Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.08.2008, 15:27:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce absurd!Ce legatura au pozele cu postarea mea sau cu supararea?Este evident faptul ca tara noastra(sau teoretic,a noastra)este frumoasa si plina de locuri ce merita admirate,insa acestea nu ne descretesc fruntile atunci cand mergem sa platim intretinerea cat un salariu lunar,si nici nu ne repara masinile stricate de drumurile pline de gropi,drumuri pentru modernizarea carora s-au alocat miliarde de dolari.Aceste frumuseti nu reusesc totusi sa ne aduca respectul dintre oameni si vietuirea civilizata.
Mi se pare absolut fenomenal sa primesti milioane de euro moaca,din partea Uniunii Europene,pentru reconditionarea scolilor si a spitalelor,iar "sefii"responsabili pentru acestea sa nu faca nimic si banii sa fie returnati pe motivul proastei administrari si a nepasarii absolute,in acelasi timp in care scolile continua sa fie paraginite si copii semianalfabeti.De comentat ar fi muuuulte,dar noi ramanem tot vai de capul nostru.
Stii Hardford,eu sunt mai patrioata ca tine,chiar daca nu ma imbat cu apa rece despre iubirea de tara,continui sa traiesc in ea(si am sanse de evadare),continui sa zac in mocirla care mi se ofera pentru ca nu am destul curaj pentru a o parasi,acest curaj diminuandu-se odata cu indoctrinarea si bataia de joc la care regimul m-a supus toata viata.Nu am curaj,decat sa acumulez frustrari peste frustrari si sa pierd sensul traiului omenesc.
Si aveti dreptate,poate ca nu am nici credinta...si asta fiindca trebuie sa ajung tot la subiectivism.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.08.2008, 16:35:44
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Nu am curaj,decat sa acumulez frustrari peste frustrari si sa pierd sensul traiului omenesc.
Trist:(! Dar lasa ory ca se poate si mai bine:rolleyes:! Macar ca de jur inprejur dam numai cu nasul in rahatei:thumbsup:, optimismul si rabdarea sa nu ni le pierdem!
Asta a fost románul de cand lumea:
A facut haz:D de necaz:( dar n-a disperat niciodata:)!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.08.2008, 04:15:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cu ceva vreme in urma, m-a impresionat mult o femeie care fusese data afara din casa - ca o revendicase proprietarul, care apoi nu mai daduse pe acolo - si isi incropise saraca un adapost intr-un Trabant, parcat chiar in fata casei in care locuise pana deunazi. era iarna, si se incalzea la lumanari din acelea candela... si nu isi pierduse speranta, nu arata deloc disperata si deznadajduita, nu arunca vorbe grele oamenilor si nici tarii care o nascuse. avea o carte de rugaciuni in maini, si era linistita.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.08.2008, 07:57:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da,impresionant!...,dar daca privim mai de-aproape vedem mult mai multe cazuri de disperare in care oamenii protesteaza,isi dau foc,se sinucid si tremura de atata neputinta si nedreptate!!!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.08.2008, 06:18:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ptr putina credinta se intampla asta ???

de ce atatia nervi si disperare?... oamenii traiesc fara Dumnezeu, El nu mai are loc in planurile lor, de aceea se naruiesc ca un castel de nisip.

unde e credinta? unde e nadejdea? unde e dragostea?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.08.2008, 09:47:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mirela,Japonezii traiesc fara Dumnezeu si nu au atatia nervi si disperare...dar au o constiinta omeneasca si civilizata.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.08.2008, 12:00:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit de doi profesori de limba germana, care au venit in Romania pentru a tine niste cursuri si care nu s-au indurat sa mai plece inapoi. Intrebati fiind daca nu se intorc in Germania, au raspuns: "Si sa lasam acest paradis pentru Germania? In nici un caz." Mai trebuie spus ca s-au stabilit undeva la munte. Cred ca relele se resimt mai mult acolo unde sunt aglomerari mari de oameni, adica in orase. Cum iesi din oras, gasesti peste tot colturi de rai, precum au gasit si acesti doi nemti, originari din Germania , nu din Romania. si ca acesti nemti sunt inca multi, care nu mai vor sa plece la ei acasa. Oare de ce?!?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.08.2008, 12:05:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Mirela,Japonezii traiesc fara Dumnezeu si nu au atatia nervi si disperare...dar au o constiinta omeneasca si civilizata.
poate de aceea se sinucid copii lor din cauza celei mai mici nereusite...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.08.2008, 14:43:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de ory
Mirela,Japonezii traiesc fara Dumnezeu si nu au atatia nervi si disperare...dar au o constiinta omeneasca si civilizata.
poate de aceea se sinucid copii lor din cauza celei mai mici nereusite...
Minciuni,mai degraba se sinucid la noi copii...si-nca foarte multi.Poate nu urmariti stirile din tara,adica de acasa,si constat ca se grabesc sa posteze aici majoritatea celor care nu prea stiu ce-nseamna "acasa" si traiesc mereu cu nostalgii.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.08.2008, 20:21:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inseamna ca-i faci mincinosi pe japonezi, caci era un flm documentar japonez despre societatea japoneza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 05:42:19
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14