Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 03.02.2009, 22:08:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Concluzia care se poate desprinde din aceasta scrisoare a Sfantului Fotie Cel Mare:
-Hotararile Celor sapte Sfinte Sinoade Ecumenice + Sinoadelor locale de pana la 1054 sunt ca importanta peste scrierile Sfintilor Parinti, daca aceste scrieri exprima orisice idee in contra hotararilor acestor Sfinte Sinoade Ecumenice, deoarece Hotararile Sinoadelor sunt inspirate de la Dumnezeu-Duhul Sfant, iar Sfintii Parinti pot scrie uneori [in putine momente e adevarat] si de capul lor formuland idei innoitoare , contrare hotararilor Sfintelor Sinoade Ecumenice.

Sa iti fie de folos duhovnicesc aceste invataturi, Mihai!

Doamne ajuta!

Razvan
  #372  
Vechi 03.02.2009, 22:15:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si de aici iti poti da seama cu usurinta de non-infailibilitatea oricaui om, eu, tu, Patriarhul de Constantinopol, Patriarhul BOR, Papa, etc, etc.
  #373  
Vechi 04.02.2009, 15:47:31
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Concluzia care se poate desprinde din aceasta scrisoare a Sfantului Fotie Cel Mare:
-Hotararile Celor sapte Sfinte Sinoade Ecumenice + Sinoadelor locale de pana la 1054 sunt ca importanta peste scrierile Sfintilor Parinti, daca aceste scrieri exprima orisice idee in contra hotararilor acestor Sfinte Sinoade Ecumenice, deoarece Hotararile Sinoadelor sunt inspirate de la Dumnezeu-Duhul Sfant, iar Sfintii Parinti pot scrie uneori [in putine momente e adevarat] si de capul lor formuland idei innoitoare , contrare hotararilor Sfintelor Sinoade Ecumenice.

Sa iti fie de folos duhovnicesc aceste invataturi, Mihai!

Doamne ajuta!

Razvan
Citat:
Mihai, asa "judeca" ortodocsii chiar pe Sfintii Parinti [care au fost o minoritate] ce au sustinut in contra hotararii Sinodului I Ecumenic de la Niceea ca Duhul purcede de la Tatal si de la Fiul.
Invataturile innoitoare fata de hotararile Sfintelor Sinoade Ecumenice nu trebuie urmate, insa acesti oameni care au dus o viata de sfinti au fost supusi si ei erorilor umane si au formulat invataturi innoitoare. Insa trebuie avut in vedere contextul in care au fost "formulate" asemenea invataturi, care este si in functie de auditoriul caruia ii era destinata invatatura de credinta.

Razvan
Citat:
Si de aici iti poti da seama cu usurinta de non-infailibilitatea oricaui om, eu, tu, [size=35]Patriarhul de Constantinopol(Fotie)[/size], Patriarhul BOR, Papa, etc, etc.
nu razvan, Sf. Parinti ii vor "judeca" pe ortodocsi, nici unul din Sf. Parinti nu au zis nimic contra hotararii de la Sinodul de la Niceea, dc nu s-a produs schisma atunci pe vremea lui Fotie, se pare ca nu toti patriarhii ar fi fost de-acord cu Fotie nu?

si as fi curios de raspunsul mitropolitului de Aquileea care probabil ar fi stiut mai mult decat Fotie despre 'invataturile' Vechii Rome ,sa vad cum i-ar fi bagat "mintile in cap" patriarhului de la Constantinopol,

zici ca adaugarea 'de la Fiul' incalca un sinod ecumenic, dar voi ce incalcati daca nu ziceti macar si "prin Fiul"?? pe cine uitati pe langa???

si multumesc ca mi-ai zis ca Fotie nu e infailibil as fi crezut ca scrisoarea asta ii dogma la ortodocsi, daca Sf. Augustin, Sf. Ambrozie, Sf. Chiril al Alexandriei, Sf. Grigorie de Nyssa nu-s destui de ortodocsi pt tine atunci nici nu ma mira ca zici ca Biserica nu-i infailibila, poti pune invatatura oricarui cler sub semnul "greselii" ,dar eu asa stiu ca Biserica ii infailibila de la Cincizecime pana la a 2-a venire a lui Cristos,

da nimeni nu-i mai presus de cele 7 sinoade ecumenice, dar cand nu erau cele 7 sinoade, dupa ce se ghidau credinciosii??

toti pot citi Sf. Scripturi dar nu toti le pot interpreta, toti pot citi scrierile Sf. Parinti dar nu toti le pot interpreta, lasa interpretarea pe mana unuia care nu-i teolog si vezi ce se intampla.
  #374  
Vechi 04.02.2009, 17:13:24
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omule, please understand: francii au fortat introducerea Filioque-ului in sanul Bisericii Apusene pentru a-i dezbina fata de ceilalti crestini din vremea aceea.
Apoi raspunde sincer: chiar de ai intalnit Sfinti Parinti care au fost de acord cu Filioque-ul, acesti Sfinti Parinti reprezinta o minoritate sau reprezinta o majoritate fata de totalitatea Sfintilor Parinti? Daca reprezinta o minoritate si oricum asa stau lucrurile lasa-i, ca citandu-i si pe ei ca au sustinut erezia Filioque ii incluzi in randul hulitorilor Duhului Sfant. Ai ajuns oare la masura vietii lor de sfintenie ca sa te poti compara de la egal la egal cu ei si sa-i citezi ca si sustinatori ai Filioque-ului? Deci daca Duhul provine si de la Tatal si de la Fiul, repet ar avea doua firi diferite: si pe aceea a Tatalui si pe aceea a Fiului, ceea ce ar insemna ca Dumnezeu-Tatal este nedesavarsit de vreme ce Duhul purcede si de la Fiul, iar la randul Sau, Dumnezeu-Fiul este nedesavarsit pentru ca Duhul ar purcede nu numai de la El, ci si de la Tatal... Deci Duhul Sfant purcede de la O Singura Persoana a Dumnezeirii si Acea Persoana este, asa cum ne-a lasat Sinodul I de la Niceea, Dumnezeu-Tatal.

Si ceva...nu te mai ingriji cum traiau crestinii dinaintea Sinodului I de la Niceea...toti cei de atunci erau Sfinti pentru ca Il marturiseau intr-o inima si un cuget pe Hristos Domnul, fiind gata a-si da vietile pentru marturisirea credintei celei drepte in cele mai neomenesti chinuri inventate de imparatii pagani ai Romei, ceea ce ma indoiesc ca am face noi astazi. Citeste Martiriologiile daca doresti sa vezi cum Il cinsteau aceia-barbati, femei si copii- pe Domnul Iisus Hristos si ce chinuri au patimit, iar sangele lor varsat pentru dreapta credinta inca Il mai face pe Domnul sa nu ne pedepseasca cu dreptate pentru pacatele noastre, asa cum am merita-o[...]

Razvan
  #375  
Vechi 04.02.2009, 17:25:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si oricum n-am vorbit in mod particular de Patriarhul de Constantinopol ca fiind Sfantul Fotie, ci la modul general, asa cum am vorbit si de PAPA si de PATRIARHUL BOR si de TINE si de MINE.

A propos, unde scrie in textul Crezului Niceean fraza aceasta:"Si in Duhul Sfant, Domnul de Viata Facatorul, Care din Tatal si prin Fiul purcede."

Stiu ca doar ata contine:"Si in Duhul Sfant, Domnul de Viata Facatorul, Care din Tatal purcede".

Si chiar de s-ar spune: "si prin Fiul purcede", asta nu-i totuna cu a spune "si din Fiul purcede". Cine v-a fortat introducerea acestei adaugiri in Crezul Niceean? Poate UNUL DINTRE MULTII VOSTRI INFAILIBILI!
  #376  
Vechi 04.02.2009, 17:27:03
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Omule, please understand: francii au fortat introducerea Filioque-ului in sanul Bisericii Apusene pentru a-i dezbina fata de ceilalti crestini din vremea aceea.
Apoi raspunde sincer: chiar de ai intalnit Sfinti Parinti care au fost de acord cu Filioque-ul, acesti Sfinti Parinti reprezinta o minoritate sau reprezinta o majoritate fata de totalitatea Sfintilor Parinti? Daca reprezinta o minoritate si oricum asa stau lucrurile lasa-i, ca citandu-i si pe ei ca au sustinut erezia Filioque ii incluzi in randul hulitorilor Duhului Sfant. Ai ajuns oare la masura vietii lor de sfintenie ca sa te poti compara de la egal la egal cu ei si sa-i citezi ca si sustinatori ai Filioque-ului? Deci daca Duhul provine si de la Tatal si de la Fiul, repet ar avea doua firi diferite: si pe aceea a Tatalui si pe aceea a Fiului, ceea ce ar insemna ca Dumnezeu-Tatal este nedesavarsit de vreme ce Duhul purcede si de la Fiul, iar la randul Sau, Dumnezeu-Fiul este nedesavarsit pentru ca Duhul ar purcede nu numai de la El, ci si de la Tatal... Deci Duhul Sfant purcede de la O Singura Persoana a Dumnezeirii si Acea Persoana este, asa cum ne-a lasat Sinodul I de la Niceea, Dumnezeu-Tatal.

Si ceva...nu te mai ingriji cum traiau crestinii dinaintea Sinodului I de la Niceea...toti cei de atunci erau Sfinti pentru ca Il marturiseau intr-o inima si un cuget pe Hristos Domnul, fiind gata a-si da vietile pentru marturisirea credintei celei drepte in cele mai neomenesti chinuri inventate de imparatii pagani ai Romei, ceea ce ma indoiesc ca am face noi astazi. Citeste Martiriologiile daca doresti sa vezi cum Il cinsteau aceia-barbati, femei si copii- pe Domnul Iisus Hristos si ce chinuri au patimit, iar sangele lor varsat pentru dreapta credinta inca Il mai face pe Domnul sa nu ne pedepseasca cu dreptate pentru pacatele noastre, asa cum am merita-o[...]

Razvan
Tatal si Fiul sunt UNA si aceasi persoana, cum ar avea 2 firi diferite din moment ce au aceasi fire, si da-mi citate ale unor Sf. Parinti (dinainte de schisma bineinteles) care acuzau pe toti Sf. Parinti care au sustinut aceasta 'erezie',

eu ma refeream la crestinii dupa Edictul de la Milano,cand inca nu erau cele 7 sinoade, ai fi uimit cat de repede treceau oamenii la crestinism, cred ca era la moda sa fii de aceasi religie cu a imparatului(Constantin cel Mare)
  #377  
Vechi 04.02.2009, 17:46:25
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tatal si Fiul fac parte dintr-o Singura Dumnezeire, Aceea a Preasfintei Treimi, dar reprezinta doua Persoane con-substantiale in Sanul Treimii, nu Una si Aceeasi Persoana: caci de ar fi asa cum spui tu, Mihai, Sfanta Treime ar fi alcatuita din O Persoana [Care Ii reprezinta si pe Tatal si pe Fiul} si O Alta Persoana - a Sfantului Duh - cu alte cuvinte, dupa spusele tale, Preasfanta Treime ar fi formata numai din con-substantialitatea a Doua Persoane, nu a Trei Persoane cum este adevarat teologic.
Nu poti sa zici ca Tatal si Fiul reprezinta Una si Aceeasi Persoana in Sanul Preasfintei Treimi caci ai ajunge, conform matematicii si contrar Adevarului de Credinta, la faptul ca numai Doua Persoane sunt con-substantiale in Sanul Preasfintei Treimi. Si atunci, unde S-a pierdut Cea de-a Treia Persoana a Preasfintei Treimi, cand spui ca Tatal si Fiul reprezinta Una si Aceeasi Persoana?
Stii, Mihai, nu-i chiar OK sa ne jucam cu adevarurile fundamentale de Credinta, chiar daca apucam sa ne indeletnicim cu aceasta joaca devenim fara doar si poate hulitori de Dumnezeu.

Razvan
  #378  
Vechi 04.02.2009, 18:17:37
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

mie mi se pare ca a raspuns Sf. Augustin destul de frumos la intrebarea asta, pe langa alti sfinti, eu nu inteleg ce nu-i in regula

Augustine

"Why, then, should we not believe that the Holy Spirit proceeds also from the Son, when he is the Spirit also of the Son? For if the Holy Spirit did not proceed from him, when he showed himself to his disciples after his resurrection he would not have breathed upon them, saying,
[COLOR=black][SIZE=3]'Receive the Holy Spirit'[/SIZE][/COLOR]
[John 20:22]. [COLOR=red]For what else did he signify by that breathing upon them except that the Holy Spirit proceeds also from him" [/COLOR](Homilies on John 99:8 [A.D. 417]).
  #379  
Vechi 04.02.2009, 18:35:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma intreb daca faptul ca eu stau de vorba cu un catolic, cu un protestant e bine? Daca e bine ca dau mana cu ei, ca ii intreb ce mai fac... Si-mi raspund ca e bine. Nu cred ca Dumnezeu ma vrea cu mainile in san si cu spatele la acesti oameni. Ne-am invatat ca asta sa fie atitudinea noastra fata de semeni: sa dam verdicte, sa judecam, sa aratam ca in afara de noi nimeni nu mai poarta lumina... Si in realitate lumina nici macar nu palpaie in noi. Nu pun semne de egalitate intre credinte, dar mi se pare nefiresc sa ajungem la aceasta pagina tot cuprinsi de manie si ura.
  #380  
Vechi 04.02.2009, 19:05:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
mie mi se pare ca a raspuns Sf. Augustin destul de frumos la intrebarea asta, pe langa alti sfinti, eu nu inteleg ce nu-i in regula

Augustine

"Why, then, should we not believe that the Holy Spirit proceeds also from the Son, when he is the Spirit also of the Son? For if the Holy Spirit did not proceed from him, when he showed himself to his disciples after his resurrection he would not have breathed upon them, saying,
[COLOR=black][SIZE=3]'Receive the Holy Spirit'[/SIZE][/COLOR]
[John 20:22]. [COLOR=red]For what else did he signify by that breathing upon them except that the Holy Spirit proceeds also from him" [/COLOR](Homilies on John 99:8 [A.D. 417]).
O luam de la capat si spunem ca Sfintii Parinti sunt deasupra celor sapte Sinoadelor Ecumenice? Asta nu inseamna oare sa-i pui pe Sfintii Parinti deasupra lui Dumnezeu? Pare-mi-se ca o data recunoasteai suprematia absoluta a hotararilor Sfintelor Sinoade asupra scrierilor Sfintilor Parinti, caci altfel ar trebui sa mergem spre o alta cumplita erezie, cum ca Sfintii Parinti ar fi deasupra lui Dumnezeu, sa facem din Sfintii Parinti niste idoli absoluti, ridicati pe un piedestal deasupra Dumnezeirii Insesi. O data ce Sinodul Niceean a afirmat: "Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul Care din Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin prooroci.", nu mai incerca sa modifici cu de la Papa sau de la tine putere aceasta hotarare sinodiceasca care a fost,este si va ramane vesnic neschimbabila. Iar daca-i vorba sa-i citezi pe Sfintii Parinti care sustin purcederea si de la Fiul a Duhului, de ce nu-i citezi si pe cei care sunt impotriva acestei purcederi, caci sunt mai multi decat cei ce o sustin?

R.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Institutia papala danyel Biserica Romano-Catolica 28 06.01.2013 22:26:39
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13