Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 16.05.2008, 13:38:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Nu mai cautatzi Raiul ca Raiul de Sus se va asheza in Romania prin cei ce asculta de Cuvantul Lui Dumnezeu shi cred in Dumnezeu shi-shi pun nadejdea in El, in lucrarea shi puterea Lui fiindca pe Hristos l-a trimis ca totzi sa ne putem mantui prin Numele Sau avand fiecare o credintza vie.... shi in zilele noastre va face ca shi la inceput, se va uni Cerul cu Pamantul, shi Romania shi poporul va fi Binecuvantata shi Binecuvantat ca Edenul din vechime... asha va fi curand... :)

dar vezi ca e ciudat dar trebui citit exact ca in Eden Adam shi Eva erau din oase shi carne shi Duhul Sfant era peste ei dar apoi dupa ce au greshit shi nu shi-au recunoscut vina ci au invinovatzit shi au gasit alte motive au fost scoshi shi alungatzi afara ca sa nu-shi intinda mana shi sa ia shi din pomul Vietzii shi sa ajunga veshnici rai shi nepocaitzi shi mincinoshi dar dupa ce au ieshit, fiindu-le mila de ei la Dumnezeu abea atunci i-a imbracat cu haine de piele deci probabil erau din oase shi carne fara piele astfel ca ei nu aratau ca nishte oameni jupuitzi de piele din moment ce nici nu o avusesera ci abea apoi haina a imbracat carnea shi sangele shi oasele.... mie asha imi pare interpretarea deshi pare de neinchipuit, deci au fost scoshi afara ca sa nu-shi faca lor inshishi mai rau, mai multe rele, sa nu cada in pacate mai mari.... shi am impresia ca ei se vedeau pe ei inshishi goi de Adevar shi Dreptate shi Sfintzenie shi era un gol interior pe care Hristos l-a luat asupra Lui shi a platit cu sangele sau, dar Adam shi Eva s-au ascuns ca Dumnezeu sa nu vada golul din ei pe care ei vazandu-l unul la altul le era rushine de Dumnezeu shi s-au ascuns ei incercand sa-shi ascunda golul de Dumnezeu cu totul, iar apoi Cain, care shi el a pacatuit a incercat sa-shi ascunda pacatul in el insushi inaintea lui Dumnezeu.... deci iata pentru ce i-a alungata ca sa nu cada mai rau caci nespoveditzi, razvratitzi shi neascultatori ei shi-ar fi intins mana shi ar fi mancat shi shi-ar fi facut lor inshishi un rau mai mare caci Duhul Sfant arde toate necuratziile shi ei ar fi patimit cu mare durere............ dar nu i-a lasat nicicand Hristos ci mereu i-a chemat dar n-au mai vrut sa se intoarca punandu-shi nadejdea in mainile lor, in lucrul lor, shi pentru asta fiul lor, primul nascut s-a nemultzumit atat de tare ca Dumnezeu n-a primit jertfa lui ci pe cea a lui Abel, fiindca Abel era nevinovat shi curat shi smerit shi cu ganduri bune inaintea lui Dumnezeu shi il iubea pe fratele sau Cain, de aceea s-o fi uitat cu placere Hristos la jertfa Sa, dar apoi cand poporul lui Israil a iubit mai mult jertfele shi arderile de tot decat milostivirea shi infrangerea inimii shi in Duh shi Adevar smerite, atunci iarashi a trimis prooroci puternici ca sa-i Mustre shi sa le aminteasca de Cel Promis..... Care in zilele nostre in Cuvantul Lui Dumnezeu iarashi ne vorbeshte ca pentru vremurile de astazi cand se implineshte ce mai este de implinit de Sus de la Dumnezeu.....

iar copii deshi nevinovatzi, ei pacatuiesc sarmanii shi intra in pacatele parintzilor sau ale lumii de mici de tot daca nu scornesc ei in mod cu totul nevinovat tot felul de pacate mititele...???:(:(
Reply With Quote
  #302  
Vechi 16.05.2008, 14:02:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iar cand avem dileme de astea - trebuie sa tzinem post , sa ne rugam si sa fugim la un preot sporit sa ne dea Dumnezeu sfat printr-ansul iar nu sa intrebam forumisti de pe crestinortodox.ro....
Reply With Quote
  #303  
Vechi 16.05.2008, 14:03:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Anita,ai spus ceva pe-acolo de pedeapsa,dar nu ai specificat nimic despre pedeapsa ce se abate asupra copiilor.
Da,poate ca am sufletul impietrit atunci cand vine vorba de atitudinea adultilor fata de copii.Si ma intreb a nu stiu cata oara;SUNTETI MAME?Pentru ca vad in jur multa iresponsabilitate,si nu necredinta,vad in jur multa raceala si mandrie,atunci cand vorbim despre altii,cand tratam necazurile altora,fara sa ne putem vedea catusi de putin pe noi insine.Tocmai pentru ca am inima impietrita nu indraznesc a judeca pedeapsa si a o atribui cu atata usurinta oamenilor,bietelor fiinte vulnerabile si neputincioase.
Am vazut acum cateva zile la televizor,cazul unei mame DISPERATE care lupta pentru viata copilului ei ce suferea de paralizie,hipoacuzie,epilepsie...etc,inca de la nastere,sau mai bine spus datorita unei complicatii ulterioare nasterii din lipsa creierului de oxigenare eficienta,astfel medicii care au luat in primire nou nascutul au fost invinuiti de malpraxis.Ma uitam la acea mamica tanara si disperata,ai vedeam si ai simteam imensa suferinta pricinuita de problemele unicului ei bebelus.Incepuse,de atata suferinta sa decada psihic,nu mai stia incotro sa apuce si nu se putea impaca cu situatia.Este o durere de nedescris,uneori aproape inumana,nu se poate concepe o astfel de durere,dar omul rabda,pentru ca iubeste,omul rabda enorm de mult si se mistuie pe sine,pentru ca simte tot atat de mult.Este cumplit,si nici o mamica pe aceasta lume nu merita judecata.Dar eu stiu ca voi,"cei vrednici",i-ati gasi pe loc acestei mamici cusuri si cauze de necredinta,stiu ca veti gasi repede si lucrul ce a rezultat nefericirea ei.Dar nu este asa,si va rog pe cei care nu aveti inima impietrita,sa-mi spuneti daca sunteti mame si sa-mi spuneti daca v-ati lovit de durerea de-a va vedea copilul suferind cumplit,sa-mi spuneti daca v-ati judecat pe sine din necredinta si v-ati resemnat,sau ati iubit,ati suferit si ati daruit mai mult decat o poate face orice fiinta pamanteana.
Eu nu cred ca s-a facut o statistica asupra copiilor,si respectiv oamenilor care au fost conceputi in post,asupra calitatii vietii acestora,eu nu cred ca oamenii credinciosi tin cont intr-un mod expres de aceasta posibilitate,fiindca familia este diversa si sa nu uitam ca aceasta "greseala" are in vedere doi oameni si nu unul,uneori unul dintre acestia fiind mai pasiv,iar celalalt mai impunator.Exista tot felul de relatii,de casnicii,fie ele si credincioase,nu se dovedesc mot-a-mo a se desfasura ca la carte,dar nici nu inseamna ca dintr-o evitare sau dintr-o impreunare,daca nu a avut loc atunci cand trebuie,ar iesi de asemenea o greseala.Atata timp cat pruncul este lasat sa se dezvolte pentru a capata forma si viata binecuvantata de Dumnezeu,eu nu cred ca mai conteaza cand acesta a fost conceput,conteaza ca este o noua viata,SI ASTA ESTE TARE IMPORTANT.
Daca s-ar gandi toti,ca daca a apucat sa conceapa un copil in post,daca s-ar gandi ca acesta va fi bolnav sau ca va suferi,ar insemna sa se teama,mai cu precadere decat caderea in pacat,si sa renunte la copil din perioada intrauterina.Vi se pare mai plauzibil?Nu cred!,deci uitati-va cate aberatii eliminati din mintile acelea simpliste,in care judecati acest lucru doar in contextul formal.Uitati-va in jur,sau la viata proprie,chiar daca "atunci nu cunosteati pe Dumnezeu!",totul se leaga,si totul ne este dat cu intelepciune,chiar daca nu cunosteam pe Dumnezeu nu inseamna ca nu vom fi judecati pentru tot,insa ar trebui sa invatam si din acea perioada neutra,caci am trait-o ,totusi.
Si va rog sa-mi spuneti,unde anume spune in Sf,Scriptura ca doi oameni casatoriti trebuie sa se impreuneze numai in zilele "a",sau "b",chiar va rog!Unde spune ca intr-o relatie de casatorie impreunarea constituie un pacat,in nu stiu ce perioade,atata timp cat aceasta are loc in conditii firesti?Iisus cand a venit pe pamant a vorbit sa nu tanjesti la femeia aproapelui,nu a specificat atatea detalii pe care le aduceti voi ca pavaza a casatoriei,si ca pedeapsa asupra acesteia in acelasi timp.
Am vazut o femeie careia i-a murit copilasul la 8 lunisoare de pneumonie,pentru ca traia intr-o debara improprie,a mai vazut o femeie careia copilul i s-a imbolnavit grav de ficat pentru ca i-a dat sa manance lapte de vaca nediluat,inca de la nastere,vad copii pe strada,prin canalizari sufland si inspirand din punga de bronz,vad copii care fac sex exact ca si cainii vagabonzi,pentru ca si ei sunt tratati si traiesc tot astfel.Vad groaza in jurul meu,si nu datorita necredintei ci datorita nepasrii si a lipsei de educatie din jurul nostru.Deci cred ca ar trebui sa devenim credinciosi inainte de toate prin integritate,sa fim mai buni si mai intelegatori,sa aducem educatia cel putin la rangul fastului de sarbatoare religioasa,sa invatam copii ianinte de toate sa fie oameni si sa fie responsabili,sa le pese si sa daruiasca prin intelegere,nu sa faca dragoste in nu stiu ce zi...caci este absolut inutil si fara pic de valoare daca esenta noastra este subreda,daca personalitatea este inconstienta si fara principii bine definite,daca nu avem cunostinte despre viata,pentru a face fata vietii cu demnitate.
Sunt atat de infime si de aberante aceste legi despre cum trebuie sa traim din punct de vedere spiritual,pentru ca noi trebuie sa incepem cu inceputul,ca sa putem sa discernem.
De aceia viata a devenit un haos,pentru ca nu suntem niste credinciosi,ci niste actori care racitam la infinit randuri si randuri religioasa,fara viata in noi,pentru ca impunem fara sa aratam ca ceea ce dorim ne caracterizeaza,si ca totul vine din ceva,din tot ce ne-nconjoara.Imi pare rau popor crestin,dar nu-l pot simti pe Dumnezeu in ura,dispret si in nepasare,in instigarea la pedeapsa,nu-l pot simti pe Dumnezeu in atata materialism si interes,nu-l pot simti pe Dumnezeu in buze patimase,care te-ar viola cu o privire,nu-l pot simti intr-un mediu in care educatia nu are atata valoare daca nu este din biblie...caci se tot vorbeste despre cuvintele din biblie intr-o lume in care ai nevoie de o minte antrenata ca sa poti sa asculti cu duhul,ai nevoie de cultura pentru a impaca natura omeniei cu ceea ce l-a creeat.Si de aceia am inima impietrita,pentru ca m-am adaptat!!!
Reply With Quote
  #304  
Vechi 16.05.2008, 14:24:19
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Anita,ai spus ceva pe-acolo de pedeapsa,dar nu ai specificat nimic despre pedeapsa ce se abate asupra copiilor.
Da,poate ca am sufletul impietrit atunci cand vine vorba de atitudinea adultilor fata de copii.Si ma intreb a nu stiu cata oara;SUNTETI MAME?Pentru ca vad in jur multa iresponsabilitate,si nu necredinta,vad in jur multa raceala si mandrie,atunci cand vorbim despre altii,cand tratam necazurile altora,fara sa ne putem vedea catusi de putin pe noi insine.Tocmai pentru ca am inima impietrita nu indraznesc a judeca pedeapsa si a o atribui cu atata usurinta oamenilor,bietelor fiinte vulnerabile si neputincioase.
Am vazut acum cateva zile la televizor,cazul unei mame DISPERATE care lupta pentru viata copilului ei ce suferea de paralizie,hipoacuzie,epilepsie...etc,inca de la nastere,sau mai bine spus datorita unei complicatii ulterioare nasterii din lipsa creierului de oxigenare eficienta,astfel medicii care au luat in primire nou nascutul au fost invinuiti de malpraxis.Ma uitam la acea mamica tanara si disperata,ai vedeam si ai simteam imensa suferinta pricinuita de problemele unicului ei bebelus.Incepuse,de atata suferinta sa decada psihic,nu mai stia incotro sa apuce si nu se putea impaca cu situatia.Este o durere de nedescris,uneori aproape inumana,nu se poate concepe o astfel de durere,dar omul rabda,pentru ca iubeste,omul rabda enorm de mult si se mistuie pe sine,pentru ca simte tot atat de mult.Este cumplit,si nici o mamica pe aceasta lume nu merita judecata.Dar eu stiu ca voi,"cei vrednici",i-ati gasi pe loc acestei mamici cusuri si cauze de necredinta,stiu ca veti gasi repede si lucrul ce a rezultat nefericirea ei.Dar nu este asa,si va rog pe cei care nu aveti inima impietrita,sa-mi spuneti daca sunteti mame si sa-mi spuneti daca v-ati lovit de durerea de-a va vedea copilul suferind cumplit,sa-mi spuneti daca v-ati judecat pe sine din necredinta si v-ati resemnat,sau ati iubit,ati suferit si ati daruit mai mult decat o poate face orice fiinta pamanteana.
Eu nu cred ca s-a facut o statistica asupra copiilor,si respectiv oamenilor care au fost conceputi in post,asupra calitatii vietii acestora,eu nu cred ca oamenii credinciosi tin cont intr-un mod expres de aceasta posibilitate,fiindca familia este diversa si sa nu uitam ca aceasta "greseala" are in vedere doi oameni si nu unul,uneori unul dintre acestia fiind mai pasiv,iar celalalt mai impunator.Exista tot felul de relatii,de casnicii,fie ele si credincioase,nu se dovedesc mot-a-mo a se desfasura ca la carte,dar nici nu inseamna ca dintr-o evitare sau dintr-o impreunare,daca nu a avut loc atunci cand trebuie,ar iesi de asemenea o greseala.Atata timp cat pruncul este lasat sa se dezvolte pentru a capata forma si viata binecuvantata de Dumnezeu,eu nu cred ca mai conteaza cand acesta a fost conceput,conteaza ca este o noua viata,SI ASTA ESTE TARE IMPORTANT.
Daca s-ar gandi toti,ca daca a apucat sa conceapa un copil in post,daca s-ar gandi ca acesta va fi bolnav sau ca va suferi,ar insemna sa se teama,mai cu precadere decat caderea in pacat,si sa renunte la copil din perioada intrauterina.Vi se pare mai plauzibil?Nu cred!,deci uitati-va cate aberatii eliminati din mintile acelea simpliste,in care judecati acest lucru doar in contextul formal.Uitati-va in jur,sau la viata proprie,chiar daca "atunci nu cunosteati pe Dumnezeu!",totul se leaga,si totul ne este dat cu intelepciune,chiar daca nu cunosteam pe Dumnezeu nu inseamna ca nu vom fi judecati pentru tot,insa ar trebui sa invatam si din acea perioada neutra,caci am trait-o ,totusi.
Si va rog sa-mi spuneti,unde anume spune in Sf,Scriptura ca doi oameni casatoriti trebuie sa se impreuneze numai in zilele "a",sau "b",chiar va rog!Unde spune ca intr-o relatie de casatorie impreunarea constituie un pacat,in nu stiu ce perioade,atata timp cat aceasta are loc in conditii firesti?Iisus cand a venit pe pamant a vorbit sa nu tanjesti la femeia aproapelui,nu a specificat atatea detalii pe care le aduceti voi ca pavaza a casatoriei,si ca pedeapsa asupra acesteia in acelasi timp.
Am vazut o femeie careia i-a murit copilasul la 8 lunisoare de pneumonie,pentru ca traia intr-o debara improprie,a mai vazut o femeie careia copilul i s-a imbolnavit grav de ficat pentru ca i-a dat sa manance lapte de vaca nediluat,inca de la nastere,vad copii pe strada,prin canalizari sufland si inspirand din punga de bronz,vad copii care fac sex exact ca si cainii vagabonzi,pentru ca si ei sunt tratati si traiesc tot astfel.Vad groaza in jurul meu,si nu datorita necredintei ci datorita nepasrii si a lipsei de educatie din jurul nostru.Deci cred ca ar trebui sa devenim credinciosi inainte de toate prin integritate,sa fim mai buni si mai intelegatori,sa aducem educatia cel putin la rangul fastului de sarbatoare religioasa,sa invatam copii ianinte de toate sa fie oameni si sa fie responsabili,sa le pese si sa daruiasca prin intelegere,nu sa faca dragoste in nu stiu ce zi...caci este absolut inutil si fara pic de valoare daca esenta noastra este subreda,daca personalitatea este inconstienta si fara principii bine definite,daca nu avem cunostinte despre viata,pentru a face fata vietii cu demnitate.
Sunt atat de infime si de aberante aceste legi despre cum trebuie sa traim din punct de vedere spiritual,pentru ca noi trebuie sa incepem cu inceputul,ca sa putem sa discernem.
De aceia viata a devenit un haos,pentru ca nu suntem niste credinciosi,ci niste actori care racitam la infinit randuri si randuri religioasa,fara viata in noi,pentru ca impunem fara sa aratam ca ceea ce dorim ne caracterizeaza,si ca totul vine din ceva,din tot ce ne-nconjoara.Imi pare rau popor crestin,dar nu-l pot simti pe Dumnezeu in ura,dispret si in nepasare,in instigarea la pedeapsa,nu-l pot simti pe Dumnezeu in atata materialism si interes,nu-l pot simti pe Dumnezeu in buze patimase,care te-ar viola cu o privire,nu-l pot simti intr-un mediu in care educatia nu are atata valoare daca nu este din biblie...caci se tot vorbeste despre cuvintele din biblie intr-o lume in care ai nevoie de o minte antrenata ca sa poti sa asculti cu duhul,ai nevoie de cultura pentru a impaca natura omeniei cu ceea ce l-a creeat.Si de aceia am inima impietrita,pentru ca m-am adaptat!!!
eu zic totusi sa spunem in cor, pentru surioara ory : ALILUIA! SI AMIN!
ory, lasa tu judecata Lui Dumnezeu sa ramina doar pentru El.
ejti tulburata.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 16.05.2008, 15:01:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da Andrei ma tulbura INCONSTIENTA!!!IRESPONSABILITATEA!!!...SI TOT ACEST TEATRU SI JOC DE-A CREDINCIOSIA...de care Dumnezeu este strain.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 16.05.2008, 15:06:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stii Andrei,"lasa judecata Lui Dumnezeu",noi sa aruncam in continuare copii pe strazi,sa misune pe sub pamant ca sobolanii,noi sa facem in continuare 18 mil.de avorturi,noi sa taiem in continuare padurile,taindu-ne cu atata inconstienta craca de sub picioare,noi sa promovam analfabetismul si sexul,prostia si nepasarea,noi sa ne uram si sa ne lovim cu atata nerusinare,sa nu avem pic de respect....pentru ca judecata este a Lui Dumnezeu!
Da,judecata este a Lui Dumnezeu,dar responsabilitatea este a noastra!!!
Reply With Quote
  #307  
Vechi 16.05.2008, 15:09:05
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

poi soro ory, si noi ce vina avem de tulburarea dumitale?
poate ca asa o fost sa fie, sa simti tulburarea lumii care te tulbura si pe tine pentru a putea si mai mult sa iubesti linistea izvorita din Dragostea pentru Dumnezeu si a Lui pentru tine.
hm, da.
teatru joaca multi soro, insa nu generaliza. ca daca si la venirea Lui Iisus, cind va avea loc Judecata, vor fi iubitori de Dumnezeu, inseamna ca si acum inca mai sint.
soro, ia o pastiluta, rogu-te.
ory, tu ce interpretare ai da expresiei:"asa a fost sa fie"?
ca eu ma gindesc de ceva timp si nu prea inteleg.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 16.05.2008, 15:11:20
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Stii Andrei,"lasa judecata Lui Dumnezeu",noi sa aruncam in continuare copii pe strazi,sa misune pe sub pamant ca sobolanii,noi sa facem in continuare 18 mil.de avorturi,noi sa taiem in continuare padurile,taindu-ne cu atata inconstienta craca de sub picioare,noi sa promovam analfabetismul si sexul,prostia si nepasarea,noi sa ne uram si sa ne lovim cu atata nerusinare,sa nu avem pic de respect....pentru ca judecata este a Lui Dumnezeu!
Da,judecata este a Lui Dumnezeu,dar responsabilitatea este a noastra!!!
pai ory, nu ar fi existat atitea avorturi daca parintii cei cu minte la cap ar fi respectat rinduielile Bisericii. stiu, sint multi necasotoriti, insa multi dintre ucigasii de suflete sint cununati.
si poate ca multi ca si tine au gindit: nu conteaza ca e post, ne impreunam.
ca si animalele. ca la ele nu exista post.
mda.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 16.05.2008, 15:27:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andrei,cunosc tot atatea femei credincioase,si chiar practicante cu avorturi,ca si femei necredincioase.Mi-e nu-mi prea spune acest statut de credinciosie ceva,in realitatea inconjuratoare,decat intr-o masura destul de mica.Deci,tot iluzii raman,iar educatia ar fi mai preferabila.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 16.05.2008, 15:30:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andrei,nu cred ca am spus;"nu conteaza ca e post",dar exista situatii si situatii,mai ales ca intr-o casatorie este vorba de doi si nu de unul.Si am pus accent pe faptul de-a nu osandi copii,DACA,si numai DACA acestia au fost conceputi,dintr-o situatie sau alta.Cred ca este o diferenta.Nu ca ne-am apuca noi acum,in mod expres sa concepem copii in post.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20