Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 04.09.2011, 17:29:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Bine grăiești, Cătălin, dar ești prea serios pentru subiectul acestui topic, mai bine deschizi altul.
Am remarcat si eu neseriozitatea de pe acest topic. Poate ar fi bine, ca sa fie mai multi seriosi, asa cum ii sta bine oricarui om. Am insa impresia ca media de varsta a celor care scriu este de 15-16 ani, de unde si tonul mistocaresc...

Last edited by Miha-anca; 04.09.2011 at 18:28:52.
  #302  
Vechi 04.09.2011, 17:55:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul

Admin-ul a intervenit de fiecare dată când a fost cazul - fie atunci când spiritele s-au încins peste măsură, fie când s-au adus jigniri, blasfemii și altele asemenea. Mai mult de atât ce ar trebui să facă? Să stea non-stop cu ochii în monitor, cititnd fiecare postare și intervenind la fiecare ironie?
N.Priceputu, zici ca a intervenit de fiecare data cand a fost cazul? Deci nu este necesar sa intervina adminul cand unii catolici, neoprotestanti, etc fac afirmatii nelalocul lor la adresa ortodoxiei?!?
Se simte clar nevoia unui moderator, care sa intervina promt si cu profesionalism, caci adminul are alte probleme de rezolvat.
  #303  
Vechi 04.09.2011, 18:09:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rolul moderatorului îl jucăm fiecare dintre noi, semnalând admin-ului mesajele jignitoare, atacurile la persoană, blasfemiile și alte exprimări incompatibile cu dialogul.
De aceea am spus că a intervenit, pentru că eu, unul, am sesizat abaterile de la regulament (motiv pentru care unii au considerat că am făcut un act de trădare similar cu al lui Iuda).
  #304  
Vechi 04.09.2011, 18:21:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Jignirile produse de handicapatul anonim aka neica_nimeni_altul:


"Referitor la oameni si la libertate, sunt de acord ca oamenii sanatosi sa fie lasati in libertate si sa se exprime liber daca folosesc un limbaj articulat si un ton civilizat, sunt insa si foarte multi "bolnavi mintali" care ar trebui internati, deoarec sunt extrem de periculosi si iresponsabili. Foarte multi misuna si pe acest forum".
Te gandeai la tine, larva comatoasa?
Vad ca se depaseste orice LIMITA!
Il voi parafraza pe Iov si voi spune: Admin, dormi?
  #305  
Vechi 04.09.2011, 18:26:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Rolul moderatorului îl jucăm fiecare dintre noi, semnalând admin-ului mesajele jignitoare, atacurile la persoană, blasfemiile și alte exprimări incompatibile cu dialogul.
De aceea am spus că a intervenit, pentru că eu, unul, am sesizat abaterile de la regulament (motiv pentru care unii au considerat că am făcut un act de trădare similar cu al lui Iuda).
Nu, ca tocmai de aceea s-a ajuns la aceasta situatie scandaloasa pe acest forum. Mesajele moderatorului trebuie sa ne lumineze, sa fie corecte din punct de vedere crestin.
  #306  
Vechi 04.09.2011, 18:38:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul

Propunerea mea referitoare la schimbarea regulilor pe acest forum nu este in principal indreptata impotriva ateilor (eu insumi am fost ateu in tinerete) ci impotriva tuturor celor care se impotrivesc ideii de dialog "civilizat", bazat pe logica si argumente.
Nu ai venit cu nici o noutate, propunerile tale fiind practic vechiul Regulament al forumului. Forma actuala a regulamentului e f noua, de nici un an.
  #307  
Vechi 04.09.2011, 18:52:58
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Nu este nevoie de niciun nou regulament. Cel care exista este f bun. Si daca regulamentul s-ar schimba intr-unul mai exigent, tot degeaba, lucrurile vor ramane la fel. Este nevoie de o administrare mai buna a forumului, adica de moderatori pe fiecare subforum. Ei vor fi cei care vor sterge sau modifica postarile ce incalca regulamentul si tot ei vor fi cei care vor face sesizarile necesare catre admin. Adevarul este ca la un forum atat de mare si cu o asemenea activitate, admin singur nu poate face fatza. Acesta este singurul forum fara moderatori pe care l-am vazut pana acum. Pe alte forumuri multi dintre noi ar fi primit warn, si nu din cauza unui limbaj necivilizat etc., ci din cauza ca se foloseste 'quote' in prostie. Daca cineva vrea sa comenteze la ultima postare de pe topic nu are voie sa foloseasca 'quote'(un asemenea lucru atrage dupa sine warn si chiar banare). Deci un regulament nou, oricat de bun ar fi, este de prisos.
  #308  
Vechi 04.09.2011, 19:00:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Rolul moderatorului îl jucăm fiecare dintre noi, semnalând admin-ului mesajele jignitoare, atacurile la persoană, blasfemiile și alte exprimări incompatibile cu dialogul.
De aceea am spus că a intervenit, pentru că eu, unul, am sesizat abaterile de la regulament (motiv pentru care unii au considerat că am făcut un act de trădare similar cu al lui Iuda).
Eu vorbeam de profesionalism, caci suntem pe un forum crestin-ortodox. Uitati-va la primele topicuri: ce atmosfera crestina! Nici urma de jigniri; doar cuvinte frumoase si invataturi ortodoxe. De ce a trebuit sa fie invadat acest spatiu, spre distrugere? De catre cine, stim...
Si ortodocsii merg pe alte forumuri, dar repede li se arata usa, daca nu convine ceea ce spun ei. Cam asa ar trebui sa fie si pe acest forum.
Am ajuns sa ne pierdem timpul cu aceste confruntari tot mai dese si mai virulente, in loc sa ne ocupam, asa cum ar trebui, de lucruri cu adevarat importante. Macar de ar da rezultat, dar...
  #309  
Vechi 04.09.2011, 19:06:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Nu este nevoie de niciun nou regulament. Cel care exista este f bun. Si daca regulamentul s-ar schimba intr-unul mai exigent, tot degeaba, lucrurile vor ramane la fel. Este nevoie de o administrare mai buna a forumului, adica de moderatori pe fiecare subforum. Ei vor fi cei care vor sterge sau modifica postarile ce incalca regulamentul si tot ei vor fi cei care vor face sesizarile necesare catre admin. Adevarul este ca la un forum atat de mare si cu o asemenea activitate, admin singur nu poate face fatza. Acesta este singurul forum fara moderatori pe care l-am vazut pana acum. Pe alte forumuri multi dintre noi ar fi primit warn, si nu din cauza unui limbaj necivilizat etc., ci din cauza ca se foloseste 'quote' in prostie. Daca cineva vrea sa comenteze la ultima postare de pe topic nu are voie sa foloseasca 'quote'(un asemenea lucru atrage dupa sine warn si chiar banare). Deci un regulament nou, oricat de bun ar fi, este de prisos.
Fiecare are dreptul la o parere. Aceasta este parerea ta personala, Razvan- Andrei. Altii cred altceva...
  #310  
Vechi 04.09.2011, 19:11:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu, ca tocmai de aceea s-a ajuns la aceasta situatie scandaloasa pe acest forum. Mesajele moderatorului trebuie sa ne lumineze, sa fie corecte din punct de vedere crestin.
Personal nu cred că e nevoie pe forum de o persoană competentă, atestată, care să spună fiecăruia cum e corect să gândească și ce să scrie. Cine vrea să înțeleagă, cu întrebarea va călători. Cine nu are întrebări nu e pregătit să primească răspunsuri.

Motivele pentru care intrăm pe forum se pare că diferă de la un utilizator la altul; dar cred că principalul motiv trebuie să fie dialogul pe teme care au legătură cu dreapta credință. Însă nu putem avea pretenția ca toți cei care își exprimă opiniile pe forum să fie competenți, să fie atestați din punctul de vedere al doctrinei ortodoxe. Pentru că în cazul ăsta, ar trebui să rămână doar 2-3 utilizatori (atestați de către cine?), iar restul să fim spectatori.

Nu pierdeți din vedere faptul că acest forum este o anexă a saitului creștinortodox.ro. Ceea ce se publică pe sait este trecut printr-un filtru al redactorilor saitului, pentru a nu se abate de la învățătura ortodoxă. Cine vrea să învețe câte ceva despre ortodoxie, o poate face acolo.

Dar aici, pe forum, consider că discuțiile trebuie să fie libere, să nu prezinte un singur punct de vedere. Gândiți-vă că în viața de zi-cu-zi punctul de vedere creștin-ortodox nu poate fi impus nimănui; prin urmare, nici aici nu trebuie impus.

Avantajul de a discuta pe forum rezidă în faptul că noi, cei ce ne numim creștini ortodocși, ne putem simți la noi acasă. Mă întreb, însă, dacă atunci când primești un oaspete în casă nu-i vei da voie să spună liber ce gândește.

Edit: Cât privește atmosfera încinsă, irespirabilă uneori, de vină pentru ea sunt cei care nu au respect pentru interlocutor, iar aceștia nu sunt deloc doar din rândul ateilor sau al celor de alte confesiuni. Însuși neica_nimeni, care revendică ortodoxia, luptă pentru un forum mai curat, fără jigniri și atacuri la persoană, jignindu-i pe toți cei ce îndrăznesc să nu fie de acord cu el

Last edited by N.Priceputu; 04.09.2011 at 19:16:30.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22