin ortodoxa)pentru a se informa si a face deosebirea intre placere si pacat. va pup si va astept pe toti cu noi sfaturi.(daca aveti recomandari despre metode de a nu mai ramane insarcinata ca nu stiu ce sa fac , desi stiu clar ca nu trebuie sa stim unul de altul daca nu vrem sa procreem dar ce sa fac ? sa ma despart poate ca el nu intelege . va rog daca aveti recomandari va astept)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.11.2007, 14:17:47
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Roxana,
nici un bun crestin nu iti va recomanda sa stai impotriva voii Lui Dumnezeu. In acelasi timp, nimeni de aici nu-ti poate recomanda sa te desparti sau sa nu te desparti. Alegerea care urmeaza tine numai de libertatea si raspunderea ta, care-ti cunosti cel mai bine viata.
Rugaciune multa (inclusiv pentru sotul tau) si asteapta sa vezi ce-ti spune duhovnicul.
La Biserica Gradina Icoanei este o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.11.2007, 15:21:10
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

roxanica sunt de acord cu ce au zis ceilalti dar o sa mai adaug o intrebare : cum poti sta langa un astfel de om ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.11.2007, 18:00:58
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanica
... va pup si va astept pe toti cu noi sfaturi.(daca aveti recomandari despre metode de a nu mai ramane insarcinata ca nu stiu ce sa fac , desi stiu clar ca nu trebuie sa stim unul de altul daca nu vrem sa procreem dar ce sa fac ? sa ma despart poate ca el nu intelege . va rog daca aveti recomandari va astept)
http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/07/09/contraceptia/#comment-273
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46