Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 18.04.2009, 20:09:06
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai de ce sa nu fie acelasi lucru ? sunt acelasi pacat , cu unele deosebiri legate de deosebirea fiziologica dintre barbat si femeie ... insa sunt acelasi pacat : desfranarea ...
  #382  
Vechi 18.04.2009, 20:17:51
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pentru ca ciclul la femeie nu are de-a face cu puritatea ei. O fata poate sa aiba inima cea mai curata, nici sa nu stie ce-i aia desfranare si bineinteles ca are ciclu. Si ciclul apare de pe la 11 ani, cand unele fete habar n-au de nimic, sincer. Acuma, in timpurile noastre stiu mai multe, dar mai demult sunt sigura ca erau absolut curate cu inima. Nu are absolut nimic de-a face cu psihicul. E ceva pur fizic
  #383  
Vechi 18.04.2009, 20:42:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu e ... nici la femei ... scurgerea de sange nu e ceva firesc cu care sa o fi creat Dumnezeu pe eva ... insa stii care e chestia ? poti sa ai mintea curata la suprafata ( si copii au mintea curata , insa in inima lor se ascund multe patimi care insa nu vor iesi la iveala decat numai cand vor ajunge maturi ) , insa daca intri cu rugaciunea inimii in inima ai sa descoperi acolo tot felul de ganduri pacatoase de care inainte habar nu aveai ... inainte de a avea ciclu si dupa aia , o femeie are o anumita stare in inima ei care e pacatoasa ; are o stare foarte fina , prin care incepe sa vada in mod trupesc ceea ce se intampla in jurul ei ; chiar si atractia spre o anumita imagine , care sa nu aiba legatura cu desfranarea este tot un mod trupesc de a vedea lumea ( de exemplu iti place exagerat un animal sau io stiu ce fluturi de astia ) ... se poate ca ea sa nu isi cunoasca starea respectiva la suprafata sufletului din cauza ca nu intra in inima ca sa stie ce e acolo ... deci ca sa invingi ciclul trebuie sa tii post mai aspru si sa practici rugaciunea inimiii , si ai sa vezi ce legatura puternica este inca intre desfranare si ciclu ... deci legatura asta nu o vad decat oamenii care isi traiesc viata la suprafata , fara sa isi cunoasca inima ; insa in inima omului se ascund multi balauri , pe care omul nu sii vede daca nu are o pocainta profunda ... crede-ma , viata asta nu se reduce numai la niste fapte bune exterioare , viata duhovniceasca este indumnezeirea omului , iar un om indumnezeit nu mai are scurgere sau ciclu ... asta au aratat-o sfintii si sfintele ...

si inca una : de multe ori o femeie poate sa considere absolut normale anumite ganduri legate de placerea de a admira un barbat , sau anumite atasamente fata de baieti pe care adica sa nu le considere pacate ... insa ele sunt pacate ... sunt pacate atata timp cat acele sentimente genereaza ciclu ... patima se strecoara foarte subtil , si chiar numai un simplu gand foarte fin si foarte firesc in aparenta il face pe om rob ciclului sau scurgerii ... intra in lupta si cu aceste ganduri fine aparent firesti si ai sa vezi ca ele sunt radacina scurgerilor si a ciclului ... chiar si daca , ca femeie , te uiti altfel la un baiat decat la o femeie , asta tot pacat este ... unul foaret subtil si fin ...

la Maica Domnului un barbat nu se roaga ca la o femeie , nu simte cand se roaga ca Ea este femeie ; de ce oare ? pentru ca Maica Domnului este foarte curata cu sufletul si nu da impresia unui barbat ca e femeie ... asa ar trebui sa fie toate femeile ... traiesti cu sotul ce traiesti in anumite momente , dar atata ; in rest esti ca Maica Domnului ... asta e curatia ... Iisus nu da impresia unei femei care se roaga la El ca e barbat ; asta e curatia ; un barbat nu trebuie sa dea aceasta impresia la nici o femeie , decat numai sotiei lui in anumite momente ; in rest trebuie sa ramana curat ... a simti ca cutare e femeie sau barbat , asta tine de desfranare ; aceste simtaminte nu sunt legale decat intre soti in anumite momente ... in restul timpului aceste simtaminte genereaza scurgeri si ciclu ...

de cand scriu pe aicea , am inceput sa simt ca in jurul meu se ingramadesc flacarile iadului ... nasol de mine ... vad ca oamenii citesc astea cu ganduri necurate , fara sa isi dea seama , sau din slabiciune ... off ... ce sa mai zic ? ne ducem cu toti in iad la dracu ... io insa nu voi accepta asta ... ma dezic de gandurile astea ... nu e de gluma ... astia sunt demoni , nu sunt ganduri firesti ...
  #384  
Vechi 18.04.2009, 21:01:52
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

hahahahaha, ciclul vine lunar, regulat, de aia i se zice ciclu. N-are legatura cu cat de pacatoasa esti
  #385  
Vechi 18.04.2009, 21:02:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

I give up, las pe altii mai priceputi.
Numai bine!
  #386  
Vechi 18.04.2009, 21:48:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Emanuel,vad ca esti profund,nu gluma!!! O explicatie mai amanuntita a firii noastre nici ca am citit pe undeva.Poate ca ne ducem la d...,unde ai spus tu,cu gandurile astea,dar nu in seara asta,fiindca se deschid portile iadului si Intra Imparatul Slavei,si sfarama portile si ne izbaveste de pacat.
Of!!! Cata propaganda zbuciumata pentru o biata fire omeneasca!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #387  
Vechi 18.04.2009, 22:12:46
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

treaba voastra , voi o luati in gluma , da nu e gluma ...

Imparatul Slavei e Imparatu SLAVEI ... aveti voi in voi Slava asta ? daca nu o aveti , atunci cum ziceti ca Hristos sparge portile iadului si va da Slava Sa ... cum sa v-o dea daca nu vreti sa o primiti ???

nu va ganditi ca Hristos este milostiv daca considerati firea omeneasca cazuta ca fiind acea fire de dinainte de cadere ...

iata : in dreptarul de spovedanie zice ca cel sau cea care a avut scurgere sau ciclu, sa nu intre in biserica nespalat , iar in ziua respectiva cel putin sa nu se atinga nici de icoane , nici de vesmintele preotului , sa nu ia nici anafora , nici sa nu se impartaseasca ... numai o cruce o poate atinge , in rest nu are voie sa atinga nimic sfant ...

in alta parte , tot in dreptarul de spovedanie , scrie ca este pacat daca ai cazut in ispita noaptea sau ai avut ciclu ... se numeste asta ca ai cazut in necuratie sau te-ai intinat ... nu scrie asa ? scrie ... deci e pacat ... necuratia nu e curatie ...

deci e o stare care vine de la caderea omului in pacat si nu de la firea cea mai dinainte de cadere ... deci trebuie sa constientizam faptul ca atata timp cat mai avem aceste ispite inca suntem in iad ... inca ... nu ne-am izbavit complet de pacat si de iad ... nu ne-am unit inca deplin cu Hristos ...
  #388  
Vechi 18.04.2009, 22:24:14
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Emanuel,
Nu stiu ce sa iti mai zic. Tu nu ai avut niciodata scurgeri? Tu vezi lucrurile astea ca pe un pacat. Vreau sa te intreb ceva. Daca noi ne-am nascut cu pacatul stramosesc de care ne lepadam odata cu botezul, de ce de la o varsta avem alt pacat, la femei sau fete lunar?
Sincer sa iti spun eu am inteles ca o femeie este pura pana ii vine ciclul si dupa aia o sa mai fie pura cand o sa i se termine, la o varsta inaintata. Poate gresesc, dar gandeste-te oleaca. Tu ti-ai privii sotia in timpul menstruatie ca pe o pacatoasa mai mare ca tine? Te rog sa nu intelegi ca te judec, pentru ca nu fac asta, doar vreau sa iti spun cateva intrebari si nu vreau sa ma cred mai presus de tine pentru ca si eu am pacatele mele, dar chiar sunt curioasa cum imi vei raspunde la intrebarea asta(care am pus-o mai sus).
Gandeste-te ca sunt fete care traiesc pe varful dealului unde nu stiu de pacatele trupesti si le vine pentru prima oara menstruatia, ele sunt pacatoase?
De ce ciclul la fete difera de la fata la fata pentru ca la unele fete dezvoltarea poate incepe si la 6 ani(au venit la scoala si ne-au explicat) si altele au si 16 ani si sunt mult mai pacatoase si nu au ciclu. La barbati nu pot sa spun nimic pentru ca nu cunosc acest domeniu.
  #389  
Vechi 19.04.2009, 13:24:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu conteaza daca io am avut sau nu ; cert este ca sfintii au ajuns sa nu mai aiba ... sa luam un exemplu : toti ucenicii din obstea lui gheron iosif au ajuns rapid la masura asta ... asta se numeste inceputul sfinteniei , si in acelasi timp a avea mantuirea deja in tine ; cine moare in starea asta se duce in rai fara sa ii mai poate spune dracii in vazduh absolut nici o intrebare : nu mai are nici un pacat , nici macar ganduri pacatoase ... si asa toti cei care au ajuns la sfintenie din timpul vietii au ajuns la starea asta ... ce a zis par proclu ? : " calugarul care nu a atins aceasta stare este departe de calugarie , caci asta nu este o stare de inalta sfintenie ci numai inceputul ! " si intr-adevar mai toti calugarii sunt departe de calugarie ... dar si la mireni , in dreptarul de spovedanie al lor scrie ca scurgerile si ciclul sunt pacate ...

cum se explica ca dupa ce am fost botezati mai suntem stapaniti inca de pacatul stramosesc ? simplu : la botez nu se intampla decat atata : ni se da un inger personal , care sa se roage pentru noi pe tot parcursul vietii noastre , ca sa primim datorita rugaciunilor lui , treptat treptat , puterea de a vedea , lupta si scapa de pacatul stramosesc ... deci , daca inainte de botez omul nu are nici un ajutor dumnezeiesc de a lupta cu pacatul stramosesc , la botez dobandeste un astfel de ajutor ; apoi , toate celelalte sfinte taine sunt astfel de ajutoare care vin in sprijinul nostru ... deci la botez noi nu primim desavarsirea , adica curatirea de pacate , nicidecum ... primim numai posibilitatea sa luptam toata viata noastra cu pocatul ... daca un om nebotezat este total neajutorat in fata pacatului , un om botezat are ajutor ... asta insa nu inseamna ca pe parcursul vietii nu vom mai cadea in pacate ... nu , deoarece una este sa ai un ajutor care sa se roage pentru tine ( ingerul , preotul ) si altceva este sa fii curatit complet de pacate ... curatirea de pacate este un proces foarte indelungat pentru majoritatea oamenilor ... deci nu iti pune o nadejde exagerata in botez ...

de ce oare Maica Domnului nu a fost botezata pana la varsta de 19 ani - cand a nascut pe Iisus , si totusi nu a avut ciclu niciodata , nefiind bolnava ... si chiar si la 19 ani nu a fost un botez ci mai mult o impartasire , impartasire care nu a primit-o pentru ca era deja ortodoxa ; caci era inca in iudaism ... deci iata ca chiar si primirea lui Dumnezeu in pantecele Ei nu a facut-o ortodoxa ... si fiind Iisus in pantecele Ei , asta e de fapt ca o impartasire clipa de clipa timp de 9 luni ... dupa care a avut si privilegiul de a sta cu Iisus zeci de ani ...


" Sincer sa iti spun eu am inteles ca o femeie este pura pana ii vine ciclul si dupa aia o sa mai fie pura cand o sa i se termine, la o varsta inaintata. Poate gresesc, dar gandeste-te oleaca. Tu ti-ai privii sotia in timpul menstruatie ca pe o pacatoasa mai mare ca tine? Te rog sa nu intelegi ca te judec, pentru ca nu fac asta, doar vreau sa iti spun cateva intrebari si nu vreau sa ma cred mai presus de tine pentru ca si eu am pacatele mele, dar chiar sunt curioasa cum imi vei raspunde la intrebarea asta(care am pus-o mai sus).
Gandeste-te ca sunt fete care traiesc pe varful dealului unde nu stiu de pacatele trupesti si le vine pentru prima oara menstruatia, ele sunt pacatoase?
De ce ciclul la fete difera de la fata la fata pentru ca la unele fete dezvoltarea poate incepe si la 6 ani(au venit la scoala si ne-au explicat) si altele au si 16 ani si sunt mult mai pacatoase si nu au ciclu. "

o femeie care are ciclu pacatuieste prin asta chiar daca nu isi da seama ca e pacat : nu conteaza ce conceptie avem NOI despre ce e pacat sau nu e , conteaza cum aparem noi in FATA LUI DUMNEZEU , ca pacatosi sau nu ; El stie cum ne-a creat si ce e pacat sau nu e in noi ; ori un om care are scurgere sau ciclu este necurat in fata lui Dumnezeu , si de aia este si oprit a se impartasi sau a lua anafura , sau a saruta icoane in ziua aceea ... poate multi nu isi dau seama , insa asta nu e altceva decat o de-naturare a firii noastre de la cadere ... faptul ca femeia naste in durere nu era inainte de cadere ; asta e tot o denaturare , un demon , un demon ascuns ... firea noastra are si demoni ascunsi , care ni se prezinta lipsei noastre de experienta ca fiind ceva firesc ... un pustnic fara experienta poate sa se inchine la un diavol care i se arata ca un inger ... tot asa si cu asta : oamenii cred ca cutare sau cutare e firesc insa de fapt e un demon ascuns ... am intalnit oameni care zicea de exemplu ca malahia e ceva firesc , sau ca actul trupesc inainte de cununie e dragoste deci nu e pacat ... insa nu e asa ... deci trebuie sa intelegem ca firea noastra nu mai vede cu adevarat binele ca bine si raul ca rau ; uneori vede demoni si zice : iata harul dumnezeiesc ! face confuzii care mai de care ... ce ziceau evreii de Hristos ? : ca scoate demonii cu capetenia demonilor ... si pana in ziua de azi ei chiar cred asta , Hristos fiind tocmai Mesia Care le-a fost vestit lor si nu altor neamuri ...

cum as vedea io o femeie care are ciclu ? asa cum as privi si un barbat care are cade in intinare : ca pe un om intinat , care s-a intinat deoarece nu stie sa lupte cu pacatul , sau chiar nici nu stie ca e pacat ... nu mi-as privi sotia ca pe o pacatoasa mai mare decat mine daca ar avea ciclu , insa as sti ca in situatia aia nu mai are voie sa atinga ceea ce este sfant , deoarece s-a intinat ... or fi fete care au prima data menstruatia si nu stiu oarecum de pacate ; insa nu sunt chiar curate ... daca chiar nu stiu de actul trupesc absolut deloc si cred faza cu barza , tot necurate sunt daca au ciclu ... caci , cum am zis , necuratia sau demonii sunt ascunsi in inimile noastre ... demonii nu sunt neaparat si vazuti de noi ... pe demoni nu ii poti vedea decat daca ai un har in tine ; cum zice sf siluan ? : fara har nici nu putem sa ii vedem pe vrajmasi ( draci ) ca demoni , ii vedem ca ceva firesc ... de ce unele fete au ciclu la 6 ani si altele la 16 ? deoarece pacatul stramosesc nu stapaneste in egala masura pe toti oamenii : unii sunt mai curati , altii mai pacatosi , de la nastere ... cum s-ar explica ca o fata are ciclu la 6 ani si e mai curata decat una de 16 ani ? ori e din cauza ca e mai mica de varsta , ori din cauza ca ciclul nu vine numai de la patima sexuala , ci si de la orice vedere trupeasca a lumii ... chiar si daca privesti cu patima un animal ( iti place de animalul ala , ca arata frumos , iti place sa il mangai in mod exagerat etc ) chiar si asta naste ciclu si scurgere ... nu au zis sfintii ca au pierdut rugaciunea inimii din cauza ca au privit natura cu patima , adica au admirat ceva din natura in mod exagerat ? ce inseamna a pierde rugaciunea inimii ? asta : au ajuns sa aiba iar scurgere sau ciclu ... adica au pierdut curatia inimii ...
apoi iata inca un exemplu : sfantul haralambie , uncenic de al lui gheron iosif , a zis ca nu a mai avut scurgere de cand a intrat in manastire decat o singura data in toata viata lui : atunci cand s-a certat cu un alt frate din manastire ... deci : ciclul si scurgerea nu vin numai de la desfranarea cu gandul , nicidecum ; aceste pacate , intinari , vin , ba chiar de multe ori , si de la judecarea aproapelui ; patimile desfranarii si judecarii sunt ca doua roti ale unei carute ; intotdeauna merg impreuna ... judecarea aduce desfranare iar desfranarea aduce judecare ; deci judecarea poate aduce si aceasta forma foarte subtila si pentru multi nevazuta a desfranarii : ciclul si scurgerea ...
la barbati este ala fel ...
  #390  
Vechi 19.04.2009, 13:31:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

completare : ............................ si nu deznadajdui ! ory are dreptate ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19