Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 18.05.2007, 20:58:55
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Metoda avortului prin chiuretaj
Este metoda cea mai des utilizatǎ la noi în țarǎ. La început se dilatǎ colul uterin pentru ca medicul sǎ poatǎ pǎtrunde cu insrumentele necesare în cavitatea uterinǎ. Cu ajutorul unui instrument care seamǎnǎ cu un clește, se extrage copilul care astfel este rupt în bucǎți. Dupǎ ce se extrag toate fragmentele copilului, cu ajutorul unei chiurete se scoate placenta. Pacienta pierde mult sânge. Se controleazǎ dacǎ copilul a fost scos în totalitate prin ,reconstituirea" lui cu ajutorul fragmentelor extrase. Cu toate acestea se ajunge frecvent la infecții, perforǎri uterine, soldate uneori cu extragerea uterului sau chiar cu moartea femeii.



Reply With Quote
  #302  
Vechi 18.05.2007, 21:00:13
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Metoda avortului prin aspirație
Este o metodǎ mai modernǎ care a început sǎ fie practicatǎ și la noi în țarǎ. Prin colul uterin dilatat, medicul introduce în cavitatea uterinǎ un tub flexibil din plastic. Sub presiune, copilul este rupt în bucǎți și aspirat cu o forțǎ de 10-30 de ori mai mare decât cea al unui aspirator. La început sunt rupte picioarele și mâinile, iar apoi coloana vertebralǎ, capul rǎmânând pe loc. Acesta fiind prea mare pentru a fi aspirat, medicul îl va sfǎrâma cu ajutorul unui instrument, dupǎ care va fi aspirat.

Reply With Quote
  #303  
Vechi 18.05.2007, 21:00:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Metoda avortului cu hormonul prostaglandine
Aceastǎ metodǎ nu este încǎ folositǎ la noi în țarǎ dar este folositǎ în țǎrile occidentale când femeia nu-și dorește copilul. Acest medicament (prostaglandine) este injectat direct în musculatura uterului provocand contractii mai puternice decat cele naturale. Copilul va fi sfaramat si expulzat practic din uter, insa uneori supraviețuiește câteva ore dupǎ aceastǎ manevrǎ.

Reply With Quote
  #304  
Vechi 18.05.2007, 21:01:22
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Avortul cu medicamentul RU 486 (Mifepristone)
Aceastǎ substanțǎ chimicǎ este un antihormon acre blocheazǎ Progesteronul, un hormon necesar sarcinii. Acest hormon este administrat în primele 7 sǎptǎmâni de sarcinǎ, de patru ori într-un interval de 12 zile. Astfel, încet dar sigur, este distrusǎ placentǎ iar copilul se va sufoca. Prin aceastǎ metodǎ poate fi omorât un copil în varstǎ de pânǎ la 49 de zile! Sângerǎrile care urmeazǎ sunt semnificative, ele sunt cu atât mai mari cu cât copilul este mai în vârstǎ și pot dura o sǎptǎmânǎ. În cazul în care copilul trǎiește va fi omorât cu o injecție.

Reply With Quote
  #305  
Vechi 18.05.2007, 21:02:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Avort prin histerotomie (operație cezarianǎ)
Aceastǎ metodǎ este de fapt o intervenție chirugicalǎ prin intermediul cǎreia este deschis uterul femeii și se extrage copilul care apoi este "aruncat". Aproape toți copiii supraviețuiesc acestei operații, motiv pentru care ei vor fi omorâți prin injecții letale sau sunt pur și simplu lǎsați sǎ moarǎ. Ei mor astfel dupǎ câteva ore, dupǎ un chin prelungit.

Reply With Quote
  #306  
Vechi 18.05.2007, 21:05:57
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Neliniste
Am trecut prin momente groaznice...crezand ca sunt insarcinata...Plangeam aproape in fiecare seara nu stiam ce sa fac la cine sa ii povestesc prin ce momente trec...Imi era teama sa vorbesc cu mama mea aveam doar 16 ani, imi era rusine...I-am povestit prietenului meu "necazul" sau "fericirea"...Mi-a spus Catty nu plange daca esti insarcinata il vom creste...Ma uitam in ochii lui si nu imi venea sa cred ce spune imi trecea prin minte "Omul asta este idiot eu la 16 ani cu un copil pe brate?"...Am plecat acasa plangand...A 2a zi la scoala aveam educatiie sexuala...Au fost 2 profesoare si ne-au explicat si despre avort etc...Eu traiesc in Spania de 2 ani si aici avortul este "ilegal" ...Se face avort doar in condiitile: 1 Sarcina este rezultata din urma unui viol 2.Daca mama sau fatul saunt in pericol.Eu va spun ce au spus profesoarele (nu stiu daca este adevarat ca nu m-am interesat).Dupa toate auzite am ajuns acasa si l-am sunat pe Ramon si i-am spus sa imi i-a un test de sarcina...A venit in 30 de min si mi-a spus : "UITE TE-AM ADUS ASTA DACA IESE POZITIV NICI PRIN MINTEA TA DE COPILA SA NU ITI TREACA CA AM SA TE LAS SA OMOTI O FIINTA MAI BINE ZIS COPIILUL NOSTRU"...A 2 zii dimineata cand eram sg in casa l-am sunat si i-am spus: "Vino la mine nu ma lasa singura "....A venit, iar eu am intrat la baie am facut testul si dupa l-am lasat pe el sa se uite era NEGATIV.Am fost cea mai fericita dupa Terra...Vazand acest film am sa fiu foarte precauta sa nu ajung sa imi ucid propiul copil

Catty

Reply With Quote
  #307  
Vechi 18.05.2007, 21:12:30
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si eu as mai adauga in final ca avortul este mai grav decat a omora un om nascut.
De asemenea oricine a facut avort ii va vedea imediat urmarile iar ceilalti copii care se vor naste ii vor razbuna sangele fratelui lor.
Iar cu ceilalti nu vei avea bucurie Pentru ca zice parintele Arsenie Boca .
Copii nefacuti strica pe cei facuti!
Asa ca mamelor care faceti asa ceva intoarceti-va la Dumnezeu ca El are o randuiala mult mai mare decat ne putem noi imagina.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 18.05.2007, 22:59:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Anca, poate va fi asa cum spui tu, nu neg. Dar probabil daca nu incercai inainte sa cunosti cat mai mult,nu ajungeai la concluzia la care ai ajuns acum, poate este un proces prin care trebuie sa trec, poate nu, inca nu stiu. Oricum, iti multumesc pentru raspuns si pentru ca nu ai criticat mesajul meu adresat Irinei :P
Ai dreptate, draga mea, toate isi au rostul lor.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 19.05.2007, 11:15:54
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

eu unul nu inteleg care este rostul a 13 posturi consecutive in care spui acelasi lucru, dar in fine...

degeaba incearca unii sa se bata cu pumnul in piept in piept ca e asa sau ca e invers pentru ca pana cand se dezvolta neuronii (adica prin luna a 3-a sau a 4-a), un embrion nu este mai viu decat o ridiche.

mi se pare lipsa de bun simt sa incerci sa te bagi ca musca... intr-o decizie care ar trebui sa fie personala...
Reply With Quote
  #310  
Vechi 19.05.2007, 11:56:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

macs:mi se pare lipsa de bun simt sa incerci sa te bagi ca musca

Asa e , macs; exact ceea ce faci tu prin afirmatia ta. Toata lumea a venit cu argumente fondat, nu cu pareri subiective. Oamenii de stiinta au declarat ca fatul are viata din momentul conceperii. Dar ca sa afli trebuie sa citesti ceea ce s-a postat. Ca barbat, ceea ce cred ca esti, nu prea te intereseaza soarta femeii, vad.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39