Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 18.08.2011, 10:02:09
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mesajul meu era un raspuns pt Misteria.
Multumesc anna21 ! Stii ,mie cand am facut diabet din stressul cauzat de suferinta mamei mele, herr dr mi-a zis ca tebuie musai sa mananc carne (pui , vita , peste)....Ce m-a uimit insa , a fost ca nu m-am simtit bine consumand carnita si am revenit la regimul stiut. Mentionez ca NU vreau sa te contrazic , dar cred ca unora le face bine vegetarianismul, atat.
ps. de cate ori ingerez carne...imi merge burtica...si in perioada in care am papat carnita poate din cauza scaunelor , ca altceva chiar nu-mi vine in minte , am dat joc cca 8 kg....de mama mea , draga de ea , zicea sa nu mai dau jos ca imi "cade" fatza...Ea tine mult sa fiu cocheta , doar ma considera papusa ei blonda. Ea insa , spre deosebire de mama ta , papa mereu carnita si altele(fuge la fridge, se indoapa, desi are acum fix 48 dekg, apoi daca intreb unde e cutare?....ma priveste atat de inocent incat .....musai trebuie sa...tac....dar are 79de ani , deci o inteleg).
Reply With Quote
  #322  
Vechi 18.08.2011, 10:03:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(...) degeaba nu mananci carne daca stai cu nasul in farfuria aproapelui sa vezi ce mananca ala si daca e bine sau nu!
Asta mi-aduce aminte că, odată, întrebându-l pe un călugăr "cum se face că în unele mănăstiri se mănâncă carne și în altele, nu?", mi-a răspuns: "frăția ta, toți mâncăm carne... de om". M-am cam liniștit cu "apucăturile" de vegetarian (dpv alimentar) și am încercat să-mi reduc din prea multele calități de omnivor / carnivor (dpv spiritual).

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 18.08.2011, 10:17:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se poticnește, se smintește sau slăbește (în credință).
multa iubire

din NOU te grabesti si tragi concluzii pripite!
Pai ce, trebuie sa mananc carne de fata cu cineva slab in credinta pentru a-l sminti? Iar daca mananc carne, trebuie sa trambitez neaparat faptul ca am consumat astfel de alimente? Ai fost atent la versetul pe care l-am postat eu? Se vede ca NU! "De aceea, dacă o mâncare smintește pe fratele meu, nu voi mânca în veac carne, ca să nu aduc sminteală fratelui meu". Vezi ce spune Pavel?...DACA o mancare sminteste pe fratele meu...Exista acest DACA.De aceea apostolul ne atentioneaza sa avem grija cu faptele noastre ca sa nu smintim pe cineva si din pricina faptelor noastre sa nu cada in ispita si astfel sa fim copartasi la pacatele lor.Multa iubire!
Reply With Quote
  #324  
Vechi 18.08.2011, 11:01:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dacă mai scrii Iisus cu i mic, nu-ți mai răspund.

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
unde scrie in biblie de lactale si oua ... adu versetele ,,,,si iisus a mincat CARNE , LAPTE , OUA SI BRINZA ?haide ca pina acum mi/l aduceati pe El ca exemplu ...
Ți le-am dat o dată, dar le-ai sucit în stilul propriu. Încă o dată, mai mult pentru cei care nu știu textul:

Luca 11
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!

Legendă:

Cele bune sînt cu negru îngroșat.
Cele rele sînt cu roșu îngroșat.

Întrebare de 1000 de puncte: dacă în Biblie nu scrie că Iisus a mîncat ouă, să zicem, asta înseamnă că nu a mîncat? Ai găsit tu detalii despre viața Lui pe pămînt în Noul Testament, afară de cîteva episoade la naștere, la 12 ani și în ultimii trei ani jumate de viață terestră?

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
si tu esti clarvazator ? si tu ai vedenii cu mine ?
daca discutam ceva COMBATE/MA CU ARGUMente LA TEMA RESPECTIVA nu cu vrajeli cum a r trebui sau nu sa fiu eu .... pe mine nu ma intereseaza cu esti tu .... aste numai Dumnezeu stie .... INFORMATIA ramine ....
multa iubire
Domnule, eu m-am simțit dator să te atenționez deoarece greșești exprimîndu-te agresiv și ironic la modul constant. Dacă eu văd că persiști în păcat și nu-ți spun, păcatul tău devine și al meu. Tu ești frate cu mine dacă susții că ești creștin ortodox, deci cu atît mai mult este responsabilitatea mea ca să te mustru nițel.

Fără supărare,
Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 18.08.2011, 11:39:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă mai scrii Iisus cu i mic, nu-ți mai răspund.



Ți le-am dat o dată, dar le-ai sucit în stilul propriu. Încă o dată, mai mult pentru cei care nu știu textul:

Luca 11
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!

Legendă:

Cele bune sînt cu negru îngroșat.
Cele rele sînt cu roșu îngroșat.

Întrebare de 1000 de puncte: dacă în Biblie nu scrie că Iisus a mîncat ouă, să zicem, asta înseamnă că nu a mîncat? Ai găsit tu detalii despre viața Lui pe pămînt în Noul Testament, afară de cîteva episoade la naștere, la 12 ani și în ultimii trei ani jumate de viață terestră?



Domnule, eu m-am simțit dator să te atenționez deoarece greșești exprimîndu-te agresiv și ironic la modul constant. Dacă eu văd că persiști în păcat și nu-ți spun, păcatul tău devine și al meu. Tu ești frate cu mine dacă susții că ești creștin ortodox, deci cu atît mai mult este responsabilitatea mea ca să te mustru nițel.

Fără supărare,
Doamne ajută!
FOARTE BINE, prietene, FOARTE BINE. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #326  
Vechi 18.08.2011, 11:48:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Boiz end gărlz, nu vedeți că dl. ne-a părăsit prin ștergerea contului?
Știu pe cineva în mare supărare acu', da' toate trec.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #327  
Vechi 18.08.2011, 12:39:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

prietene the_Listener mi-ai ramas dator cu un raspuns. Te laudai ca o sa dai "de pamant" cu mine. Astept! Multa iubire!
Reply With Quote
  #328  
Vechi 18.08.2011, 17:46:25
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Boiz end gărlz, nu vedeți că dl. ne-a părăsit prin ștergerea contului?
Știu pe cineva în mare supărare acu', da' toate trec.
Mortal ca de obicei....reformulat pe cale indirecta quod erat demonstrandum....
a si sa nu uit...iar raaaddd dar o fac cu ....multa iubire!

pps ma inveti cum sa activez iconitele astea?

Last edited by misteria; 18.08.2011 at 17:49:03.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 18.08.2011, 19:29:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

a disparut cumva the_Listener?
Reply With Quote
  #330  
Vechi 18.08.2011, 19:33:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bună seara!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20