Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.10.2009, 00:48:21
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pozele tale din pagina personala , m-au convins si mi-au anihilat orgoliu si mandria ! Vorbesc extrem de serios .
Of, of, mai Cristi, asta e unul din punctele tale sensibile.

In alta ordine de idei, cred ca se bate prea mult apa in piua pe :aoleu ce de greseli fac unii, of, of si vai, vai!!!
Ar fi mai potrivit ar fi sa se dea exemple clare (forma corecta si forma gresita), pentru oameni simpli ca noi.. si nu explicatii savantlicoase care oricum sunt inutile, caci vor fi intelese doar de cei care nu au nevoie de corecturi(ex:conjunctie coordonatoare copulativa)

Last edited by MarinaAlca; 07.10.2009 at 01:02:26.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.10.2009, 03:53:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Of, of, mai Cristi, asta e unul din punctele tale sensibile.

In alta ordine de idei, cred ca se bate prea mult apa in piua pe :aoleu ce de greseli fac unii, of, of si vai, vai!!!
Ar fi mai potrivit ar fi sa se dea exemple clare (forma corecta si forma gresita), pentru oameni simpli ca noi.. si nu explicatii savantlicoase care oricum sunt inutile, caci vor fi intelese doar de cei care nu au nevoie de corecturi(ex:conjunctie coordonatoare copulativa)
Of, of, of, de trei ori of , nu de două ori ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.10.2009, 05:16:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mai este problema cu ortogramele, in special cu va, v-a.
pe mine asta ma deranjeaza cel mai tare, nu un "i" in plus sau in minus, sau o virgula nelalocul ei.

deci, sa dam exemple, ca asa se invata cel mai bine:
atunci cand e vorba de timpul viitor, particula "va" se scrie legat: el va merge la munte
daca insa e vorba de timpul trecut, atunci se desparte cu liniuta: el v-a dat o floare
(s-ar putea da mai multe explicatii ale regulei liniutei de unire, dar poate nu e cazul aici, cum zicea si Marina...)

PS: bine ca ai mai dat si exemplul cu ortodox (sg) - ortodocsi (pl),
pentru toti cei care mai au dubii si de atata graba nu consulta macar www.dexonline.ro

Last edited by mirelat; 07.10.2009 at 06:38:28.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.10.2009, 12:40:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit zambete

-Eu copiez, tu copiezi, el copiaza. Ce timp este, copii?
-Timpul tezelor, domnule profesor!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.10.2009, 12:49:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
-Eu copiez, tu copiezi, el copiaza. Ce timp este, copii?
-Timpul tezelor, domnule profesor!
Of of of si un pantof =))
Apropos, am si eu o intrebare referitor la acest verb; de exemplu eu eram si de fapt sunt obisnuita cu verbul " a copia" si nu imi suna deloc bine " copiaza" dar totusi am observat ca acesta din urma este folosit cu preponderenta.
E gresit daca acest verb se conjuga si la modul asta:
Eu copii
Tu copii
El copie
Noi copiem
Voi copiati...bla bla bla ???????... sau acesta se refera strict la a copia atitudinea, stilul cuiva ???? :-?
Mersic anticipat!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.10.2009, 13:04:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Of of of si un pantof =))
Apropos, am si eu o intrebare referitor la acest verb; de exemplu eu eram si de fapt sunt obisnuita cu verbul " a copia" si nu imi suna deloc bine " copiaza" dar totusi am observat ca acesta din urma este folosit cu preponderenta.
E gresit daca acest verb se conjuga si la modul asta:
Eu copii
Tu copii
El copie
Noi copiem
Voi copiati...bla bla bla ???????... sau acesta se refera strict la a copia atitudinea, stilul cuiva ???? :-?
Mersic anticipat!
E acelasi verb si se conjuga corect numai cum a spus LaPetite Moc, adica avand ca model pe a lucra eu lucrez, tu lucrezi, nu zice nimeni eu lucru, tu lucri :)
- http://dexonline.ro/search.php?cuv=copia
Stiu ca eu folosesc de multe ori verbul "a zice", desi este iesit din uz, dar imi place mai mult decat "a spune", pentru ca este mostenit din latina.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.10.2009, 13:18:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E acelasi verb si se conjuga corect numai cum a spus LaPetite Moc, adica avand ca model pe a lucra eu lucrez, tu lucrezi, nu zice nimeni eu lucru, tu lucri :)
- http://dexonline.ro/search.php?cuv=copia
Stiu ca eu folosesc de multe ori verbul "a zice", desi este iesit din uz, dar imi place mai mult decat "a spune", pentru ca este mostenit din latina.
Mersic pentru explicatie! Si totusi ( fac si eu precum sectarii) asta nu mi se pare ca ar denota faptul ca ar fi gresita aceasta conjugare, pentru ca nu toate verbele primesc terminatia " -ez " desi au diferite terminatii la infinitiv : a canta, a manca, a compune, a scrie...care nu devin " cantez, muncez, compuneaza, scriaza =))

Cred ca am eu un pitic care bate tare din picior pe creierul meu...si de asta tin atat de tare la verbul " a copia "

Last edited by AndruscaCIM; 07.10.2009 at 13:25:25.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.10.2009, 13:27:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Talking

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pozele tale din pagina personala , m-au convins si mi-au anihilat orgoliu si mandria ! Vorbesc extrem de serios .
:D...........
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.10.2009, 13:28:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mersic pentru explicatie! Si totusi ( fac si eu precum sectarii) asta nu mi se pare ca ar denota faptul ca ar fi gresita aceasta conjugare, pentru ca nu toate verbele primesc terminatia " -ez " desi au diferite terminatii la infinitiv : a canta, a manca, a compune, a scrie...care nu devin " cantez, muncez, compuneaza, scriaza =))

Cred ca am eu un pitic pe creier
In DEX, forma corecta indicata este copiez, copiezi, copiaza... si a detalia se conjuga detaliez, detaliezi... dar a taia - tai, tai, taie... Nu stiu care este criteriul, probabil un grup de sunete precedent, dar o sa ma interesez, pentru ca autosuficienta nu e buna. Nu e destul sa stim ca se spune asa, ci si de ce e asa. Poate ne ajuta un lingvist.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.10.2009, 13:45:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In DEX, forma corecta indicata este copiez, copiezi, copiaza... si a detalia se conjuga detaliez, detaliezi... dar a taia - tai, tai, taie... Nu stiu care este criteriul, probabil un grup de sunete precedent, dar o sa ma interesez, pentru ca autosuficienta nu e buna. Nu e destul sa stim ca se spune asa, ci si de ce e asa. Poate ne ajuta un lingvist.
Hihihi...pai si eu as vrea sa stiu daca este chiar gresit, pentru ca ma gandesc ca ambele or fi corecte, numai ca unul se foloseste intr-un anumit context si celalalt in altul; ceva de genul asta imi trece mie prin minte
Reply With Quote
Răspunde