Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 04.07.2016, 11:48:18
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Un punct de vedere la care subscriu:

Ne-am fi așteptat, cu toții, ca Episcopii și Patriarhii adunați în sobor, dar și cei care n-au catadicsit să vină, să fie pe deplin luminați de Duhul Sfânt, și nu umbriți de spiritul lumii, al veacului. Am fi vrut ca în Creta să vedem puterea unității și mărturisirii comune, a tuturor celor 14 Biserici dreptmăritoare și nu doar o parte – fie ea și reprezentativă – a acestora. Ne gândeam că Bizanțul – cu tot lustrul lui de aroganță trecută și prezentă – nu mai trebuie asediat și cucerit… a treia oară. Și asta cu toate că grecii se poartă de parcă împărăția lor apusă de jumătate de mileniu luminează în continuare tenebrele barbariei și ale păgânismului și încă mai face ordine în diptice… Împărăția lor chiar nu mai există, a rămas în urmă doar un Patriarh captiv, într-un stat musulman ostil. Ei bine, jocul acelui stat musulman ostil – Turcia – l-a făcut, poate fără să vrea, Patriarhul Kiril al Moscovei. Căci neprezentându-se la Sinod, liderul spiritual rus, alături de sateliții lui, au șubrezit autoritatea și prestigiul scaunului constantinopolitan atât în ochii lumii creștine, cât și musulmane. Din acel moment de cumpănă, Bartholomeu a fost „condamnat” să țină Sinodul, cu orice preț – altminteri ar fi fost complet discreditat. Și iată cum oamenii își fac agenda proprie, prinși în capcana propriilor calcule și determinări, iar Dumnezeu este ulterior chemat să pecetluiască teologhisirile profesorilor sau ale ierarhilor, prin formule celebre ca aceasta: „Părutu-ni-s-a nouă și Duhului Sfânt…”.

În tot acest tir încrucișat de principii, de dogme și de canoane, de tradiții locale și de justificări istorice, de apocalipse servite din belșug pe internet, nu am înțeles poziția Sfântului Munte Athos. Mai precis, râvna cu care l-au întâmpinat sfetagoreții pe fostul ofițer KGB ca noul țar pravoslavnic, și asta în pofida eforturilor Patriarhului ecumenic de a trage spuza pe turta grecilor. Le este mai aproape Moscova decât Atena sau Constantinopol? Au mai mare încredere în Moscova decât în celelalte Biserici Ortodoxe care participă la Sinod? Promisiunile financiare ale rușilor și mirajul noului imperiu euro-asiatic cu pospai ortodox sunt mai ademenitoare, uitând astfel propria lor dramă, nevindecată – aceea de a-ți pierde Capitala, Patriarhul și o mare parte din țară? Nu-i înțeleg pe aghioriți – cel puțin din perspectivă istorică!

La ora când scriu aceste rânduri (24 iunie), Sinodul Panortodox este în plină desfășurare. Cum se va termina, care îi vor fi concluziile, reușitele și împlinirile, nu le pot ști eu acum. Ce știu însă, cu siguranță, este faptul că sunt din ce în ce mai agasat, ca simplu credincios, de fantasmele existenței celei de „a treia Rome”, pe care unii o revendică acum, în 2016, cu apăsare. De la a treia Romă eu unul mă mut cu atenția și cu speranța la cea de a treia cale, care este calea cumințeniei, a realismului, a lipsei de închipuire. Și această cale a fost cea pe care, în toată această devălmășie geo-eclezială, au ales să meargă românii. S-au dus acolo senini, dornici de dialog și de comuniune, fără țâfnă, fără polițe de plătit, fără superioritate istorică. Au făcut recurs la dorința de a fi împreună, acum și în viitor, mai presus de orice piedică antiohiană, bulgărească, muscălească sau chiar grecească. Ce exemplu de maturitate duhovnicească și de dorință de a fi în Hristos mai poți cere?

A treia cale, a treia Romă. Oare voi ce alegeți?

Răzvan Bucuroiu


Sursa.
Evident, rușii sînt de vină. Întotdeauna și pentru orice chestie, nasoală sau nu chiar. Ce articolaș cuminte și înregimentat: "rușii e ăia răi, ai noștri ca bradu', să trăiți!". Oameni care să prefere autodistrugerea socială în raport cu mersul în direcția curentului chiar nu mai există?! Ce le mai place scumpilor noștri semeni să o ducă bine! Sper că tocmai cei setoși de asta nu o vor duce bine. Deloc. Și NU, nu mă refer la tine și nici măcar la autor. Ca să fie clar. Mă refer la arivismul tipic romînesc, aproape metastatic de extins în toată societatea.
Tot ca să clarific: da, datorită patriarhului nostru în primul rînd, un ierarh de mare finețe teologică și de profund echilibru omenesc, poziția BOR a fost și este una de mărturisire ortodoxă echilibrată și fermă. Însă porcăiala disciplinată asupra Bisericii Ruse și Athonului m-a scos din sărite. Dacă tot vorbea de gafele, ca să nu zic prostiile athoniților, putea să pună accentul pe lătratul zelotist al fanaticilor, puțini dar vocali, din "sfîntul" munte, care în afară de a scuipa în direcția Romei și Istanbulului nu prea știu altceva. Nu, autorul s-a luat taman de gestul față de Putin. O gafă da, dar nici pe departe cu implicații vădit eclesiologice ca zelotismul,filetismul, stilismul, etc. Poate nu se știe că, cel puțin la un moment dat, scandalagii de la Esfigmenou (ăia cu steagul negru ca al teroriștilor și deviza bolnavă "ortodxie sau moarte") erau sub "omoforul" unei importante adunături stiliste grecești.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 04.07.2016, 12:19:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Neparticiparea Bisericii Ruse e o mare dezamăgire, cu atât mai mult cu cât inițial patriarhul Kiril confirmase participarea la sinod. Dacă avea critici de făcut, era bine să le facă acolo, față către față, ca între frați. În schimb, a reușit să se întâlnească cu Papa, în Cuba, unde s-a vorbit despre el ca despre liderul Bisericii Ortodoxe.

De altfel, cu Papa se pare că mai ușor se întâlnesc și alți patriarhi, decât ei între ei. Când a venit în România Papa Ioan Paul al II-lea, l-am întrebat pe părintele Galeriu care este motivul pentru care patriarhul nostru nu se întâlnește și cu patriarhul Rusiei. De ce Bisericile noastre păstrează o răceală între ele? Mi-a răspuns cu un singur cuvânt: orgoliul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #343  
Vechi 04.07.2016, 12:55:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma sub ce pretext n-au participat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 04.07.2016, 12:56:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Miaduc aminte de vizita Papei penultimul i-am uitat numele in Libanon, pe urma au intrat si Israelul si Turcia in Razboi bombardant Armata micuta dar devotata a STATULUI SIRIAN care ii apara pe CRESTINII APOSTOLULUI PETRU de atatia ani.

Si imi aduca aminte de CONFERINTELE de ajutor ai "Prietenii Siriei" la care participa un American cunoscut si se terminau cu strangere de cate 1 Miliard de Dolari, pentru Medicamente bineinteles.

Este un miracol ca nu au fost eliminati toti pana acuma.
Iar fantezii, nenea Pop?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 04.07.2016, 13:00:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Anul trecut cand au inceput primele stiri cu refugiatii de razboi, am fost extrem de fericita. am zis: Slava lui Dumnezeu, crestinii mei in sfarsit scapa. Si cand am constatat ca sunt numai musulmani, iar crestini nici 2 % am priceput ca nu crestinii trebuie sa scape, ei trebuie sa moara. Nu intelegeam de ce nu sunt si crestini. Cum vine asta?
Pai ai varificat si tu raportul crestini/musulmani in zonele respectiva?
A doua chestie, te-ai gandit ca, s-ar putea, ca de fapt musulmanii sa fie o tinta predilecta pentru indivizii aia si nu neaparat (doar) crestinii?

Citat:
Chiar toti saracii Siriei sunt crestini, si singurii care au bani sa fuga sunt musulmani?
Pai ai zis ceva de 2% (ma rog, indoielnic cifra trebuie verificata) si acum ii dai cu "toti" si "singurii"?

Citat:
Un an de zile am suferit crunt, am simtit frustrare pentru ei, suparare, inclusiv pe tacerea Bisericii, o tacere sumbra, urata, mizera cu miros de sange de crestin.
Da, sigur ca da, ca multe se rezolva cu vorbe, de asta vorbesti tu asa mult, si degeaba daca nu (de) rau.

Citat:
Sotul meu m-a sprijinit si m-a facut sa inteleg, ca daca ma consum eu nu voi salva acei oameni, si ca trebuie totusi sa accept situatia. Insa , daca , numai o secunda, pui in minte gandul ca tu esti acela, sau te pui in locul acelora e imposibil sa nu suferi.
Ce sexy sa suferi asa, ce megacompasiune dom'le, o confirmare a inaltei spiritualitati la care am ajuns, da' concret, tu facusi ceva pentru ei?

Citat:
Of Doamne fereasca Dumnezeu de sminteli si de smintitori.
Nu as zice ca tu te feresti prea mult sa smintesti pe altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.07.2016 at 13:08:34.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 04.07.2016, 13:05:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Exact. Sunt preoti care au cazut . si acum promoveaza o alta ortodoxie, aceasta tot spun eu de ceva zile. Nu ii condamn,
Hm, nu e cam tardiv si ipocrit sa spui asta?

Citat:
ci de fapt ma gandesc ca noi , ortodocsii, ar trebui sa ii luam , sa ii ajutam, sa ii tragem de maneca, sa le spunem , hei sfintii nostri, credinta noastra, predania noastra, e alta nu ce ziceti voi, lasati-i pe cei ce va ademenesc, stiu ca ducem o viata grea, ca suntem loviti din toate partile, dar sa facem si un pic de rezistenta, de rabdare, de lupta, stiu ca toti avem copii de crescut, si pentru asta multi cad in compromisuri.
Sunt curios cati preoti ai luat tu efectiv de maneca si cu ce rezultate pozitive.

Ala care ti-a facut "Seftania" i-ai zis ca nu-ti place termenul folosit de diacon la adresa lui, ca-ti jigneste sensibilitatile tale "duhovnicesti" impingand o porumbita nevinovata la judecarea Bisericii si sa ia masuri disciplinare?

Si ia zii, tu n-ai facut un compromis cand ai plecat printre pagani, apostati, etc. pentru un blid de mancare in plus din partea lor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.07.2016 at 13:12:10.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 04.07.2016, 13:22:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu pricep de ce nu se merge efectiv in zona si luati de acolo , suiti in avioane si scosi din centrul razboiului. Vor petrol, vor pamantul de acolo, luati-l, dar lasati oamenii acestia in pace. ii iau de aici si va las teritoriul sa il stapaniti cum vreti.

Nu sunt bani? da de unde. Biserica catolica e plina de bani, da si cu imprumut, si noi ortodocsii am putea contribui, sa ajutam oamenii aceia sa iasa de acolo. Bine ca ajuta cei interesati pe anumiti musulmani sa fuga din zona.
Aha, deci banii sunt singura problema care ti-a trecut prin cap vizavi de o astfel de abordare.
Altfel, nimic, nimic ??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 04.07.2016, 16:50:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Stai linistita, ca si tine, nici noi nu am inteles nimic.

Decat ca nu e de acord si o sa aflam noi candva de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 04.07.2016, 17:51:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Despre atitudinea față de eterodocși și participarea lor la liturghia ortodoxă, într-un articol referitor la Sinodul din Creta, pe teologie.net, punctul 6.

Spicuiesc:
Sf. Marcu Eugenicul se adresa frumos romano-catolicilor și considera că „Îl avem pe același Hristos și aceeași credință…, și cinstim aceeași Treime…”

De asemenea vedem că monahii athoniți îi primeau pe latini la slujbe pentru că, zice Grigorie Iviritul, „italienii și noi avem același botez și mărturisim aceeași Sfântă Treime, dar alte învățături și dogme diferă mult de ale noastre.

Și Theodor Balsamon, marele canonist bizantin, admite participarea eterodocșilor la slujbele noastre și spune: „acesta este obiceiul Bisericii creștine sobornicești ca atunci când sfințiții patriarhi slujeau la sărbători, veneau armeni și latini, și cu toată evlavia stăteau la Liturghie și nimeni nu-i alunga. Iar atunci când ieșeau împreună cu ortodocșii se închinau și, sărutând mâna patriarhului, primeau binecuvântare și li se dădea anafură (antidoron). Patriarhii fiind ucenicii lui Hristos nu-i alungau afară când aceia veneau. Vă este destul că voi nu primiți sfințire de la ei, pentru că nu sunt ortodocși și despărțiți. Dar dacă ei caută la voi sfințire, voi nu trebuie să-i alungați, așa cum am spus mai înainte”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #350  
Vechi 04.07.2016, 18:12:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma sub ce pretext n-au participat?
Motivul invocat (sau, poate, principalul) ar fi lipsa unanimității pre-sinodale, în sensul că Biserica Antiohiei nu este în comuniune euharistică cu Biserica Ierusalimului, pentru care a considerat (și pare îndreptățit) imposibilă organizarea unui sinod pan-ortodox.
Oricum, cu cât citești mai mult, cu atât mai multe sunt semnele de întrebare. Comunicarea, atât între patriarhii, cât și a episcopilor cu poporul, e foarte greoaie, lasă mult de dorit.
Poate că sinodul ar fi trebuit, într-adevăr, amânat, cum a cerut Rusia, sau, la modul la care s-a întâmplat, să i se dea titulatura de întrunire. Practic n-au participat decât reprezentanții a 10-15 % dintre ortodocșii din lume.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde