Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 24.07.2010, 17:17:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Am foarte putin timp, asa ca voi raspunde pe scurt.

Consecinta eterna a pacatului neiertat este pierderea harului, si iadul.

Consecinta temporala este purificarea in Purgatoriu.

Deci indulgentele se refera in primul rand la timpul petrecut in Purgatoriu.

Daca vreti o paralela mai lumeasca si care sa nu implice conceptul de Purgatoriu, puneti problema asa:

Am facut un pacat mare, am omorat. Ma caiesc, ma pocaiesc, ma spovedesc si imi fac canonul. Dar, desi Dumnezeu m-a iertat, va trebui sa traiesc restul vietii cu consecintele faptei mele - remuscarile, oprobiul societatii, durerea sau poate lipsa de iertare din partea parintilor victimei etc. Si aceestea sunt consecinte temporale ale pacatului. Dar indulgentele se refera in primul rand la purificarea din Purgatoriu.

editare - Sa nu intelegeti ca eu am ceva impotriva unui dar facut bisericii, dimpotriva, este o DATORIE a crestinului.

Dar este ca si la medic; putini mai fac distinctia intre un dar de multumire, pe care il fac doctorului care m-a tratat, pt. ca il apreciez si pentru ca stiu ca are un salar de mizerie, pe de o parte, si spaga pe care o dau pt. a fi sigur ca isi va da in teresul si nu va uita bisturiul in mine.
Daca BC asa vede lucrurile, nu e treaba mea.
Citind cele scrise de dv, am unele remarci de facut, in lumina a ceea ce ne invata BO:
- odata ce spovedim un pacat si Hristos, prin intermediul preotului, ne iarta greselile facute, noi ne simtim iertati, absolviti de pacat; avand si datoria de a sterge din lista noastra de pacate acest pacat comis. Nu ma pot indoi de iertarea, care mi sa dat, caci atunci ar fi ca si cand nu iau in serios pa Hristos, Care se manifesta plin de mila fata de noi oamenii, atata timp cat suntem in viata si vrem sa ne pocaim.
- mai stim ca suferinta prin boala sau pierderi ne este data tocmai ca sa mai stergem din pacate, dar aici pe pamant, nu in cer.
- se stie ca preotul poate dezlega aici pe pamant; iar ceea ce dezleaga pe pamant, dezlegate vor fi si in Cer. Nu avem insa cunostinta de o perioada de trecere intre viata de aici si cea de acolo. Ati putea sa imi indicati care Sf. Parinti au vorbit despre purgatoriu? In literatura am gasit acest purgatoriu la Dante Alighieri, dar in invatatura ortodoxa nu avem asa ceva.
Repet: au fost oameni muribunzi, care spovedindu-se si-au revenit si au mai trait ani buni dupa aceea. Asta imi sugereaza iertarea deplina a pacatelor. Totul e sa ne mai iertam si noi, ca am comis o fapta sau alta.
In concluzie: mie "consecinte temporale ale pacatului" imi sugereaza o iertare partiala, nu una deplina. Parerea mea.
  #342  
Vechi 24.07.2010, 17:55:58
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Cum am mai putea sa platim aici pe pamant pentru pacatele noastre daca apar aceste 'indulgente'. Este o fuga de responsabilitate din punctul meu de vedere sa vrei sa scapi si de consecintele de pe pamant. Ori suferim aici ori dincolo.... Nu-i de ajns ca suntem iertati de pedeapsa vesnica?
In Ortodoxie oamenii care nu au pacate grele pot fi scosi din iad prin rugaciunile celor ramasi pe pamant, ale Bisericii.. chiar si cei care sunt 'mai la fundul iadului' si au pacate grele pot fi usurati de chinuri, un pic, chiar daca nu pot fi scosi de acolo.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #343  
Vechi 24.07.2010, 18:24:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu-i de ajns ca suntem iertati de pedeapsa vesnica?
Nu, nu-i de ajuns. Este foarte mult, dar nu este totul. Seducând soția unuia dintre supușii săi, apoi trimițându-l la moarte pe acela, regele David a comis un păcat de moarte. S-a pocăit și Dumnezeu l-a iertat, încât avem convingerea că se numără cu drepții. Dar fiul său iubit a fost sortit morții. Aceasta este consecința temporală a păcatului. Întâmplarea este relatată în Samuel (Regi).
Și Moise a păcătuit înaintea Domnului. Și pe el, părându-i rău, Domnul l-a iertat. Dar în Țara Făgăduită nu a pus piciorul, ci doar a văzut-o de departe. Aceasta a fost pedeapsa temporală în cazul lui Moise. Cu o zi înainte de a ajunge acolo, Domnul a trimis pe îngerul său (Uriel ?) ca să îi ia viața.

Și la ortodocși, după ce preotul rostește formula de iertare, trebuie îndeplinit un canon. Pentru ce trebuie îndeplinit un canon ? De aia, fiindcă dezordinea produsă de păcat în ordinea lui Dumnezeu în lume trebuie reparată. Și până ce Dumnezeu nu va primi satisfacție, penitentul, deși iertat în plan spiritual și cu starea de grație restaurată, nu va ajunge în rai. Acolo ajung numai oameni care, prin ei înșiși sau urmașii lor, și-au plătit datoria până la ultimul ban.
Ca dovadă că așa stau, de fapt, lucrurile este obiceiul întâlnit și la ortodocși de a se ruga, de a da liturghii și panahide pentru cei morți, chiar bineștiind că s-au spovedit, au primit iertarea și s-au împărtășit. Potrivit teoriei dv, un om care moare în această stare ajunge imediat, în mod sigur, în rai. Atunci întreb: de ce vă mai rugați pentru acela ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.07.2010 at 18:27:24.
  #344  
Vechi 24.07.2010, 22:38:14
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Normal ca pacatul se iarta cu conditia indeplinirii canonului si indreptarii pacatosului. Dupa ce ne-am cait, Dumnezeu ne da mai multa putere sa ne ispasim pacatele, mica pedeapsa care se da aici in locul celei vesnice si si aceasta ca sa ne ajute.
Daca cineva ajunge in rai, pein rugaciunile celor de pe pamant el poate urca mai sus, iar la randul lui ne ajuta rugandu-se la Dumnezeu. Exceptie fac sfintii carora noi le cerem ajutorul.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #345  
Vechi 24.07.2010, 22:58:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Normal ca pacatul se iarta cu conditia indeplinirii canonului si indreptarii pacatosului.
Nu prea înțeleg: deci, când, după ce mărturisiți păcatele, preotul vă spune: Iar eu nevrednicul preot și duhovnic, cu puterea ce-mi este dată, te iert și te dezleg de toate păcatele tale sunteți iertat sau încă nu, trebuie să vă mai îndepliniți și canonul ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #346  
Vechi 24.07.2010, 23:09:51
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu prea înțeleg: deci, când, după ce mărturisiți păcatele, preotul vă spune: Iar eu nevrednicul preot și duhovnic, cu puterea ce-mi este dată, te iert și te dezleg de toate păcatele tale sunteți iertat sau încă nu, trebuie să vă mai îndepliniți și canonul ?
Dupa ce se face canonul vine si iertarea.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #347  
Vechi 24.07.2010, 23:13:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Dupa ce se face canonul vine si iertarea.
Să presupunem că, printr-o întâmplare nefericită, penitentul care a primit formula de iertare și de dezlegare nu ajunge să-și mai îndeplinească ce i s-a prescris drept canon, ci moare între timp. Nefiind încă iertat, ajunge în iad ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #348  
Vechi 24.07.2010, 23:32:36
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să presupunem că, printr-o întâmplare nefericită, penitentul care a primit formula de iertare și de dezlegare nu ajunge să-și mai îndeplinească ce i s-a prescris drept canon, ci moare între timp. Nefiind încă iertat, ajunge în iad ?
Asta Dumnezeu stie.
In ce ne va gasi moartea in aia vom fi judecati.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #349  
Vechi 25.07.2010, 00:44:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Dupa ce se face canonul vine si iertarea.

Este gresit. Iertarea nu este conditionata de canon. Canonul are rol de indreptare, de exemplu, dar nu de iertare.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #350  
Vechi 25.07.2010, 00:54:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Canonul are rol de indreptare, de exemplu, dar nu de iertare.
De îndreptare a ce anume ? Cred că ar trebui să dezvoltăm un pic subiectul acesta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican