Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 25.05.2010, 00:00:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este un fenomen de tiplul atractiei fructului oprit dupa parerea mea.
Bănui doar, sau ca om simți un îndemn spre cele oprite.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #332  
Vechi 25.05.2010, 00:08:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bănui doar, sau ca om simți un îndemn spre cele oprite.
Da, si acum tendinta asta este mai mare, am impresia, multi oameni au fost educati in spritul revoltei fata de autoritate de la 68 incoace.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #333  
Vechi 25.05.2010, 12:16:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Alin, ma rugasesi sa dau referinte mai exacte, gasibile pe internet, despre teologi care nu condamna contraceptia neconditionat.
Am cautat ieri seara ceva si nu am gasit, ma gandeam chiar sa transcriu textul in engleza din cate, iar azi mi l-a dat situl crestinortodox mura in gur

http://www.crestinortodox.ro/morala/...ala-87519.html

Este vorba de un capitol din cartea lui Meyendorff, un teolog patrolog foarte serios, despre casatorie (Marriage - an orthodox perspective). O carte care merita de altfel citita. Este de altfel foarte concisa.

Dupa cum veti vedea, si Meyendorff reia ideea ca, desi casatoria crestina nu are ca scop conceperea copiilor ci unirea cuplului dupa modelul Hristos-Biserica, a avea copii este urmarea fireasca a castatoriei, ca un cuplu care refuza asta din stat fara motive foarte serioase traieste mai degraba o dragoste de tip egoist si carnal.
Mai vorbeste si de influenta augustiniana asupra teologiei catolice despre sexualitate (care eu zic ca si-a facut drum si la noi), care facedin conceptie un fel de scuza pentru sex, in sine pacatos. La noi nu exista aceasta conceptie, spune el.
Spune si ca a avea copii inseamna si a fi responsabil si a-ti da seama cati poti sa cresti ci in ce conditii, si ca uneori anumite metode de contraceptie neabortive evident, se impun unui cuplu.
Am facut un mic rezumat, dar cititi-l si voi.

Citez totusi un fragment:
"Condamnarea directa a controlului conceptiei nu reuseste sa ofere raspunsuri satisfacatoare tuturor acestor intrebari. Este un subiect care nu a fost niciodata lamurit in intregime de catre Biserica Ortodoxa, chiar daca autoritatile locale ale Bisericii au emis uneori afirmatii identice cu cele ale papei in privinta acestui aspect. In orice caz, niciodata in practica Bisericii nu s-a obisnuit sa se ofere indrumare morala prin emiterea de formule standardizate cu pretentia de validitate universala in probleme care, de fapt, necesita un act al con*stiintei personale. Exista forme de control al sarcinilor care vor fi acceptabile si chiar inevitabile, pentru anumite cupluri, pe cand alte cupluri vor prefera sa le evite. Aceasta ar putea fi adevarat si in ceea ce priveste "pilula" in particular."

Deci, au existat condamnari, da dar niciodata unanime (cum ar fi cele despre avort de ex, adaug eu); si vezi si sublinierea.

Voi reveni cu alte texte cand le gasesc (Traditie, iti voi raspunde si tie daca mai apuc, pentru ca pot naste in orice zi..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #334  
Vechi 26.05.2010, 12:19:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit alt text: John Breck

Atasez aici toata cartea parintelui John Breck, darul sacru al vietii. Are multe lucruri interesante despre alte subiecte despre care s-a discutat (FIV, eutanasie, etc) dar are si un capitol despre sexualitate, statutul embrionului (cand incepe viata), conceptie si contraceptie foarte interesant si bine documentat dpdv medical (in vremea in care a fost scris, anii 90).
Imi cer scuze, acum vad ca nu este complect documentul. Il aveam in calculator si cred ca il gasisem pe scribd.
Totusi este interesant si asa.
Attached Files
File Type: doc 5571371-Darul-Sacru-al-vietii-a-pr-John-Breck.doc (869,0 KB, 8 views)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 26.05.2010 at 12:21:53.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 27.05.2010, 12:10:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit completare la dosarul 'contraceptie neabortiva'

S-a discutat mai sus daca pilulele sunt sau nu abortive. JEFFERSON a publicat un articol din care se vedea ca nu este dovedit faptul ca pilulele combinate (estronen si progesteron) impiedica nidarea ovulului fecundat.
Dar nici invers, este adevarat.

Vroiam sa adaug ca exista si pilule care sigur nu impiedica nidarea: ceve care contin o doza mare de etrogen si putin progesteron. Se numesc pilule sevcentiale. Ele nu numai ca nu subtiaza ci chiar refac mucoasa uterina. Din pacate nu prea se prescriu, una ca sunt mai putin sigure (98 la suta totusi, fata de 99 la suta celelalte) si alta ca pot avea unele efecte secundare ceva mai mari.
Dar ele exista.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #336  
Vechi 06.06.2010, 20:35:00
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
S-a discutat mai sus daca pilulele sunt sau nu abortive. JEFFERSON a publicat un articol din care se vedea ca nu este dovedit faptul ca pilulele combinate (estronen si progesteron) impiedica nidarea ovulului fecundat.
Dar nici invers, este adevarat.

Vroiam sa adaug ca exista si pilule care sigur nu impiedica nidarea: ceve care contin o doza mare de etrogen si putin progesteron. Se numesc pilule sevcentiale. Ele nu numai ca nu subtiaza ci chiar refac mucoasa uterina. Din pacate nu prea se prescriu, una ca sunt mai putin sigure (98 la suta totusi, fata de 99 la suta celelalte) si alta ca pot avea unele efecte secundare ceva mai mari.
Dar ele exista.
Cred ca s-a mai discutat de nenumarate ori despre aceste lucruri. Pilulele combinate impiedica eliberarea ovulului din ovar. Asadar fecundarea nici macar nu are loc. Sunt foarte sigure, aproape 100%, insa au unele reactii adverse, in special la nivelul vaselor de sange. Cele pe baza progesteron au o siguranta de aproximativ 80%, numai ca reactiile adverse aproape ca nici nu exista. Mecanismul este de ingrosare al mucoasei uterine astfel incat spermatozoidul sa nu mai ajunga in trompe, unde are loc fecundarea.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 06.06.2010, 20:55:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
S-a discutat mai sus daca pilulele sunt sau nu abortive. JEFFERSON a publicat un articol din care se vedea ca nu este dovedit faptul ca pilulele combinate (estronen si progesteron) impiedica nidarea ovulului fecundat.
Dar nici invers, este adevarat.

Vroiam sa adaug ca exista si pilule care sigur nu impiedica nidarea: ceve care contin o doza mare de etrogen si putin progesteron. Se numesc pilule sevcentiale. Ele nu numai ca nu subtiaza ci chiar refac mucoasa uterina. Din pacate nu prea se prescriu, una ca sunt mai putin sigure (98 la suta totusi, fata de 99 la suta celelalte) si alta ca pot avea unele efecte secundare ceva mai mari.
Dar ele exista.
Auzi Fani , m-am cam saturat sa aud pe acest forum JUSTIFICARI si ocolirea LEGII ! Suntem JALNICI . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #338  
Vechi 11.06.2010, 15:04:09
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
A propos,s-au inventat analizele de sange .
inventeaza tu analiza pt virusul hpv la barbati si mai discutam...
Reply With Quote
  #339  
Vechi 11.06.2010, 15:44:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Auzi Fani , m-am cam saturat sa aud pe acest forum JUSTIFICARI si ocolirea LEGII ! Suntem JALNICI . . . ! ! !
Care LEGE?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #340  
Vechi 03.08.2010, 12:48:06
Tsukino Tsukino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 13
Implicit

Interesant subiectul.

Totusi, stie omul bisericos cate boli, cate virusuri se pot transmite fara folosirea prezervativului?
- si nu, nu sariti pe mine ca vai, daca e cuminte si nu comite adulter nu are nici o boala.

Exista o gramada de boli cu care te poti naste sau le dobandesti nu pe cale sexuala - vezi ace infectate , forfecute nesterilizate la cosmetica, etc - HIV, Hepatita. Am cazuri apropiate, stiu ce spun.

Spunea f. bine blue_cat despre virusul HPV - el este purtat de barbati si dat cu dragoste / si fara sa stie ca il poarta - femeilor care apoi pot face cancer de col uterin. Si e mai mult decat ingrijorator faptul ca ocupam primul loc in Uniunea Europeana in ceea ce priveste mortalitatea cauzata de cancerul de col uterin. Dzeu nu protejeaza viata existenta ci doar pe cea care ar putea exista in viitor?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01