Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 15.11.2014, 23:19:02
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doamne, primeste rugaciunile noastre din acest post! Doamne ajuta! Post cu folos!
Reply With Quote
  #292  
Vechi 20.11.2014, 13:06:52
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit peste

Nu gasesc daca s-a mai discutat, de aceea va intreb: e pacat sa mananci peste in post in zilele in care nu e dezlegare la peste? Am auzit ca ar fi mai pacat decat daca as manca carne.
Va intreb pentru ca imi place pestele de as manca zilnic.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.11.2014, 14:34:38
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Nu gasesc daca s-a mai discutat, de aceea va intreb: e pacat sa mananci peste in post in zilele in care nu e dezlegare la peste? Am auzit ca ar fi mai pacat decat daca as manca carne.
Va intreb pentru ca imi place pestele de as manca zilnic.
Daca vreti sa va fie mai usor incercati sa va ganditi ca pentru Dumnezeu faceti un mic sacrificiu, renuntarea la placerea d-voastra personala pentru Hristos. Daca el a facut sacrificiul suprem pentru noi, si noi putem renunta la o placere.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 20.11.2014, 16:15:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Nu gasesc daca s-a mai discutat, de aceea va intreb: e pacat sa mananci peste in post in zilele in care nu e dezlegare la peste? Am auzit ca ar fi mai pacat decat daca as manca carne.
Va intreb pentru ca imi place pestele de as manca zilnic.
Ioana, noi nu postim pentru Dumnezeu ci pentru a agonisi mai multă libertate față de acele înclinații, plăceri, obișnuințe, răsfățuri care tind să pună stăpânire pe ființa noastră, oferind tot atâtea portițe de intrare bruiajelor demonice. Rugăciunea are mai multă putere în post, tocmai pentru că este acompaniată de acest efort al nostru de a ne elibera de tot ceea ce ne ține prizonieri în cercurile vicioase întreținute de atracțiile irezistibile și satisfacerea lor. Prin urmare, dacă vrem să postim cu folos, ne vom împotrivi statornic tuturor impulsurilor care ne îmbie să ne satisfacem plăceri, mai ales când vorbim de cele cu repetiție zilnică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 20.11.2014 at 16:20:24.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 20.11.2014, 16:22:46
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Nu gasesc daca s-a mai discutat, de aceea va intreb: e pacat sa mananci peste in post in zilele in care nu e dezlegare la peste? Am auzit ca ar fi mai pacat decat daca as manca carne.
Va intreb pentru ca imi place pestele de as manca zilnic.
Daca nu se face dezlegare, in post nu se mananca peste. Postul, pe langa restrictia de alimente (peste, carne, oua, lactate), implica si abtinerea de la fapte, cuvinte si ganduri rele.

Last edited by crinrin; 20.11.2014 at 16:40:07.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 20.11.2014, 23:13:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Nu gasesc daca s-a mai discutat, de aceea va intreb: e pacat sa mananci peste in post in zilele in care nu e dezlegare la peste? Am auzit ca ar fi mai pacat decat daca as manca carne.
Va intreb pentru ca imi place pestele de as manca zilnic.
Chiar si in perioadele intre posturi nu este bine sa mancati peste in fiecare zi.
Orice adictie nu este buna.
Iar pestele sau alte alimente cat sunt ele de bune,in cantitati mari sau servite zilnic devin toxice sau creaza alergii.Ganditi-va la vitamina C...cat este ea de buna in cantitati normale si cat este de rea cand depaseste aceste cantitati!

Este pacat sa nu tii post?Cine a spus asta?
Fiecare tine dupa putinta,iar cei care nu pot tine pot face milostenie sau alte fapte mici pt aproapele(refuzul de a barfi pe cineva la serviciu,rugaciune pt un vecin agresiv etc).
Este adevarat ca cei deprinsi cu postul de miercuri si vineri de peste an sunt mult mai pregatiti sa faca fata ispitelor unui post mai lung ca si cei care au fost deprinsi sa tina post din copilarie.
Si cu cele duhovnicesti este lupta mare si antrenament de-o viata!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 21.11.2014, 08:08:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
e pacat sa mananci peste in post in zilele in care nu e dezlegare la peste?
Am auzit ca ar fi mai pacat decat daca as manca carne.
Și eu am auzit asta, dar cred că este o găselnită băbească. În ambele cazuri păcatul este al neînfrânării.

La noi la biserică ni s-a spus asa despre Postul Crăciunului (dpdv al mâncării):
1. Abstinenta de la carne, peste (shellfish e permis), lactate, produse animale, vin si ulei Lunea, Miercurea si Vinerea.
2. Abstinentă mai usoară (fără carne, peste, lactate sau produse animale) în zilele de Marti si Joi.
3. Pestele este permis Sâmbăta si Duminica, si în alte sărbători marcate ca atare.
Fă si tu ce poti mai bine !!

** ce se întelege prin shellfish : fructe de mare (care nu au coloană vertebrală) cum ar fi scoicile, crevetii (shrimp), calamari, homarii (lobster), crab, raci. Chiar si icrele sunt permise în post.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shellfish
Reply With Quote
  #298  
Vechi 21.11.2014, 11:07:08
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am sa pastrez zilele de dezlegare la peste asa cum este in calendar.
Am zis ca imi place de "as manca in fiecare zi", dar nu mananc in fiecare zi.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 21.11.2014, 12:36:57
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am amintit ca citisem undeva cum un batran calugar din Sfantul munte Athos se prihanea pe sine ca mananca peste in post, in zilele de dezlegare. Pentru folosul nostru, al tuturor, redau mai jos din cuvintele Cuviosului Parinte Paisie Aghioritul despre Parintele Tihon - din cartea sa "Flori din gradina Maicii Domnului" (http://www.scribd.com/doc/215661226/...aicii-Domnului)

"De fiecare Crăciun, Starețul își procura un hering, ca să aibă pește pentru toate cele 12 zile vesele până la Botez. Spinarea heringului n-o arunca, ci o agăța de-o ață și atunci când era vreun praznic împărătesc sau al Maicii Domnului și era dezlegare la pește, fierbea puțină apă într-o cutie de conservă, afunda spinarea de două-trei ori în apă, ca să ia puțin miros, după care punea puțin orez. Așa făcea dezlegare și se prihănea pe sine că mănâncă și supe de pește în pustie.
Spinarea aceea o agăța iarăși în cui pentru altă dezlegare, până când se albea și atunci o arunca.
Când vedea pe oameni că se purtau față de el cu evlavie, se mâhnea și le spunea:
- Eu nu sunt pustnic, ci un pustnic mincinos.
Numai la sfârșitul său a primit să fie puțin îngrijit de oamenii ce îl iubeau în mod deosebit, ca să-i nu-i mâhnească. Când îi dădea cineva mâncare de binecuvântare, o lua, dar după aceea o dădea la bătrâneii din Kapsala. Dacă-i trimeteau bani, îi dădea unui băcan evlavios ca să cumpere pâine și s-o împartă la săraci."

.. cu referire la toate excesele din viata noastra, la toate placerile de care nu vrem sa ne lipsim, la belsugul de hrana de post cu care ne ospatam (cine se ridica de la masa fiind inca flamand?!) si nu numai.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 21.11.2014, 17:44:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Mi-am amintit ca citisem undeva cum un batran calugar din Sfantul munte Athos se prihanea pe sine ca mananca peste in post, in zilele de dezlegare. Pentru folosul nostru, al tuturor, redau mai jos din cuvintele Cuviosului Parinte Paisie Aghioritul despre Parintele Tihon - din cartea sa "Flori din gradina Maicii Domnului" (http://www.scribd.com/doc/215661226/...aicii-Domnului)

"De fiecare Crăciun, Starețul își procura un hering, ca să aibă pește pentru toate cele 12 zile vesele până la Botez. Spinarea heringului n-o arunca, ci o agăța de-o ață și atunci când era vreun praznic împărătesc sau al Maicii Domnului și era dezlegare la pește, fierbea puțină apă într-o cutie de conservă, afunda spinarea de două-trei ori în apă, ca să ia puțin miros, după care punea puțin orez. Așa făcea dezlegare și se prihănea pe sine că mănâncă și supe de pește în pustie.
Spinarea aceea o agăța iarăși în cui pentru altă dezlegare, până când se albea și atunci o arunca.
Când vedea pe oameni că se purtau față de el cu evlavie, se mâhnea și le spunea:
- Eu nu sunt pustnic, ci un pustnic mincinos.
Numai la sfârșitul său a primit să fie puțin îngrijit de oamenii ce îl iubeau în mod deosebit, ca să-i nu-i mâhnească. Când îi dădea cineva mâncare de binecuvântare, o lua, dar după aceea o dădea la bătrâneii din Kapsala. Dacă-i trimeteau bani, îi dădea unui băcan evlavios ca să cumpere pâine și s-o împartă la săraci."

.. cu referire la toate excesele din viata noastra, la toate placerile de care nu vrem sa ne lipsim, la belsugul de hrana de post cu care ne ospatam (cine se ridica de la masa fiind inca flamand?!) si nu numai.
Am citit si eu cartea respectiva si chiar am recomandat-o mai deunazi la "ce carti am mai citit",in fine...m-a impresionat si pe mine caracterul angelic al acestui sfant de a manca,de a dormi,de a a fi o unealta a Domnului...
Totusi,inafara modului deosebit de "a manca peste"in dezlegari mai ramane si FIREA acestui sfant,felul smerit in care se purta precum si blandetea desavarsita care il facea sa nu-si omoare nici soarecii,mustele sau purecii din coliba sa.
Tot el a fost acela care plangea ca un copil fiind chemat la judecata sa depuna marturie pt un hot care-I furase Psaltirea din coliba.El repeta intr-una ca a iertat hotul dar juratii nu doreau sa renunte,logica omeneasca era aceia ca hotul trebuie judecat,pe cand batranul credea in iertare nedorind razbunare ci plangea intristandu-se ca el este pricina pt care acel hot va intra in puscarie.

Daca dorim sa mancam peste in dezlegari precum o facea Sfantul Tihon,nu avem decat...dar sa nu uitam nici cum ierta aproapele,sa nu uitam nici sa fim milosi,neprihaniti si smeriti.
Ps- nu o zic pt altii,ci mi-o spun si mie zilnic :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14