Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 26.10.2016, 03:58:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Rog inca o data sa se reformuleze titlul calomnios al acestui topic.
Multumesc.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 26.10.2016, 04:52:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Marea trăncăneală de Andrei Pleșu. Fragment:

„De ce am fi noi mai cu moț? Mă uit în jur și nu-mi vine să cred, deși nu trăiesc pentru prima dată așa ceva. Asist, asistăm, la un spectacol care seamănă a bazar, a luptă de cocoși (sau de cîini), a păruială între chivuțe. Proștii fac pe deștepții (și par de două ori mai proști decît sunt), infractorii fac pe călugării, dezmățații parodiază chibzuiala, smintiții de toate calibrele și culorile fac pe înțelepții. Valori supreme, care ar trebui să impună sobrietate și bună credință, (sentimentul național și raportarea la Dumnezeu) sunt utilizate gongoric și vicios - ca o marfă oarecare - pentru a fraieri plebea pravoslavnică și „românismul” gregar. Păcătoși de duzină fac dintr-odată cruci cît carul și defilează pe la moaște (sub privirile complice ale Bisericii), hoți de drumul mare exaltă „patria”, pentru a o spolia de îndată ce ajung la putere.

Probleme? Piedici? Rele „tradiționale”? Potlogării? Minciuni? Nu prea există: sunt ori vina „celorlalți”, a adversarilor politici, ori rezultatul unui misterios atac planetar asupra arcului carpatic: lifte străine, sorosisti, organizații oculte, americani, bruxellezi, nemți ș.a.m.d. Suntem neașezați fie din cauza capitalismului, fie din cauza comunismului, fie din cauza globalizării, a neo-colonialismului, a ecumeniștilor sataniști, a fanarioților. Te și miri cum de am rămas fete mari, în plin (milenar) complot al atîtor ireductibili dușmai! Trăim încă în retorica conului Leonida: „Reacțiunea a prins iar la limbă. Ca un strigoi în întunerec, ea stă la pândă ascuțindu-și ghearele și așteptând momentul oportun pentru poftele ei antinaționale… Națiune, fii deșteaptă!” Leprele sunt vocale și abundent prezente în spațiul public, oamenii cît de cît cumsecade, cu portrete încă plauzibile, suferă de paloare, de un anumit deficit charismatic.”

Articolul întreg aici.

P.S. Le cer iertare celor pe care îi supăr în acest fel.
Probleme mari, monser, probleme mari....
Reply With Quote
  #313  
Vechi 26.10.2016, 05:05:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

"Peste toate, o limbă românească chinuită, o lipsă de educație endemică, o patologică lipsă de responsabilitate și onoare."
- zice mosiu Plesu.

Ei, asta-i culmea! daca si domnul Plesu a dat in mintea lu' Ioan67 de pe forum... Ce sa mai parlamentam, apropos de legi, decrete, hotarari?

Uh... Pentru ca l-am ne-iubit toata viata pe domnul Plesu, iata ca soarta m-a adus in situatia de a-l vedea ca imi seamana. In mod curios, sunt ca tatal acela al unui romancier psihanalist, caruia ii parea ca fiul sau ii e tata, atat de mult incat nici el nu mai stia cui ii este mama...

In fine, vise azurii din bucla temporala preelectorala.
Sa auzim de bine!,
ca sa zic asa.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 26.10.2016, 07:35:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Rog inca o data sa se reformuleze titlul calomnios al acestui topic.
Multumesc.
Mă, eu nu vreau.
Dar nu depinde se mine, așa că nu mă mai ruga. :)
Dar dacă vrei să se în tâmple asta, încearcă un "report", apăsând pe triunghiul șela cu contur roșu din colțul dreapta-sus al fiecărei postări. În fereastra care apare îți scrii păsul și informația ajunge direct la admin/moderator care altfel nu-ți citește/știe doleanța.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #315  
Vechi 26.10.2016, 09:01:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Habar n-are el, Plesu pentru ce merg la moaste oamenii pe care-i vede ca fac cruci, mi se pare ca jignește obiceiul pelerinajelor la racla și în general ortodocșii când îi reduce la plebe pravoslavnică.
Nu frate, nu se referă la cei de bună credință care cinstesc sfinții și moaștele lor, ci la personaje publice care fac lucrul ăsta îndeosebi în campania electorală („dintr-o dată”), în mod ipocrit, întrucât în restul timpului nu se manifestă ca niște creștini.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 26.10.2016 at 09:27:01.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 26.10.2016, 10:49:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Continua!
Nu te descuraja, frate! Viata intelectuala e grea, o stim cu totii...

Nu te lasa, frate! Gandu-i greu da' esti fecior voinic - cand nu poti sta in picioare, asaza-te!
Relaxeaza genunchii, vorba doctorului Dragomir!

P.S. Cand te simti singur si neajutorat: sa ne scrii, da?
Nu diger gunoaie.
Tu pe de alta parte ..daca tii neaparat.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 26.10.2016, 11:02:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Continua!
Va veni si ziua cand te vei opri.
Ce te umflasi asa?

Ia pune mana pe dex (viata intelectuala e grea, stii deja)

"SLÚGĂ, slugi, s. f. I. 1. Persoană angajată pentru a munci în gospodăria sau în mica întreprindere a altuia, fiind plătită în bani sau în natură."

Problema e insa ca sluga noastra se pare ca munceste de fapt mai degraba in gospodaria altora, pentru el tara asta e mai degraba cotetul cu gaini.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2016 at 11:04:59.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 26.10.2016, 16:36:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Cum adica ma umflai? Pai din iubire pentru tine, vorba lui Igor, ca stiu ce vei pati pentru prostiile pe care le scrii pe aici. Crezi ca raman neplatite? Suprema intelepciune nu ti-a aratat pana azi ca, inca de pe pamant, nu ramane nimic nerasplatit in vreun fel sau altul?
D'aia m-am umflat, ca o s-o iei pe coaja in vreun fel sau altul, Dumnezeu stie de la cine si cand, pentru ca te-ai alaturat calomniilor.
Mai bine ganditor
decat colportor
mai bine pe tractor
decat sub ogor.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 26.10.2016, 16:42:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mă, eu nu vreau.
Dar nu depinde se mine, așa că nu mă mai ruga. :)
Dar dacă vrei să se în tâmple asta, încearcă un "report", apăsând pe triunghiul șela cu contur roșu din colțul dreapta-sus al fiecărei postări. În fereastra care apare îți scrii păsul și informația ajunge direct la admin/moderator care altfel nu-ți citește/știe doleanța.
Bine ma, daca tu nu vrei atunci nici eu nu vreau. Vointa ta e lege pentru mine!
*
Da' lamureste-ma oleaca: ai vazt tu arbitru sau moderator care nu stie ce se intampla in teren? Adica daca io nu apas pe figura geometrica plana, vacsuita rubiniu, oare adminul nu stie ce scrie pe forum? Pai ce, i s-a blocat accesu' la forum? Nici daca il bannau nu ii puteau bloca accesu'...:)
Reply With Quote
  #320  
Vechi 26.10.2016, 17:02:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi poate nu citește tot, poate n-are timp... Așa, "reportul" ajunge la el, cel puțin primește și-un email împreună cu mesajul din forum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde