Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 23.03.2015, 13:56:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ai postarea raportată la administrația forumului.

Când eu am să te numesc pe tine "un nimeni", atunci ai dreptul să faci atac la persoană, să defăimezi, să jignești.
Mai, esti un nimeni chiar si doar prin faptul ca nu-ti poti recunoaste precedentele identitati de pe forum, sub care ai fost nu o data banat.

Pentru ca singur te-ai dat de gol ca esti unul si acelasi, incercand sa te falesti cu "realizarile" tale spirituale, renuntarile, luptele cu cei din jur cand mai toate dovedesc lasitate, lipsa de tact, lipsa de sinceritate, chiar si comoditate pe undeva...etc.

Nu mai vorbesc de stilul de a "predica", prin care esti unicat.

Citat:
Până atunci educația și creștinismul tău, sunt deplorabile.
Te compătimesc.
Mersi, la fel.

Citat:
Citat:
Ce vorbesc eu, și dovedesc, spre deosebire de tine, copilaș.
Din cate vad, cel putin aici pe forum., demonstratiile tale sunt valide numai si numai pentru tine.

Nu e nimeni, dar absolut nimeni care sa-ti dea dreptate, postarile tale cel putin pe subiectul asta sunt de o inutilitate crunta, o pierdere totala de vreme.

Desigur, probabil ca orgoliul tau se simte bine facand asta, probabil e un fel de compensatie pentru celelalte ratari din viata de zi cu zi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.03.2015 at 13:58:43.
  #322  
Vechi 23.03.2015, 13:58:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Unde am spus eu deci, care-i numele meu real?

Că altfel, nu te mântuiești.
Pai nu ai spus, Emiliane, ci ai ascuns...

In schimb, ai spus negru pe alb ca NU esti Botos Remus Emilian. Ceea ce e o minciuna.

Si eu nu inteleg treaba asta, cum poate unul care se crede mare apologet, mare marturisitor al Adevarului, al lui Hristos care este Adevarul, sa inceapa prin a minti cu privire la propria identitate, ascunzandu-se de parca ar avea ceva pe suflet.

Ia imagineaza-ti, Emiliane, cum ar fi fost daca vreun Sfant Apostol ar fi aparut in sinagoga sa marturiseasca, dar ar fi mintit in legatura cu cine este el, mai ales in raport cu niste oameni care cunosteau foarte bine adevarul.

Stii cum ar fi aratat Faptele Apostolilor ? Uite asa :

"Am venit sa va vestesc Evanghelia lui Hristos, eu sunt xsulescu"

"Pai stai mai, ca tu esti Andrei, te stie tot orasul"

"Nu sunt Andrei, spuneti-mi xsulescu, nu va intereseaza cine sunt eu, eu am venit sa va vestesc Adevarul!!!!"

"Fugi mai de aici".
  #323  
Vechi 23.03.2015, 14:00:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oferim lămuriri adâncite:

înainte de creștinism, nu știu cine se mântuia și cine nu, putem bănui, dar după creștinism, mai ales după ereziile franco-latine, știm sigur cine se mântuiește și cine nu. Creștinii se mântuiesc, deci ortodocșii, iar ereticii, nu au cum să se mântuiască.
Deci tu il faci pe Dumnezeu crud si nedrept..
Ca ii pedepseste pe oameni pentru ca n-au crezut in ceva (cineva) in care n-au cunoscut.

Si uite asa ai ajuns si la hula..


Frumoasa cariera dom'le.

Slava Domnului ca nu ai ajuns preot in starea asta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #324  
Vechi 23.03.2015, 14:05:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dumnezeu să vă ierte, Alin și Mihai, că nu știți ce faceți și nici nu știți ce vorbiți. Sunt mulți ca voi și vor mai fi. Nădăjduim în mântuire și ferirea de erezii.

Vă doresc o zi de post mare, minunată pe mai departe :)

Vă îmbrățișez și vă iubesc în Domnul, cu drag, al vostru coleg de forum, Igor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.03.2015 at 14:08:18.
  #325  
Vechi 23.03.2015, 14:28:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si uite asa a disparu Emilian al nostru taman cand trebuia sa ne spuna de ce huleste pe Dumnezeu..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #326  
Vechi 23.03.2015, 14:36:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu hulesc pe Dumnezeu. Spune-mi Igor, pseudonimul ales. Mulțumesc frumos pentru înțelegere. Ai grijă de tine.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #327  
Vechi 23.03.2015, 14:38:47
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai, esti un nimeni chiar si doar prin faptul ca nu-ti poti recunoaste precedentele identitati de pe forum, sub care ai fost nu o data banat.
Ia citeste pana la capat:
http://www.emag.ro/product-feedback/...abafc127817032

Se pare ca lui Igor ii place sa faca "evanghelii" "tehnologice".Problema este
ca la fel cum se pricepe la provaduirea evangheliilor teologice asa se pricepe
si la astea tehnologice.

Pai cum mai Igore, tu ma acuzi pe mine de biti, ca sunt"fan" al sistemului binar, ca fac un "apostolat" al tehnologiei digitale, in schimb ce tu te dai
aici pe forum ca o baba "evlavoiasa" ce nu se doreste a fi sminitita de tot
ce nu este pus in evanghelii , dar in schimb pe site-urile de tehnologie
tragi tata din greu cate o "evanghelie" tehnlogica de ramana si producatorul
masca.
Fariseu mic ce esti.

PS:oare asa sa fie si Antonia ?
  #328  
Vechi 23.03.2015, 14:41:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, ce comentariu "dox" are Igor al nostru alias Botos Remus-Emilian.

Pe cat de mult "uraste" tehnologia pe atat de mult se "indulceste" cu fructele ei pacatoase

Dar cea mai amuzanta parte este cum se straduieste sa-si conserve identitatea virtuala aici pe forum dupa ce pe cea reala a imprastiat-o prin toata lumea virtuala in lung si lat..

Vad ca are si un telefon ZTE Tania, Black oare nu se supara ca e monitorizat cu el?

Antonia cine stie ce campion o fi in WoW sau ceva asemenea...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.03.2015 at 14:44:25.
  #329  
Vechi 23.03.2015, 15:14:41
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, ce comentariu "dox" are Igor al nostru alias Botos Remus-Emilian.

Pe cat de mult "uraste" tehnologia pe atat de mult se "indulceste" cu fructele ei pacatoase

Dar cea mai amuzanta parte este cum se straduieste sa-si conserve identitatea virtuala aici pe forum dupa ce pe cea reala a imprastiat-o prin toata lumea virtuala in lung si lat..

Vad ca are si un telefon ZTE Tania, Black oare nu se supara ca e monitorizat cu el?

Antonia cine stie ce campion o fi in WoW sau ceva asemenea...
Pentru un shrink pasionat, cazuri de acest gen ar fi un argument bun pentru introducerea demagogiei agresive printre bolile psihice. Zic si io...
Total off-topic: oare netbsd o merge pe scula aia, de ii face reclama filetistu'?
  #330  
Vechi 23.03.2015, 15:19:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Osândiți mai departe, oamenii, pentru ce își cumpără. Oare, Hristos, Apostolii, sau care sfânt a făcut la fel ca voi ?

Repet: iadul începe acolo unde nu te mai poți bucura de bucuriile aproapelui tău.

Dumnezeu să vă ierte, că nu știți ce faceți și ce vorbiți.

Omul a lucrat în Anglia, 2 ani, cu salar de 1200 de lire, adică 7000 de lei pe lună, ce ziceți, iubitori de oameni, își permite sau nu își permite?

Și câtă milostenie a făcut din acei bani, acel "nimeni", nu vă întrebați? Asta doar el și Dumnezeu știe... Veți știi și voi, la Judecată, că veți vedea.
Și câtă milostenie face acum din acei 700 de lei salar lunar, nu vă întrebați?

Cine sunt fariseii, cu adevărat? Cine e "dox"-ul? Demagogie agresivă, spuneți... Hmmm, interesant...

Dar eu nu vă judec, departe gândul. Fiindcă eu chiar vă iubesc cu adevărat. Dar voi, atât puteți, atât iubiți, atât faceți... Vă va judeca însă Hristos și Sfinții Lui.

Voi sunteți genul de oameni, care osândiți și ierarhii că au mașini confortabile, probabil...
Și totuși a venit omul, înapoi, la salar de 700 de lei pe lună... Oare de ce?

Dacă uram tehnologia, nu mai eram acum la laptop... dar sunt la el, tocmai, ca să ajut, pe cine vrea să fie ajutat, să sprijin, să susțin, să mărturisesc, să ridic, pe oameni... prin această cale, a tehnologiei digitale, infame și aducătoare de moarte a sufletului și a trupului. Dar totuși, se poate face binele și prin această cale. Cel mai puțin și cel mai greu, se face binele prin această cale, dar totuși, pentru acel bine, cu mila Domnului...

Trăiți întrun iad permanent, care a început pentru voi, încă din această viață, doar că nu vă dați seama de asta...

O zi de post minunată pe mai departe, vă doresc.

Vă iubesc și vă îmbrățișez în Domnul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.03.2015 at 17:05:10.
Subiect închis