Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 06.06.2012, 23:40:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din câte știu, episcopii ortodocși trăiesc în mijlocul lumii în regim celibatar. Ba chiar în mijlocul orașelor, în palatele lor episcopale. Iată că se aseamnănă mai mult "prin natura activității" cu preoții mireni decât cu călugării. În mod fundamental, episcopul face ce face orice preot, în plus hirotonește.
V-am mai raspuns intr-un mesaj, poate nu l-ati citit: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=199
Sunt doua aspecte, episcopii nu fac ce fac preotii, au contact mai mult cu preoti, barbati, la fel ca in manastire. Episcopii nu sunt alesi la 20 de ani, ci al o varsta mai inaintata.
  #382  
Vechi 07.06.2012, 07:32:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cristiboss, ești grețos!
1. Vedeți că ați uitat să folosiți formula de politețe.
2. Încercați domnule cu antiemetice ușoare pentru început.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
...
A lot of crap deleted...
"Onorată instanță, vă rog să nu-l judecați pe inculpatul Melinte Radul, ce dacă a violat și eventual ucis cu sălbăticie sărmana (?, de fapt ce a căutat acolo?) victimă? N-au făcut asta și alții?"
Citat dintr-o posibilă pledoarie a maistrului MihaiG.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 07.06.2012 at 08:33:44.
  #383  
Vechi 07.06.2012, 08:22:51
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Refuzul realitatii stiti cum se cheama?.
M-am obisnuit sa incerc sa vad realitatea prin ochii mei, nu ai altora. In ochii altora eu, ca femeie nascuta in Moldova, sint puturoasa, jegoasa si seduc barbatii, in special pe cei insurati, ca asa le place moldovencelor sa strice familiile altora. Stiu prea bine ca nu aceasta e realitatea cu toate ca e impastasita de foarte multi oameni (eu am intilnit destul de putine exceptii).

Revenind la subiect, se vorbeste de studii pe care nu le-a vazut nimeni, despre cifre neverificate de nimeni. A facut cineva calculul ca ar fi fot 84 abuzuri pe an, in tari ca Franta, Belgia, Germania, Canada! Aici nu vorbim despre lumea a 3-a; sint tari dezvoltate si chiar de atitia amar de ani nu a facut nimeni nici o plingere, s-au trezit toti deodata?
  #384  
Vechi 07.06.2012, 08:24:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In ochii altora eu, ca femeie nascuta in Moldova, sint puturoasa, jegoasa si seduc barbatii, in special pe cei insurati, ca asa le place moldovencelor sa strice familiile altora.
Și bețivance, dar fac mâncare bună.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #385  
Vechi 07.06.2012, 08:31:05
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu am dat acele date intr-un mesaj. Nu stiu cum ati calculat, cred ca nu ati citit exact, doar in SUA au fost acele victime si acei preoti, nu in cinci tari. Si nu era pe o perioada de 10 ani, ci intre 1950-2002, deci 50 de ani, majortiatea cazurilor fiind in anii 1960-1970. Observam ca perioada a coincis cu depravarea hippie din SUA.
Link-ul dat vorbea de mai multe tari. Oricum, impartind 10000 victime la 50 ani avem tot 200 victime pe an. SI atunci avem concluziile:
1. Americanii sint catolici fanatici care indura orice de dragul Bisericii Catolice
2. Americanii sint niste idioti care nu fac plingeri penale daca le sint abuzati copiii
3. Povestea e o minciuna gogonata

Fiecare e liber sa ajunga la propria concluzie
  #386  
Vechi 07.06.2012, 08:32:17
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și bețivance, dar fac mâncare bună.
A, da, uitasem ca-mi place sa mai trag si la masea, asa, mai pe ascuns.
  #387  
Vechi 07.06.2012, 08:57:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
M-am obisnuit sa incerc sa vad realitatea prin ochii mei, nu ai altora. In ochii altora eu, ca femeie nascuta in Moldova, sint puturoasa, jegoasa si seduc barbatii, in special pe cei insurati, ca asa le place moldovencelor sa strice familiile altora. Stiu prea bine ca nu aceasta e realitatea cu toate ca e impastasita de foarte multi oameni (eu am intilnit destul de putine exceptii).
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și bețivance, dar fac mâncare bună.
Eu sant unul din putinii care nu generalizeaza.Sant sigur ca exista si moldovence care ard mancarea.
  #388  
Vechi 07.06.2012, 16:20:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
[url]
Din ce ati citat am vazut de 2 cazuri.

Daca aveti cifre mai consistente si credibile, va rog sa le mentionati, nu are nimeni timp sa deschida atatea link -uri.
  #389  
Vechi 07.06.2012, 16:32:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
M-am obisnuit sa incerc sa vad realitatea prin ochii mei, nu ai altora. In ochii altora eu, ca femeie nascuta in Moldova, sint puturoasa, jegoasa si seduc barbatii, in special pe cei insurati, ca asa le place moldovencelor sa strice familiile altora. Stiu prea bine ca nu aceasta e realitatea cu toate ca e impastasita de foarte multi oameni (eu am intilnit destul de putine exceptii).
Serios? E o situatie recunoscuta de BRC?
Ca despre asta vorbim.

Citat:
Revenind la subiect, se vorbeste de studii pe care nu le-a vazut nimeni, despre cifre neverificate de nimeni.
E o situatie publica e vorba de investigatii publice, care nu sunt contestate nici macar de BRC.

Ba Papa chiar si-a cerut scuze.

Sa intelegem ca sunteti mai catolica decat Papa?

Citat:
A facut cineva calculul ca ar fi fot 84 abuzuri pe an, in tari ca Franta, Belgia, Germania, Canada! Aici nu vorbim despre lumea a 3-a; sint tari dezvoltate si chiar de atitia amar de ani nu a facut nimeni nici o plingere, s-au trezit toti deodata?
Iarasi, lipsa de obiectivitate va impiedica sa intelegeti o realitate elementara.
E vorba de abuzuri care au avut loc de-a lungul unei perioade destul de mari de timp si care au fost toate invetigate, oficial, la timpul lor.

A fost prezentat un studiu care a sumarizat aceste date.

Ma mira, ma amuza si oarecum cred ca ma si inspaimanta ignoranta catolicilor vizavi de acesta problema.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Link-ul dat vorbea de mai multe tari. Oricum, impartind 10000 victime la 50 ani avem tot 200 victime pe an. SI atunci avem concluziile:
1. Americanii sint catolici fanatici care indura orice de dragul Bisericii Catolice
2. Americanii sint niste idioti care nu fac plingeri penale daca le sint abuzati copiii
3. Povestea e o minciuna gogonata
Tocmai ca s-au facut plangeri, s-au facut investigatii iar unii preoti au fost si condamnati.
Majoritatea cazurile insa se pare ca au fost musamalizate, episcopii preferand sa-i mute pe preotii in cauza in alta parohie.
N-ati auzit, nu va intereseaza sau preferati sa va construiti propria realitate?

Puteti studia si:

http://en.wikipedia.org/wiki/Catholi...of_the_problem

Vedeti si sectiunea "Impact on the church" si banii care s-au platit victimelor, unele dioceze intrand in situatie de faliment.

"In 2010, the Associated Press reported that the number of allegations, victims, offending clergy dropped in 2009 to their lowest point since data started being collected in 2004. Dioceses and their insurers paid $104 million in settlement fees, attorney fees and other costs, down from $376 million in 2008.[84]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Roman_C...ses_by_country

Citat:
Fiecare e liber sa ajunga la propria concluzie
Si sunt sigura ca ati ajuns la concluzia care va convine, indiferent care e realitatea.
Doar aveti o educatie catolica nu?
Daca Papa zice ca e stanga cand de fapt e dreapta, dvs. ati fost invatata sa credeti pe Papa nu bunul simt.
Problema in cazul asta e ca Papa recunoaste, doar dvs. nu.


Ei prefera sa traiasca in visul cel dulce al celibatului ca semn al excelentei spirituale a preotului catolic cand realitatea de fapt are alta fatza care nu e deloc frumoasa.

Last edited by AlinB; 07.06.2012 at 16:52:03.
  #390  
Vechi 07.06.2012, 16:42:50
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din ce ati citat am vazut de 2 cazuri.

Daca aveti cifre mai consistente si credibile, va rog sa le mentionati, nu are nimeni timp sa deschida atatea link -uri.
Aha, uite că începeți să înțelegeți unde bat.... sau ?

Spuneți-mi, după părerea dumneavoastră, toate informațiile pe care le-a postat Cristiboss (începând cu cea care a deschis threadul) sunt credibile ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29