Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 22.09.2011, 15:30:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In ce am selectat din afirmatiile lui.
Cum sa se intample asa ceva ,ce credincios in gandire si in fapta isi exclude fratele din biserica?
O da, asta este o realitate care se intampla deja,la scara redusa, dar va lua proportiii intr-un viitor. Cei care se vor declara antiecumenisti, anti acte biometrice vor fi exclusi din viata Bisericii. Nu in mod direct, nu vor fi luati si scosi pe poarta afara ci vor simtii ei ca nu mai au ce cauta intr-un astfel de loc.
Si nu vorbim de credinciosiii adevarati, ci de acei caldicei, care se impaca de minune cu toate avantajele si compromisurile din lume si cu religia(atentie, a nu se confunda cu credinta ortodoxa)
Citat:
Sunt antiecumenista ,in sensul actual ,nu cel vechi ,dar nu ma consider radicala.
Nu imi place sa fac conversatie despre Dumnezeu cu cei de alta credinta.
Timp pierdut.
care e sensul actual si care e sensul vechi al cuvantului ecumenist?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #302  
Vechi 22.09.2011, 15:35:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
O da, asta este o realitate care se intampla deja,la scara redusa, dar va lua proportiii intr-un viitor. Cei care se vor declara antiecumenisti, anti acte biometrice vor fi exclusi din viata Bisericii. Nu in mod direct, nu vor fi luati si scosi pe poarta afara ci vor simtii ei ca nu mai au ce cauta intr-un astfel de loc.
Si nu vorbim de credinciosiii adevarati, ci de acei caldicei, care se impaca de minune cu toate avantajele si compromisurile din lume si cu religia(atentie, a nu se confunda cu credinta ortodoxa)

care e sensul actual si care e sensul vechi al cuvantului ecumenist?
Ecumenismul se referea in Bizant la relatiile si dialogul bisericii ortodoxe cu biserica armeana si copta .
In prezent se incearca o amestecare a tuturor religiilor .
  #303  
Vechi 22.09.2011, 15:38:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Corect, dar d-le admin e posibil ca IP-ul parintelui de dinainte de a fi sters sa fi fost altul? Adica puteti detecta IP-ul vechiului cont si sa ne spuneti daca e acelasi cu IP-ul noului cont al parintelui? Ca daca e acelasi atunci e clar ca s-a folosit de dubla identitate, dar e posibil sa nu fie acelasi si atunci inseamna ca userul neica-nimeni si-a facut inca un cont pe numele PrGheorghe, dupa ce acesta s-a retras, si acest user, neica-nimeni, e cel cu dubla fata, cu dubla identitate si nu parintele Gheorghe cel adevarat. Puteti sa realizati aceasta? Ar fi bine pentru lamurirea problemei.
Cu consideratie, MariS.
Parintele Gheorghe din Techirghiol avea ID-ul "Pr. Gheorghe". Aici vad scris "PrGheorghe". Fara punct si fara pauza. Este o diferenta. Sunt convinsa ca Parintele Gheorghe nu ar fi putut sa isi ia dubla identitate. . Un preot nu ar face asa ceva.

Nu cunosc discutia in intregime, dar deduc niste lucruri care ma intristeaza.

Am citit la o alta tematica despre blocarea ID-urilor LaPetiteMoc, soaree si razadiniran, care ar apartine aceleiasi persoane.
Hai ca nu mai inteleg nimic, ce ar vrea oare aceste persoane, oare, care pozeaza in "diversi", cu opinii contrare, cu interventii belicoase, etc?
Chiar ca-mi vine sa renunt la a mai citi pe forum, in aceasta situatie. Am crezut, naiva cum sunt, in sinceritatea tuturor, chiar daca opiniile sunt contradictorii, sau nu se potrivesc perfect unele cu altele, dar macar sa fie sincere. O lume bolnava?
  #304  
Vechi 22.09.2011, 15:40:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare, dar mie mi se pare ca unii chiar se cred in biserica. Vine un user cu numele pr. Gheorghe (o fi preot, nu zic nu, eu personal cred ca este, dar este credinta mea, pe internet nu te poti baza numai pe asta), le spune forumistilor sa plece alaturi de el si se gasesc 4-5-6, crezand ca asa se "face ascultare" de preot, pe forum. Unde mai e discernamantul crestinului?
Draga glykys, esti sigura ca nu ai scapat ceva din vedere?
Te rog mai citeste odata postarea Pr. Ghorghe si vezi din ce motiv indeamna sa avem grija de mantuirea noastra. El nu cheama la nu stiu ce organizatie antiecumenica, cum afirma MariS, ci se refera strict la un paragraf din "Termeni si Conditii", adica din instructiunile de folosire ale acestui site. Cine activeaza pe forum, subscrie automat la acel paragraf, indiferent ca l-a citit sau nu.
Gasesc de aceea ca e mai normal sa multumim unui user, care "vine" si ne atentioneaza, spre binele nostru. Eu, de ex, citisem si acel regulament, dar abia acum l-am citit mai cu luare aminte.

In curand se implinesc 5 ani de cand sunt pe acest forum si nu imi e indiferent ce se intampla cu el; dar nici cu mantuirea mea.
  #305  
Vechi 22.09.2011, 15:41:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ecumenismul se referea in Bizant la relatiile si dialogul bisericii ortodoxe cu biserica armeana si copta .
In prezent se incearca o amestecare a tuturor religiilor .
Cred ca la nivel de substantiv comun exista o diferentiere. Daca in trecut, in situatia amintita de tine, vorbim de parinti ecumenici, astazi acele persoane care imbratiseaza ecumenismul se numesc ecumenisti
Atunci vorbeam de sinoade ecumenice, acum daca se va reusi organizarea acelui sinod asa-zis pan ortodox el va fi cu siguranta ecumenist.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #306  
Vechi 22.09.2011, 15:41:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sarac cu duhul, Dorina draga, in sensul de incultura. Recunosc ca sunt incult, nu in sensul ca n-am citit nimic, ci in sensul ca am citit mult prea putin decat s-ar cuveni. Nu am o cultura bogata, am o formatie mai mult tehnica, ca sa spun asa, pe partea reala, nu umanista. Nu am nimic de comentat la ceea ce spui, nici nu cer sa fiu crezut, acelea sunt ceea ce simt eu. Ideea nu este imprumutata, nu spun nimic daca nu am ingerat mai intai, e posibil sa o impartaseasca si altii, nu zic nu, dar ea vine din ceea ce simt eu.

@anita,
si eu sunt impotriva ecumenismului, dar a aceluia care MODIFICA ceva in dogme sau invataturi, nu sunt impotriva discutiilor si intelegerii interconfesionale. Sf Marcu s-a dus sa discute si sa se inteleaga, dar A PLECAT doar atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE si nu dat nicio palma.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Dragul meu Marius nu despre pregătire personală și profesie este vorba.

Sărăcia cu duhul este o vitrute pe care puțini dintre sfinți au dobândit-o .
ori să spui despre tine că ești sărac cu duhul este ca și cum ai spune "eu am ajuns la fericirea sfinților". Așa că din dragoste îți spun citește, documntează-te asupra seminficației teologice a Fericirilor și apoi poți scrie ce dorești la biografie.
Iartă-mă că ți-am spus nu am făcut-o din răutate.
Doane ajută.
  #307  
Vechi 22.09.2011, 15:42:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
O lume bolnava?
Nu lumea, o parte a viețuitorilor ei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #308  
Vechi 22.09.2011, 15:43:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Parintele Gheorghe din Techirghiol avea ID-ul "Pr. Gheorghe". Aici vad scris "PrGheorghe". Fara punct si fara pauza. Este o diferenta. Sunt convinsa ca Parintele Gheorghe nu ar fi putut sa isi ia dubla identitate. . Un preot nu ar face asa ceva.
daca citesti cu atentie, o sa vezi ca parintele a recunoscut ca a facut asa ceva, precum si motivele ptr care a facut-o.
aici gasesti http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=13620&page=25,
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #309  
Vechi 22.09.2011, 15:45:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pe ce se bazeaza cele de mai sus, ma refer la acel "curent", MariS? Daca doar pe presupuneri sau pe jumatati de masura, atunci ceea ce scrii e doar clevetire.
Ti-am citit postarile si pe Catolica.ro; si acolo esti f impaciuitor in ceea ce priveste, ca sa dau si un exemplu, purcederea din Fiul.
Rasfoind forumul aflu noutati socante .
Prima a fost cea despre LapetitMoc , iar acum constat (asa cum am prezis de multa vreme) ca si userul MariS nu este f. departe de ea .
Cam cu vreo 3 luni in urma am cenzurat si criticat sustinut atitudinea si substanta postata de MariS in mod repetat precum si crizele de smerenie si bunavointa precum si sacii de binecuvintari aruncate in stinga si dreapta ca duhnind de falsitate .
Astazi aflu ca pe siteul catolic face la fel si cu aceia renuntind insa la marturisirea ortodoxa ...
Cind l-am criticat , pe baza celor postate, sora Melissa (care nu stiu pe unde o mai fi si ea daca nu cumva o fi si fost banata !) s-a umplut toata de fronda si cerea adminului sa ma baneze pe motiv cum ca indrasnesc sa atac un asa smerit ortodox . Iata cine era smeritul ortodox ... prrecum si sora mult partinitoare .
Cita falsitate si meschinarie si cit de machiavelic/dracesc ascunsa ! Si cite manevre nu se desfasoara pe forum fara ca multi sa prindem chiar de veste !

Ia aduceti-va aminte fratilor forumisti despre inteventiile mele periodice privitoare la caliatea postarilor si a useruilor , la criticile pe care le faceam si la manevrele cu care eram intimpinat de catre acestia la acele momente ... cine avea dreptate ? Unde este adevarul ? Acum aveti ocazia sa vedeti singuri cum sta treaba cu balta de bunavointa si sarm a celor mai activi si mai dedicati useri la un moment dat !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #310  
Vechi 22.09.2011, 15:45:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga glykys, esti sigura ca nu ai scapat ceva din vedere?
Te rog mai citeste odata postarea Pr. Ghorghe si vezi din ce motiv indeamna sa avem grija de mantuirea noastra. El nu cheama la nu stiu ce organizatie antiecumenica, cum afirma MariS, ci se refera strict la un paragraf din "Termeni si Conditii", adica din instructiunile de folosire ale acestui site. Cine activeaza pe forum, subscrie automat la acel paragraf, indiferent ca l-a citit sau nu.
Gasesc de aceea ca e mai normal sa multumim unui user, care "vine" si ne atentioneaza, spre binele nostru. Eu, de ex, citisem si acel regulament, dar abia acum l-am citit mai cu luare aminte.

In curand se implinesc 5 ani de cand sunt pe acest forum si nu imi e indiferent ce se intampla cu el; dar nici cu mantuirea mea.
Nu te grăbi Anca. Mai rămâi puțin. Mai gândește-te și adă-ți aminte ce a însemnat acest forum pentru tine.

Last edited by dorinastoica14; 22.09.2011 at 15:57:51.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36