Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2008, 13:07:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de anita

Treci la catolici daca ii admiri atat.
Cred ca mai inati de toate ar trebui sa faci distinctie intre ADMIRATIE si CONSTATARE.. e evident ca folosesti cuvinte fara a le cunoaste sensul... oare ce varsta ai???:rolleyes:
Am spus ca nu e crestineste sa spui despre semenii tai ca fac afirmatii cretine(am inteles prea bine ce ai vrut sa spui) ,si mi se pare normal sa respecti pe aproapele daca te-ai hotarat sa postezi pe acest forum crestin.
Banuiesc ca nu scrii aici pentru a ne arata ca te documentezi din DEX ,afirmatiile tale pline de dispret la adresa semenilor nu mi se par ziditoare.
Eu personal si cred ca nu numai eu nu m-am folosit cu nimic din ceea ce scrii despre banii ceruti pe acatiste.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.07.2008, 13:17:30
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Banuiesc ca nu scrii aici pentru a ne arata ca te documentezi din DEX ,afirmatiile tale pline de dispret la adresa semenilor nu mi se par ziditoare.
Eu personal si cred ca nu numai eu nu m-am folosit cu nimic din ceea ce scrii despre banii ceruti pe acatiste.
Nu, aici scriu ptr a imi exprima DUREREA ca unele biserici nu sunt ce s-ar dori sa fie!!!!! cat despre Dex m-am vazut nevoita sa aduc vorba ptr ca se vede clar ca nu s-a inteles clar sensul cunvintelor...
Dar sa nu uit a spune esentialul: M-AM ASEZAT MAI BINE PE SCAUN CA SA NU CAD!!!!!!! referitor la ultima afirmatie facuta de sfintia ta!! uite asa se mai deconspira cate o fata bisericeasca ascunsa sub nume vadit feminin!!
SARUT MANA PARINTE!!! Blagosloviti!sa imi fie cu iertare mie pacatoasei daca v-am suparat cu ceva din cele afirmate mai sus! Era doar durere si parere de rau si lacrimi si debusolare intr-o lume in care vezi ca acolo unde ar tb sa il gasesti pe Hristos.. stau de fapt.....
Nu contesta nimeni ca nu sunt si preoti cinstiti. Dar ce ne facem cu restul??
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.07.2008, 13:22:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Daca esti asa de generoasa poti sa dai si la saraci si la manastire ,daca vrei pomenire.
EXCELENTA AFIRMATIA TA!!!! asta oglindeste exact ceea ce am vrut si eu sa spun!!! asadar daca vrem pomenire musai sa dam bani si la manstire ca de nu.... nu mai pupam nici pomenire nici nimic!!! BRAVO!!!!!!!!!!! ai pus punctul pe "I" .. . FELICITARILE MELE!!!
Marina ,Dumnezeu sa te aiba in paza !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.07.2008, 13:23:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MarinaAlca, totusi nu ai putea sa ne spui despre ce suma este vorba? In scop didactic, nu ca sa te judecam pe tine, ca eu de exemplu nu stiu cat e mult si cat e putin, atunci cand dam bani pentru acatist. Ma intereseaza, ca de multe ori sunt nevoita sa dau pe un an intreg si nu stiu sa apreciez, daca am dat destul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.07.2008, 13:26:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

mesaj special ptr ANITA:
intr-o lume atat de deformata, cu atatia oamnei necajiti, cu boli, razboaie, foamete si alte neajunsuri, cand unii ajung la gradul de disperare si deznadejde ca nu mai stiu incotro sa o apuce(Spitalele de boli nervoase pline pana la refuz sunt o oglinda clara a lumii in care traim!)singura speranta a unui om cu frica de Dunezeu este BISERICA!!!!!!! acolo se duce ptr a cauta iubire, mangaiere,alinare, pace, liniste, raspuns la tot zbuciumul interior,rezolvare pe cat posibil a problemelor personale si nu numai!!!!! Asadar in contextul sus mentionat, care credeti reactia acestor bieti muritori si pacatosi la contactul cu realitatea atata de trista din UNELE biserci din Romania??? chiar va rog sa incercati ptr o secunda doar sa va puneti in pielea si sufletul acelor oameni!! Stiu ca ceea ce am afirmat mai sus nu e strain deloc de dvs dar din spirit crestinesc le luati apararea celor care nu merita!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.07.2008, 13:35:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Draga Marina ,ce folos au aceste acatiste daca noi nu reusim sa ne schimbam ca sa depasim aceste greutati ,in mare parte primite de la Dumnezeu pentru a ne vindeca de anumite patimi.
E adevarat ca unele necazuri ne vin pentru a ne intari in virtute ,dar mare parte vin din o viata traita in greseala.
Deci sa punem inceput bun ,sa ne spovedim curat ,sa ne impartasim si sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne indrepte viata si El ne va umple de daruri.
Acatistele trimise la manastiri sunt si ele izbavitoare dar fara o schimbare a noastra nu vad cum ar putea ajuta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.07.2008, 13:39:47
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
MarinaAlca, totusi nu ai putea sa ne spui despre ce suma este vorba? In scop didactic, nu ca sa te judecam pe tine, ca eu de exemplu nu stiu cat e mult si cat e putin, atunci cand dam bani pentru acatist. Ma intereseaza, ca de multe ori sunt nevoita sa dau pe un an intreg si nu stiu sa apreciez, daca am dat destul.
Ancah, sincer.. ce scop didactic?? ca ma apuca plansul.. stiu oameni saraci care ptr ca nu au bani sa dea pomelnice pe termen lung se multumesc a se ruga singuri !
si ca sa iti mai dau un amanunt.... desi poate nu ar fi cazul ptr ca nu vreau sa pozez in victima... am fost intr-un moment al vietii mele in care chiar am avut probleme finaciare fff mari.. nu aveam servici+alte responsabilitati pe cap si fara surse de venit+probleme de alta natura.. in fine.. nu ma vait!! doar vreau sa spun ca in acel context cand din toata inima simteam nevoia ca si preotii bisericii sa se roage alaturi de mine, apreciam puterea rugaciunii lor, ei bine.. tocmai in acel moment imi spune o evlavioasa din biserica... care stia ce preturi se practica in biserica respectiva: CUM????? DOAR ATAT VREI SA DAI PARINTELUI????? PAI E prea PUTIN!!!!! NU POTI SA DAI DOAR ATAT!!! CEL PUTIN SUMA DE XXXXXlei! e drept ca vorbele astea nu le-am auzit din gura preotului dar crede-ma ca am fost atat de suparata si deznadajduita si... multe alte zeci de sentimente care navaleau in acelasi timp in sufeltul si inima mea!!Cand am avut bani am dat mereu dar uite ca sunt momente grele in viata cand pur si simplu nu ai de unde!!!si atunci stii ce am facut??? de rusine ca nu am avut sa dau mai mult... nu am mai indraznit sa ma apropii de altar cu acatistul, am facut stanga imprejur si am plecat spre casa plangand... asta e!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.07.2008, 13:50:20
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de anita

Nici eu nu dau bani la spovedanie ,de unde ideea asta.
Se vede ca traiesti in lumea ta ireala!!
Imi asum 100% responsabilitatea celor afirmate!!! SE DAU BANI LA SPOVEDANIE!!!!!!! de catre ffffffff multi enoriasi si in fffffffffff multe biserici!!!!!!!!!!!mai intreaba si pe altii
N-are rost sa va certati.Cred ca toata lumea stie,si copii ca la spovedanie se dau bani.Nu ca ar fii normal,de fapt se cheama simonie,pt ca spovedanie este Taina,si nu se vinde Duhul Sfant pe bani.La fel,pt pomelnice,tot simonie se cheama,pentru ca tot mijlocirea Duhului Sfant se cere,cand se pomeneste cineva,acela se face partas harului acelui slujbe(Liturhie,Maslu,Acatist,ierurgii,etc).In mod normal,ar trbui sa existe,si exista o cutie a milei,in care fiecare om sa puna cat il indemna Dumnezeu.Va dau un exemplu.am slujit ca dascal intr-un sat,cu un preot foarte generos,care a impartit totul cu mine,jumate-jumate.Apoi atat el,cat si eu ,urmanu-i exemplul,am pus jumaatte din banii castigati in cutia milei,pentru nevoile Bisericii(curent,apa ,etc).va intreb pe voi,cine ne-a indemnat sa facem asta,sa donam jumaatte din ce castigasem intr-o zi Bisericii,tocmai la cre slujeam?Insa daca era pe acolo vrun popa,care sa ne iasa cu tava inainte,sau sa ne tina predici "depre milostenie",si sa ne invite sa facem donatie,nu am fii dat nimic.Alt caz,eram la o slujba de Pasti,noaptea ,tot ca si dascal.Dupa ora 2 noaptea,a intrat o tanara,cam la 20 de ani,s-a inchinat la icoane si a pus la icoanele din fata,cele 2,cate 100ROn.Am ramas masca.Pe ea cine a indemnat-o la asta?cei care cer banii,pentru orice slujba,indiferent care,se fac partasi lui Simon Magul,care a vrut sa cumpere Duhul Sfant pe bani.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.07.2008, 13:54:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Draga Marina ,ce folos au aceste acatiste daca noi nu reusim sa ne schimbam ca sa depasim aceste greutati ,in mare parte primite de la Dumnezeu pentru a ne vindeca de anumite patimi.
E adevarat ca unele necazuri ne vin pentru a ne intari in virtute ,dar mare parte vin din o viata traita in greseala.
Deci sa punem inceput bun ,sa ne spovedim curat ,sa ne impartasim si sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne indrepte viata si El ne va umple de daruri.
Acatistele trimise la manastiri sunt si ele izbavitoare dar fara o schimbare a noastra nu vad cum ar putea ajuta.
multumesc ptr ultima postare....
Permanent imi analizez cat se poate de autocritic viata(vreau sa cred ca sunt cel mai aspru critic al meu!)cu suisurile si coborasurile, cu greselile ce le-am facut si care paradoxal inca dor f tare desi le-am spovedit si am primit iertare ptr ele.Incerc sa imi vad cu ochi obiectivi si calitatile dar mai ales defectele.... si totusi vreau sa afirm ca in ultimii ani am suferit un "regres"... din punct de veder spiritual.. asa simt eu... si ma doare enorm! si vreau sa spun cu aceiasi sinceritate ca in mare parte mi se datoreaza si acestor incercari venite din partea bisericii .. incercari pe care din pacate nu le-am putut trece cu bine... ma simt ca elevul la scoala, corigent, poate chiar repetent.. care ptr ca nu a fost in stare sa isi invete lectia cum trebuie sa vede nevoit sa treaca prin aceiasi lectie iar si iar si iar..intr-o repetitie inebunitoare... si totusi nu pot promova!!!ce ma sfatuiti sa fac???????????
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.07.2008, 13:59:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vroiam sa stiu pentru mine; dar daca nu se poate, nu se poate.
Daca ti se pare ca e prea scump sa dai acatiste, te poti rezuma la a face milostenie; te va duce pana in rai.
Tarile ortodoxe sunt singurele in care se mai construiesc biserici. Pentru asta trebuie fonduri, si inca multe.
Un lucru stiu sigur: banii dati la biserica, de care iti pare rau, nu sunt primiti de Dumnezeu. Mai bine dai mai putin si din toata inima, decat mult si cu parere de rau.
Dovada e femeia din biblie, care a dat un banut, pentru care e laudata de Domnul Iisus Hristos. De aceea cred ca trebuie sa dam in raport cu ceea ce avem, nu comparativ cu ce da altul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tarif: 15 milioane inmormantarea. cocacoc Generalitati 78 17.11.2011 21:06:33