Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 11.03.2012, 10:38:19
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu-s muieți doamnă, e chiar hrană tare! E hrană mai moliucă păpica mestecată de gurile de aur ale străbunilor, dar care din nefericire e înghițită pe nemestecate și neverificate. Iertare pentru întoarcerea din condei!

N-ați nimerit-o nici pe-acilea! Eu consider că trebuie să prevaleze rațiunea în raport cu trăirile, simțirile și emoțiunile
Iaca n-au pregetat a sosi "iertările" lupcenilor. Aveți condeiu' suflecat ori are poalele lungi?

E drept că-i mai bine de Domniile voastre. Să faceți aur din plastilină și să-l vindeți apoi pe tarabe sufletești la suprapreț, nu-i de ici, colea. Bine că-i găsiți! Da' și pe voi când vă va găsi...
Reply With Quote
  #302  
Vechi 11.03.2012, 10:42:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Iaca n-au pregetat a sosi "iertările" lupcenilor. Aveți condeiu' suflecat ori are poalele lungi?

E drept că-i mai bine de Domniile voastre. Să faceți aur din plastilină și să-l vindeți apoi pe tarabe sufletești la suprapreț, nu-i de ici, colea. Bine că-i găsiți! Da' și pe voi când vă va găsi...
Eu propun să lăsați predicatul și să treceți la... subiect. V-am rugat (acum o spun pe românește) să-mi arătați în Sfânta Scriptură unde proslăvesc apostolii pe maica Domnului. Clar și la obiect!
Reply With Quote
  #303  
Vechi 11.03.2012, 10:49:15
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Eu propun să lăsați predicatul și să treceți la... subiect. V-am rugat (acum o spun pe românește) să-mi arătați în Sfânta Scriptură unde proslăvesc apostolii pe maica Domnului. Clar și la obiect!
Când crezul îți va fi cu majusculă. Cum era? "Acest om nu este de la Dumnezeu fiindcă nu ține sâmbăta.", cam tot în același duh e și cererea ta.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 11.03.2012, 10:56:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Când crezul îți va fi cu majusculă. Cum era? "Acest om nu este de la Dumnezeu fiindcă nu ține sâmbăta.", cam tot în același duh e și cererea ta.
Doamnă, eu sunt nițel mai tolerant (hai să ne lăudăm)... nu-i numesc crețulii pe ne-sâmbătari și nici Ishtar-ici pe închinătorii la Împărăteasa Cerului. Am cerut doar un lucru simplu (dar înțeleg: teribil de imposibil) să-mi arătați în Scriptură unde "proslăvesc" apostolii pe maica Domnului!
Reply With Quote
  #305  
Vechi 11.03.2012, 11:14:32
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doamnă, eu sunt nițel mai tolerant (hai să ne lăudăm)... nu-i numesc crețulii pe ne-sâmbătari și nici Ishtar-ici pe închinătorii la Împărăteasa Cerului. Am cerut doar un lucru simplu (dar înțeleg: teribil de imposibil) să-mi arătați în Scriptură unde "proslăvesc" apostolii pe maica Domnului!

Să vă arate duhul în fața căruia vă închinați. Dacă n-au reușit multele citiri să vă arate, credeți că dintr-o singură buche ochii vă vor fi luminători ai adevărului? Că bine ar fi, e drept.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 11.03.2012, 11:19:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Să vă arate duhul în fața căruia vă închinați. Dacă n-au reușit multele citiri să vă arate, credeți că dintr-o singură buche ochii vă vor fi luminători ai adevărului? Că bine ar fi, e drept.
Am înțeles (Q.E.D.)... sărumâna!
Reply With Quote
  #307  
Vechi 11.03.2012, 11:23:52
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

O să vă las doar atât:

"48. ... Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel puternic și sfânt este numele Lui." (Sfânta Evanghelie după Luca)

Și mai sunt, mai sunt, mai sunt...
Reply With Quote
  #308  
Vechi 11.03.2012, 11:24:49
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am înțeles (Q.E.D.)... sărumâna!

De ați fi înțeles măcar! Dumnezeu a mărit-o pe Preabuna și Preacurata Fecioară a noastră, iar dumneata, cu de la sine putere (sau o fi de la "duhul" ce-ți șoptește), o micșorezi. Ați înțeles, e drept.

Last edited by stireana; 11.03.2012 at 11:26:52.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 11.03.2012, 11:27:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
O să vă las doar atât:

"48. ... Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel puternic și sfânt este numele Lui." (Sfânta Evanghelie după Luca)

Și mai sunt, mai sunt, mai sunt...
1. Luca e evanghelist, nu apostol
2. Acolo nu scrie nimic de "proslăvire"
3. Așteptăm cu mult interes răspunsul la întrebarea propriuzisă

Succes, succes, succes!
Reply With Quote
  #310  
Vechi 11.03.2012, 11:29:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
De ați fi înțeles măcar! Dumnezeu a mărit-o pe Preabuna și Preacurata Fecioară a noastră, iar dumneata, cu de la sine putere (sau o fi de la "duhul" ce-ți șoptește), o micșorezi. Ați înțeles, e drept.
Doamnă, nici n-o "micșorez", nici n-o "preaslăvesc"... o las exact așa cum ne-o descrie Biblia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46