Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 05.01.2018, 11:46:06
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Pai asta primesc penticostalii, arvuna Duhului.
Niciunul dintre ei nu bolboroseste slavona in Biserici.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 05.01.2018, 13:22:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Arvuna Duhului, înfierea, starea de a fi copil al lui Dumnezeu uns cu Duhul sfânt, nu se primește decât prin ascultare, după cum ți-am arătat textul biblic foarte clar. Acestea nu sunt aspecte ce țin de obscurantism.
Dar să bolborosești ore în șir noaptea la 3 ca să primești o vorbire, care este mai mult o impresie așa, nimic clar și concludent, o boscorodeală de căcat, de care vă puteați foarte bine și lipsi, că nu înseamnă nimic, este obscurantism!
Ești copil al lui Dumnezeu prin ascultare, ai primit Duhul, adică pecetluirea, nu se poate fără. Este darul lui Dumnezeu, fără discreție. Dar să înveți bolboroseala, să repeți mecanic un cuvânt până începe să curgă ceva din tine, despre care nu știi ce este, că nu poți identifica cu precizie ce se întâmplă, este obscurantism. Sunt atâția oameni martiri pentru Hristos care nu au vorbit în limbi. De ce? Fiindcă nu au exersat bolboroseala. Dacă nu bolborosești mult timp, nu se întâmplă nimic. O rugăciune normală nu aduce această vorbire, e clar lucrul acesta! Trebuie să vă rugați într-o formă bizară, ca să vă provocați vorbirea aceea obscurantistă! Eu m-am convins de lucrul acesta.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 05.01.2018, 13:44:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
căcat
P'asta i-al tu frumos-frumusel de aici si duceti-va impreuna la Canal!
Canalul Yt. Ca de acolo l-ai adus. Si lasa-l acolo, impreuna cu ceilalti frati ai lui, pe care-i ingrijesti nevoie mare, ii scuipi ca sa nu-i deochi si, din cand in cand ii aduci pe tava, sub forma de link-uri, spre a fi vizionati.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 05.01.2018, 13:47:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Eu nu pot duce cititorii acestui forum la o stăruință penticostală, și mie mi-a fost greu până am primit acceptul de a participa. De aceea, arăt pe Yt ceea ce este de căcat. De căcat. O religie de căcat. Pute de la o poștă.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 05.01.2018, 16:56:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asta e Istoria, asta e si opinia mea: niciodata penticostalii NU au bolborosit, singurii care au bolborosit au fost preotii ortodocsi cand limba slavona a fost introdusa fortat si preotii nu o cunosteau.

Dimitrie Cantemir minte si el? Era si el greco-catolic?
Dimitrie Cantemir in Descriptio Moldavae, pag.152, inca mentioneaza procedeul de taierea limbii celor care nu vor folosi limba slavona. Deci metoda de inlocuire a limbii latine cu limba slavona a fost facuta cu o extrema violenta.
Dimitrie Cantemir nu era greco-catolic, era greco-catolic cel ce a spus ca Dimitrie Cantemir ar fi scris asta. Si, cum era de asteptat, e o minciuna, In Descriptio Moldaviae, la acea pagina, nu scrie nimic de genul acesta. In schimb, tot la acea pagina, este citatul care e dat mai departe in acea lucrare. Pe net este pagina 216: http://www.bp-soroca.md/pdf/Cantemir...20(Cartea).pdf
Aceste pasaje se gasesc in cartea episcopului greco-catolic Ioan Ploscaru, nu stiu daca ii si apartin. Dimitrie Cantemir scrie doar de introducerea alfabetului chirilic in timpul lui Alexandru cel Bun. Dimpotriva, Cantemir scrie depreciativ la adresa catolicismului in cartea sa. Nu spune nimic de boscorodire, de faptul ca preotii n-ar fi stiut ce spun, etc. Limba slavona era limba oficiala, alturi de greaca si latina. Limba romana era doar limba vorbita. Am vazut ca aceste pasaje sunt preluate cu entuziasm de multe site-uri si carti neoprotestante.

Oricum, ti-am mai scris ca asta nu are nicio legatura cu ceea ce vorbim noi, slavona era o limba, nu are legatura cu sunetele penticostalilor, care nu sunt o limba.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 05.01.2018, 19:12:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

off topic

cantemir insista ca in moldova se folosea latina, dar ca alexandru cel bun a ars toate documentele in latineste si d'aia nu ne-a ramas nimic. opinia generala a istoricilor nostri este ca se inseala, ne-au ramas documente in slavoneste/chirilice anterioare lui alexandru cel bun. uricul lui roman voievod din 1392, de exemplu.

ceva ceva o fi fost, catolicismul se raspandea si au luat masuri grele impotriva lui, cateva limbi taiate nu contau deloc... popii nostri de acum sunt cum sunt, aia de atunci ar fi boscorodit oricat ca sa ramana cu limbile-n gura.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 05.01.2018, 19:33:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Oricum, ti-am mai scris ca asta nu are nicio legatura cu ceea ce vorbim noi, slavona era o limba, nu are legatura cu sunetele penticostalilor, care nu sunt o limba.
Eu voiam doar sa te ajut sa intelegi adevarul ca singura bolboroseala din vreo biserica crestina de pe pamant a existat in BOR in urma cu cateva sute de ani.

Si ca "bolboroseala" sau "boscorodeala" este ceva complet diferit de vorbirea in limbi, darul Duhului Sfant care s-a manifestat in Biserica Crestina de la inceputurile ei si pana in ziua de azi.

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.01.2018 at 19:46:26.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 05.01.2018, 19:40:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si ca "bolboroseala" este ceva complet diferit de vorbirea in limbi, darul Duhului Sfant care s-a manifestat in Biserica Crestina de la inceputurile ei si pana in ziua de azi.
Degeaba, dar nu vrei să înțelegi. Acel dar al limbilor funcționa mai ales ca și semn pentru necredincioși. Tu puteai să te rogi într-o limbă necunoscută la tine în cămăruță, dar când exista o ocazie, tu te rugai prin Duhul într-o limbă înțeleasă de necredincios, ca semn pentru el, fără doar și poate! Dar la voi, această parte NU MAI EXISTĂ. Și asta...ridică un mare semn de întrebare, rămânând doar manifestările obscure...care nu reprezintă nimic, nu ajută la nimic.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 05.01.2018, 20:18:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Acel dar al limbilor funcționa mai ales ca și semn pentru necredincioși.
Poate ca a sosit ceasul sa discutam ce inseamna "semn pentru necrediciosi".
Ce crezi tu ca ar insemna, frate Cornel Urs?
Descrie o situatie in care vorbirea in limbi era un semn pentru cei necredinciosi in Biserica din Corint.

Astept!

Ba inca iti pun si textul, pentru a discuta in cunostinta de cauza.

Fiindcă, dacă mă rog în altă limbă, duhul meu se roagă, dar mintea mea este fără rod. Ce este de făcut atunci? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga și cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta și cu mintea.

Altminteri, dacă aduci mulțumiri cu duhul, cum va răspunde "Aminâ€" la mulțumirile pe care le aduci tu, cel lipsit de daruri, când el nu știe ce spui? Negreșit, tu mulțumești lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufletește.

Mulțumesc lui Dumnezeu că eu vorbesc în alte limbi mai mult decât voi toți. Dar în biserică, voiesc mai bine să spun cinci cuvinte înțelese, ca să învăț și pe alții, decât să spun zece mii de cuvinte în altă limbă.

Fraților, nu fiți copii la minte, ci, la răutate, fiți prunci, iar la minte, fiți oameni mari. În Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă și prin buze străine, și nici așa nu Mă vor asculta, zice Domnul." Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.

Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc și toți ar vorbi în alte limbi și ar intra și dintre cei fără daruri sau necredincioși, n-ar zice ei că sunteți nebuni? Dar dacă toți prorocesc și intră vreun necredincios sau vreunul fără daruri, el este încredințat de toți, este judecat de toți. Tainele inimii lui sunt descoperite, așa că va cădea cu fața la pământ, se va închina lui Dumnezeu și va mărturisi că, în adevăr, Dumnezeu este în mijlocul vostru.

Ce este de făcut atunci, fraților? Când vă adunați laolaltă, dacă unul din voi are o cântare, altul o învățătură, altul o descoperire, altul o vorbă în altă limbă, altul o tălmăcire, toate să se facă spre zidirea sufletească.
Te rog explica detaliat insa totusi, concis si pe subiect!
Multumesc!

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.01.2018 at 21:19:53.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 06.01.2018, 10:16:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Explicația nu e a mea, e a Bibliei.
Există felurite limbi. Toate cu sunete de înțeles. Ești în adunare? Vorbești într-o limbă pe care nu o înțelegi, dar ea are un înțeles, asta obligatoriu. Poți avea darul tălmăcirii sau altcineva să tălmăcească, supranatural, pentru ce spui tu în limba respectivă.
Ești în afara bisericii, în misiune creștină, întâlnești niște turci, aceștia știind că tu habar nu ai de turcă. Dintr-odată vorbești în limba turcă niște secrete pe care doar turcii ăia le cunoșteau, asta fiind un semn pentru ei.
Spre deosebire de Biblie, limbile pocăiților nu sunt semn pentruy necredincioși și nici nu sunt limbi ci bolboroseli, nu seamănă a limbă ce bodogăniți voi acolo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57