Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 07.04.2010, 12:33:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Oare scarba de semeni este un atribut al iubirii crestinesti?Sau este mai mult o caracteristica a unei defensive ce apartine unei persoane care nu are suficienta incredere in ea si considera ca prin posesie va dobandi siguranta dupa care atat tanjeste?Mai gandeste-te...
Cel de langa noi nu este o proprietate,iar iubirea este ceva liber,ce nu are nevoie sa fie constrans pentru a exista langa noi.
Crezi ca daca cineva a mai cunoscut si alte femei anterior casatoriei,asta il face musai depravat,incapabil de a iubi sau a fi cinstit?
De unde stii ca nu si-a trait si el ca fiecare propriile dezamagiri si experiente de viata,crezand de fiecare data ca respectiva este aleasa?Daca lucrurile nu au mers intre ei,oare ti se parea firesc cu indiferent ce pret sa ramana impreuna?
Cuvintele tale izvorasc din nesiguranta si teama,iar teama este opusul iubirii.
Cel mai bine este sa ramanem intr-un echilibru si sa ne ferim sa judecam astfel pe cei din jur pentru ca numai bunul Dumnezeu stie ce a fost si este in inima fiecaruia.
Da, cei care ajung sa duca o viata haotica din punct de vedere sexual...pot deveni, tocmai din cauza incapabilitatii de a mai iubi cinstit, o data ce pot pierde notiunea aceasta...tocmai din cauza asta, deci asta e riscul...si de asemenea, dorinta de a mai retrai aceste momente.

La fel se intampla si cu dependentii de droguri, au cunoscut o senzatie, s-a creat o dependenta, un precedent...si desi unii se indragostesc de acest gen de persoane, cu o anumita experienta de viata...pe unii ii fereste Dumnezeu de astfel de pasiuni.

De ce iti imaginezi ca nu sunt acceptati pentru preotie, baietii cu anumite experiente in trecut (chiar daca nu din vina lor)?...tocmai pentru faptul ca au fost corupti, si exista posibilitatea sa dezvolte o dependenta in timp pentru acea experienta concreta, o dorinta de a reveni la ceva...ce au trait.

Daca eu nu as avea dreptate, Biserica ar accepta in treapta preotiei pe oricine, o data ce s-a spovedit...insa nu e asa, iar asta e in firea lucrurilor, si absolut fiecare din noi...are dreptul sa se ferasca de ceea il sperie, sau il indeparteaza de cineva, si nu ii da sentimentul ca poate contrui o casa cu acea persoana...iar asta e doar ajutorul lui Dumnezeu, si paza lui.

In viata trebuie sa te si feresti de anumite lucruri, oameni, si e bine sa simti aceste lucruri...si sa nu fortezi lucrurile, cand ele nu vin de la sine...parerea mea bine conturata, si chiar experienta mea de viata...pentru care ii multumesc lui Dumnezeu!

Deci nu cred ca e nesiguranta, e chiar o anumita siguranta de a merge pe drumul tau...care nu e la fel cu al celuilalt, si nu trebuie sa fie asa...
Reply With Quote
  #322  
Vechi 07.04.2010, 12:57:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc pentru ca mi'ai amintit de acest lucru - Cartea lui Osea. Chiar acum vreo saptamana am inceput sa citesc Vechiul Testament. Am deschis la Cartea I Regi, acolo unde se vorbeste despre Saul si David. Cum termin Cartile Regilor, astept sa incep Profetii.

Da, este tare minunat si greu de inteles acest episdo din viata lui Osea.
Prin aceasta, cred ca el L'a preinchipuit pe Hristos, care a luat firea umana, intru o unire neamestecata si vesnica.
Da, dar Hristos a luat firea umana din Fecioara Maria, si bunicii: Ioachim si Ana, deci ar fi chiar firea umana in totalitatea ei...sau conteaza foarte mult vasul din care s-a intrupat, vas care nu se poate asemana sau amesteca cu celelalte?

Deci...e aceeasi fire, sau mai mult a luat o parte din ea...pentru a se intrupa, dar ne avand inscris in codul genetic pacate de genul desfranarii( la modul in care faci tu referire la el)?

De ce ai ajuns atat de concret la pacatul desfranarii? De ce ai ales acest prototip al desfranatei, intr-un anumit sens...si nu iei toata activitatea Mantuitorului in ansamblu, sau toti oamenii pacatosi cu care a intrat El in contact si pe care i-a vindecat: vamesi, posedati, bogati, mandri, farisei, tradatori????

Tu se pare ca ai ales in special pacatul desfranarii, dar de ce ai inteles lucrurile doar asa...si faci un amestec intre firea umana desfranata luata la modul general, care nu poate insemna preponderent desfranata/prostituata( in sensul in care cineva are experiente sexuale cu 20 de persoane) si desfranarea in care tot bati tu...dar care de fapt poate fi caracterizata de o multime de alte pacate?

Acestea fiind spuse, cum s-a ajuns la concluzia ca cel care s-ar casatori cu o desfranata ar fi caracterizat de sfintenie..mai mult decat unul care se casatoreste cu o persoana barfitoare? Nu fiecare se casatoreste pentru ca simte o chimie, o compatibilitate cu cineva anume...in timp ce pentru unii, nu...intr-un mod inexprimabil?

Asta e adevarul dom'le...
Reply With Quote
  #323  
Vechi 07.04.2010, 15:14:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, dar Hristos a luat firea umana din Fecioara Maria, si bunicii: Ioachim si Ana, deci ar fi chiar firea umana in totalitatea ei... sau conteaza foarte mult vasul din care s-a intrupat, vas care nu se poate asemana sau amesteca cu celelalte?
Hristos a luat firea umana deplina, cu toate slabiciunile ei, adica "slabanogita de pacate".
S'a intrupat dintr'un "vas ales", insa nu a ocolit astfel nici una dintre caderile omului in pacat. Fiecare cadere in pacat se imprima in firea omului, iar cum cu totii avem aceeasi fire (suntem "deofiinta", fiecare cu toti ceilalti), fiecare om duce povara pacatelor tuturor celorlalti. In genealogia Lui, Hristos a avut vreo doua desfranate, daca nu ma insel.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deci... e aceeasi fire, sau mai mult a luat o parte din ea... pentru a se intrupa, dar ne avand inscris in codul genetic pacate de genul desfranarii (la modul in care faci tu referire la el)?
Da, a luat toata firea omeneasca, deplina. Insa una e sa ia slabiciunile ei, alta e sa ia pacate ei.
Cand devii una cu sotul/sotia, nu incepi sa te comporti si tu cu pacatele ei, insa slabiciunile lui/ei ajungi sa le simti atat de "pe pielea ta", incat nu iti ramane de facut decat sa il/o ridici si sa mergi impreuna cu el/ea spre Hristos.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Tu se pare ca ai ales in special pacatul desfranarii, dar de ce ai inteles lucrurile doar asa... si faci un amestec intre firea umana desfranata luata la modul general, care nu poate insemna preponderent desfranata / prostituata (in sensul in care cineva are experiente sexuale cu 20 de persoane) si desfranarea in care tot bati tu... dar care de fapt poate fi caracterizata de o multime de alte pacate?
Asta spun si eu... cand zic "firea desfranata", ma refer la toate pacatele prin care omul Il inseala pe Dumnezeu. Iar dintre pacatele omenesti, desfranarea luata in sine este cea mai grea, motiv pentru care si este singur motiv pentru divort. Discutiile de pana aici au doua baze: una dumnezeiasca (cea cu Hristos si firea umana desfranata cu tot felul de pacate) si una omeneasca (cea cu barbatul/femeia care si'ar alege drept sot/sotie un om desfranat trupeste, si mai ales... cine ar avea puterea sa o faca, nemaivazandu'se pe sine mai bun decat cel cuprins de acea patima).

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Acestea fiind spuse, cum s-a ajuns la concluzia ca cel care s-ar casatori cu o desfranata ar fi caracterizat de sfintenie... mai mult decat unul care se casatoreste cu o persoana barfitoare?
Nu, ai inteles gresit.
Cel care poate iubi sincer si curat o fosta persoana desfranata trupeste (fie ea femeie, ori barbat) da dovada de o mare noblete sufleteasca, in sensul ca nu da voie unei patimi sa stigmatizeze pe veci un om, inselat din pricina tineretii ori a altor motive. Nu exista om fara patimi, insa unele sunt mai greu de acceptat decat altele, dupa cum ai si vazut ca reiese din aceste discutii.

Sper sa fi reusit sa ma exprim destul de clar. Daca nu, mai incercam. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #324  
Vechi 07.04.2010, 15:58:00
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie
Profetul Osea a primit porunca de la Dumnezeu sa "ia de nevasta o curva" (Osea 1:2) si sa iubeasca "o femeie iubita de un ibovnic si preacurva" si sa o iubeasca "cum iubeste Domnul pe copii lui Israel" (Osea 3:1)

Foarte sugestiva cartea profetului Osea referitor la dragostea si suferinta lui Dumnezeu.
Asa este, numai ca trebuie precizat că Dumnezeu NU i-a poruncit profetului Osea să se desfăteze cu acele femei, pe care profetul le-a cumpărat ca sclave și le-a folosit ca ibovnice. Paradoxal, Dumnezeu i-a poruncit profetului său un act de asceză, sub forma desfrâului celui mai degradant. Osea, la fel ca alții profeți ai Vechiului Testament, Ilie, Ieremia, Isaia, Iezechiel au dus o viață ascetică, de pustnic și a fost un om care a renunțat la plăcerile lumii. Dumnezeu i-a cerut să săvârșească acel act pentru a arăta poporului lui Israel până unde poate merge ascultarea, smerenia și nebunia pentru Dumnezeu a unui ascet prin excelență.
Osea nu a simtit nici un fel de placere trupească sau atractie fata de acele femei, ci doar a fost obigat să simtă scârba pe care o resimtea Dumnezeu față de casa lui Israel (condusă din Samaria) și Iuda (condusă de la Ierusalim) ce au curvit cu alți dumnezei.

Iezechiel 23.3 "Și acestea s-au desfrânat în tinerețea lor, s-au desfrânat în Egipt. Acolo sânul lor a fost atins și trupul lor feciorelnic acolo a fost pângărit.
4. Numele lor erau: al celei mai mari Ohola și al surorii ei Oholiba. Ele erau ale Mele și au născut fii și fiice. Ohola este Samaria și Oholiba este Ierusalimul."

Dumnezeu a cerut lucruri extreme de asceză și altor sfinți pustnici ai săi. Lui Isaia i-a poruncit să umble desculț și dezbrăcat, pentru ca poporul lui Israel să se intrebe cum a ajuns profetul lui Dumnezeu gol și implicit să se intoarcă pe căile cele drepte.

Isaia 20.2 " in vremea aceea Domnul a vorbit lui Isaia, fiul lui Amot, si i-a zis: "Du-te, dezleaga-ti sacul de pe coapse si scoate-ti incaltamintea din picioare!" El a facut asa, a umblat gol si descult."

Lui Iezechiel i-a poruncit să își radă capul și barba, lucruri inadmise de datinile vremii respective, ce echivalau cu anularea masculinității.

Iezechiel 5.1 ""Iar tu, fiul omului, ia-ți un cuțit tăios, ia-ți un brici de bărbierit și-l trece pe capul tău și pe barba ta; apoi ia o cumpănă cu talgere și împarte părul în trei părți"
Viețile acestor asceți ai Vechiului Tesament au prefigurat sacrificiul unor sfinți din epoca patristică, cum a fost cuviosul Serapion, care a trăit zeci de ani in pustiu, iar apoi a intrat intr-o casă de toleranță ca să întoarcă o desfrânată la Dumnezeu. Să nu mai vorbim de Simeon cel Nebun pentru Hristos mare făcător de minuni, care umbla gol in piețe, pentru ca lumea în toată ipocrizia și viața ei fățarnică să îl ocărască, dar oamenii care stiau că e omul lui Dumnezeu, să își pună probleme asupra validității lor morale și asupra vieții lor de creștini fățarnici.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 07.04.2010 at 16:19:46.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 07.04.2010, 16:35:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Hristos a luat firea umana deplina, cu toate slabiciunile ei, adica "slabanogita de pacate".
S'a intrupat dintr'un "vas ales", insa nu a ocolit astfel nici una dintre caderile omului in pacat. Fiecare cadere in pacat se imprima in firea omului, iar cum cu totii avem aceeasi fire (suntem "deofiinta", fiecare cu toti ceilalti), fiecare om duce povara pacatelor tuturor celorlalti. In genealogia Lui, Hristos a avut vreo doua desfranate, daca nu ma insel.
Da, a luat toata firea omeneasca, deplina. Insa una e sa ia slabiciunile ei, alta e sa ia pacate ei.

Dorin, nu ma impac cu acest gand, enuntat de tine mai sus. Iisus Hristos S-a nascut fara de pacat dintr-o mama fara de pacat. In clipa zamislirii Iisus Insusi a curatit-o prin Duhul Sfant pe Fecioara Maria, dandu-i astfel libertatea de pacatul stramosesc, ca si de eventualele pacate din genealogia ei. Astfel Fecioara Maria a primit puterea de a-L zamisli.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 07.04.2010, 16:42:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dorin, nu ma impac cu acest gand, enuntat de tine mai sus. Iisus Hristos S-a nascut fara de pacat dintr-o mama fara de pacat. In clipa zamislirii Iisus Insusi a curatit-o prin Duhul Sfant pe Fecioara Maria, dandu-i astfel libertatea de pacatul stramosesc, ca si de eventualele pacate din genealogia ei. Astfel Fecioara Maria a primit puterea de a-L zamisli.
Adevarat. Asa este.
Acum am recitit. Am scris tare ciudat si incurcat. Nu prea este clar, acum imi dau seama.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #327  
Vechi 07.04.2010, 18:55:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dorin, nu ma impac cu acest gand, enuntat de tine mai sus. Iisus Hristos S-a nascut fara de pacat dintr-o mama fara de pacat. In clipa zamislirii Iisus Insusi a curatit-o prin Duhul Sfant pe Fecioara Maria, dandu-i astfel libertatea de pacatul stramosesc, ca si de eventualele pacate din genealogia ei. Astfel Fecioara Maria a primit puterea de a-L zamisli.
Exact acest aspect mi se pare si mie extrem de important...
Reply With Quote
  #328  
Vechi 07.04.2010, 19:42:28
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Oare scarba de semeni este un atribut al iubirii crestinesti?Sau este mai mult o caracteristica a unei defensive ce apartine unei persoane care nu are suficienta incredere in ea si considera ca prin posesie va dobandi siguranta dupa care atat tanjeste?Mai gandeste-te...
Cel de langa noi nu este o proprietate,iar iubirea este ceva liber,ce nu are nevoie sa fie constrans pentru a exista langa noi.
Crezi ca daca cineva a mai cunoscut si alte femei anterior casatoriei,asta il face musai depravat,incapabil de a iubi sau a fi cinstit?
De unde stii ca nu si-a trait si el ca fiecare propriile dezamagiri si experiente de viata,crezand de fiecare data ca respectiva este aleasa?Daca lucrurile nu au mers intre ei,oare ti se parea firesc cu indiferent ce pret sa ramana impreuna?
Cuvintele tale izvorasc din nesiguranta si teama,iar teama este opusul iubirii.
Cel mai bine este sa ramanem intr-un echilibru si sa ne ferim sa judecam astfel pe cei din jur pentru ca numai bunul Dumnezeu stie ce a fost si este in inima fiecaruia.


eu nu am zis ca mie scarba de oameni in general,chiar imi place sa fiu inconjurata de oameni si sa ma inteleg bine cu toti,dar in legatura cu baietii care au avut mai multe fete da,imi este,stiu ca nu e bine dar asa e firea mea

si da,cel care a cunoscut mai multe femei inainte de casatorie il face exact asa cum ai zis tu...din moment ce ai intalnit pe cineva stai alaturi de acea persoana ca tu ti-ai ales-o nimeni altul in locul tau nu a ales...este teama ca eu nu voi realiza nimic,ai dreptate poate din cauza faptului ca nu am avut niciodata prieten este si putina gelozie iar toti baietii pe care i-am cunoscut au preferat fetele usoare(asemeni lor pana la urma ca altfel nu se duceau la ele) si ce dezamagiri sa aiba?eu nu cred asa ceva..baietii in ziua de azi nu mai sunt seriosi,ei vor fete doar pt a le cunoaste si pt a se distra cu ele,atata tot si dupa tot ei se vaita ca au dezamagiri...alti baieti vor distractie in tinerete si apoi cand mai au putin si ajung batrani vor familie zicand ca e de datoria femeii sa ii acepte asa cum sunt,eu niciodata nu as accepta unul ca asta..sa ramana la distractia lui,sunt satula de astfel de baieti iar contrariul nu-l voi crede decat in ziua in care voi intalni o exceptie..oricum dragostea exista doar in filme:),poate ca am dat prea mult in baieti cu vorbe,scuze daca am suparat pe careva
Reply With Quote
  #329  
Vechi 07.04.2010, 20:28:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu, ai inteles gresit.
Cel care poate iubi sincer si curat o fosta persoana desfranata trupeste (fie ea femeie, ori barbat) da dovada de o mare noblete sufleteasca, in sensul ca nu da voie unei patimi sa stigmatizeze pe veci un om, inselat din pricina tineretii ori a altor motive. Nu exista om fara patimi, insa unele sunt mai greu de acceptat decat altele, dupa cum ai si vazut ca reiese din aceste discutii.

Sper sa fi reusit sa ma exprim destul de clar. Daca nu, mai incercam. :)
Dar...nu da dovada de o mai mare noblete sufleteasca decat oricare altul care iubeste sincer si curat o femeie care are patima iubirii de arginti, sau caracterizata de logoree, mandra..sau, sau...sau.

Intr-adevar nu exista om fara de patima, la fel cum unii pot ierta desfranarea pentru ca nici nu li se pare greu de indurat, si nu simt ca ar avea ceva de iertat, sau li se poate parea un aspect normal al societatii actuale...este?

La fel de adevarat e faptul ca exista oameni care trec cu vederea orice, pe care nu ii socheaza nimic din ceea ce ii poate soca pe altii, sau indeparta...insa nu neaparat in baza unei iubiri crestine nemaivazute, ci poate exact din lipsa de valori morale, principii sanatoase...sau poate din lipsa de siguranta de sine, de teama de a nu ramane singuri, si de a pastra singura persoana care a fost receptiva la ei.

Nu putem noi sti de ce ajunge cineva sa se casatoreasca cu un "desfranat" in opinia unora, cand pentru el poate nici nu e...iar motivele pentru care unii pot dezvolta relatii de genul pot fi multiple; la baza acestor relatii putand sta foarte bine erosul, mai mult decat alte conotatii religioase imprastiate din condei pe aici.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 07.04.2010, 20:55:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aveti dreptate amandoi, si Windorin, si Andrusca CIM, numai ca unul e cu teoria, alta cu practica...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05