Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 14.07.2009, 17:22:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mantuirea - numai la ortodocsi?! Raspunsul la aceasta intrebare ar fi foarte simplu de dat, daca nu ar exista pagani sau crestini de alte confesiuni care, din fire, au un mod de viata ortodox, si ortodocsi care, iesiti din fire, au un mod de viata pagan. Insa realitatea, confirma ca exista si unii si altii, complicand mai mult lucrurile. De acest fapt, in putinatatea noastra, am ajuns a ne poticni. Nu confirma Sfintele Evanghelii ca Domnul a gasit mai multa credinta in randul paganilor, decat in randul poporului ales?
Reply With Quote
  #352  
Vechi 14.07.2009, 19:39:14
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit pt.andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Multumesc Ghemis, dar nu trebuia sa te deranjezi. Am participat la multe botezuri si am cintat:
“Cîți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat” (Galateni 3, 27).

Insa problema era alta nu a intelegerii acestei Taine

Raspunde-mi de ex:
De ce Ioan Botezatorul nu a botezat prunci? ci doar oameni constienti, prezenti, treji? adica adulti

Din Nou, eu nu am nimic cu Traditia, mergem inainte, cum se spune, dar gindul asta nu-mi da pace si oricit m-as ruga, nu-l pot lamuri.
Ce intelege un sugar din toate aceste rugaciuni? Oare el nu trebuie mai intii sa gindeasca pentru a-si da acordul? asta a fost esenta dilemei de mai sus nu Tainele
Sf.IOAN BOTEZATORUL a botezat doar cu apa si ii pregatea pe oameni pt.botezul cu Duhul Sfant.Pana aici santem de acord si cu sectarii care vad in botez doar ceva simbolic si nicidecum nu inteleg ca botezul cu Duh Sfant sterge pacatul stramosesc(am vazut asta din scrierile sf.parinti si din Sf.Scriptura).Ce vreau sa zic este,ca a incerca sa patrundem noi in Tainele lui Dumnezeu, este o mare indrazneala.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta inseamna lipsa de SMERENIE. Se vorbeste mereu de smerenie in credinta noastra ortodoxa,ca este calea prin care noi intram in Imparatia Cerurilor.De ce este asa importanta smerenia? Pentru ca este o virtute care face parte din chipul lui Dumnezeu.IIsus Hristos cand a venit in lume, a venit in chip smerit si cand s-a rastignit pentru noi tot in chip smerit a facut-o. Oare nu putea sa ceara de la Dumnezeu legiuni de ingeri care sa-l scape din mainile oamenilor?Sau Dumnezeu de ce nu a ales o alta cale (vizibila) de a se face cunoscut oamenilor?Sa vina dintr-o data cu mare slava,cu osti ingeresti si sa le porunceasca oamenilor sa-l IUBEASCA? Ca asa este prima porunca din decalog ,sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeu tau din toata inima ta,din tot cugetul tau, din toata puterea ta,din toata fiinta ta si pe semenii tai deasemenea.INTREBARE.Dumneata ai putea sa iubesti din constrangere,sau libertatea si smerenia este cea care ne aduce si iubirea? De ce ne lovim mereu de SMERENIE.Iisus Hristos cand si- ales apostolii, de ce tocmai oameni simpli,pescari care nu aveau studii si cunostinte de carte? Pentru ca Duhul Sfant vine acolo unde este simplitate si smerenie.Nu apostolii au propovaduit,nu apostolii au facut minuni,vindecari,invieri,s.a.m.d.,ci Dumnezeu prin harul Duhului Sfant.Si toti sfintii care ii cunoastem noi ca au facut minuni,nimic nu este de la ei.CI MINUNAT ESTE DUMNEZEU INTRU SFINTII SAI. Domnule Andrei,daca Iisus Hristos ar fi ales dintre farisei,carturari si invatati,si care erau invartosati cu inima neintelegand bine scripturile,si ar fi facut aceste minuni asa cum a facut prin apostoli,oare nu le-ar fi hranit si mai mult mandria si orgoliul?Credem ca da. Nu ar fi inteles ca toate cate s-au facut, prin Duhul Sfant s-au facut, ci s-ar fi increzut in propriile lor puteri asa cum a facut si SATANA.(stim bine ce a patit)Asadar dogmele credintei ortodoxe ne invata sa cautam SMERENIA,sa cerem de la Dumnezeu SMERENIA,si toate cate le facem(si studiul este bun daca se face cu smerenie)sa le facem cu SMERENIE.Haideti fratilor mai bine sa ne indemnam unii pe altii la smerenie,sa cerem de la Dumnezeu SMERENIA,sa cautam sa dobandim cat mai mult Duh Sfant prin rugaciune si post,prin paticiparea la Sfintele Taine(fara a incerca sa le patrundem cu mintea),sa sadim chipul lui Dumnezeu in noi,sa fim cat mai multi uniti in acelasi Duh Sfant,numai asa i-si poate face Dumnezeu lucrarea in lume.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #353  
Vechi 14.07.2009, 20:39:24
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Litanua scris:
Citat:
1. Capetenia mea nu este in America ci este in cer. Astept sa se intoarca, asa cum a promis (vezi Ioan 14:1-3).
2. In ortodoxie sunt tratat crestineste. Am foarte buni prieteni ortodocsi (chiar si un preot ortodox imi este bun prieten). De altfel, traiesc intre ortodocsi si ma simt iubit. Colegii mei de munca sunt ortodocsi, si isi schimba programul de munca destul de des, pentru ca eu (adventistul) sa pot respecta sabatul. Iar eu, spre exemplu, nu am avut nici o retinere sa-l duc la o manastire (cu masina personala) pe prietenul meu preot si alte persoane apropiate lui. Si exemplele pot continua. Este un lucru care ne uneste, in ciuda diferentelor teologice: dragostea despre care ne-a invatat Hristos.

Nu vorbiti in numele altora. Nu toti impartasesc ura si dusmania care va macina pe dvs.
__________________

Nu este nici o ura si nici o dusmanie in cele pe care ti le-am spus. Te-am certat doar putin mai dur, asa cum parintii isi cearta odraslele neascultatoare. Oare parintii cand vad ca odrasla lor nu asculta si iar nu asculta in niciun fel, nu ajung la un moment sa-i spuna: "Iesi din casa si pleaca unde vrei ca ne-am plictisit de obrazniciile tale?"

Te-ai gandit oare sa intri in acea manastire ortodoxa sa vezi ce se intampla cu diavolii/demonii care si-au aflat salas in tine/trupul tau la o adevarata Sfanta Liturghie Ortodoxa?

Sau altceva? Psalmii lui David [Sfanta Scriptura] iti spun ceva? Cum recunosti aproape tot Vechiul Testament, ar trebui sa recunosti si sfintenia acestor psalmi, care i-au fost inspirati imparatului David prin Duhul Sfant.

Incearca sa citesti o catisma din Sfanta Psaltire la miezul noptii, sa vezi iarasi ce se intampla cu duhurile necurate care s-au salasluit in tine, cum anume reactioneaza? Abia atunci te vei convinge singur la ce grad de departare de credinta adevarata ai ajuns. Nu ca ti-as spune eu, dar iti vor "spune raspicat" acele duhuri rele din tine prin manifestarile care le vor avea fata de rugaciunea pe care vei incerca sa o faci.

Altceva nu-ti mai zic. Ce dovada mai tare decat manifestarile duhurilor din tine la citirea Sfintei Psaltiri, Sfanta Psaltire care-i arma cea mai de temut dintre toate rugaciunile crestinilor fata de demoni, vei vrea sa vezi ca sa te convingi de propria-ti ratacire?!

Last edited by razvan_m; 14.07.2009 at 20:43:50.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 14.07.2009, 21:18:31
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ortodoxia trebuie gustata, probata. Dar ca sa fie gustata, trebuie primita...
Dar cine nu gusta, nu stie cum e, degeaba incercati dle Litanu, sa ii gasiti cusur. si daca aflati vreunul, e numai pentru ca o priviti cu ura, si pentru ca nu intelegi in profunzime (nici nu aveti cum, daca nu gustati!) trairile ortodoxe...smerenia, pocainta, Liturghia, icoanele, etc.
"Gustati si vedeti ca bun este Domnul!" (ce frumos!).
Ortodoxia inseamna traire duhovniceasca, nu psihica, nu intelectuala. Inseamna gustare si primire adevarata a Domnului, renuntand la toate ale noastre si iubind voia Lui, renuntand la toate parerile noastre.
Eu nu urasc ortodoxia. "Urasc" atasamentul fanatic fata de un sistem religios. Este daunator credintei crestine autentice. Face ca oamenii sa devina religiosi (pana la fanatism) si nu crestini adevarati. Dvs., spre exemplu. ati ajuns sa puneti ortodoxia pe picior de egalitate cu Insusi Dumnezeu ("otrodoxia trebuie gustata" si apoi dati un verset care spune "gustati sa vedeti ce bun e Domnul".)

Pana sa intru pe acest forum, aveam o parere destul de buna despre ortodoxie. Dupa unele discutii avute pe forum (in urma carora am fost nevoit sa cercetez unele lucrari), parerea mea s-a schimbat. Am aflat lucruri noi:
- ca ortodoxia o tot da cu Sfintii Parinti dar de fapt face selectie din invataturile Sfintilor Parinti;
- ca in ortodoxie se promoveaza nedevarul (am gasit mai multe minciuni spuse despre alte confesiuni religioase, chiar in pravila bisericeasca). Sau, minciunile gasite in lucrarea unor autori ortodocsi (ex: Ierom. Visarion Moldovan si Bogdan Mateciuc).
- ca ortodoxia o tot da cu sinoadele, dar considera ca fiind eretice unele sinoade (nu stiu pe ce criteriu la categoriseste);
-etc.

Sunt lucruri care nu pot fi trecute cu vederea. In schimb, vin altii si incearca sa-mi bage pe gat titluri inaltatoare precum "biserica, stalpul si temelia adevarului" (desi gasim minciuni chiar si-n pravila bisericeasca).

Printre crestinii ortodocsi sunt multi oameni deosebiti, placuti lui Dumnezeu, care sunt cu mult mai presus decat sistemul religios din care fac parte. Poate sunteti si dvs. dintre acestia.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 14.07.2009, 21:41:28
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
__________________


Te-ai gandit oare sa intri in acea manastire ortodoxa sa vezi ce se intampla cu diavolii/demonii care si-au aflat salas in tine/trupul tau la o adevarata Sfanta Liturghie Ortodoxa??!
Am intrat in acea manastire. Intru, in anumite ocazii, in locasuri de inchinare ortodoxe. Am asitat si la diferite slujbe. Nu s-a intamplat si nici nu se va intampla nimic din inchipuirile dvs.

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul

Sau altceva? Psalmii lui David [Sfanta Scriptura] iti spun ceva? Cum recunosti aproape tot Vechiul Testament, ar trebui sa recunosti si sfintenia acestor psalmi, care i-au fost inspirati imparatului David prin Duhul Sfant.?!
Toata Sfanta Scriptura, inclusiv Psalmii, imi spune multe adevaruri. Si nu recunosc tot Vechiul Testament ci recunosc toata Sfanta Scriptura.


Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Incearca sa citesti o catisma din Sfanta Psaltire la miezul noptii,...
Deja exagerati. Si o faceti si intr-un mod urat. Ceea ce ma indemnati dvs. este de domeniul paganismului. Si mai bagati si Sfanta Psaltire in deviatiile dvs. Mai bine ma indemnati sa citesc "Catelus cu parul cret". Ar fi fost mai amuzant si nu aduceati o insulta Sfintei Psaltiri (transformata in accesoriu ritualic).


Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Altceva nu-ti mai zic. Ce dovada mai tare decat manifestarile duhurilor din tine la citirea Sfintei Psaltiri, Sfanta Psaltire care-i arma cea mai de temut dintre toate rugaciunile crestinilor fata de demoni, vei vrea sa vezi ca sa te convingi de propria-ti ratacire?!
Am citi Psaltirea de mai multe ori. Mai si ascult din ea, cand fac treaba prin casa (am Biblia in format audio). Am simtit bucuria ascultarii Cuvantului lui Dumnezeu. Cat despre demoni... se pare ca se gasesc in mintea dvs. (ca prea des vorbiti de ei).
Reply With Quote
  #356  
Vechi 15.07.2009, 00:34:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Litanua scris:

__________________

Nu este nici o ura si nici o dusmanie in cele pe care ti le-am spus. Te-am certat doar putin mai dur, asa cum parintii isi cearta odraslele neascultatoare. Oare parintii cand vad ca odrasla lor nu asculta si iar nu asculta in niciun fel, nu ajung la un moment sa-i spuna: "Iesi din casa si pleaca unde vrei ca ne-am plictisit de obrazniciile tale?"

Te-ai gandit oare sa intri in acea manastire ortodoxa sa vezi ce se intampla cu diavolii/demonii care si-au aflat salas in tine/trupul tau la o adevarata Sfanta Liturghie Ortodoxa?

Sau altceva? Psalmii lui David [Sfanta Scriptura] iti spun ceva? Cum recunosti aproape tot Vechiul Testament, ar trebui sa recunosti si sfintenia acestor psalmi, care i-au fost inspirati imparatului David prin Duhul Sfant.

Incearca sa citesti o catisma din Sfanta Psaltire la miezul noptii, sa vezi iarasi ce se intampla cu duhurile necurate care s-au salasluit in tine, cum anume reactioneaza? Abia atunci te vei convinge singur la ce grad de departare de credinta adevarata ai ajuns. Nu ca ti-as spune eu, dar iti vor "spune raspicat" acele duhuri rele din tine prin manifestarile care le vor avea fata de rugaciunea pe care vei incerca sa o faci.

Altceva nu-ti mai zic. Ce dovada mai tare decat manifestarile duhurilor din tine la citirea Sfintei Psaltiri, Sfanta Psaltire care-i arma cea mai de temut dintre toate rugaciunile crestinilor fata de demoni, vei vrea sa vezi ca sa te convingi de propria-ti ratacire?!
Sa nu aruncam nestemate la porci...
Reply With Quote
  #357  
Vechi 15.07.2009, 15:19:42
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Si cine v-a spus ca Scriptura vorbea despre ortodoxie, in acel pasaj? Poate mandria dvs.
Mandria mea exista. Recunosc. Dar nu va inteleg. Acum spuneti ca nu conteza din ce religie faci parte, acum imi spuneti altceva. Ortodoxia ramane singura credinta care nu a schimbat nimic din ce ne-au lasat Sf Apostoli. Mantuitorul le spune Sf Apostoli: "Cine se leapada de voi, de Mine se leapada". Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #358  
Vechi 15.07.2009, 16:32:30
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Eu nu urasc ortodoxia. "Urasc" atasamentul fanatic fata de un sistem religios. Este daunator credintei crestine autentice. Face ca oamenii sa devina religiosi (pana la fanatism) si nu crestini adevarati. Dvs., spre exemplu. ati ajuns sa puneti ortodoxia pe picior de egalitate cu Insusi Dumnezeu ("otrodoxia trebuie gustata" si apoi dati un verset care spune "gustati sa vedeti ce bun e Domnul".)

Pana sa intru pe acest forum, aveam o parere destul de buna despre ortodoxie. Dupa unele discutii avute pe forum (in urma carora am fost nevoit sa cercetez unele lucrari), parerea mea s-a schimbat. Am aflat lucruri noi:
- ca ortodoxia o tot da cu Sfintii Parinti dar de fapt face selectie din invataturile Sfintilor Parinti;
- ca in ortodoxie se promoveaza nedevarul (am gasit mai multe minciuni spuse despre alte confesiuni religioase, chiar in pravila bisericeasca). Sau, minciunile gasite in lucrarea unor autori ortodocsi (ex: Ierom. Visarion Moldovan si Bogdan Mateciuc).
- ca ortodoxia o tot da cu sinoadele, dar considera ca fiind eretice unele sinoade (nu stiu pe ce criteriu la categoriseste);
-etc.

Sunt lucruri care nu pot fi trecute cu vederea. In schimb, vin altii si incearca sa-mi bage pe gat titluri inaltatoare precum "biserica, stalpul si temelia adevarului" (desi gasim minciuni chiar si-n pravila bisericeasca).

Printre crestinii ortodocsi sunt multi oameni deosebiti, placuti lui Dumnezeu, care sunt cu mult mai presus decat sistemul religios din care fac parte. Poate sunteti si dvs. dintre acestia.
Vorbiti de ortodoxie de parca ar fi o institutie, sau cum spuneti dumneavoastra, un sistem religios. De parca a fost infiintata de vreun om. A fost infiintata de Dumnezeu Fiul la Pogorarea Sf Duh. Si exista pana in ziua de astazi, si va exista pana la sfarsitul lumii: "Biserica Mea, portile iadului nu o vor birui".
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #359  
Vechi 15.07.2009, 21:40:17
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Ortodoxia ramane singura credinta care nu a schimbat nimic din ce ne-au lasat Sf Apostoli.

Sunteti sigur ca nu aveti ceva de corectat? Sfintii Apostoli nu o venerau pe Maria, mama Domnului Iisus Hristos (nici nu au pomenit-o in epistolele lor), nu-si faceau semnul crucii, nu practicau inchinarea la sfinti sau ingeri (chiar erau impotriva unei astfel de inchinari), nu tineau liturghii sau felurite slujbe (practicau doar sfanta impartasanie si botezul), si se ocupau cu propovaduirea Evangheliei (vestea cea buna a salvarii noastre prin jertfa Mantuitorului, fara meritul vre-unei biserici).

In concluzie,putem spune ca biserica ortodoxa nu este o biserica apostolica.

Sunt curios cum argumentati dvs. afirmatia ca "ortodoxia nu a schimbat nimic din ce ne-au lasat Sfintii Apostoli".
Reply With Quote
  #360  
Vechi 15.07.2009, 23:43:18
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Sunteti sigur ca nu aveti ceva de corectat? Sfintii Apostoli nu o venerau pe Maria, mama Domnului Iisus Hristos (nici nu au pomenit-o in epistolele lor), nu-si faceau semnul crucii, nu practicau inchinarea la sfinti sau ingeri (chiar erau impotriva unei astfel de inchinari), nu tineau liturghii sau felurite slujbe (practicau doar sfanta impartasanie si botezul), si se ocupau cu propovaduirea Evangheliei (vestea cea buna a salvarii noastre prin jertfa Mantuitorului, fara meritul vre-unei biserici).

In concluzie,putem spune ca biserica ortodoxa nu este o biserica apostolica.

Sunt curios cum argumentati dvs. afirmatia ca "ortodoxia nu a schimbat nimic din ce ne-au lasat Sfintii Apostoli".
Adevarul e ca in Galateni 4:4, Sf. Apostol Pavel scrie: "Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege" ... in alt loc din epistolele apostolilor nu stiu sa fie pomenita maica Domnului.

Oricum, cultul maicii Domnului din ortodoxie si catolocism, asa cum e el astazi, e idolatru. Mai idolatru totusi in catolicism decat in ortodoxie. Se vede mai clar decat cristalul lucrul acesta, pentru cei care au ochi sa vada, iar cei care nu vor sa vada, isi impietresc singuri inimile si isi acopera ochii, cazand sub osanda Apocalipsei 21:8, care spune ca nici un inchinator la idoli nu va intra in Imparatie.

In Ieremia este condamnata profetic inchinarea (venerarea mi se pare o scuza teologica care sa justifice inchinarea idolatra) la Imparateasa Cerului, si anume in Ieremia 44:16-17:

"Nu te vom asculta în nimic din cele ce ne-ai spus în Numele Domnului. Ci voim să facem cum am spus cu gura noastră, și anume: să aducem tămîie Împărătesei Cerului, și să-i turnăm jertfe de băutură, cum am făcut, noi și părinții noștri, împărații noștri și căpeteniile noastre, în cetățile lui Iuda și în ulițele Ierusalimului [..]"

Vedeti si traduceri in engleza la Ieremia 44:17 aici.

Observ ca Ilie Cleopa foloseste aici exact denumirea de Imparateasa Cerului, cand se refera la maica Domnului. Citez:

"Maica lui Dumnezeu, Imparateasa cerului si a pamantului, cata mila are de cei care au crezut in ea si au laudat-o, si cata urgie are sa vina peste cei care n-au crezut in ea !"

P.S: NU sunt adventist, tinerea Sabatului e o abatere de la invatatura crestina, crestinismul condamnand vehement legalismul iudaicesc, pentru ca Hristos a venit sa inlocuiasca umbra Vechiului Legamant cu realitatea, iar cei care vor sa traiasca inca sub Legea Veche s-au despartit de Hristos, au cazut din har.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15