Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 20.05.2011, 17:45:54
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
numele nu il pot da. pentru ca inca imi este prieten si l-as baga in gura celor ce conduc acum "Lucrarea"

o sa postez pozele cu legitimatiile mai pe seara. nu am avut timp la serviciu iar acum scriu devpe telefon.

Nu asa inteleg eu corectitudinea si sinceritatea. Adica de ce s-ar teme prietenul tau pictorul? De niste oameni? Vrei sa-mi spui ca se pretinde a fi ucenicul parintelui Visarion dar pe la spate barfeste si spune ca altul este adevarul?
Daca mai este si preot, stie foarte bine ca Dumnezeu nu poate fi mintit. Asadar sa aiba nadejde in dreptatea lui Dumnezeu si sa spuna: fratilor, eu sunt de fapt cel care a pictat in mare parte icoanele cutare, cutare si cutare. Ca sa stim si noi cui atribuim meritul sau daca il impartim. Inca sunt in dilema cu cele doua icoane care au plans. Ce spune prietenul tau, are vreun aport la pictura lor sau nu?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #382  
Vechi 20.05.2011, 17:48:44
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
preotul era membru al lucrarii cu mult timp inainte de a fi preot. practic a crescut intre ei.
iar aproape toti mirenii din biserica erau la randul lor visarionisti.
preotul era epitrop. si au vrut sa-i ia grupa din administrare si sa-l izoleze de lucrare.


Numele preotului?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #383  
Vechi 20.05.2011, 17:56:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Inca ceva Dumitru: Parintele picta icoane de la varsta de 17 ani. Am vazut icoane originale, innegrite de timp. Sa inteleg deci ca acest pictor de care vorbesti a fost alaturi de parintele inca de atunci? sau doar la un moment dat al vietii l-a cunoscut pe parintele si il ajuta schimbandu-i apa din pahar iar duhul invidiei si al maririi desarte i-a luat mintile facandu-l sa-si asume ceea ce nu-i apartinea? Este si asta o varianta, nu?
Nu cumva acest pictor isi asuma si cele doua icoane care au plans? O lacrima de pe fata Maicii Domnului sta si astazi neclintita, infiorandu-te la vederea ei. Cand treci de cealalta parte, icoana Domnului Hristos, te infioara si mai tare la vederea siroaielor de lacrimi transformate in mir.
Ne intrebam DE CE au plans cele doua icoane? Sa ne dea pictorul de care vorbesti un raspuns, poate stie dumnealui ceva. Ce zici, rezolvam aceasta problema?
pictorul-preot era doar un exemplu.
poate or fi fost mai multi. dar nu am spus ca toate icoanele sunt pictate in colaborare.

ii turna in pahar? ...invidie? ... furt? ... cum ramane cu judecare si denigrarea? mai ales ca respectivul este preot.

el mi-a spus ce mi-a spus ca unui prieten. nu pot s spun cine este. desi cunoscatorii ar trebui sa-si fi dat seama deja.

nu cred in icoane facatoare de minuni. stiu ca se spunea despre o icoana a pr Visarion ca ar fi facatoare de minuni. se spunea ca "si-ar fi pictat singura" incaltamintea.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 20.05.2011, 18:03:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Nu asa inteleg eu corectitudinea si sinceritatea. Adica de ce s-ar teme prietenul tau pictorul? De niste oameni? Vrei sa-mi spui ca se pretinde a fi ucenicul parintelui Visarion dar pe la spate barfeste si spune ca altul este adevarul?
Daca mai este si preot, stie foarte bine ca Dumnezeu nu poate fi mintit. Asadar sa aiba nadejde in dreptatea lui Dumnezeu si sa spuna: fratilor, eu sunt de fapt cel care a pictat in mare parte icoanele cutare, cutare si cutare. Ca sa stim si noi cui atribuim meritul sau daca il impartim. Inca sunt in dilema cu cele doua icoane care au plans. Ce spune prietenul tau, are vreun aport la pictura lor sau nu?
tu ai auzit de smerenie?
ei bine, semerenia il face pe acest preot sa taca. el este inca membru al lucrarii. si majoritatea enoriasilor sunt visarionisti. de multe ori a fost amenintat ca i se iau oamenii.
iar el nu vrea sa stirbeasca nimic din autoritatea pr Visarion.
mie mi-a spus poate intr-un moment de sinceritate.

nu stiu de icoanele ce au plans. au auzit, dar tot aici.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 20.05.2011, 18:05:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Numele preotului?
nu pot sa-l dau. ar avea urmari urate. si apoi cum as mai da ochii cu el?
Reply With Quote
  #386  
Vechi 20.05.2011, 18:06:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
...
Daca mai este si preot, stie foarte bine ca Dumnezeu nu poate fi mintit. Asadar sa aiba nadejde in dreptatea lui Dumnezeu si sa spuna: fratilor, eu sunt de fapt cel care a pictat in mare parte icoanele cutare, cutare si cutare. Ca sa stim si noi cui atribuim meritul sau daca il impartim. Inca sunt in dilema cu cele doua icoane care au plans. Ce spune prietenul tau, are vreun aport la pictura lor sau nu?
Nu știu de ce am impresia că e o mică încurcătură... Între preotul cu predica și pictorul cu icoanele... Dar ce mai contează? Dumnezeu e mare și mare e și frica noastră când suntem pe ici pe colo criticați...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #387  
Vechi 20.05.2011, 18:11:30
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
preotul era membru al lucrarii cu mult timp inainte de a fi preot. practic a crescut intre ei.
iar aproape toti mirenii din biserica erau la randul lor visarionisti.
preotul era epitrop. si au vrut sa-i ia grupa din administrare si sa-l izoleze de lucrare.

Mai ai un pic si o sa spui ca ii era frica preotului sa nu fie caterisit de catre visarionisti. Doamne, cum mai poi rabda asemenea nedreptati?
Nu-mi vine sa cred ca avem astfel de discutii aici, pe un forum unde oamenii vor sa invete sau sa se foloseasca de postarile celor mai induhovniciti.
Dar probabil, este si asta voia lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu sigur nu vrea altceva decat Adevarul.
Te rog din suflet, fii sincer si corect pana la capat. Spune frate despre cine este vorba, nu pomeni numai numele care le vrei tu.Unii iti sunt dusmani iar altii iti sunt prieteni? Nu le faci nici un bine prietenilor cu atitudinea asta. Daca va puteti numi prieteni....
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #388  
Vechi 20.05.2011, 18:28:46
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
tu ai auzit de smerenie?
ei bine, semerenia il face pe acest preot sa taca. el este inca membru al lucrarii. si majoritatea enoriasilor sunt visarionisti. de multe ori a fost amenintat ca i se iau oamenii.
iar el nu vrea sa stirbeasca nimic din autoritatea pr Visarion.
mie mi-a spus poate intr-un moment de sinceritate.

nu stiu de icoanele ce au plans. au auzit, dar tot aici.


Ce fel de smerenie e asta frate? De ce ii este frica ca i se iau oamenii? s-au terminat oamenii credinciosi din Bucuresti? este dependent de oamenii numiti "visarionisti"?
Doamne iarta-ma, cum vine sinceritatea asta?
Asta ne-a invatat parintele Visarion? Sa fim fatarnici? Sa avem o smerenie imbracata in minciuna? Ce interese urmarim? Stii foarte bine cat de aspru critica parintele interesele acestea pamantesti, ne-a spus clar si raspicat de atatea ori: tinta noastra sa fie mantuirea, privirea sa fie atintita numai in sus spre Cer. A fost foarte categoric cand a spus ca cei care au interese pamantesti....vor cam schiopata. Dureau si dor rau cuvintele acestea dar asa este.
Daca n-ai auzit de icoanele care au plans, intereseaza-te si mergi sa le vezi. Te asigur ca merita!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #389  
Vechi 20.05.2011, 18:32:24
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știu de ce am impresia că e o mică încurcătură... Între preotul cu predica și pictorul cu icoanele... Dar ce mai contează? Dumnezeu e mare și mare e și frica noastră când suntem pe ici pe colo criticați...
Nu vreau sa critic pe nimeni.Este ultimul lucru pe care as vrea sa-l fac in lumea asta. Dealtfel mi se pare ca am un dialog cat se poate de pasnic cu Dumitru. Deranjeaza tare?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #390  
Vechi 20.05.2011, 18:41:10
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pictorul-preot era doar un exemplu.
poate or fi fost mai multi. dar nu am spus ca toate icoanele sunt pictate in colaborare.

ii turna in pahar? ...invidie? ... furt? ... cum ramane cu judecare si denigrarea? mai ales ca respectivul este preot.

el mi-a spus ce mi-a spus ca unui prieten. nu pot s spun cine este. desi cunoscatorii ar trebui sa-si fi dat seama deja.

nu cred in icoane facatoare de minuni. stiu ca se spunea despre o icoana a pr Visarion ca ar fi facatoare de minuni. se spunea ca "si-ar fi pictat singura" incaltamintea.
Ii sarut dreapta parintelui, cad in genunchi si ii cer iertare ca unui preot si slujitor al lui Dumnezeu. Dar ca om, sa nu fie fatarnic! Adica una propavaduieste si alta destainuie prietenilor?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59