Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 27.10.2016, 06:08:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

In mod evident pentru mine, aceasta galceava care atrage atentia romanilor acum in preajma alegerilor, este una comandata si intretinuta.
Imi e rusine si ciuda ca tocmai credinciosii crestini sunt din nou folositi pe post de carne de tun pentru interesele (neclare noua, dar nu greu de banuit) unora care nu se mai satura de ciolan si putere... Din nou, ca in urma cu doua mii de ani, s-a gasit "tapul ispasitor" al problemelor patriei. Pe atunci erau chiar crestinii, acum iata ca sunt homosexualii! Iar asta se face, uluitor, cu ajutorul crestinilor! O majoritate crestina s-a poticnit de o minoritate slabanogita si atipica, vai de soarta lor, si a facut din asta miza majora a momentului!... Nu vede, majoritatea, cum nu vedeau nici nemtii prin 30', ca problema nu e o anumita mana de oameni care au o particularitate anume, fie ea cat de respingatoare, ci intentiile agresive ale unor lacomii neasemuite dar foarte pricepute in a imbrobodi mintile bineintentionate ale unor romani. (Dar nu suntem noi majoritatea? Atunci de ce merge tara prost? Doar din pricina minoritatii cutare?.... )

Imi e rusine si ciuda ca ne lasam atat de usor atrasi in jocurile unora, despre care nu stim mai nimic si care folosesc simtamintele noastre pentru interese ascunse. De fapt pentru discreditarea unor formatiuni politice si victoria altora, ca de obicei.
Imi aduc aminte ca si in campania electorala pentru presedinte protestam aici, pus la zid de cam aceiasi oameni, pentru ca blamam mizeria facuta de PSD care impartea iconite si alte materiale cu continut religios-crestin. Va mai amintiti?
Spuneam si atunci ca suntem victimele unei mascarade fara precedent, a unei manipulari de cea mai joasa speta, intrucat ce poate fi mai mizerabil sa te folosesti de cele sfinte din sufletul oamenilor pentru interese meschine? Dar nu s-a intamplat nimic, oamenii aceia au ramas bine-merci la locurile lor iar poporul drept-credincios iata ca nu a invatat nimic din pacaleala precedenta.

Fratilor,
putin imi pasa daca echipa sau simpatizantii ori protejatii Presedintelui castiga sau pierd alegerile. Ma lasa rece procentajele lor in Parlament sau mai stiu unde or fi ele, jocul politic romanesc pentru mine e o mizerie, copios intretinuta de belferii locali si de smecherii dimprejur si de aiurea. Nu suntem demni de Europa moderna, pentru ca am ramas la mentalitatile comuniste, plus barbaria batelor si a fortei oarbe la care se adauga, cel mult, misculatiile si reglarile de tip mafiot. Conduita noastra e primara, barbara si, in orice caz, fara nici o legatura cu valorile crestine pentru care a venit, a patimit si S-a rastignit Hristos si pentru care avem Sfanta Biserica, indelung insangerata.

Imi pasa doar ca sentimentele credinciosilor crestini si vietile concrete (ale noastre si ale copiilor nostri) vor fi, pe drumul acesta care s-a latit din nou in istoria neamului, o marfa usoara, ordinara, pe seama careia se vor ridica alti dinupaturici si alti ciocoi.
Cu ajutorul nostru naiv, cu sprijinul nostru, al celor care ne grabim sa ne insusim orice scorneala a unor smecheri cinici si interesati sa faca valuri si ceata, construim inca una bucata de chin si saracie.
Avem nevoie de pace, sufleteasca si sociala; de ordine, de o minima disciplina pentru a ne lamuri unde voim sa ajungem, ca popor, si ca sa putem inainta cat de cat spre tinta. Discursurile de tip legionar si manevrele de tip mafiot nu ne vor ajuta, ci ne vor face inca si mai mult rau, prabusindu-ne in haznaua istoriei. Cu atat mai grav cu cat avem naivitatea sa credem, bine dusi de nas de altii, ca prin faptele noastre imature ne aratam buni crestini. De fapt, suntem complet lipsiti de discernamant si de vigilenta.
Sa fiu iertat!
Reply With Quote
  #352  
Vechi 27.10.2016, 07:10:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu cred că ești tu prea pesimist. De fapt sunt convins de asta.

În ceea ce privește semnăturile să-ți zic cum s-a procedat unde știu eu. Dintre consilierii parohiali respectiv femeile din comitetul de femei au fost desemnați, în urma voluntariatului lor, reprezentanți oficiali ai "Alianței pentru familie" care s-au ocupat de strângerea de semnături. Fiecare a primit delegație oficială (ștampilă, înregistrare la primărie) și tabel standardizat pentru cei care semnează.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #353  
Vechi 27.10.2016, 11:23:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intreb fara urma de ironie sau altceva asemenea, ci pur si simplu cu gandul la aspectul tehnic al strangerii de semnaturi. Deoarece un numar atat de mare de semnaturi este, in primul rand, o reusita de ordin tehnic. Admirabila, as zice!
Coalitia pentru familie este o asociatie putin cunoscuta de mine... Din cate am vazut si eu, e formata din tot felul de oameni... E firesc sa nu devin, cumva, vreun fan al lor doar pentru ca au compus cu abilitate (ca sa evit vreun termen ce poate fi considerat rautacios) un fel de imn si sa ma las sedus de argumentele lor inaltatoare (in fapt, pentru gustul meu, mai sincer as fi daca le-as numi demagogice, in buna traditie de-a noastra) si de "platforma-program". Sper ca am dreptul sa le cercetez in felul meu, asa cum pot si doresc, fara sa dau socoteala nimanui pentru asta. Sau nu am?...
Cum s-au strans, deci, aceste semnaturi? In cateva luni, pe tot cuprinsul patriei si nu numai.
Care a fost procedeul folosit? Care o fi rata de incredere (asa, la bunul simt, intreb si eu ca intre prieteni nu altfel) in reprezentativitatea (nu zic validitatea) semnaturilor respective.

Imi amintesc ca la Revolutie a iesit un numar urias de oameni in strada... Dincolo de frica, s-a spus ca speranta si alte valori morale care fusesera inabusite in comunism au scos pe oameni in strada. Si apoi a urmat ce a urmat iar azi zicem ca nu a fost Revolutie, ci Lovilutie. Imi amintesc cum se straduiau Iliescu si alti faurari sa ne convinga ca a fost Revolutie...
Ca unul care am iesit impreuna cu alti romani in decembrie 89, pentru libertate si democratie, am devenit prudent (sper ca mi se ingaduie aceasta!) cand e vorba de numar mare de oameni. Exceptind pe suporterii din Arena, cand joaca Nationala...:)


Deci poti sa precizezi in ce mod au fost stranse 3 milioane de semnaturi?
Si daca e ceva care ar putea fi comentat (nicidecum pe linia ne-legalitatii), de exemplu privind categoriile cele mai numeroase de semnatari - tineri, cumva? batrani? etc.
Multumesc frumos!
Haha, ce tare, de la "va legati de bietul presedinte decent si rezonabil" (desi exact opusul), acum "car-mar" ca n-ar fi "Coalitia pentru Familie" taman galerie de Sfinti, ba chiar platforma lor nu se aseaza bine pe papilele matale gustative (dubioase oricum, daca e sa ceri parerea celor care frecventeaza topicul asta), ba ca si semnaturile alea sunt suspecte si etc.

Adica ce sa mai, carcotas in toata regula dupa deviza "hai sa subminam cumva o initiativa buna".

Bre Ioane, nu-ti dadura aia de la "Accept" sau "SECS" un os de ros, ca taman pe limba lor vorbesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 27.10.2016, 11:46:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Presedintele nu s-a referit la asta. Nicaieri nu a numit fanatism religios legat de strangerea semnaturilor. De ce nu esti onest si rastalmacesti declaratia?
Daca s-a referit la fanatismul religios a facut-o in momentul cand a fost presat de un reprezentant al Bisericii Penticostale (daca am inteles bine) sa faca un demers despre care a spus ca il va face la momentul potrivit, nu sub comanda si presiune.
Aceasta presiune a respins-o presedintele!
Nu initiativa Coalitiei de a colecta semnaturi si cu atat mai putin continutul referitor la definitia familiei!
Deci cerinta adresata public presedintelui pentru a-si exprima o opinie in legatura cu pozitia a milioane de romani este "fanatism religios"? "intoleranta"?

O postare in care se pomeneste de crestinism, Dumnezeu, morala - valori a peste 90% din romani, este "fanatism religios"?


Citat:
Daca ar fi acceptat sa faca un demers sub presiunea domnului pastor, atunci ar fi creat un precedent foarte periculos. Un presedinte adevarat nu semneaza documente sub presiunea unui pastor. Sau a unui preot etc. etc. Aceasta ar fi o incalcare grava a principiilor puterilor in stat, daca putem spune ca una din culte reprezinta la propriu putere in stat....
Ce demers sa faca mai nene? Tu cunosti legea macar asa vag?
I s-a cerut sa ia o pozitie, o declaratie in care sa arate de partea cui este. Si ce a mai aratat ...

Citat:
De cand sunt cultele o putere in stat, care sa il someze pe presedintele tarii, si nu isi vad de menirea lor spirituala, eu nu stiu.
Poate cineva sa ma lamureasca?
Pe tine? Slabe sanse. :))

Citat:
E firesc ca un presedinte sa ia hotarari ori sa semneze documente importante pentru tara sub presiunea unui reprezentant al unei confesiuni?
Batii campii fara nici un fel de gratie, nu i s-a cerut inca sa semneze nimic.

Citat:
P.S. Eu fac distinctie intre cererea definirii familiei in mod traditional (lucru bun si necesar, dupa opinia mea) si modul in care respectam sau nu procedura legala, pana la capat.
Aici e problema, din punctul meu de vedere. Nicidecum continutul petitiei, pe care regret ca nu am semnat-o si eu cu luni in urma.
Intrucat sunt de acord cu continutul - doresc sa intelegem prin familie ceea ce s-a inteles dintotdeauna.
Dar nu vreau sa am de-a face cu miscarile nu stiu carei coalitii, indiferent care ar fi ea, si nici cu presiunile asupra presedintelui, presiuni care nu ajuta deloc la deprinderea de catre poporul nostru indisciplinat si razvratit a vreunei conduite sociale laudabile sau macar firesti.
Pai vezi ca te contrazici, semnand petitia initiata de Coalitia pentru Familie, cumva "ai de a face" cu ea.

"Indisciplinat si razvratit" - haha, bine ar fi sa fie macar pe aproape asa.

Sa se razvrateasca impotriva tututor mizeriilor care i se baga pe gat "pentru binele lui", impotriva coruptiei din politica, impotriva politicienilor corupti si imbecili (intr-o covarsitoare majoritate), etc.

S-aa "razvratit" cand coruptia a facut ca zeci sa fie arsi de vii de coruptia din aparatul administrativ.

Rezultatul? Si mai multi au murit ucisi de coruptia din sistemul santiar iar romanul "dastept, rivolutionar di capitala" a ajuns ca in loc sa strige impotriva coruptilor, sa se ia de piept cu Biserica.

Asa ca mai avem de lucru pe partea asta, dar nu in sensul vrut de matale, disciplina de oi bune de pus la taiat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 27.10.2016, 11:46:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Bre Ioane, nu-ti dadura aia de la "Accept" sau "SECS" un os de ros, ca taman pe limba lor vorbesti?
Izact. Spune ca initiativa e buna si ca ar fi semnat dupa care ii compara pe "crestinii" care sunt preocupati de asta cu nazistii. O "minoritate vai soarta lor", in numele careia s-a ajuns in alte tari sa se decida ce are si ce nu are voie sa spuna si sa faca majoritatea si in numele careia se practica reeducarea pe scara larga. :)
Reply With Quote
  #356  
Vechi 27.10.2016, 11:57:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
In mod evident pentru mine, aceasta galceava care atrage atentia romanilor acum in preajma alegerilor, este una comandata si intretinuta.
Iti aduc aminte ca subiectul scandalului e un singur om, pe care alegerile astea nici nu-l privesc si care putea sa fie macar diplomat daca nu sa ignore interpelarea, asa ca nu o mai da la intors.

Citat:
Imi e rusine si ciuda ca tocmai credinciosii crestini sunt din nou folositi pe post de carne de tun pentru interesele (neclare noua, dar nu greu de banuit) unora care nu se mai satura de ciolan si putere...
Vai, si te-ai gasit tu aparatorul lor...aparand pe cei care ii declara "fanatici religiosi" si indirect, intoleranti.

Citat:
Din nou, ca in urma cu doua mii de ani, s-a gasit "tapul ispasitor" al problemelor patriei. Pe atunci erau chiar crestinii, acum iata ca sunt homosexualii! Iar asta se face, uluitor, cu ajutorul crestinilor!
Exact pe glasul lor vorbesti, mare aparator al crestinilor.

Ei sunt "victime", demersul nu e ca fiind ceva "pentru familie" ci "impotriva homosexualilor".


Citat:
ci intentiile agresive ale unor lacomii neasemuite dar foarte pricepute in a imbrobodi mintile bineintentionate ale unor romani.
Ca tine asa? Iti spun doar atat: nu prea te pricepi.

Imi e rusine si ciuda ca ne lasam atat de usor atrasi in jocurile unora, despre care nu stim mai nimic si care folosesc simtamintele noastre pentru interese ascunse. De fapt pentru discreditarea unor formatiuni politice si victoria altora, ca de obicei.

Nu ne lasam atrasi nicaieri nene. Am semnat, o sa mergem si la vot.
Si initiativa o sa ajunga si sub pixul presedintelui, sunt curios pe unde ai sa scoti atunci camasa.

Desi cu o doza de ipocrizie si nesimtire, orice argument se poate sustine, inclusiv ca n-a vrut sa fie contra, dar crestinii l-au obligat. Bunul simt saracu' e firav tare.

Citat:
Imi aduc aminte ca si in campania electorala pentru presedinte protestam aici, pus la zid de cam aceiasi oameni, pentru ca blamam mizeria facuta de PSD care impartea iconite si alte materiale cu continut religios-crestin. Va mai amintiti?
Nu.

Citat:
Spuneam si atunci ca suntem victimele unei mascarade fara precedent, a unei manipulari de cea mai joasa speta, intrucat ce poate fi mai mizerabil sa te folosesti de cele sfinte din sufletul oamenilor pentru interese meschine? Dar nu s-a intamplat nimic, oamenii aceia au ramas bine-merci la locurile lor iar poporul drept-credincios iata ca nu a invatat nimic din pacaleala precedenta.
N-are nici o legatura.
TOTI fac din astea, alearga la biserici, moaste, sfinti, etc.
In campania electorala doar, desigur.
Ne-am obisnuit,

In schimb sa-i declari fanatici si intoleranti pe grosul potentialilor suporteri politic, asta da, e o noutate.

Citat:
Nu suntem demni de Europa moderna, pentru ca am ramas la mentalitatile comuniste, plus barbaria batelor si a fortei oarbe la care se adauga, cel mult, misculatiile si reglarile de tip mafiot. Conduita noastra e primara, barbara si, in orice caz, fara nici o legatura cu valorile crestine pentru care a venit, a patimit si S-a rastignit Hristos si pentru care avem Sfanta Biserica, indelung insangerata.

Imi pasa doar ca sentimentele credinciosilor crestini si vietile concrete (ale noastre si ale copiilor nostri) vor fi, pe drumul acesta care s-a latit din nou in istoria neamului, o marfa usoara, ordinara, pe seama careia se vor ridica alti dinupaturici si alti ciocoi.
Cu ajutorul nostru naiv, cu sprijinul nostru, al celor care ne grabim sa ne insusim orice scorneala a unor smecheri cinici si interesati sa faca valuri si ceata, construim inca una bucata de chin si saracie.
Avem nevoie de pace, sufleteasca si sociala; de ordine, de o minima disciplina pentru a ne lamuri unde voim sa ajungem, ca popor, si ca sa putem inainta cat de cat spre tinta.
Este exact gestul politicianului care imparte icoane pentru a se baga in seama, tradus intr-un discurs patetic si manipulator vizavi de valorile autentice.

Citat:
Discursurile de tip legionar si manevrele de tip mafiot nu ne vor ajuta, ci ne vor face inca si
Haha, ce calificative ...de mafiot.
Mai nou, dupa mintea ta slaba am ajuns si legionari, mafioti.

Citat:
mai mult rau, prabusindu-ne in haznaua istoriei. Cu atat mai grav cu cat avem naivitatea sa credem, bine dusi de nas de altii, ca prin faptele noastre imature ne aratam buni crestini. De fapt, suntem complet lipsiti de discernamant si de vigilenta.
Sa fiu iertat!
Spune asta in dreptul tau a o meriti din plin. Sa fii, sa fii..da' cam greu ca nu te opresti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 27.10.2016, 12:00:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Izact. Spune ca initiativa e buna si ca ar fi semnat dupa care ii compara pe "crestinii" care sunt preocupati de asta cu nazistii. O "minoritate vai soarta lor", in numele careia s-a ajuns in alte tari sa se decida ce are si ce nu are voie sa spuna si sa faca majoritatea si in numele careia se practica reeducarea pe scara larga. :)
Dada, in numele valorilor crestine balosite cu pseudo-idealisme politice ne spurca mai dihai ca Iohanisu' lui
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 27.10.2016, 12:01:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu cred că ești tu prea pesimist. De fapt sunt convins de asta.
Nu e pesimism bre, e perversitate pe fatza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 27.10.2016, 12:22:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.280
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:34:47.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 27.10.2016, 12:44:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Presedintele nu s-a referit la asta. Nicaieri nu a numit fanatism religios legat de strangerea semnaturilor. De ce nu esti onest si rastalmacesti declaratia?
Presedintele, in discursul lui, NU s-a referit in mod direct la petitia Coalitiei si nici la semnatari.

Problema e ca a fost intrebat despre petitie iar el a raspuns la o alta intrebare. Omul NU fusese intrebat nici despre originile lui etnice sau religioase si nici despre opiniile legate de toleranta sau fanatism.

Eu cred ca a prins si el prilejul sa defuleze. Sa nu uitam ca in chiar grupul etnic si confesional din care face parte si la care a facut referire, libertatea, individualismul si toleranta sunt ridicate pe un piedestal unde nu mai ajunge nimic altceva, nici macar ratiunea sanatoasa. Macar ca Iohannis nu s-a pronuntat formal, nu este sigur dar e probabil si de asteptat ca omul, in sinea lui, sa se pozitioneze pro-gay. Sa nu uitam ca nu ortodocsii si catolicii ci tocmai fratiorii mei, protestantii, au oficiat prima casatorie gay, au hirotonit prima episcop lesbiana, etc.

Asadar, interventia pastorului Viorel Iuga, macar ca poate fi considerata acceptabila din perspectiva profetului, este gresita politic. Cum sa te astepti si cum sa somezi un reprezentant al unei comunitati religioase care sustine casatoria gay sa se antepronunte sau sa solidarizeze entuziast cu un demers favorabil exclusiv casatoriei traditionale?

In ce priveste strangerea se semnaturi, modalitatile au fost simple in biserica mea: un delegat a tiparit foile, si membrii care au fost de acord cu petitia, (adica toti) au dat datele si au semnat. Deschis, corect, fara mismasuri.
Reply With Quote
Răspunde