Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 28.10.2008, 08:56:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

sau un lucrur infiorator de infricoshator, o intrebare ingrozitoare:

Daca sarea se va strica, cu ce se va sara? CU CE SE VA SARA?
Reply With Quote
  #352  
Vechi 28.10.2008, 19:52:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Rugaciunea domneasca

"Și pe când Se ruga Iisus într-un loc, când a încetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: <<Doamne, învață-ne să ne rugăm, cum a învățat și Ioan pe ucenicii lui>>. Și le-a zis: <<Când vă rugați, ziceți: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău. Vie împărăția Ta. Facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ. Pâinea noastră cea spre ființă, dă-ne-o nouă în fiecare zi. Și ne iartă nouă păcatele noastre, căci și noi înșine iertăm tuturor celor ce ne greșesc nouă. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău>>. Și a zis către ei: <<Cine dintre voi, având un prieten și se va duce la el în miez de noapte și-i va zice: "Prietene, împrumută-mi trei pâini, Că a venit, din cale, un prieten la mine și n-am ce să-i pun înainte", Iar acela, răspunzând dinăuntru, să-i zică: "Nu mă da de osteneală. Acum ușa e încuiată și copiii mei sunt în pat cu mine. Nu pot să mă scol să-ți dau". Zic vouă: Chiar dacă, sculându-se, nu i-ar da pentru că-i este prieten, dar, pentru îndrăzneala lui, sculându-se, îi va da cât îi trebuie. Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide>>."
(Luca 11, 1-10)
Reply With Quote
  #353  
Vechi 29.10.2008, 13:12:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

adica indraznitzi shi staruitzi sa va rugatzi shi sa facetzi voia Lui Dumnezeu, ... dar poate ca nimeni nu observa ca Hristos in pilda/exemplu ararta ce ar trebui sa spuna:

"Prietene, împrumută-mi trei pâini,..." deci IMPRUMUTA-mi iar semnificatziile sunt foarte mari... caci prin asta se arata ca fiecare trebuie sa-shi lucreze shi sa dea n-apoi ceea ce cere... ceea ce el n-a muncit, ce n-a facut, ce n-a trudit... noi ne facem intotdeauna ca am uitat... ne facem ca ploua
Reply With Quote
  #354  
Vechi 29.10.2008, 13:35:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
adica indraznitzi shi staruitzi sa va rugatzi shi sa facetzi voia Lui Dumnezeu, ... dar poate ca nimeni nu observa ca Hristos in pilda/exemplu ararta ce ar trebui sa spuna:

"Prietene, împrumută-mi trei pâini,..." deci IMPRUMUTA-mi iar semnificatziile sunt foarte mari... caci prin asta se arata ca fiecare trebuie sa-shi lucreze shi sa dea n-apoi ceea ce cere... ceea ce el n-a muncit, ce n-a facut, ce n-a trudit... noi ne facem intotdeauna ca am uitat... ne facem ca ploua
ararta ce ar trebui sa spuna... cine sa spuna?
omul, cu bun simtz, cu obraz curat...
shi inca o foarte chestiune importanta in pilda, nu shtiu daca atzi remarcat, dar e vorba de miezul noptzii cand din somn nimeni nu se trezeshte ca e preadulce somnul ca sa deschizi oricarui prieten...
Reply With Quote
  #355  
Vechi 29.10.2008, 22:17:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Cuvantul din lumina faptelor.

Iisus a spus: „«si pentru ce Ma chemati: Doamne, Doamne, si nu faceti ce va spun? Oricine vine la Mine si aude cuvintele Mele si le face, va voi arata cu cine se aseamana: asemenea este unui om care, zidindu-si casa, a sapat, a adancit si i-a pus temelia pe piatra, si venind apele mari si puhoiul izbind in casa aceea, n-a putut s-o clinteasca, fiindca era bine cladita pe piatra. Iar cel ce aude, dar nu face, este asemenea omului care si-a zidit casa pe pamant fara temelie, si izbind in ea puhoiul de ape, indata a cazut si prabusirea acelei case a fost mare». si dupa ce a sfarsit toate aceste cuvinte ale Sale in auzul poporului, a intrat in Capernaum.“ (Luca 6, 46-49; 7, 1)
Reply With Quote
  #356  
Vechi 31.10.2008, 03:01:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Agoniseala cea buna.

Joi 30 Octombrie 2008

"Și a scos un demon, și acela era mut. Și când a ieșit demonul, mutul a vorbit, iar mulțimile s-au minunat. Iar unii dintre ei au zis: <<Cu Beelzebul, căpetenia demonilor, scoate pe demoni>>. Iar alții, ispitindu-L, cereau de la El semn din cer. Dar El, cunoscând gândurile lor, le-a zis: <<Orice împărăție, dezbinându-se în sine, se pustiește și casă peste casă cade. Și dacă satana s-a dezbinat în sine, cum va mai sta împărăția lui? Fiindcă ziceți că Eu scot pe demoni cu Beelzebul. Iar dacă Eu scot demonii cu Beelzebul, fiii voștri cu cine îi scot? De aceea ei vă vor fi judecători. Iar dacă Eu, cu degetul lui Dumnezeu, scot pe demoni iată a ajuns la voi împărăția lui Dumnezeu. Când cel tare și înarmat fiind își păzește curtea, avuțiile lui sunt în pace. Dar când unul mai tare decât el vine asupra lui și-l înfrânge, îi ia toate armele pe care se bizuia, iar prăzile de la el le împarte. Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; și cel ce nu adună cu Mine risipește>>." (Luca 11, 14-23)
Reply With Quote
  #357  
Vechi 01.11.2008, 05:21:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Mare grija, sa nu fie cele de pe urma mai rele decat cele dintai!

Vineri 31 Octombrie 2008

"Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; și cel ce nu adună cu Mine risipește. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, și, negăsind, zice: <<Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieșit>>. Și, venind, o află măturată și împodobită. Atunci merge și ia cu el alte șapte duhuri mai rele decât el și, intrând, locuiește acolo; și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi." (Luca 11, 23-26)
Reply With Quote
  #358  
Vechi 01.11.2008, 22:51:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: In dar ati luat, in dar sa dati.

"Chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată și să tămăduiască orice boală și orice neputință. Pe acești doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor și zicând: <<În calea păgânilor să nu mergeți, și în vreo cetate de samarineni să nu intrați; Ci mai degrabă mergeți către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Și mergând, propovăduiți, zicând: S-a apropiat împărăția cerurilor. Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați>>." (Matei 10: 1, 5-8)
Reply With Quote
  #359  
Vechi 01.11.2008, 22:57:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit invatatura

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
"...În calea păgânilor să nu mergeți, și în vreo cetate de samarineni să nu intrați; Ci mai degrabă mergeți către oile cele pierdute ale casei lui Israel. ..."
de aici am putea sa invatam si noi sa ne vedem mai intai de ale noastre, si mai apoi sa ne apucam sa indreptam pe altii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #360  
Vechi 02.11.2008, 23:38:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a XXII-a dupa Rusalii: Bogatul nemilostiv si saracul Lazar

Luca 16, 19-31

19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30