Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 10.11.2010, 17:35:58
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul

Ps: spuneti-mi care va fi traiectoria viitoarelor caramizi, sa nu ma nimeresc in calea voastra, oameni buni!
Stai linistita, draga mea! Te gasim noi!

Se pare ca Dumnezeu le aseaza dupa voia Lui nu dupa a noastra. Aveam o unda de regret ca datorita unor neintelegeri ai preferat sa te separi de "grup"... Acum, dupa aceasta reactie... incep sa vad altfel lucrurile...
Nimic pe lume nu-i intamplator!...
  #352  
Vechi 10.11.2010, 18:22:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul

Stai linistita, draga mea! Te gasim noi!
Mie-mi spui ? Te cred, fii pe pace !
  #353  
Vechi 10.11.2010, 18:23:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Culai , Culai . . . ! ! ! De la tine pentru mine , daruite tie . . . retur , retur ,

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Stai linistita, draga mea! Te gasim noi!

Se pare ca Dumnezeu le aseaza dupa voia Lui nu dupa a noastra. Aveam o unda de regret ca datorita unor neintelegeri ai preferat sa te separi de "grup"... Acum, dupa aceasta reactie... incep sa vad altfel lucrurile...
Nimic pe lume nu-i intamplator!...
"Aproape ca nu-mi cred ochilor cand vad atata schimbare in strafundul sufletului tau . . ." Ne risipim in orgolii si drepturi la replica . . ." ; " Libertatea este sa-ti cunosti limitele . . . " ; " Vai de mamaliga noastra " ; De la tine am asteptari mult mai mari , crede-ma Orcine altcineva are circumstante , dar tu . . . ( tot tu , prietene ) . " Nici tu nu esti intodeauna usor de digerat . . . Nici nu stii cati dusmani ai . . . ". " Daca poti aborda subiectul si nu omul , ar fi teribil de frumos " . " Cateodata ma faci sa rad , desi nu prea se cade . . . " . " Mai ia o pauza , omule ! "( lupul moralist , sau cand nu ne vedem BARNA )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #354  
Vechi 10.11.2010, 19:18:46
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oops! M-ai prins, Cristi!...
Acu' ce sa ma fac, incerc sa-mi pun cenusa-n cap...
  #355  
Vechi 10.11.2010, 19:20:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation "Ai mereu cartusul pe teava si cainii pregatiti" ( Culai - prietenul meu )

Rugamintea Dorinei :" Am deschis acest thrend dintr-un sentiment de compasiune pentru suferinta poetului si din admiratie pentru poezia lui . . " Pe atat de simplu , dar atat de complicat pentru "intelegerea " si marea noastra "iubire " fata de cel de langa noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #356  
Vechi 10.11.2010, 19:29:39
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Poetul Adrian Păunescu a lăsat în urma sa o avere ce cuprinde șase case, evaluate de experții imobiliari la peste 1,7 milioane de euro, și un teren în Voluntari, de aproximativ două milioane de euro, în total 3.700.000 de euro. Pe lângă acestea, poetul mai avea bijuterii, obiecte de artă și conturi bancare de 43.800 de euro. Potrivit unui membru din Uniunea Notarilor, care a dorit să-și păstreze anonimatul, cea mai mare parte dintre acestea vor ajunge pe mâinile mezinei familiei Păunescu, Ana Maria (20 de ani).

Mai exact, se pare că la începutul acestei veri, când și-a dat seama că trupul său e măcinat de boli, poetul a întocmit un testament, prin care lăsa fiecăruia dintre copii câte ceva, însă a dorit ca partea cea mai mare din avere să ajungă la Ana Maria. Aceasta este fata cea mică a poetului, din cea de-a doua căsătorie a sa, cu Carmen Păunescu.

«Cel mai drag copil pe care mi l-a dat Dumnezeu»

Ana-Maria (20 de ani), cel de-al treilea copil și mezina lui Adrian Păunescu, a fost preferata acestuia, în raport cu fraoeii ei mai mari, Ioana (43 de ani) și Andrei (41 de ani). “Am încă multe de făcut pentru cel mai drag copil pe care mi l-a dat Dumnezeu, adolescenta Ana Maria Păunescu”, mărturisea poetul în “Scrisoare către urmașii mei”, text publicat în Jurnalul Național din 21 iunie 2010.
  #357  
Vechi 10.11.2010, 19:30:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Cuvant de INTELEPCIUNE , si MARE ADEVAR !

Carmina : . . . << In rest , numai bine sa fie , ca avem ceea ce meritam si traim dupa felul in care gandim ! ! ! >> ( EXCEPTIONAL )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #358  
Vechi 10.11.2010, 19:32:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Constanța Buzea, prima soție a lui Adrian Păunescu, dezvăluie in jurnalul "Creștetul ghețarului" că poetul ar fi inșelat-o in timp ce era însărcinată cu primul lor copil, Ioana. Mai mult, potrivit acesteia, poetul ar fi avut fete gemene cu presupusa amantă.

Poeta Constanța Buzea a fost soția lui Păunescu timp de 16 ani, între 1961 și 1977, perioadă în care i-a dăruit doi copii: Ioana (născută în 1967) și Andrei (în 1969). În jurnalul “Creștetul ghețarului”, publicat la Editura Humanitas în 2009, Buzea descrie căsnicia zbuciumată alături de Păunescu.

Una dintre întâmplări, datată 5 august 1969, e halucinantă: “Câteva luni după nașterea Ioanei, stând noi de vorbă, încercam să-l asigur că următorul nostru prunc o să fie băiatul pe care și-l dorește. Dar îi scapă o remarcă aiuritoare, că lui i se vor naște numai fete. Cum așa?! Fără să-i pese de efect, mi se spovedește cu orgoliu că este tată și la altă casă. Că o nebună îndrăgostită de el i-ar fi născut gemene”. Lui Buzea nu-i vine să creadă și cere detalii. “- Ești convins că sunt ale tale? - îi spun. - Vrei să le vezi? - îmi răspunde”. Întâlnirea dintre soție și amantă se desfășoară într-o încordare mută.

«Adrian pendulase între două femei»

“Îmi deschide o blondă nisipie și mă pilotează în tăcere către un pătuț cu grilaj în care copilițele își zbăteau bucuroase mânuțele și genunchii, între jucării și păpuși, într-un aranjament ostentativ și abundent. E o femeie măritată. Mai scundă decât mine. Nu spune mare lucru, instruită, cu siguranță, de el la telefon. Nu se așteptase, deduc, să mă vadă atât de calmă. Eram edificată. Casa mirosea a lapte și a vanilie, ca și la noi. Fetele - copii identice ale Ioanei mele. Eu nășteam în iunie, ea în septembrie! Adrian reușise performanța de a trăi liniștit, pendulând între două femei, una mai naivă decât alta, nevasta și amanta, amândouă însărcinate, apoi lehuze, alăptând prunci dolofani”, scria Constanța Buzea în jurnal. Femeia mărturisește însă că nu a putut trece peste acest șoc și nu a iertat niciodată infidelitatea poetului. “Rănită, mințită, nu mă văd iertând. (...) Pe ea n-o condamn. Himerele ei, iluziile ei sunt ca și firești, ca și ale mele oarecând. Dar pe el nu-l absolv de vinovăție”, mai spicuim din însemnările poetei.
  #359  
Vechi 10.11.2010, 19:34:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Culai , Culai , a inceput danielita !

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Poetul Adrian Păunescu a lăsat în urma sa o avere ce cuprinde șase case, evaluate de experții imobiliari la peste 1,7 milioane de euro, și un teren în Voluntari, de aproximativ două milioane de euro, în total 3.700.000 de euro. Pe lângă acestea, poetul mai avea bijuterii, obiecte de artă și conturi bancare de 43.800 de euro. Potrivit unui membru din Uniunea Notarilor, care a dorit să-și păstreze anonimatul, cea mai mare parte dintre acestea vor ajunge pe mâinile mezinei familiei Păunescu, Ana Maria (20 de ani).

Mai exact, se pare că la începutul acestei veri, când și-a dat seama că trupul său e măcinat de boli, poetul a întocmit un testament, prin care lăsa fiecăruia dintre copii câte ceva, însă a dorit ca partea cea mai mare din avere să ajungă la Ana Maria. Aceasta este fata cea mică a poetului, din cea de-a doua căsătorie a sa, cu Carmen Păunescu.

«Cel mai drag copil pe care mi l-a dat Dumnezeu»

Ana-Maria (20 de ani), cel de-al treilea copil și mezina lui Adrian Păunescu, a fost preferata acestuia, în raport cu fraoeii ei mai mari, Ioana (43 de ani) și Andrei (41 de ani). “Am încă multe de făcut pentru cel mai drag copil pe care mi l-a dat Dumnezeu, adolescenta Ana Maria Păunescu”, mărturisea poetul în “Scrisoare către urmașii mei”, text publicat în Jurnalul Național din 21 iunie 2010.
Vorba ta , draga Om bun :". . . mereu cartusul pe teava si cainii pregatiti ". . . La ataaac inainte , soldat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #360  
Vechi 10.11.2010, 19:41:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Talking A pendula intre femei ! ! !

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul

«Adrian pendulase între două femei»
Adrian pendulase ( Dumnezeu sa-l ierte ) , dar mare atentie Daniele , tinere , la o posibila pendulare a ta , caci femeia de o privesti dintr un anumit punct de vedere te penduleaza pana iti iese limba afara ! Atentie , deci , la pendula , la pendulari , si alte cele ( cat mai avem de trait . . . ! )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teodora Păunescu Tucă Mihaela19 Muzica Bisericeasca 1 17.04.2012 23:29:02
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Poetul din gara Sinaia Pelerinul Generalitati 102 21.02.2011 10:59:37
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07