Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 09.08.2016, 16:31:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Deloc. Așa bănuiam și eu. Că dacă ești obișnuit ca duhovnicul să te ajute în cercetarea de sine și în vindecare, atunci vei primi ajutor și de la psiholog. Totul e să admitem că nu suntem sănătoși și că pentru vindecare este nevoie și de efortul nostru. Cel mai mare pericol este să ne credem sănătoși; atunci nu avem șanse de vindecare.
Am incercat sa-i explica ast alui Emilian si a zis ca e defaimat, de parca tare buna faima avea deja :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.08.2016 at 18:06:01.
Reply With Quote
  #382  
Vechi 09.08.2016, 16:40:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mai Cristiane, o fi n-o fi de bine, da mi-a zis mie un popa psiholog (are doua facultati) ca oamenii care coopereaza cu doctoru coopereaza si cu popa. Iar cei ce sunt rebeli fata de unul sunt potrivnici sau puturosi si cu celalalt.
Him... Curios, nu?
Păi o fi de bine să coopereze omul cu toți?

Tincuța ghicitoarea îi zice că e blestemat și îi sunt legate cununiile și că o să i se întîmple ceva foarte rău, o să moară peste 1 an în accident dacă nu face ea ceva vrăji pe bani.

Psihologul îi zice să meargă la bordel dacă nu mai rezistă căci totul se învîrte în jurul împlinirilor sexuale.

Psihiatrul îi zice să se integreze în lume și să se adapteze și dacă e stresat să ia antideprimante și somnifere.

Medicul îi zice să țină regim alimentar și să mănînce cîte puțin din orice dar cu chibzuință dacă vrea să trăiască mult că oricum după aia, după moarte, nu mai este nimic.

Duhovnicul îi zice să nu meargă la bordel și nici la ghicitoare și să nu se integreze în tot felul de anturaje lumești ci să lepede lumea dacă vrea să ajungă în Împărăția Cerurilor.

Deci despre ce cooperare ar putea fi vorba dacă omul nostru, creștinul s-ar apuca și ar asculta de toți?

Poate o să inventăm noi un nou tip de preot care are specializare și diplomă în toate ramurile astea. E ghicitor, psiholog, psihiatru, medic și duhovnic. Ce fain... Păi ce o fi în mintea lui cu atîtea teorii care se bat cap în cap? Dar în mintea unui credincios care l-ar asculta din pricina atîtor școli absolvite de el cu succes?

Știu că voi țineți mai mult cu medicina decît cu Dumnezeu... așa sunt toți, mai degrabă vor să-și scape pielea decît să-și mîntuie sufletul... și atunci le combină.

Last edited by vsovi; 09.08.2016 at 16:43:58.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 09.08.2016, 16:41:15
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva




Lidia Staniloae:
a) "Vreau să accentuez încă o dată, cu toată răspunderea, ca una care am fost de față la aceste împrejurări, că tata a ținut mult la părintele Arsenie, atâta vreme cât acesta s-a menținut în limitele îndatoririlor de mai sus, încadrându-se strict în concepțiile și prescripțiile Sfinților Părinți și ale tradiției monahale.

Și a așteptat de la el realizarea unei înnoiri, a unei înviorări a religiozității populare, în acest cadru bine conturat. Dar, de la un anumit moment, când părintele Arsenie a adoptat alt mod de a vedea lucrurile, relațiile dintre ei s-au răcit, tata nu i-a mai aprobat felul de viață, iar părintele Arsenie n-a vrut să accepte critica și observațiile tatei. Și sentimentele lui Stăniloae în urma acestei îndepărtări se pot descrie printr-un singur cuvânt: dezamăgire profundă".

b) "Într-o zi, venind acasă, am găsit-o pe mama cu fața plânsă, cu ochii roșii. „Ce s-a întâmplat?” Fusese în oraș și o întâlnise pe Julieta Constantinescu, respectiv maica Zamfira, fosta stareță de la Prislop. Cum am mai spus, după desființarea mănăstirii se stabilise împreună cu părintele Arsenie la București, în casa părinților ei. „Am auzit c-a murit părintele Stăniloae”, i-a spus ea mamei cu o totală lipsă de tact. „Nu-i adevărat! Niciodată!” „Zâmbea când m-a întrebat!” a adăugat mama cu amărăciune. „A traversat strada ca să vină la mine. Și mi-a strigat de la zece pași, „am auzit că părintele Stăniloae a murit!” „N-a murit! Sunt destui care se bucură să răspândească asemenea vești, dar n-a murit. Știu sigur!” a ripostat mama.

Am plâns amândouă toată ziua și apoi am încercat să ne convingem una pe alta că așa ceva nu era posibil. Nu putea să moară, era dincolo de orice îndoială. „Aș fi simțit, aș fi visat, aș fi aflat într-un fel!” spunea mama. „Sunt sigură că e în viață!“ 21

De aici se vede și calitatea proastă de om a Maicii Zamfira: necompătimitoare, fără sensibilitate duhov-nicească, răspânditoare cu bucurie a zvonurilor ce fac suferință altora (având, deci, caracteristicile invidiei). În timp ce alții sufereau real în închisori din partea comunismului, Părintele Arsenie Boca și Maica Zamfira stăteau, e adevărat că supravegheați, dar având proprietăți personale și bucurându-se de libertatea relativă de atunci, cu salarii atât de consistente încât puteau, mai apoi (din 1969), să-și construiască chiar și o vilă".

.................................................. ...

La parintele Arsenie Boca, pictura este facuta dupa condamnarea Sinodala a ereziei papiste(francisc de assisi) si a ereziei ariene si pnevmatomahe la sinoadele I-II Ecumenic si VIII -IX Ec. Deci nu se pune problema ca parintele Arsenie Boca nu stia acest lucru.
Aceasta este o diferenta fundamentala.
Pagina 30 din Cuvinte vii – Arsenie Boca :
"Sundar Singh s-a facut „shadou” , adica invatator sau apostol al lui Iisus Hristos , acum in veacul nostru , ca o marturie a viului Dumnezeu Iisus , de peste veacuri ".
………………………………………………………………
Asadar , Arsenie Boca il considera pe ereticul sundar singh (botezat anglican ) , nici mai mult nici mai putin decat apostol al lui Hristos . Cred ca orice intrebare despre inselarea lui e de prisos.

.................................................. ...

O depozitie data la Securitate in 1955, sub interogatoriu, a calugarului Antonie (Leonida) Plamadeala [2], arata ca in primavara-vara anului 1949, Julieta Constantinescu venise la Manastirea Prislop si statuse acolo continuu 2-3 luni. Depozitia, inregistrata ca proces-verbal de interogatoriu la Securitate si redata in [2]- pag. 49-55, este una foarte graitoare, si o redau aici: ” In anul 1949, sosind la Manastirea Prislop, am gasit la aceasta manastire pe calugarul Boca Arsenie, care era staretul acestei manastiri. Mai erau la manastire fratii Danila Gheorghe si Andrei, veniti de la Manastirea Sambata. Mai era o fata cu numeleConstantinescu Julieta si eu impreuna cu un coleg preot, Stelian Manolache, care in prezent nu stiu unde se afla. Aceasta fata care venise din Bucuresti sa viziteze Manastirea Prislop nu a mai voit sa plece de la manastire, desi eu si colegul meu i-am aratat calugarului B.A. si ei personal, ca sederea unei fete intre calugari si intre noi care eram mai tineri, atata timp (2-3 luni), nu este potrivita si deci am cerut calugarului sa ii spuna sa plece de la manastire. Din aceasta cauza s-au iscat certuri intre noi, fapt pentru care B.A. mi-a pus in vedere mie si colegului sa ne cautam alt loc daca nu ne place acela, iar pana la urma a plecat aceasta fata, Constantinescu Julieta; pe urma am plecat si eu, din cauza ca mereu m-am certat cu calugarul B.A. pentru plecarea acestei fete, iar el fiind mereu trist si suparat. Mentionez ca nu am nici o banuiala de ordin moral asupra prieteniei ce s-a legat intre B.A. si Constantinescu J. La fel am auzit ca dupa plecarea mea de la manastire la Mitropolia Olteniei, aceasta fata s-ar fi intors din nou la Prislop si ca ar fi devenit stareta. Intrebare: Care a fost atitudinea staretei Constantinescu Julieta fata de dumneata cat timp ai fost la manastire? Raspuns: Sosind la Manastire, aceasta fata a manifestat interes pentru chestiunile teologice, fiind si ea absolventa a Teologiei din Bucuresti si admira personalitatea calugarului Arsenie din punct de vedere religios, ca o persoana sfanta. Rugaciunile le facea impreuna cu B.A. in biserica, la plimbare mergeau tot impreuna. La auzul celor spuse de noi, ca ea ar fi bine sa paraseasca manastirea, s-a suparat pe mine si pe colegul meu si nu a mai vorbit cu noi, decat cu calugarul B.A., cu care studiau impreuna toata ziua. Totodata disperata ca va pleca din manastire, i-a spus calugarului B.A. ca daca o va alunga se va sinucide, fapt pentru care B.A. motiva fata de noi retinerea ei in manastire. Mentionez ca tot timpul cat am stat la aceasta manastire, nu am avut relatii prietenesti cu aceasta fata, pe motivele aratate mai sus. “


3. In "Jurnal duhovnicesc" scris de Arhim. Paulin Lecca, care l-a cunoscut personal pe Arsenie Boca. La pagina 71 citim: "Preacuvioase parinte A. [arsenie boca], aveti mila de Sangele pe care Domnul nostru Iisus Hristos L-a varsat pentru noi toti, aveti mila de turma pe care o pastoriti si aveti mila de sufletul sfintiei voastre". Poate mai tarziu o fi ascultat, dar sigur nu sunt, fiindca n-am vazut o lepadare publica a sa de toate acele rataciri spiritiste si erezii steineriene.
La paginile 109-110 citim marturia IPS Mladin despre inselarile lui Arsenie Boca: " Am venit odata cu el aici [la Manastirea Sambata]. Pe cand era inca neimbracat in haina calugareasca, se ocupa cu ghicitul in palma. Femeile din satele vecine ziceau intre ele: "Hai la popa vrajitorul!". Cand Mitropolitul Balan [Doamne apara-ne de astfel de ierarhi!] a vazut ca vine lumea sa-l caute, a zis: "Sa-l facem preot, ca sa foloseasca lumea care vine la el". Si asa l-a facut preot, iar parintele A. [Arsenie Boca] se ocupa in continuare cu chiromantia, dar si cu alte stiinte oculte. In continuare, Arhim. Paulin Lecca spune: parintele A. mi-a dat o carte introdusa in doua plicuri mari, unul in altul, atragandu-mi atentia, in mod special, sa nu le dezlipesc si sa nu umblu inauntru, ci s-o dau in mana parintelui Pandoleon. I-am respectat dorinta, cu toata evlavia si frica. Dar, cand am trecut cu traista prin Govora Bai, militienii m-au crezut colportor. M-au dus la Militie, m-au controlat si apoi m-au intrebat ce se afla in plic. Peste putin mi-au restituit plicul desfacut. Era o carte de Rudolf Steiner, in care se vorbea despre clarviziune, aura, etc. Crestinii din vechime isi incepeau lucrarea cu pocainta, smerenia si dragostea, ajungand la sfintenie. E de mirare, deci, ca cel ce isi incepe lucrarea cu practici oculte poate ajunge un impostor? Arhim. Paulin Lecca a fost staret la Manastirea Arnota si este cunoscut pentru traducerea Sbornicului si a Pelerinului Rus. Secta lui Arsenie Boca a inceput sa ia amploare dupa moartea parintelui Cleopa. Cat a trait parintele Cleopa nu au avut curaj sa iasa asa pe fata. Secta a luat amploare dupa ce a murit parintele Ioanicie Balan, Arsenie Papacioc si Parintele Iustin Parvu. Toti duhovnicii batrani si batranii ierarhi care l-au cunoscut pe Arsenie Boca au spus intr-un glas ca: Arsenie Boca era VRAJITOR!!! Caseta pe care este convorbirea parintilor Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan, este 100% reala, am ascultat-o inca din anii '90 . Cineva a primit-o de la Manastirea Sihastria si apoi a ajuns pe net! In spatele sectei sunt cei ce vor compromiterea si distrugerea BOR, dar si preoti si ierarhi din Ardeal mai ales care profita de fluviul de bani ce curge de la Prislop si murdareste BOR!!! Dezbinarea creata de calendar este nimic, fata de cea care vine prin (...) Arsenie Boca! Rugati-va la Domnul nostru Iisus Hristos, la Maica Domnului si la vechii sfintii ai Bisericii Ortodoxe sa se stinga aceasta secta!

https://sfintiinugresesc.wordpress.c...iu-draganescu/

https://sfintiinugresesc.wordpress.c...tre-clerici-c/

https://sfintiinugresesc.wordpress.c...-arsenie-boca/


https://sfintiinugresesc.wordpress.c...m-cleopa-ilie/


https://sfintiinugresesc.wordpress.c...eofil-paraian/

https://www.youtube.com/watch?v=Fj-c-obgut8


https://www.youtube.com/watch?v=WxgZdqb5FsU


https://www.youtube.com/watch?v=ffQbX1wlNH8
Reply With Quote
  #384  
Vechi 09.08.2016, 16:41:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi o fi de bine să coopereze omul cu toți?

Tincuța ghicitoarea îi zice că e blestemat și îi sunt legate cununiile și că o să i se întîmple ceva foarte rău, o să moară peste 1 an în accident dacă nu face ea ceva vrăji pe bani.

Psihologul îi zice să meargă la bordel dacă nu mai rezistă căci totul se învîrte în jurul împlinirilor sexuale.

Psihiatrul îi zice să se integreze în lume și să se adapteze și dacă e stresat să ia antideprimante și somnifere.

Medicul îi zice să țină regim alimentar și să mănînce cîte puțin din orice dar cu chibzuință dacă vrea să trăiască mult că oricum după aia nu mai este nimic.

Duhovnicul îi zice să nu meargă la bordel și nici la ghicitoare și să nu se integreze în tot felul de anturaje lumești ci să lepede lumea dacă vrea să ajungă în Împărăția Cerurilor.

Deci despre ce cooperare ar putea fi vorba dacă omul nostru, creștinul s-ar apuca și ar asculta de toți?

Poate o să inventăm un nou tip de preot care are specializare și diplomă în toate ramurile astea. E ghicitor, psiholog, psihiatru, medic și duhovnic. Ce fain... Păi ce o fi în mintea lui cu atîtea teorii care se bat cap în cap? Dar în mintea unui credincios care l-ar asculta din pricina atîtor școli absolvite cu succes?

Știu că voi țineți mai mult cu medicina decît cu Dumnezeu... așa sunt toți, mai degrabă vor să-și scape pielea decît să-și mîntuie sufletul.

Pai nu, sa aculte de puciosi care ii zic sa mearga la urmasele lui Verjinica si ca o sa se vindece cand o sa creada ca Soarele e o semisfera si Pamantul o clatita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 09.08.2016, 16:50:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ok, nu umbla prin somn, vorbea prin somn iar aia din jur erau atat de prosti incat au luat impostura sau posedarea drept ceva profetic.
Cea prin care vorbea Domnul în timp ce ea dormea era Trîmbița a 6-a și nu era posedată de nimic din moment ce nu a făcut nimănui nimic rău niciodată. Domnul nu o poseda ci vorbea prin glasul ei și vorbea frumos și duhovnicește și martorii auzeau și scriau și apoi treceau în Carte ce au auzit cu urechile lor, adevăruri și proorocii care aveau să se întîmple și care multe s-au și întîmplat.

Despre ce impostură vorbești? Păi ea nu se dădea altcineva decît este? Era o credincioasă umilă prin a cărei voce Cineva grăia cît timp ea dormea în somn profund.

Tu ai citit ce s-a zis prin glasul ei și martorii au notat? Este pe site-ul NIP chiar în primii ani. Citește și apoi spune sincer de la Cine ți se pare că ar fi Cuvîntul.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 09.08.2016, 16:54:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu, sa aculte de puciosi care ii zic sa mearga la urmasele lui Verjinica si ca o sa se vindece cand o sa creada ca Soarele e o semisfera si Pamantul o clatita.
Ai tu ce ai cu NIP. Și faci cîte o caricatură stranie prin care îți bubuie mintea sub formă de varză exact ca în filmulețul ăla dat de tine... nu știu dacă e de rîs. Mi-e jenă să rîd de tine mereu. Deci nu mai rîd.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 09.08.2016, 16:55:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai de unde sa fie, de la draci.

Avem pilda cu ispitirea din pustie, pe drac sa nu-l crezi nici sa-l urmezi, nici daca recita din Scriptura.

Cu atat mai putin cand sunt fantezii personale, fie ca e Ellen White, Verjinica, Marinica, etc.

BTW, tanti White cred ca le aduce din condei cu oleaca mai mult gust, ce au insa in comun, sunt seci, fade si e nevoie de o falsa evlavie pentru a ingera maculatura asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.08.2016 at 17:04:24.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 09.08.2016, 16:57:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.243
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi o fi de bine să coopereze omul cu toți?

Tincuța ghicitoarea îi zice că e blestemat și îi sunt legate cununiile și că o să i se întîmple ceva foarte rău, o să moară peste 1 an în accident dacă nu face ea ceva vrăji pe bani.

Psihologul îi zice să meargă la bordel dacă nu mai rezistă căci totul se învîrte în jurul împlinirilor sexuale.

Psihiatrul îi zice să se integreze în lume și să se adapteze și dacă e stresat să ia antideprimante și somnifere.

Medicul îi zice să țină regim alimentar și să mănînce cîte puțin din orice dar cu chibzuință dacă vrea să trăiască mult că oricum după aia, după moarte, nu mai este nimic.

Duhovnicul îi zice să nu meargă la bordel și nici la ghicitoare și să nu se integreze în tot felul de anturaje lumești ci să lepede lumea dacă vrea să ajungă în Împărăția Cerurilor.

Deci despre ce cooperare ar putea fi vorba dacă omul nostru, creștinul s-ar apuca și ar asculta de toți?
Asta-i o bună mostră de vulgarizare a științelor. La fel se întâmplă și când „științificii”, cum le spui tu, vulgarizează credința și o caricaturizează.

Un psiholog, din câte știu, nu te va sfătui împotriva credințelor tale, pentru că îți va genera un conflict major cu tine însuți și în loc să te echilibreze, te va face să te clatini mai tare. El te ajută să-ți găsești drumul tău, nu pe al lui sau pe al altuia. De aceea ar putea să nu conteze credința sau necredința lui.

Dar cred că ne temem de psiholog sau psihiatru ca de unii care ne-ar putea face să ni se risipească credința și să ne inoculeze, în schimb, „adevărul” lor. Dacă, însă, credința mea e falsă, ducă-se; cu atât mai bine. Dacă e adevărată, ea nu va dispărea decât dacă eu însumi mă voi îndepărta de adevăr. Iar o minte mai limpede și mai sănătoasă, mai lucidă, o mai bună cunoaștere de sine nu poate decât să mă ajute să mă apropii de adevăr și, prin urmare, să devin un credincios mai bun.

Dar s-ar putea să mă opun din pricină că am o părere fixă privind credința mea, sunt atașat de ideile mele și mă tem să nu îmi fie afectate. Ei bine, atunci când ceva este fix, e rigid, adică mort; e un idol, nu o credință vie într-un Dumnezeu viu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 09.08.2016 at 17:20:51.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 09.08.2016, 17:30:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Părinte Arsenie Boca, chiar dacă nu esti canonizat, roagă-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi păcătosii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.04.2018 at 14:44:34.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 09.08.2016, 17:40:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Dragă soră... nu știu de ce-ți mai răspund. Și Bublișor?

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
...Și sentimentele lui Stăniloae în urma acestei îndepărtări se pot descrie printr-un singur cuvânt: dezamăgire profundă".
Înseamnă că Stăniloae chiar îl iubea pe păr.A.B.

Citat:
"Într-o zi, venind acasă, am găsit-o pe mama cu fața plânsă, cu ochii roșii. Fusese în oraș și o întâlnise pe Julieta Constantinescu, respectiv maica Zamfira, fosta stareță de la Prislop. „Am auzit c-a murit părintele Stăniloae”, i-a spus ea mamei cu o totală lipsă de tact. „Nu-i adevărat! Niciodată!” „Zâmbea când m-a întrebat!”
De aici rezultă că și păr. A.B. îl iubea pe păr. Stăniloae din moment ce a trimis-o pe stareța Zamfira să bată apropoul despre Credință căci de aia zîmbea!

Citat:
Pagina 30 din Cuvinte vii – Arsenie Boca :
"Sundar Singh s-a facut „shadou” , adica invatator sau apostol al lui Iisus Hristos , acum in veacul nostru , ca o marturie a viului Dumnezeu Iisus , de peste veacuri ".
Păi dacă acest credincios creștin anglican a mers în India, în patria sa natală ca să propovăduiască credința în Iisus și acolo a suferit pentru Iisus moarte mucenicească de la compatrioții lui... oare cum ar trebui el privit? Nu ca o mărturie peste veacuri? Pe deasupra a făcut și niște afirmații profetice deci se pare că era în Duhul proorociei acel ''înșelat'' mucenic al lui Hristos.


Citat:
O depozitie data la Securitate in 1955, sub interogatoriu, a calugarului Antonie (Leonida) Plamadeala [2], arata ca in primavara-vara anului 1949, Julieta Constantinescu venise la Manastirea Prislop si statuse acolo continuu 2-3 luni. ...Totodata disperata ca va pleca din manastire, i-a spus calugarului B.A. ca daca o va alunga se va sinucide, fapt pentru care B.A. motiva fata de noi retinerea ei in manastire.
Nu știu cîtă credibilitate poate oferi o delațiune, dar ai fi vrut s-o alunge ca să se sinucidă?
Citat:
3. In "Jurnal duhovnicesc" scris de Arhim. Paulin Lecca, care l-a cunoscut personal pe Arsenie Boca.... n-am vazut o lepadare publica a sa de toate acele rataciri spiritiste si erezii steineriene.
Păi dacă el îl acuza și cerea lepădare publică și dacă el n-a văzut o lepădare publică atunci A.B. urma acestor erezii? Păi ce-ar fi să te acuz eu de satanism sau de comunism sau de hitlerism și dacă nu văd o lăpădare publică de ele atunci să susțin că ești satanistă și comunistă și hitleristă. Nu merge așa. Nu poți acuza un om pe baza necredințelor tale de care vrei să te lepezi punîndu-l pe el să facă ce vrei tu. A.B. nu credea în tot felul de prostii dar avea dreptul să citească și să se informeze căci războiul călugăresc e dur și trebuie să știi și să cunoști tot ce este necesar.

Citat:
La paginile 109-110 citim marturia IPS Mladin despre inselarile lui Arsenie Boca: " Am venit odata cu el aici [la Manastirea Sambata]. Pe cand era inca neimbracat in haina calugareasca, se ocupa cu ghicitul in palma.
Păi dacă încă nu era călugăr și nici preot putea ghici și în stele și în cafea dacă vroia... un mirean oarecare... îl poți acuza de ceva cu ce toată lumea se ocupă?

Citat:
Femeile din satele vecine ziceau intre ele: "Hai la popa vrajitorul!". Cand Mitropolitul Balan [Doamne apara-ne de astfel de ierarhi!] a vazut ca vine lumea sa-l caute, a zis: "Sa-l facem preot, ca sa foloseasca lumea care vine la el".
Deci nu era nici preot nici călugăr pe vremea aia.
Citat:
Parintele A. mi-a dat o carte introdusa in doua plicuri mari, unul in altul, atragandu-mi atentia, in mod special, sa nu le dezlipesc si sa nu umblu inauntru, ci s-o dau in mana parintelui Pandoleon. .... Era o carte de Rudolf Steiner, in care se vorbea despre clarviziune, aura, etc.
E clar că a vrut să-l ferească de sminteală căci cartea era pentru părintele Pandoleon. (fie i-o înnapoia fie i-a cerut-o și acela să se lămurească.)
Citat:
E de mirare, deci, ca cel ce isi incepe lucrarea cu practici oculte poate ajunge un impostor?
Sau poate ajunge sfînt... dar A.B. nu era nici călugăr și nici preot în relatări și abea apoi a pus început bun.

Citat:
Secta lui Arsenie Boca a inceput sa ia amploare dupa moartea parintelui Cleopa.
Adică te pomenești că le era frică oamenilor de păr. stareț. Cleopa Ilie și au așteptat ca el să moară ca să ia amploare ''secta''.

Citat:
Cat a trait parintele Cleopa nu au avut curaj sa iasa asa pe fata. Secta a luat amploare dupa ce a murit parintele Ioanicie Balan, Arsenie Papacioc si Parintele Iustin Parvu. Toti duhovnicii batrani si batranii ierarhi care l-au cunoscut pe Arsenie Boca au spus intr-un glas ca: Arsenie Boca era VRAJITOR!!!
Eu nu știu să fi făcut el vrăji sau să fi lăsat vreo vrajă ci știu că a fost preot creștin ortodox și călugăr stareț și a făcut multe minuni reale.


Citat:
Caseta pe care este convorbirea parintilor Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan, este 100% reala, am ascultat-o inca din anii '90 . Cineva a primit-o de la Manastirea Sihastria si apoi a ajuns pe net! In spatele sectei sunt cei ce vor compromiterea si distrugerea BOR, dar si preoti si ierarhi din Ardeal mai ales care profita de fluviul de bani ce curge de la Prislop si murdareste BOR!!! Dezbinarea creata de calendar este nimic, fata de cea care vine prin (...) Arsenie Boca! Rugati-va la Domnul nostru Iisus Hristos, la Maica Domnului si la vechii sfintii ai Bisericii Ortodoxe sa se stinga aceasta secta!
În afara unor bîrfe și denigrări și etichetări cu secta... nu este decît o gogoriță și o acuzare de intenție, un proces de intenție făcut nu lui A.B. cît ucenicilor. După care se îndeamnă ca la PCR, fariseic, la a se face o rugăciune comună prin care să se dorească stingerea ''sectei''.

Maica Domnului a fost și este în Mînăstirea Prislop la loc de cinste. Deci mai bine rugați-vă Ei să vă ajute să vă revină mintea la cap!

Mă iartă... iară.

Last edited by vsovi; 09.08.2016 at 17:46:02.
Reply With Quote
Răspunde