Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 13.01.2015, 16:27:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Ambele sunt la fel de grave!

Contraceptia este si mai inselatoare, deoarece nu vei stii niciodata cate avorturi ai la activ, ba mai mult, in timp ce stai cu nonsalanta in biserica, sa zicem, pilula isi lucreaza efectul ei (adevarul despre modul cum actioneaza "pilulele" l-au dezvaluit unii medici iar despre subtilitatile acestei metode au vorbit mai multi duhovnici).
Sunt multe femei care cred sincer ca nu au facut avort si, prin urmare, cred ca nu au motive sa-si faca procese de constiinta, nu-si marturisesc pacatul si nu fac pocainta. Aceasta, deoarece ele nu stiu ca si pilulele sunt avortive.
Defapt, scrie in prospectul anticonceptionalelor cum fuctioneaza. Scrie negru pe alb ca se opreste nidarea in caz ca fecudanrea are loc.
  #372  
Vechi 13.01.2015, 16:34:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Defapt, scrie in prospectul anticonceptionalelor cum fuctioneaza. Scrie negru pe alb ca se opreste nidarea in caz ca fecudanrea are loc.
Multumesc.
Nu raman decat 2 solutii - abstinenta dupa puteri si/sau lasarea in voia Lui Dumnezeu; Dumnezeu nu trimite mai multi copii decat putem creste.

Last edited by crinrin; 13.01.2015 at 19:17:29.
  #373  
Vechi 13.01.2015, 16:43:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Nu raman decat 2 solutii - abstinenta dupa puteri si/sau lasarea in voia Lui Dumnezeu; Dumnezeu nu trimite mai multi copii decat putem creste.
Care e sensul postării acestei întrebări?

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Cineva se intreba la un moment dat: cine stie cati copii va cere Dumnezeu de la mine iar eu nu am decat unul?! Si nu mersese sa avorteze, nici nu folosise pilule ...
  #374  
Vechi 13.01.2015, 16:48:55
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Subiectul topicului era cu totul altul,...
Terfelirea religiei de catre atei nu se face in numele libertatii de expresie, e clar pentru toata lumea, si nici de ieri de azi.
Modernismul, liberalismul, individualismul sunt noile "valori" la care adera multi tineri din ziua de azi imbibati de conceptiile evolutioniste repetate sub diverse forma pe Discovery, Nat Geo, etc. Minciuna evolutionista repetata la nesfarsit a ajuns sa aiba valoare de adevar din pacate ...

Last edited by AlbertX; 13.01.2015 at 17:08:51.
  #375  
Vechi 13.01.2015, 17:09:04
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Care e sensul postării acestei întrebări?
Intrebarea retorica, pe care si-a pus-o la un moment dat o persoana apropiata, e cat se poate de reala si m-a facut sa inteleg dimensiunea pacatului. Facusem referire doar la avort si folosirea de pilule, dar mai exista si alte metode pe care nu le-am mentionat (de unde si pct. de suspensie) care, chiar daca nu omoara, impiedica aparitia vietii. Cum ne va fi cand Dumnezeu ne va intreba de copiii pe care avea in plan sa ni-I dea, dar noi ne-am opus?!

Dar poti foarte bine sa ai doar un copil, fara sa te faci vinovat in fata Lui Dumnezeu.

Last edited by crinrin; 13.01.2015 at 17:15:57.
  #376  
Vechi 13.01.2015, 17:09:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Minciuna evolutionista repetata la nesfarsit a ajuns sa aiba valoare de adevar din pacate ...
Nici asta nu era subiectul :))
  #377  
Vechi 13.01.2015, 17:12:04
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Subiectul topicului era cu totul altul,...
Terfelirea religiei de catre atei nu se face in numele libertatii de expresie, e clar pentru toata lumea.
E pe subiect,caci caricaturile alea sunt anticonceptionale impotriva religiei aruncate in spatiul public , desi stiau ca exista si anticorpi hiper reactivi,care dau" reactii adverse".
  #378  
Vechi 13.01.2015, 17:32:19
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nici asta nu era subiectul :))
Care era subiectul, dupa parerea ta de agnostic ?
  #379  
Vechi 13.01.2015, 17:36:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Intrebarea retorica...
Acum înțeleg, mulțumesc.
  #380  
Vechi 13.01.2015, 17:37:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Care era subiectul, dupa parerea ta de agnostic ?
In mare au fost limitele libertatii de exprimare.
Subiect închis