Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 02.01.2010, 02:19:56
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Zile asta lor, dar tare ma tem ca daca intr-o zi iti va cere vreun preot acelasi lucru si vei face si tu la fel.

Defapt asta e marea problema cu "dumnezeu" el nu "zice" nimic, numai preotii stiu ce "gandeste" el si vin apoi si ne spun noua, si acolo incep problemele.
La ce te referi cand zici ca voi face si eu la fel?
  #292  
Vechi 02.01.2010, 02:21:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Bravo lui Ioan, dar pana acum vreo 50 de ani nici o biserica crestina (in practica) nu era deacord cu el, si nici Vechiul Testament nu e.
Iertare, acum 2000 de ani Ioan! Am obosit si eu, m-a lasat si pe mine matematica cum te-a lasat si pe tine lingvistica..
Aha, deci acum ai restrans marja... ai mai scazut 50. Ai trait acum 50 de ani? Nici eu, dar stiu ca acum 50 de ani oamenii se sfinteau in inchisorile comuniste... invatau iubirea prin jertfa pana la moarte. Doar nu vrei sa spui ca iubirea a fost inventata acum 100 sau 50 de ani,ea a existat dintotdeauna. treaba fiecaruia cum o descopera si cum o aplica!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #293  
Vechi 02.01.2010, 02:21:27
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Zile asta lor, dar tare ma tem ca daca intr-o zi iti va cere vreun preot acelasi lucru si vei face si tu la fel.

Defapt asta e marea problema cu "dumnezeu" el nu "zice" nimic, numai preotii stiu ce "gandeste" el si vin apoi si ne spun noua, si acolo incep problemele.
La ce te referi cand zici ca voi face si eu la fel?

Dumnezeu zice in inima credinciosului. Acolo zice Dumnezeu.
  #294  
Vechi 02.01.2010, 02:31:15
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
La ce te referi cand zici ca voi face si eu la fel?
pai astia care vezi ca se sinucid cu bombe si omoare zeci de oameni, crezi ca asa lea nazarit lor? Nu, doarr prin credinta oarba ei cred ca fac ce e bine si indoctrinati de preoti au ajuns la un act asa de despicabil. La ce ma refeream ca datorita credintei tale un preot poate sa profite de tine, pentru ca pentru tine e reprezentantul ui dumnezeu ce spune el nu poate fi indoit si trebuie facut. Si poti sa ajungi si tu sa omori oameni cu bombe, sa stii ca mult nu e, hai ca am sa povestesc pasii.

Sa zicem ca un preotul de la biserica unde mergi tu incepe sa vorbeasca despre hai sa zicem homosexuali si cat de rai sunt, sau o clinica de avorturi, hai sa luam aia, preotul incepe sa te umple de ura pentru aceste clinici, incepe sa te convinga ca toti oamenii deacolo sunt uneltele diavolului, ura in tine creste, preotul vede asta si-ti spune ca trebuie sa faci ceva sa nu stai degeaba, la inceput e cu proteste, dupaia cu un geam spart, cu amenintari iar pe masura ce te afunzi tot mai mult in ura devii capabila de orice. In final cand preotul vine siti spune ca cel mai bun lucru care poti sal faci si care iti asigura un loc in rai si mandria lui dumnezeu fata de tine e sa intri intro clinica de avorturi cu dinamita sub haine si explodezi omorand uneltele diavolului, tu aceepti fara sa te gandesti, pentru ca asta inseamna credinta, sa nu pui la indoiala, iar in mainile uni monstr asta e arma cea mai oribila.

asta paote nu se intampla si nu o sa se intample( sa speram) niciodata la noi, dar sa intamplat chiar si in america chiar cu crestini, iar despre islam nici mai trebuie sa vorbesc.
  #295  
Vechi 02.01.2010, 02:39:01
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iertare, acum 2000 de ani Ioan! Am obosit si eu, m-a lasat si pe mine matematica cum te-a lasat si pe tine lingvistica..
Aha, deci acum ai restrans marja... ai mai scazut 50. Ai trait acum 50 de ani? Nici eu, dar stiu ca acum 50 de ani oamenii se sfinteau in inchisorile comuniste... invatau iubirea prin jertfa pana la moarte. Doar nu vrei sa spui ca iubirea a fost inventata acum 100 sau 50 de ani,ea a existat dintotdeauna. treaba fiecaruia cum o descopera si cum o aplica!
Nu ma refeream la aceasi chestie(daca ceva nu exista acum 50 de ani atunci nu exsita nici acum 100, 1000 sau 1000000000 de ani), iubirea o aveau ei nu biserica, biserica era ocupata cu turnarea la securitate a oamenilor despre care vorbesti. Iubirea exista si inainte desigur, inainte de Ioan, inainte de crestinims si inainte de orice religie, si un caine sau o pisica iubesc. Iubirea na-re absolut nimic deaface cu dumnezeu, dafpt probabli iubesc mai mult ca un crestin, pentru ca nu-mi trebuie nici un zeu sa iubesc, si iubesc mai multa lume pentru ca nu urasc pe nimeni degeaba.


Prea amuzant tipul asta http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 02:45:19.
  #296  
Vechi 02.01.2010, 04:41:18
enya1978 enya1978 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2
Implicit

nu exista om ateu...sunt sigura de asta.fiecare om crede in ceva.simpla inregistrare in acest site exprima ceva...o nevoie.e doar un strigat mascat..de 'ajutor'.poate sunt impertinenta, dar recunosc paternul...si eu am momente cand ma declar ateu...e imposibil...avem dumnezeirea inscrisa in codul nostru genetic..si are propria forma de manifestare.si ne intoarcem la baza.cred asta din tot sufletul
  #297  
Vechi 02.01.2010, 06:16:00
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.

“Cel rău să lase calea lui și omul cel nelegiuit vicleniile lui și să se întoarcă spre Domnul, căci EL Se va milostivi de dânsul,…” Is. 55, 7

ești “a T eu” ori a et ra om ?

Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol ! Apoc. 3, 17 - 22
  #298  
Vechi 02.01.2010, 09:59:55
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Domnule ateu "cel rau", imi permit sa fac niste precizari, care cred eu ca sunt utile. Cand doresti sa porti un dialog cu cineva si nu doar sa iti etalezi sistemul nervos tumefiat de pubertate, trebuie sa pui la baza respectul. Iar cand spun respect, ma refer la o minima educatie si efort intelectual de a te actualiza cu ceea ce interlocutorul afirma.
Asadar:
1. Aici esti pe un forum crestin ortodox. Spre informarea ta dreapta credinta in Hristos nu are nici o legatura cu atentatele cu bombe, inchizitii sau multe din minunatiile la care faci referire.
2. Cand pui probleme sau exprimi indoieli trebuie sa te referi la ortodoxie. Nimeni de aici nu poate sau nu doreste sau considera ca nu este necesar sa iti vorbeasca despre islamism, de exemplu. Acest lucru elementar face parte din respectul necesar unei discutii. Nu e mai potrivit sa te duci pe alte site-uri care au ca subiect aceste religii pentru acest tip de nelamuriri?
3. Este de inteles avantul proletar cu care doresti sa demonstrezi unor creduli cum, ca cred in Harap-Alb, la varsta dumitale si la mandria de care dai dovada. Si chiar inteleg, cred ca marea majoritate a oamenilor s-au crezut buricul pamantului la anumite varste. Atentie insa, unii sfarsesc prin a ramane doar buric, altii reusesc sa treaca peste si sa isi depaseasca conditia.
4. Tot respect fata de interlocutor este si sa ai argumente pentru afirmatiile proprii. Daca faci trimitere la fizicieni sau alte specii de oameni de stiinta, iar dumneata nu esti in stare sa sintetizezi pentru ca sa ne luminezi intunecata noastra minte, de ce vrei ca sa ramai cu mintea odihnita si noi sa facem tot efortul? Mai ramane ca sa cautam si argumente pentru impresiile dumitale anti religioase/crestine/ortodoxe. Nu este cazul.
5. Daca nu consideri ca merita efortul de a-ti corecta propriul text, cu toata intelegerea noastra ca esti grabnic de a ne ajuta in neputinta si ingustime, de ce crezi ca cineva ar considera ca merita efortul sa raspunda la intrebarile dumitale?
6. In fond cine esti tu? De ce a fost nevoie sa se scrie atat de multe mesaje (am participat si eu si acum imi pare rau)? Crestinesc e sa te ajutam, daca o putem face cu ceva, dar nu sa iti pierzi timpul tau si pe al nostru. Da un cuvant care sa ma convinga sa mai scriu o litera pentru dumneata.
PS: Si daca tot tu ai inceput cu intrebarile, de ce nu raspunzi la acestea macar din cand in cand?
  #299  
Vechi 02.01.2010, 12:14:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Bravo, te-ai aburit singur mai bine decat as fi putut vreodata de as fi incercat. Problemele de logica ce le vezi tu sunt in capul tau, eu speram ca pana acuma sa-ti fi dati singur seama, dar cer prea mult, mai bine culcate si raspunde maine poate atuncea vei fi capabil sa dai un raspuns, cand se vor descalci gandcurile la tine in cap. Defapt e simplu, ti-am dat un raspuns logic, dar acest raspuns e impotriva a ceea ce gandesti deci automat ti-ai incalcit gandurile ca sa te autoconvingi ca gresesc si acuma imi vii cu niste remarci care cred ca le-ai scos de undeva intre picioare, sper ca nu din cap.
Pana acum nu am vazut nici un argument la tine care sa dea o alta varianta a existentei Universului.Ti-am pus niste intrebari de natura stiintifica si nu ai stiut sa raspunzi la ele.Mi-ai dat niste raspunsuri infantile de genul "pentru ca asa zic eu".Dumnezeu este iubire a zis-o apostolul Ioan acum aproape 2000 de ani.Sfintii parinti si scrierile lor sunt nu doar de 200 de ani ci mult mai vechi, de cand e crestinismul.Parinti apostolici, parinti ante-niceeni, si parinti dupa sinodul de la Niceea.Cu continuitate de aproape 2000.Si pe vremea sfintilor parinti au existat destule necazuri, ca in toata vremea.Biserica s-a confruntat cu probleme mari, dar a trecut peste ele.De ce nu te uiti si la preotii cu har, la oamenii buni, drepti si credinciosi si la cei milosi.Desigur ca exista uscaciuni inca multe, insa de vina e omul, nu Dumnezeu.Ca omul e uman si pacatos.Tot timpul au existat uscaciuni insa acum cu atat mai mult.Hristos a zis ca Imparatia lui Dumnezeu este aproape si ca va veni la noi, ca lumea e rea si va fi din ce in ce mai rea si ca sfarsitul ei se aproape.Nu a zis ca va fi usor si totul bine, ci a venit si a lasat Biserica Sa ca poarta a cerului si casa a Lui pe pamant in mijlocul acestei lumi tulburate si pacatoase.Iisus nu a venit pentru ca noi eram buni sau ca deveneam mai buni, ci exact din contra.
  #300  
Vechi 02.01.2010, 12:36:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Nu ma refeream la aceasi chestie(daca ceva nu exista acum 50 de ani atunci nu exsita nici acum 100, 1000 sau 1000000000 de ani), iubirea o aveau ei nu biserica, biserica era ocupata cu turnarea la securitate a oamenilor despre care vorbesti. Iubirea exista si inainte desigur, inainte de Ioan, inainte de crestinims si inainte de orice religie, si un caine sau o pisica iubesc. Iubirea na-re absolut nimic deaface cu dumnezeu, dafpt probabli iubesc mai mult ca un crestin, pentru ca nu-mi trebuie nici un zeu sa iubesc, si iubesc mai multa lume pentru ca nu urasc pe nimeni degeaba.


Prea amuzant tipul asta http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo
Logica ta e cam defectuoasa... faci confuzii grave: Biserica - Trupul lui Hristos, nu Biserica turna, ci niste oameni din ea, eventual; te contrazici la fiecare pas: zici ca Biserica toarna, dar ca oamenii din ea iubesc si, in acelasi timp, ca tu iubesti, desi nu esti crestin; nu stii sa definesti iubirea, din moment ce o raportezi pana si la animale, care au instincte primare si nu sentimente umane, Dumnezeu este Iubire, deci iubirea are de-a face cu Dumnezeu, nu poti iubi un om daca nu esti capabil de sacrificiu, iar a iubi nu este sinonim cu "a nu uri degeaba",ca atunci am fi toti mari iubitori. Nu pun la indoiala faptul ca doar un crestin stie sa iubeasca, spun doar ca iubirea adevarata este Dumnezeu pe care fiecare Il cauta. Si la Iubire se ajunge cel mai greu. Nu cred ca stii cat de greu este pentru un crestin sa ii iubeasca pe toti la fel ca pe sine insusi (plecand de la premisa ca pe sine insusi se iubeste cu adevarat!), iar pe Dumnezeu mai presus de toate. Pana la urma, iubirea e dar dumnezeiesc si nu se chema ca o ai daca imparti vorbe frumoase si imbratisari... dar sa ne ajute Dumnezeu sa dobandim cele de folos! In rest, pax tibi!

Edit: am urmarit primele 15 secunde din filmuletul tau, m-ai amuzat si pe ziua de azi. ma asteptam la ceva mai riguros si ... in apologia ateismului, sa zic asa. Cand colo, un bufon care se scalambaie. Dar cine vrea sa urmeze bufonii, e liber, asemeni si cel care vrea sa ii urmeze pe sfinti si traitori! Vad ca este ... trendy sa dai linkuri pe acest topic, asa ca ma conformez: http://www.youtube.com/watch?v=gFtmoCA5udM
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 02.01.2010 at 13:12:45.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58