Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2008, 01:02:28
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Multumesc pt observatie .
Si am o intrebare tie nu ti s-a intamplat sa reactionezi asa?
:) nu, sincer nu m-am gandit SA-I CER SCUZE LUI DUMNEZEU... cel mult, i-am cerut iertare.
iar pt tine am un sfat nu privii la alti ca sa le vezi defectele studiazate prima data pe tine si eu cred ca tu sti Singurul care are dreptul sa judece e Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2008, 01:04:53
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Am sa va spun pe scurt ce am patit cu un coleg de serviciu .
El a luat ceva bani care nu erau ai lui si cand i-am spus a negat mai rau e ca ma facut "handicapata".
Vreau sa va rog sa imi spuneti parerea voastra si sa va rugati pt mine .
va multumesc!
Cind am descoperit acest forum am fost tare bucuroasa si am postat si eu o intimplare care m-a marcat la un moment dat si am vrut sa aud niste pareri in legatura cu problema mea dar am primit atitea intepaturi incit rana care abia se vindecase putin s-a deschis din nou.
Sunt oameni care nu au nici un fel de scrupule care fac rau,care fura, insulta,care slujesc celui rau si totusi le merge bine.Nu stiu de ce,iar altii care la cea mai mica greseala sunt judecati si pedepsiti.
Stiu ca e greu,am trecut si eu prin asa ceva,am fost insultata alungata pagubita.
Mergi la biserica Sf,Mina,care este ocrotitorul celor pagubiti,spune preotului de acolo ce problema ai si citeste acatistul.S-ar putea intr-o zi sa-ti inapoeze banii si sa-si ceara iertare,dar ai credinta multa si mai ales nu uri pe cel care te-a pagubit!Daca imi spui numele tau ma voi ruga pentru tine la bis.sf.Mina din loc.mea.
iti multumesc mult pt sfaturi
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2008, 03:29:25
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Sunt insa suferinte de care nu sintem vinovati si pe care le judecam ca nedreptati ale lui Dumnezeu facute cu noi.
Iov la inceput nu intelegea de ce Dumnezeu il lasa sa sufere atit.Ne intrebam si noi:de ce mina protectoare a lui Dumnezeu nu mai e intinsa asupra noastra ?

Mintuitorul insusi a zis in suferintele de pe cruce:
" Dumnezeul Meu,Dumnezeul Meu,pentru ce M-ai parasit ? "

Ce mai putem face in fata unei asemenea suferinte ?
Daca omul se naste ca sa sufere si daca toti oamenii sufera,suferinta noastra trebuie sa o intelegem,mai intii de toate,ca o legatura puternica stabilita intre oameni.Toate acele inimi,care sint in stare sa compatimeasca cu suferinta,sunt toti aceia care stiu sa amestece lacrimile lor cu ale oamenilor,toti aceia care pot si stiu sa
iubeasca omul,toti aceia care inteleg pe cei care sufera,pentru ca ei insisi au suferit.
Numai infirmiera care a fost si ea bolnava va intelege durerile bolnavilor si va sti sa le aline.Numai saracul intelege suferinta flamindului.Numai o mama indoliata va intelege doliul tuturor(oamenilor) mamelor.Numai pacatosul intors la Dumnezeu va fi bun apostol al mintuirii pacatosilor.
Toti acestia sint izbavitorii de suferinte ai tuturor oamenilor amenintati sa se piarda in acest fluviu universal de dureri,deasupra caruia pluteste omenirea.
Iata dar cum suferinta noastra poate servi altora!Suferinta este,astfel,legea sacrificiului sub care traieste omul.
Aceasta suferinta, de care nu sintem vinovati si pe care nu o putem suprima noi singuri,de ce n-am primi-o ca pe o misterioasa cale,pe care Dumnezeu ne poarta aacolo unde vrea El ?
Caci " Multe sint necazurile dreptilor,si din toate acelea ii va izbavi pe ei Domnul.Pazeste Domnul toate oasele lor si nici unul din ele nu se va zdrobi".( Psalmul 33)

Daca "Dumnezeu iubeste pe cel pe care-l cearta" ( Evrei 12,6),suferinta ta nu poate fi pentru sufletele noastre,decit ceea ce sint puternicele lovituri pe care sculptorul le face intr-un bloc de marmura care n-are nici o forma pentru ca sa scoata o frumoasa statuie.
Suferinta este timpul cind noi recunoastem neputinta noastra si trebuinta ajutorului lui Dumnezeu.Tot suferinta purifica sufletul si-l face vrednic de sfintenia lui Dumnezeu:
"Cind Ei ii lovea cu moartea,ei Il cautau:isi aduceau aminte ca Dumnezeu e scaparea si izbavitorul lor" ( Psalmul 77 )....

Parintele Arsenie Boca

draga Alexa,

Iarta-l pe acel om,iarta-l si pe cel care-ti scrie,poate ti se potriveste si cite ceva din ce am scris mai sus...ma bucur ca Dumnezeu este cu tine,dupa cum spui tu ( nu trebuie sa-ti mai plinga sufletul atunci...ci poate pentru El si oamenii pe care-i iubeste )...Doamne iarta-ne!


PS.hey,Podolski...mai esti acolo ? chiar te rog sa-mi mai trimiti un mesaj,numai sa nu ma lauzi,dupa cum am stabilit!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2008, 05:10:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Ca sa va fac sa ma intelegeti eu m-am nascut cu o boala, dar am invatat sa imi ridic fruntea sus si sa merg mai departe.
Multi copii de varsta mea ma priveau cu ochi ciudati si ma barfeau prin spate spunand "uite aia cum e" au trecut anii si am invatat sa ignor pe acei oameni care nu stiau ce inseamna sa fii handicapata, dar cu toate astea am terminat liceul printre primii in clasa si acum sunt in ultimul an la facultate. pot sa spun ca am tot ce imi doresc, pt un timp am uitat de boala pe care o port si acum cand colegul meu m-a facut asa rana s-a deschis din nou, seara stau si plang.
vezi ce inseamna sa spui lucrurile pe jumatate?.. noi nu am inteles contextul in care s-a petrecut acel conflict, si prin urmare si parerile pe care le-am dat nu au fost pe masura asteptarilor tale.

capul sus si nu mai plange, invata sa nu mai pui la suflet ceea ce te raneste.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2008, 05:19:29
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Ca sa va fac sa ma intelegeti eu m-am nascut cu o boala, dar am invatat sa imi ridic fruntea sus si sa merg mai departe.
Multi copii de varsta mea ma priveau cu ochi ciudati si ma barfeau prin spate spunand "uite aia cum e" au trecut anii si am invatat sa ignor pe acei oameni care nu stiau ce inseamna sa fii handicapata, dar cu toate astea am terminat liceul printre primii in clasa si acum sunt in ultimul an la facultate. pot sa spun ca am tot ce imi doresc, pt un timp am uitat de boala pe care o port si acum cand colegul meu m-a facut asa rana s-a deschis din nou, seara stau si plang.
vezi ce inseamna sa spui lucrurile pe jumatate?.. noi nu am inteles contextul in care s-a petrecut acel conflict, si prin urmare si parerile pe care le-am dat nu au fost pe masura asteptarilor tale.

capul sus si nu mai plange, invata sa nu mai pui la suflet ceea ce te raneste.

Doamne ajuta!
daca te-ai fi uitat cu atentie ti-ai fi dat seama"sa vada cu e sa fi handicapata "dar pt tine e mai important sa te uiti la greseli ,asta e totul a trecut si viata merge mai departe.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2008, 05:31:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga alexa, daca scopul tau in viata este ca altii sa-ti planga de mila, imi pare intr-adevar rau de tine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2008, 05:41:26
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga alexa, daca scopul tau in viata este ca altii sa-ti planga de mila, imi pare intr-adevar rau de tine.
Eu am crezut ca pe forumul asta poti sa iti spui necazurile si sa ceri sfaturi si ajutor.
Draga Mirelat sa sti ca nu am nevoie sa imi planga cineva de mila pt ca nu la asta ma asteptam ,bine uni m-au incurajat sa incerc sa trec peste asta iar alti m-au judecat .
A vrut sa ma descarc putin sa vorbesc si eu cu cineva.
Asa ca spune-mi tu cu ce crezi ca am gresit!?

Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.09.2008, 05:50:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ai gresit atunci cand in loc sa vezi gandul bun pe care cineva de departe ti l-a adresat, te-ai incapatanat sa te indreptatesti (desi stiai bine ca nu ai fost explicita).

cum ti-am mai spus, bine ar fi sa nu mai pui la suflet ceea ce te tulbura.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.09.2008, 05:55:14
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ai gresit atunci cand in loc sa vezi gandul bun pe care cineva de departe ti l-a adresat, te-ai incapatanat sa te indreptatesti (desi stiai bine ca nu ai fost explicita).

cum ti-am mai spus, bine ar fi sa nu mai pui la suflet ceea ce te tulbura.
Oricum multumesc pt sfaturi .
Si daca tu zici ca am gresit ,spune-mi tu mie cine nu greseste dintre noi?!
Suntem niste pacatosi ,mai rau decat furnicile in fata Lui Dumnezeu pt ca doar El este fara de pacat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2008, 05:59:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca cineva iti spune ca ai gresit, asta nu inseamna ca el n-a gresit niciodata.

pana la urma, fiecare ia/invata de la altii ceea ce crede ca e bun si ii foloseste.

asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma gandesc uneori sa-mi dau demisia si nu stiu ce sa fac cred_cu_adevarat Generalitati 7 07.11.2011 14:28:13
prostia nu doare: algoritmii genetici si evolutia flying Teologie si Stiinta 41 30.03.2011 20:08:02
Niciodata nu e prea tarziu...si totusi uneori este! Ana-Maria N Generalitati 8 28.10.2010 16:10:11
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
CLD: "De ce nu ne doare pacatul?" vsovi Generalitati 32 06.04.2008 18:59:57