Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 14.06.2012, 20:17:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinaZ Vezi mesajul
Iar ca raspuns la topicul controversat al acestei pagini: ei eu "m-am nascut ortodoxa" insa pana la varsta de 20 de ani m-am scarbit de atata ipocrizie afisata de fetele bisericesti (nu generalizez total, probabil mai sunt si oameni sinceri) care tin predica si apoi se intalnesc la birt cu enoriasii, m-am scarbit de atata traditie lipsita de Dumnezeu, de cruci facute cu mana in timp ce injuraturile tzasnesc pe gura, de bolborosirea acelorasi rugaciuni in fiecare zi si de rugaciuni facute "sfintilor" cand Biblia spune CLAR sa te rogi DOAR Lui Dumnezeu.(nu Fecioarei, nu lui Petru, nu ingerilor! De ce se roaga ortodocsii ingerilor? De ce isi fac SEMNUL crucii? asa cere Biblia? De ce se roaga si o slavesc pe Maria? Ati citit voi ca Petru s-a inchinat Mariei? Ortodoxismul, din cate am observat eu, nu e decat o adunatura de traditii, chipuri cioplite si inchinari la sfinti mai mult decat la Dumnezeu! Un om lucid, care intradevar cauta sa IL CUNOASCA PE DUMNEZEU, nu doar sa ramana intr-o RELIGIE, Il va cauta nu intre icoane, ci in sufletul sau, in mijlocul oamenilor care il lauda pe Dumnezeu din inima, nu doar cu buzele, cu aceleasi rugaciuni memorate si rememorate. Omului care il cauta cu adevarat pe Dumnezeu, Dumnezeu i sa va descoperi, nu in RELIGIE, ci in CREDINTA, nu in TRADITII si ICOANE, ci in inchinare sincera, rugaciuni izvorate din inima, nu in rugaciuni recitate! Domnul sa va lumineze!
Dumnezeu sa va ierte , sa va ajute si sa va lumineze!
Daca d-voastra n-ati putut sa patrundeti in profunzimea spiritualitatii ortodoxe, insa altii au putut si l-au primit pe Hristos, inseamna ca vina e la d-voastra, nu in Ortodoxie.

Citat:
Solveig: E ciudat cum toti np aduc aceste "argumente" si nu zic: m-am saturat de calugari ca si Mitropolitul Antonie Bloom sau Ioan Maximovici sau Sofronie Saharov, de acestia care au putere in cuvant si in fapta, toata viata lor e o pilda vie; prefera sa asculte predicile rasuflate si teatrale ale pastorilor lor.
Mie mi se pare ciudata aroganta NP si faptul ca ne consdiera ignoranti , unii care n-am auzit in viata noastra de Scriptura, care nu cunoastem " ce este scris". Nici macar nu-si pun intrebarea cum gandim noi, (despre cruce, despre Fecioara Maria, despre Sfinti etc.) as spune ca ei cred ca noi incalcam in mod deliberat Cuvantul biblic. Uita-te la ce a scris doamna AlinaZ, la modul tipic penticostal de a gandi si a judeca pe altii fara a intelege, de a jigni (fie si neintentionat)

Pastorul penticostal Vladimir Pustan a inteles ce inseamna semnul crucii, care e o rugaciune non-verbala prin care aratam ca toata fiinta noastra ne este inchinata Lui Dumnezeu si isi face si dansul, dar curios ca fratii nu-i spun nimic, insa vin pe forum sa ne reproseze noua asta. Poate domnul Pustan le-ar putea explica si ce inseamna „icoana” din moment ce o cinsteste si poate asa s-ar risipi toate prejudecatile lor privind traditia ortodoxa. Pastorul le-ar putea explica si treptele rugaciunii, caci atunci "ucenicii" si sotiile de "ucenici" ce apar pe forum nu ne-ar mai reprosa ca noi "recitam", iar ei se roaga din inima, caci pana a ajunge la rugaciunea inimii, au trecut si ei prin cea vocala si a mintii. Pastorul i-ar putea pune sa studieze Biblia, nu la modul superficial, sa descopere si penticostalul cine a adus slava Mariei in Sf. Scriptura!http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=378
Si cate n-ar putea face pentru ei ...

Last edited by ioanna; 14.06.2012 at 21:04:58.
  #352  
Vechi 14.06.2012, 21:04:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinaZ Vezi mesajul
de bolborosirea acelorasi rugaciuni in fiecare zi si de rugaciuni facute "sfintilor" cand Biblia spune CLAR sa te rogi DOAR Lui Dumnezeu.(nu Fecioarei, nu lui Petru, nu ingerilor! De ce se roaga ortodocsii ingerilor? De ce isi fac SEMNUL crucii? asa cere Biblia? De ce se roaga si o slavesc pe Maria? Ati citit voi ca Petru s-a inchinat Mariei? Ortodoxismul, din cate am observat eu, nu e decat o adunatura de traditii, chipuri cioplite si inchinari la sfinti mai mult decat la Dumnezeu! Un om lucid, care intradevar cauta sa IL CUNOASCA PE DUMNEZEU, nu doar sa ramana intr-o RELIGIE, Il va cauta nu intre icoane, ci in sufletul sau, in mijlocul oamenilor care il lauda pe Dumnezeu din inima, nu doar cu buzele, cu aceleasi rugaciuni memorate si rememorate. Omului care il cauta cu adevarat pe Dumnezeu, Dumnezeu i sa va descoperi, nu in RELIGIE, ci in CREDINTA, nu in TRADITII si ICOANE, ci in inchinare sincera, rugaciuni izvorate din inima, nu in rugaciuni recitate! Domnul sa va lumineze!
... Asta ca să nu mai zic eu că nu e atacată Ortodoxia pe acest topic.
  #353  
Vechi 14.06.2012, 21:15:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pastorul le-ar putea explica si treptele rugaciunii, caci atunci "ucenicii" si sotiile de "ucenici" ce apar pe forum ...
Sotiile sau sosiile ?
  #354  
Vechi 14.06.2012, 21:20:20
AlinaZ AlinaZ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Deci ati parasit Ortodoxia din cauza oamenilor? De ce a te "pocai" e echivalent cu a trece la un cult np?
Daca ati fi citit raspunsul domnului osutafaraunu de pe pagina anterioara, ati fi inteles replica mea.

Vei gasi si pastori care vor cadea din demnitatea functiei si atunci ma intreb ce veti face? Treceti la alta confesiune? Adeziunea d-voastra depinde de oameni?
Nu am parasit ortodoxia din cauza oamenilo, ci petru ca nu L-am gasit pe Dumnezeu in practicile ortodoxe, in icoane, si in rugaciunile recitate. Am parasit ortodoxia pentru ca am citit Bibilia si am ajuns la concluzia ca ortodoxia face lucruri care nu le care blblia, pentru ca am realizat ca se pune mai mult accent pe traditii si nu pe Dumnezeu. Am parasit ortodoxia pentru ca nu am gasit un frate care sa-mi zica "Frate, hai sa ne rugam impreuna petru problema ta. Nici un ortodox nu m-a sustinut cand am trecut prin probleme, ci s-au uitat la mine cu ochi judecator" Cand ti-a spus ultima data fratele matale, ortodox, hai draga mea sa ne rugam, hai sa meditam la Dumnezeu, hai sa ne apropie de El impreuna, sa ne sustinem reciproc spiritual?" Nu cred ca s-a intamplat asta. Bineinteles ca exista in orice confesiune oameni care nu sunt cum ar trebui sa fie, orice padure are uscaturi, insa ce vreau eu sa subliniez este faptul ca ortodocsii se confrunta cu o stagnare spirituala in masa! Daca ridici problema, te crezi sfant, daca taci, pana la urma te scufunzi si tu cu ei.
Si da, adeziunea mea depinde si de oameni, pentru ca un lemn nu arde singur, are nevoie de mai multe lemne, uneori flacara mea mocneste, sau e gata sa se stinga, si am nevoie de fratele meu sa ma incurajeze, sa ma ajute sa ma ridic atunci cand cad. Bineinteles, Dumnezeu e cel ce ridica, insa uneori omul e prea orbit de pacat ca sa se roage, sau sa realizeze ce i se intampla, si aici intervine frate in Domnul. Pe scurt, si nu vreau sa jignesc, ortodocsii nu au simtul "partasiei sfinte" inafara bisericii, si asta e unul dintre marile minusuri ale ortodoxiei.
  #355  
Vechi 14.06.2012, 21:23:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinaZ Vezi mesajul
Am parasit ortodoxia pentru ca nu am gasit un frate care sa-mi zica "Frate, hai sa ne rugam impreuna petru problema ta.
Va putea totusi spune sora .
  #356  
Vechi 14.06.2012, 21:24:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sotiile sau sosiile ?
sotia "ucenicului" :) Ar trebui sa adunam intr-un topic linkuri catre diverse articole, pentru ca np ce intra pe forum sa ne mustre sau denigreze credinta, cum face doamna Alina, sa aiba ce lectura, sa gaseasca raspunsul la toate acele interogatii pe care le-a pus. E obositor sa reiei teme, sa le explici si n-are sens, din moment ce prejudecatile lor sunt mereu aceleasi.

Last edited by ioanna; 14.06.2012 at 21:27:51.
  #357  
Vechi 14.06.2012, 21:26:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sosia soției...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #358  
Vechi 14.06.2012, 21:26:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
... Asta ca să nu mai zic eu că nu e atacată Ortodoxia pe acest topic.
Nu frate,suntem doar mangaiati pe crestet cu invatatura sectara pe post de ciocan pneumatic.Va invidiez bunatatea,recunosc.
  #359  
Vechi 14.06.2012, 22:00:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dumneavoastră ați fabricat un scenariu (ori folosiți unul gata scris) conform prejudecății ortodoxe, generalizând acest iluzoriu dușman: "sectili". Secte găsim peste tot: în zona ortodoxă, ori neoprotestantă deopotrivă. Ba, în ultima vreme, diavolul generează fel de fel de conglomerate bizare la confluența dintre creștinism și cultele orientale. Puținii neoprotestanți de pe forum nu au nimic în comun cu acestea, așa că nu e cazul să vă mai panicați; creștinii vor continua să plece din Biserica Ortodoxă Română în măsura în care nu-și vor găsi acolo împlinirea nevoilor lor sociale ori doctrinare. Din nefericire pentru dumneavoastră ortodocșii (și acesta chiar că e un motiv de panică), cei mai mulți nu-L mai recunosc pe Hristos în BOR și nu sunt satisfăcuți cu oferta dogmatică distanțată de El.
Rufele murdare din Ortodoxie trebuie spalate in cadrul acesteia. Si eu am vazut nemultumiti chiar de un duhovnic cu viata sfanta. Preotul respectiv nu corespundea idealurilor lor si gata! Le cerea sa traiasca Ortodoxia, nu sa vina la biserica precum la teatru, costumati ca la carnaval si sa astepte sa li se rezolve problemele fara ca ei sa se implice in vreun fel, fara sa-si schimbe modul de viata. Punerea inceputului bun pentru pocainta adevarata reprezinta un examen de maturitate in Ortodoxie, mai ales atunci cand nu am fost bine infipti in credinta de mici sau ne-am ratacit de la calea dreapta pe parcurs.

Cum sa primim iertare pentru multimea pacatelor pe care le spovedim la duhovnici daca noi nu suntem in stare sa trecem cu vederea o ispita care, poate, chiar din cauza pacatelor noastre i-a venit preotului in acel moment? Caci necuratul ne poate bloca drumul spre pocainta prin diferite ispite care ne vin prin cine ne asteptam mai putin. Astfel de oameni sunt de plans ei insisi, caci nu-si vad inselarea in care se afla.

In aceste timpuri, asistam la o mare cernere. Ispitele sunt pe masura mandriei noastre. Iisus nu i-a luat in Rai pe amandoi talharii, ci doar pe cel care si-a recunoscut pacatele sale si a dat marturie pentru nevinovatia lui Hristos.

Ortodoxia dainuieste prin cei care o traiesc cu adevarat, nu prin numarul acestora, caci aici nu e ca la partid. Vrea cineva sa confunde Ortodoxia cu un partid politic si sa se duca la o secta la fel de usor cum s-ar duce la alt partid politic, n-are decat. Il compatimim, ne rugam pentru el, dar atat! Vai de cel care l-a smintit inainte ca acesta sa cunoasca ce inseamna Ortodoxia si vai de el pentru ca nu s-a informat inainte de a lua o astfel de decizie.

Parintele Arsenie Boca spunea:

„Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni."

Last edited by antoniap; 15.06.2012 at 07:23:11.
  #360  
Vechi 14.06.2012, 22:21:46
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumnezeu sa va ierte , sa va ajute si sa va lumineze!
Daca d-voastra n-ati putut sa patrundeti in profunzimea spiritualitatii ortodoxe, insa altii au putut si l-au primit pe Hristos, inseamna ca vina e la d-voastra, nu in Ortodoxie.
Nu sora,situatia ii mult mai simpla.Un om sta intr-o casa impreuna cu alti oameni.Intr-o zi pleaca,ca asa a vrut el, intr-o alta casa,care pare a arata mai noua,mai aranjata,cu oameni ce par mai amabili.Dupa o perioada se intoarce,asa,intr-un fel de vizita,la cei din casa de unde a plecat.Incepe sa le explice ca fosta casa arata rau,ca cei de acolo nu stiu cum sa traiasca,ca ii invata el cum trebuie(desi cei din casa nu i-au cerut asta).In timp ce le spune ca nu le vrea decat binele le arde una cu bata-n icoane,asa ca un semn de prietenie si respect.Dupa ce termina sa le faca casa praf si sa le joace-n picioare tot ce acei oameni iubesc,le spune ca acum sunt frati si ca,eventual,in noua casa le va fi mai bine daca vor veni,uite ce rau arata casa lor,ce distrusa este.Intrucat cei din casa incep sa aprinda faclii si sa puna mana pe coase si topoare,fuge urland ca sunt niste habotnici care nu au inteles nimic din dragostea ce le-o purta.Pai nu era mai simplu sa intrebe,,Mai oameni buni vreti sa va spun eu cum sa traiti?"si daca raspunsul era negativ sa plece-n liniste si pace in drumul sau?Era da nu se poate pt ca unu mic,negru,de respira greu,nu ii da pace.Transpira saracii binevoitori dezinteresati pt ca daca cumva se apropie timpu si nu au planu(combustie spontana garantata) facut?Zic si eu...ca habotnicu care nu intelege de ce vor unii sa faca ,,bine"cu forta..Da poate prea vad eu totu-n negru..cand de fapt totu este roz si zburdam ca mieluseii,impreuna,pe pajistea infratirii intre popoare..confesionale.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 14.06.2012 at 22:41:59.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09