Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 17.10.2009, 19:14:10
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Buna!

Mi se pare o discriminare destul de gogonata aceasta lege data prin statul roman. Este o prostie ca icoanele sa se scoata din scoli. Noi, fiind un popor MAJORITAR ortodox, nu este posibil sa ni se ia dreptul pentru o minoritate. In alte state, pentru a se evita discriminarea sau conflictul inter-religios, sunt facute scoli separate. Daca noi, ca ortodocsi, mergem in Anglia si cerem sa ni se puna icoana in sala de curs, nu ni se va respecta punctul de vedere sau de convingere religioasa, impedimentul fiind "majoritatea". De ce nu si in Romania exista acest impediment legal?
Reply With Quote
  #352  
Vechi 18.10.2009, 14:33:16
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Buna!

Mi se pare o discriminare destul de gogonata aceasta lege data prin statul roman. Este o prostie ca icoanele sa se scoata din scoli. Noi, fiind un popor MAJORITAR ortodox, nu este posibil sa ni se ia dreptul pentru o minoritate. In alte state, pentru a se evita discriminarea sau conflictul inter-religios, sunt facute scoli separate. Daca noi, ca ortodocsi, mergem in Anglia si cerem sa ni se puna icoana in sala de curs, nu ni se va respecta punctul de vedere sau de convingere religioasa, impedimentul fiind "majoritatea". De ce nu si in Romania exista acest impediment legal?
Dupa logica ta,intr-un stat in care majoritatea populatiei practica canibalismul,aceste practici n-ar trebui interzise?
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #353  
Vechi 18.10.2009, 15:49:28
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Dupa logica ta,intr-un stat in care majoritatea populatiei practica canibalismul,aceste practici n-ar trebui interzise?
Doamne-ajuta!

Comparatie 100% irelevanta. Daca ai sa continui in acest mod o sa ma faci sa cred ca nu esti sincer.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #354  
Vechi 18.10.2009, 17:35:55
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Comparatie 100% irelevanta. Daca ai sa continui in acest mod o sa ma faci sa cred ca nu esti sincer.

Doamne-ajuta!
Doamne-ajuta,de ce e irelevanta?
Doamne-ajuta!
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #355  
Vechi 18.10.2009, 18:20:51
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Frate draga, ai cuvantul

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Doamne-ajuta,de ce e irelevanta?
Doamne-ajuta!
Doamne-ajuta!

Pentru ca, azi, a compara modelul Hristic cu canibalismul este, in opinia mea, un gest lipsit de argumentatie. Dar, daca fratia ta, totusi are motive sa alature chipul lui Hristos (cu care, in cazul in care ai fost botezat crestineste, te-ai unit si fratia ta) cu imaginea canibalismului, eu te astept sa expui aceasta teorie.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #356  
Vechi 18.10.2009, 18:44:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
nu stiu alta, banuiesc ca e una dintre cele mai dure
Tu ai citit-o, de spui ca este atat de dura? :) Ia citeste tu putin si vezi despre ce e vorba!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 18.10.2009, 18:51:37
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Va rog sa ma iertati. Eu nu sunt profesor de religie, am gresit postand in aceasta sectiune.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #358  
Vechi 18.10.2009, 22:28:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tu ai citit-o, de spui ca este atat de dura? :) Ia citeste tu putin si vezi despre ce e vorba!
Am citit-o si consider ca nu se potriveste unor copii de 3 ani. Intr-adevar, e tot ceea ce morala crestina poate expune mai bun din VT, anume amenintarea cu moartea.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 18.10.2009, 23:55:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am citit-o si consider ca nu se potriveste unor copii de 3 ani. Intr-adevar, e tot ceea ce morala crestina poate expune mai bun din VT, anume amenintarea cu moartea.
parca spuneai ca sunt copii de clasa a treia, nu de 3 ani! E o dovada de intelepciune aceasta pilda. lasa-i sa invete spiritul de sacrificiu, jertfa unei mame, iubirea neconditionata! cum ai prefera sa se comporte, egoist, precum femeia care furase copilul si era gata sa il lase sa moara sau precum mama cea adevarata, dispusa sa renunte la pretentia si dreptatea sa, pentru a-si salva copilul? Iar regele este foarte intelept si eficace! Dar sa lasam interpretarea mea si a ta! ia intreaba tu copilul respectiv ce a inteles din acea pilda, sa vedem ce spune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 19.10.2009, 10:25:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
parca spuneai ca sunt copii de clasa a treia, nu de 3 ani! E o dovada de intelepciune aceasta pilda. lasa-i sa invete spiritul de sacrificiu, jertfa unei mame, iubirea neconditionata! cum ai prefera sa se comporte, egoist, precum femeia care furase copilul si era gata sa il lase sa moara sau precum mama cea adevarata, dispusa sa renunte la pretentia si dreptatea sa, pentru a-si salva copilul? Iar regele este foarte intelept si eficace! Dar sa lasam interpretarea mea si a ta! ia intreaba tu copilul respectiv ce a inteles din acea pilda, sa vedem ce spune!
clasa a 3-a

Daca deschizi manualul de educatie civica, ai sa vezi diferenta

Iubire neconditionata la clasa a 3-a? Jertfe omenesti la clasa a 3-a? Sacrificiu uman la clasa a 3-a? Apoi te miri ca sint tot felul de descreierati care se arunca in aer? Desigur, exagerez, insa iti dai seama ca daca tu, un om pasnic si iubitor gindesti asa, ce te poti astepta de la fundamentalisti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44