Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 15.09.2010, 23:45:30
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Au facut niste oameni care probabil apartin religie musulmane si sunt inselati de anumiti draci...duhuri rele .. ...nu inseamna ca toti musulmanii au facut asa ceva.
Desigur, inseamna cum spuneam doar ca cei mai credinciosi dintre ei fac asa ceva!
Sper ca tot asa de senin sa fi si cind iti vor viola, prajii tie pe cineva din familie!
Noapte buna!
  #302  
Vechi 16.09.2010, 01:06:29
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Un oarecare obscur pastor din Florida ameninta sa arda Koranul si media din intreaga lume nu mai conteneste sa suspine de grija in fata fundamentalismului crestin. Chiar si Hillary Clinton si Angela Merkel simt nevoia sa se bage in seama luind pozitie impotriva noului val de terrorism religios si cultural pregatit de inchinatorii la Hristos. In satele din Afganistan topirlani analfabeti, desculti si cu fete supte de foame fac si ei politica mondiala rasculindu-se si amenintind sa pirjoleasca intregul pamint daca nu i se pune friu bigotismului crestin. Iata cum declaratiile bombastice ale unui neica – nimeni ajung sa fie umflate si purtate de medie si politicieni, devenind in primul rind expunere si condamnare a obscurantismului si intolerantei crestine. Daca, insa, esti atent la cine detine media si la cine sint stapinii din umbra ai politicienilor, atunci intelegi repede si de ce se intimpla asta.

In 2008 Associated Press transmitea urmatoarele citind Haaretz:
“Evrei ortodocsi au ars sute de exemplare ale Noului Testament in cel mai recent act de violenta impotriva misionarilor crestini din Tara Sfinta. Uzi Aharon, primarul executiv din Or Yehuda, a afirmat ca misionarii au intrat recent intr-un cartier dintr-un oras predominant religios, cu o populatie de 34000 de locuitori, din centrul Israelului, distribuind sute de exemplare ale Noului Testament si alte materiale misionare. Aharon a mai spus ca “s-a urcat joia trecuta intr-o masina echipata cu difuzoare cu care a circulat prin cartier indemnind oamenii sa predea materialele studentilor la iudaism… cartile au fost aruncate gramada si li s-a dat foc pe un teren de linga o sinagoga”. Aharon sustine ca “este o porunca [in iudaismul talmudic] de a arde materialele care indeamna evreii sa se converteasca”. (Pentru mai multe detalii si exemple de terrorism evreiesc impotriva crestinilor puteti citi direct aici: http://www.haaretz.com/news/orthodox...ehuda-1.246153)
Daca presa vremii, din motive lesne de inteles nu a parut interesata sa preia acest caz in care au fost implicate si autoritati locale ale statului Israel, parca, totusi, te-ai fi asteptat macar de la George W. Bush care facea mare tapaj de credinta sa sau, de ce nu, de la Regina Angliei care inca isi mai spune “defender of the faith” sa-si exprime cel putin ingrijorarea fata de escaladarea intolerantei religioase intr-un stat care se pretinde democratic. Sigur, Dumnezeul nostru este viu si, cel putin unii dintre noi, nu ne-am facut idol din Carte!

Si, totusi, chiar si pentru “ortodocsi” pare sa fie mai cuminte sa nu se arate “anti – semiti” decit de-ai lui Hristos. In 1979 parintele arhimandrit Philoumenos (Hasapis) era macelarit cu toporul de evrei in timp ce facea vecernea in Manastirea de la Fintina lui Iacob, in Tara Sfinta. Dupa 4 ani a fost dezgropat si trupul i-a fost gasit neputrezit si raspindind miros placut. Dar de abia in 2008 a indraznit Patriarhia Ierusalimului sa-i deranjeze oarecum usor pe israeliti recunoscindu-l de sfint, foarte probabil numai dupa ce principalul acuzat si-a dat obstescul sfirsit in liniste, pace si libertate (n-a fost niciodata condamnat!) departe, in America. E drept, nu mai avem imparati drept – credinciosi care sa ne apere, dar din pacate nici patriarhi, doar vinduti masoneriei.
  #303  
Vechi 16.09.2010, 01:17:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
de la Regina Angliei care inca isi mai spune “defender of the faith” sa-si exprime cel putin ingrijorarea fata de escaladarea intolerantei religioase intr-un stat care se pretinde democratic. .
Regina Angliei este "the defender of the ECONOMY" in primul rind de care depinde puterea Angliei si a Americii.......de aceea are nevoie de consumatori avizi din tarile astea amarite musulmane.

Fara ei s-ar duce tot occidentul pe copca! deoarece localii care au de toate si nu prea cumpara nimic si care sunt strinsi la punga!
  #304  
Vechi 16.09.2010, 01:23:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu am observat ca stai prost cu istoria crestinismului ortodox si ai ceva cunostinte despre cel apusean.
Ortodoxia nu a generat cruciade si inchizitii !

!
Era vorba despre Biblie care include si lucruri care duc la violenta( deci NE-SFINTE)... nu despre ortodoxie
...iar Balcanii au fost in mare parte pasalic turcesc, despre asta era vorba.
:)
  #305  
Vechi 16.09.2010, 02:40:37
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Regina Angliei este "the defender of the ECONOMY" in primul rind de care depinde puterea Angliei si a Americii.......de aceea are nevoie de consumatori avizi din tarile astea amarite musulmane.

Fara ei s-ar duce tot occidentul pe copca! deoarece localii care au de toate si nu prea cumpara nimic si care sunt strinsi la punga!
Nu stiu cum se impaca ceea ce scrii cu modul in care iti place sa te definesti: "pragmatic, realist care nu traieste din inchipuiri" pentru ca, pina una - alta, cetatenii din acele tari "amarite musulmane" nu primesc din lumea anglo - saxona decit gloante in plamini si rachete in cocioabe pentru siguranta statului Israel. Sincer sa fiu nu imi imaginez nici sa isi diversifice gama de importuri prea mult in viitorul mai indepartat asa incit sa stimuleze cu adevarat economia britanica. Ideea era insa alta, dar mai ai nevoie si de alte calitati ca sa sesizezi ironia...
  #306  
Vechi 16.09.2010, 10:12:17
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu știu dacă mahomed a realizat că Moise era, potrivit lui, unchiul lui Iisus, omul (mahomed)
nici tu nu ai realizat initial ca la asta convergea ce afirmai tu. te-ai prins?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă ai fi citit întreg curanul și câteva zeci sau sute de hadithuri ți-ai fi dat seama că e chiar așa.
la ce mi-ar ajuta?
la ce-ti foloseste tie studierea lui? razbate atata invartosare..atata fanatism..fanatism contra fanatismului
talibanism ortodox

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
nici măcar nu avea noțiunea coerenței.
asta cu coerenta,eventual, nu e vina lui .a celor care l-au strans
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Iar informațiile și convingerile lui despre personajele Noului și Vechiului Testament erau la fel de confuze, erau bazate pe frânturi de amintiri din cei auzise de la arabii iudaizanți și creștinii din deșertul Arabiei, care la rândul lor aveau o cultură religioasă foarte rudimentară, comparativ cu a evreilor din Iudeea sau cu a creștinilor din imperiul bizantin.
a umplut un gol ,vrei sa spui?
la vremea respectiva evreii nu erau de Iudeea ..erau chiar in Bizant
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
de pildă în legea islamică se precizează că trebuie să intri la veceu călcând cu piciorul drept întâi și să ieși călcând cu piciorul stâng, sau să te ștergi la fund cu un număr impar de pietre.
asta e intrata in traditia -superstitiasa a noastra.si nu la intrarea in wc.in rest, beletristica.
tu citesti coranul cu ochelarii cu Pavel Corut.
  #307  
Vechi 16.09.2010, 10:18:14
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Greșit, greșit. Numărul de arabi crește continuu și prin asta crește și influența islamică. Cu cât vor fi mai mulți cu atât vor fi mai prezenți în media și în peisajul orașelor și nu ai idee cred ce puternic efect psihologic este acesta. Masele acționează sub impulsul factorilor vizuali și vor apărea convertiri de milioane de oameni la islam pentru că sunt mulți vulnerabili la superstiții, islamul pare ceva puternic și riguros (o carte verde misterioasă, o arhitectură stranie, reguli și ritualuri de care oamenii religioși slabi au nevoie) iar când va deveni și mai prezent va face și mai multe victime, astfel că Europa va deveni islamică înainte ca majoritatea populației să se convertească.

Musulmanii sunt foarte activi pe tărâmul prozelitismului, făcut atât verbal cât mai ales prin elementele vizuale, de îmbrăcăminte, comportament, arhitectură și sunt foarte dornici ca religia lor să domine Europa și întreaga lume. Iar când vor deveni mai puternici vor folosi și forța, violența în acest sens.
ai inceput sa gandesti ca ei.
  #308  
Vechi 16.09.2010, 10:37:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sa revenim la arderea coranului ! Acum inca avem confort psihologic..Suntem inca majoritari, inca stapani pe tarile noastre, dar mai in colo nu se stie...

Istoria celor cateva sute de ani de agresiune militara, a celor doua imperii islamice, s-au uitat..La noi generatii intregi de soldati(peste 600 de ani) au crapat pt apararea credintei !

Pai oasele astora au albit in tarana pt ca eu azi sa consider coranul carte sfanta , acelasi coran care ii impingea pe orientali sa cucereasca Europa crestina..!? Navala aceea militara a hoardelor de orientali erau produsul CORANULUI !

Azi au gasit o alta forumula, mai insiduoasa, situatie in care crestinul tb musai sa uite de obligatiile pe care le are fata de credinta si Dumnezeu !
Nu vreau sa fiu inteles gresit. NU sunt aparator al islamului, din contra.

Dar ce or gandi musulmanii cand privesc in istorie la hoardele de occidentali care au dat navala peste ei in timpul cruciadelor?
Ei nu or zice ca erau produsul BIBLIEI?

Obligatia crestinului fata de Dumnezeu, nu este sa arda Coranul.
  #309  
Vechi 16.09.2010, 10:37:16
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scor general 2-0

....ma gindeam ca am putea face o comparatie intre cite acte de terorism, asociale, fac gruparile islamice impotriva crestinilor, fata de cite fac gruparile crestine impotriva musulmanilor.
Vorbesc de domeniul privat nu de actiuni ale statelor, unde nu se poate vorbii de un stat crestin (de ex. USA este formata dintr-o varietate de religii, confesiuni, la fel ca si armata USA. Unde mai pui ca f. multi din armata USA -de culoare, si nu numai- sint musulmani!) si unde exista colaborarari supra-confesionale (NATO)
Deci un "meci" intre crestini si vecinii lor de bloc musulmanii din toate colturile lumii!
Sincer nu am nici o indoiala ca voi "cistiga" din pacate, dar mi-ar placea sa fiu combatut cu aceleasi argumente intarite de sursa cu care demasc eu!
Si cind scorul va lua prortii, va rog pe cei care aparati cu atita inversunare islamul sa aveti bunul simt, nu de a recunoaste ca islamul lupta activ impotriva crestinilor si ca e o religie violenta iar coranul o carte care indemna la violenta,(v-asi cere prea mult probabil) ci macar de a renunta sa-i mai "aparati"
Conduc cu 2-0!
Astept replica
  #310  
Vechi 16.09.2010, 10:50:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar ce or gandi musulmanii cand privesc in istorie la hoardele de occidentali care au dat navala peste ei in timpul cruciadelor?
Ei nu or zice ca erau produsul BIBLIEI?.
Cu siguranta asa gindesc! Si cu siguranta mass-media de la ei are grije sa-i faca sa gindeasca asa , daca nu gindeau!
Dar eu sincer m-am cam saturat sa ne tot uitam inapoi. E vremea sa traim prezentul si sa pregatim viitorul. Asa cum se gindesc ei la cruciade ne gindim si noi la navalirile otomanilor. ISTORIE!
La fel de bine putem fi anti-semiti pentru ca evreii l-au ucis pe Iisus!
Istoria e frumoasa, e bine de cunoscut...dar nu-i bine sa ricai prin ea.
Desigur nu arderea coranului e datoria crestinului.
Dar nici "in sfatul necredinciosilor" sa te amesteci, nu-i datoria lor. Cu atit mai putin e datoria lor de a da margaritare porcilor. Unde mai pui ca ni se cere sa-i socotim "dusmani si vamesi"
Si repet pentru a mia oara. Omul musulman este un inselat. E vina lui ca se lasa inselat asa cum e vina noastra cind o facem. Noi nu luptam cu finta musulmana ci cu islamul ca mijloc de inselare a lui Tangalache!
Problema mare este ca finta biologica musulmana inselata e cea care violeaza, distruge.
Ce putem face?
Nu stiu! Sincer nu stiu dar un coran mai putin este un inselat mai putin sau o posibilitate de inselare mai putina. Desigur nu cred nici ca s-ar putea arde toate coranurile de pe lume si nici nu o cer. Dar lasind de aici8 un pic, de dincolo un pic ajungem dupa cum vezi sa credem ca coranul e o carte sfinta, islamul este adevarul partial si/sau complementar crestinismului iar musulmanii sint oi...ca toate oile!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36