Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2009, 07:36:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incep sa cred tot mai mult ca mantuirea in tara straina e tot mai grea, daca nu imposibila. Deci tot acasa ne e locul.
Ma gandesc la ce a scris Arhim. Petroniu Tanase: credinta ortodoxa a fost incercata prin durere si a iesit invingatoare. Credinta vesticilor a fost si ea incercat prin placere: acesta a pierdut. Credinta romanilor se pare ca este din nou incercata prin placere. Dar cum sa rezisti cu atatea tentatii la tot pasul?!?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2009, 12:35:17
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Acasa cand eram dormeam duminica pana mai tarziu, dar cand esti departe de casa si de Biserica te trezeste dorul la ora 7 dimineata sa asculti slujba pe internet.
Eu cred ca mantuire exista oriunde atata timp cat te rogi si respecti regulile.
Maria Egipteanca a trait in pustiu si tot a ajuns sfanta.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2009, 18:40:46
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene,
un apropiat a trait citeva zile intr-un loc sfint.
Nu era nici mare rugator, nici postitor si nici n-a stat mai mult (decit la slujbe) in biserica. Dupa o vreme nu-i mai venea sa plece de acolo, ca sa nu se lipsesca de acel loc. A trebuit sa o faca, avea raspunderi, familie de intretinut; a plecat dar o parte din el a ramas acolo si in lume se simte cu aripile frinte. Eu il cred. Prin extrapolare, intr-un loc in care Duhul nu-i cel Bun, te "imbibi" de duhul.... care exista. Sincer n-asi pleca intr-un loc unde sint lipsit de Sfintele Taine si unde sint inconjurat de necrestini.
Mintuirea? Nu sintem noi in masura sa ne dam cu parerea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2009, 19:17:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Incep sa cred tot mai mult ca mantuirea in tara straina e tot mai grea, daca nu imposibila. Deci tot acasa ne e locul.
Ma gandesc la ce a scris Arhim. Petroniu Tanase: credinta ortodoxa a fost incercata prin durere si a iesit invingatoare. Credinta vesticilor a fost si ea incercat prin placere: acesta a pierdut. Credinta romanilor se pare ca este din nou incercata prin placere. Dar cum sa rezisti cu atatea tentatii la tot pasul?!?

Nu trebuie sa disperam ,unde e multa rugaciune ,mantuirea nu se pierde.
Mi-a placut par.Amfilohie:

http://video.crestinortodox.ro/Mantu...-20000462.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.03.2009, 22:17:17
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen Vezi mesajul
Cel mai bine ar fi sa stea acasa la el. Bineinteles ca poate sa-si duca in continuare programul de rugaciune si nevointa personala, dar spovedania si impartasirea cu Sfintele Taine o poate practica atunci cand ajunge in tara, chiar si odata pe an sau ocazional. Nadejdea mantuirii este oriunde, Dumnezeu tine cont de tot ceea ce scapa ratiunii noastre.
Eugen, sunt de acord cu ceea ce zici fratia ta. Insa, ma intreb, in acelasi timp:
DE CE PLEACA ROMANUL DIN TARA LUI?
Romanul a ajuns sa fie un sclav al guvernatorilor, dator fiind si pentru viata pe care o traieste. Totul i se taxeaza scump, in schimb nu i se da nimic. Nici macar un loc de munca bineplatit. Ma intreb: de ce romanul nu are nici macar un salariu care sa-i acrediteze traiul decent al fiecarei zile? Pentru ca... parlamentarii nostri, pe langa salariile de zeci de milioane (lei vechi), isi mai satisfac buzunarele si din alte surse... lasand-ul pe romanasul nostru fara nicio sursa de existenta, fara niciun drept de a trai si el decent. De aceea pleaca romanasul nostru in strainatate. Niciodata nu mi-as fi dorit sa plec din tara mea. Nimeni nu-si doreste acest lucru! In toate statele inganfate suntem priviti cu ochi "dulci", toti incearca sa profite de noi si sa ne disconsidere. Dar, pe langa faptul ca ne disconsidera, ne acorda un salariu pe care in Romania nu-l putem avea. Spre deosebire de acest lucru, conducerea Romaniei il disconsiderea pe roman, dar NU-I da niciun salariu. De aceea romanul este nevoit sa plece, sa-si poata asigura o painica cinstita pe masa, un trai decent. In Romania doar parlamentarii au accesibilitate la RESPECT SI SALARII DECENTE? Din nefericire, se pare ca DA! Ce e de facut?.... Ce s-a facut cu ceva timp dupa ce m-am nascut eu... in jurul lui 89'. Acum sa nu ma credeti ca exagerez, insa, alta solutie nu cred ca ar fi. Ba... ar fi una: jos unii! Sus altii! Adica... tot ceea ce a fost in 98'...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.03.2009, 22:45:27
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Fiecare detinem "propriul adevar" insa ceea ce conteaza / primeaza este adevarul suprem, adica credinta in bunul Dumnezeu. Eu una nu vad prea multe inconveniente in a-ti practica religia cuviincios si cu traire autentica intr-un mediu "strain" din punct de vedere religios. Exista si "medii potrivnice", neprielnice daca le pot numi asa, si-acelea-s tarile musulmane in opinia mea.

Tara in care traiesc eu imi permite libera exprimare religioasa, mi-o garanteaza prin lege. Avem o biserica frumoasa in care se tine Sfanta Liturghie la fiecare sfarsit de saptamana (uneori sambata - astazi de exemplu - dar de cele mai multe ori duminica; aceasta situatie se explica prin faptul ca preotul slujeste si in biserica din Antwerpen, Belgia). Ingradita in a-mi practica religia nu m-am simtit niciodata si pot spune (lucru afirmat dealtfel si in postarile anterioare) ca dorul de casa, departarea de familie, sentimentul unei comunitati restranse din care vrei din inima sa faci parte, iti intaresc credinta si-ntr-adevar iti fac apriga "nevoirea".

Lumea occidentala, laica, este intr-adevar, plina de ispite. Insa in cazul meu acestea au fost exercitate sub forma unei "aplatizari" a sentimentului si a trairii religioase; intri intr-un ritm de viata determinat de coordonate concrete: casa, serviciu, cumparaturi, vizite, si iar casa, serviciu, etc. Aceasta este mentalitatea dominanta aici. Insa eu una ma consider norocoasa ca am avut o baza buna pe care pot construi acum, aici. Si cred ca acest lucru este valabil in cazul tuturor crestinilor ortodocsi; am fost mai toti luati de mana inca de mici si dusi la biserica, familiarizati cu ritualurile ortodoxe, cunoastem semnificatia mielului sacrificat de Paste, etc. acestea fiind doar cateva mici si (poate) puerile exemple. Insa acest "bagaj spiritual" constituie o buna temelie pe care se poate construi mai tarziu, indiferent de circumstante, CEVA trainic, o viata si-o mantuire intru Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.03.2009, 06:55:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Incep sa cred tot mai mult ca mantuirea in tara straina e tot mai grea, daca nu imposibila. Deci tot acasa ne e locul.
Ma gandesc la ce a scris Arhim. Petroniu Tanase: credinta ortodoxa a fost incercata prin durere si a iesit invingatoare. Credinta vesticilor a fost si ea incercat prin placere: acesta a pierdut. Credinta romanilor se pare ca este din nou incercata prin placere. Dar cum sa rezisti cu atatea tentatii la tot pasul?!?
Cu cit ti se pare mai greu, cu atit vei fii mai fericita!
Intr-o tara straina - multe din ele - tu trebuie sa faci ceea ce au facut mi de mult oamenii cind se rugau si propovaduiau altora Cuvntul lui Dumnezeu.
Asa si tu, acolo vei introduce pe Dumnezeu si altora care nu-l cunosc!
Printre straini multi au dobindit credinta ceea ce inseamna ceva, fiecare dintre noi are o misiune, o cruce...
Cei din strainatate au ales calea cea mai grea, deoarece de multe ori nu ai o biserica, trebuie sa mergi in bisericile altor religii, sa te rogi, nu te poti spovedi cind vrei...toate astea inseamna ca "lupta" este mai grea, mai anevoie.
Nu locul te mantuieste, Anca, ci omul sfinteste locul cu rugaciunea, cu postul, cu straduinta duhovniceasca, si vei vedea ca pina la urma, si locul ala se va sfinti.
Eu asa cred, si nu cred ca ma insel.
Multi s-au intors si de aici, au venit toti sau 99% inapoi dupa 1-2 ani...
Mai exista si partea asta a lucrurilor.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.03.2009, 07:54:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Scuzati ca revin:
Ma intreb ce usor este sa faci o supa cind ai de toate.....
Ma intreb ce greu este s faci ceva foarte, cind ai forte putine alimente in camara/frigider.
Ce usor este sa culegi fructe, cind ai pomul in curte....
Ce greu este sa mergi departe pentru ele...
s.a.m.d.
Cred ca mantuirea vine oriunde, depinde de noi, sa vrem sa ne mantuim.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.03.2009, 08:50:33
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Intr-un loc in care Duhul nu-i cel Bun, te "imbibi" de duhul.... care exista. Sincer n-asi pleca intr-un loc unde sint lipsit de Sfintele Taine si unde sint inconjurat de necrestini.
Iti multumesc ptr aceste randuri, bmd
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.05.2009, 09:25:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre occidentul sinucigas

Un articol foarte bun. Merita citit!

[COLOR=Red]Ortodoxia americană sau mărturia adevărului[/COLOR]

Întorcându-mă la închisoare pentru că m-ați întrebat; după prima închisoare am venit și m-am călugărit. În a doua închisoare am făcut aventura asta a descoperirii centrului ăsta, al centrului religios din om, unde trebuie să îndreptăm toate rugăciunile noastre. Există un cuvânt al Sfântului Serafim de Sarov care spune: „ieșirea din tine este ieșirea din Paradis”. Noi acolo în America, ca ortodocși, avem această misiune: să schimbăm direcțiunea cunoașterii pentru că Apusul, cultura apuseană din care face parte și America, are o cultură cosmologică: ei se duc în spațiul extraterestru, explorează universul din afară de ei. Ortodoxia, și rostul ei, este ca să întoarcă atenția omului că mai există o dimensiune. Nu disprețuim cunoașterea cosmologică, cunoașterea din afară de noi, pentru că întrânsa sunt amprentele lui Dumnezeu ca și Creator, dar pentru a ne cunoaște pe noi și pe Dumnezeu trebuie să ne întoarcem înăuntru, și cunoașterea lui Dumnezeu este o experiență personală. Pe Dumnezeu nu Îl poți cunoaște fără să te cunoști pe tine. Dacă începi să te cunoști „cine ești tu, cine sunt eu”, îți dai seama, Îl descoperi pe Dumnezeu întotdeauna, pentru că „omul este icoana lui Dumnezeu”. După cum știți El a zis: „să-l facem pe om după chipul și după asemănarea Noastră”. Omul modern n-are timp să se cunoască pe sine pentru că este prea ocupat cu cunoașterea în afară de sine. Iar din punctul de vedere al vieții morale, și tineretul mai ales nu poate suporta aventura intrării în sine și ca un fel de scăpare („escape” noi îi spunem) cultivă lucrurile zgomotoase, adică, așa cum este în Apus vorbesc...Poate că și aici în România acuma, ceea ce nu aș dori să se întâmple într-o țară ortodoxă: muzică de-asta, nu rock, rock-ul e clasic acuma, mai nebună muzică există decât atât; se duc la concerte în care se zgârie pe față, plâng, își rup hainele, concerte care te demonizează.
Nu poate un tânăr în America să stea singur pe o bancă 2 ore. Ce tragedie este! Și vă dau un exemplu: noi avem niște tabere de copii vara, tabere religioase le spuneți dumneavoastră aici, îi aducem să învețe religie. Pentru că în America nu se predă religie în școlile publice. Niciodată nu s-a predat. Nu pentru că americanul nu este religios sau este împotriva bisericii, americanul poate nici n-are noțiunea de biserică pentru că acolo sunt 1200 de secte și atunci nu știi ce fel de religie să predai în scoală. Și statul, care de fapt e respectuos față de biserică: nu plătim taxe, nu plătim pe proprietăți, pe nimic, a refuzat să introducă religia în școală pentru că nu știe ce fel de religie să predea. Așadar, revenind, aveam o tabără de copii și era o fetiță care avea 2 radiouri: unul în dreapta, altul în stânga, și cu 2 căști, una în urechea stângă alta în cea dreaptă, probabil că erau 2 programe: unul de sport și unul de muzică din asta, și eu i-am spus: „shut it off”-„închide-le!”. Și știți ce mi-a spus? „Părinte, dacă eu le închid, înnebunesc!”. Ce tragedie la o fetiță de 14 ani să spună lucrul ăsta. „Dar tu nu poți să stai pe banca aia? Stai 1 oră acolo!”. „Dar ce să fac?”. „Nu faci nimic; stai și taci; poate Dumnezeu vrea să-ți vorbească ceva!”.
Vedeți ăsta este rolul Ortodoxiei în cultura apuseană. Nu să ne cunoască lumea. Noi de multe ori suntem mândri, avem creștini în Franța, în Germania, în America. Ei și ce?! Nu pentru asta Dumnezeu ne-a trimis acolo, nu să facem bani; ne-a trimis acolo să deschidem porțile unei cunoașteri adevărate să deschidem porțile Bisericii pentru că ei nu au Biserică. Sfintele Taine nu există la protestanți. Nu există în lumea protestantă. Cei care vin la Ortodoxie în America (și sunt foarte mulți care vin), parohii întregi de baptiști, mai ales cei din Sud, ei caută Biserica. Și citesc, pentru că majoritatea celor care se fac ortodocși sunt intelectuali în America, citesc, și-au găsit în Constituțiile Apostolice și la Sf. Iustin Martirul, în Apologii, descrierea Sfintei Liturghii, despre Taine și se întreabă: „ dar când au dispărut Astea de la noi?”; „suntem noi în Biserică sau nu suntem în Biserică?”. Și încep să caute Biserica! Interesant că nu se duc la catolici. Pentru că catolicii sunt foarte liberali, să știți. Mai ales după Sinodul al II-lea de la Vatican au reformat Liturghia, au introdus jazz-band în biserică, chitare electrice pentru că ei vor să aducă tineretul în biserică. Tineretul e mult mai înțelept. Tineretul nu se duce. Au pierdut tineretul, vocațiile toate, pentru că atunci când intri într-o biserică chiar un tânăr vrea să vadă ceva diferit decât pe bulevard. Ortodoxia dimpotrivă vrea să impună ritmul din biserică care este ritmul normal al omului: vezi pe preot ridicând mâinile în sus, pe diacon pășind într-un anumit ritm, cădind biserica. Ăsta e ritmul nostru uman, normal. Pe acesta Ortodoxia vrea să îl impună și pe stradă, nu să aducă strada în biserică, cum se întamplă în biserica romano-catolică.

Tragedia Occidentului

De aceea spun despre tineretul de acolo și despre noi toți care ne ocupăm de ei, dorința noastră este, cu ajutorul lui Dumnezeu, ca să schimbăm direcția cunoașterii, să schimbăm așa numita filosofie apuseană, umanismul și relativismul, care este bazată pe om, nu pe Dumnezeu. Nu se predau în școli valori absolute: ce e bine astăzi, mâine poate fi rău/ ce e rău astăzi, mîine poate fi bine; totul este relativ. Dacă Familia și Biserica nu le dau valori absolute, școala nu le dă! Toată filosofia în școală este bazată pe evoluționism, care de fapt nu este o știință, ci este o filosofie, bazată pe materialismul filosofic al sec. al XVIII-lea. Vă spun un lucru: dacă noi nu venim de nicăierea, cum se învață în general în școlile din Apus, și nu ne ducem nicăieri, tânărul la 14-15 ani spune: „dar nu merită să trăiești”; „adică cum: eu nu vin de nicăieri, nu mă duc nicăieri; de ce să trăiesc să mă îmbolnăvesc de cancer, de ce să plătesc taxe la guvern, de ce să nu mă sinucid?!!”. Și sunt sinucideri multe. Ați auzit de prin ziare ce s-a întâmplat la Columbine College? E un liceu american și acolo era o listă pe care elevii o păstrau și pe care notaseră cum să se sinucidă pe rând... Și unul dintre ei a vrut să facă un act de „caritate” și să-i omoare el, a omorât și studenții din bibliotecă. De ce? Eu nu-i acuz. Eu acuz sistemul. Pentru că sistemul acesta evoluționist, care ei spun că e științific, dar nu este experimentat în laborator, este numai o filosofie. De ce să nu admiți și a doua filosofie despre Creație și despre Univers, și despre studiul naturii decât numai aceea?! Pentru că, n-avem timp acuma să vorbim, există acum în America o mare opoziție împotriva lui Darwin, s-au publicat cărți și sunt mari biologi care au demonstrat în laborator că este imposibilă evoluția. Dar s-a creat în tineret un anumit „behaviour”, un comportament cum se spune. Ceea ce urmărim noi ortodocșii este schimbarea acestui comportament și îndreptarea atenției oamenilor spre lucrurile eterne și spre valorile absolute. Cred ca de aia ne-a trimis Dumnezeu în America.
- Părinte, dar cum credeți că pot fi unite aceste 2 preocupări să le spun: o viață care trebuie să se folosească de economia capitalistă, că acum asta este economia de care se folosesc marea majoritate a statelor lumii, și pe de altă parte, preocuparea către o viață interioară care necesită timp și într-un fel necesită liniște.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38