Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2011, 23:32:17
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Explica-mi te rog, daca cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea si vreau sa ma las de fumat, cum ma pot lasa??? Imi e suficienta increderea in Dumnezeu??? E suficient sa am incredere ca EL ma va ajuta, daca eu imi cumpar tigari in continuare???Sau trebuie sa contribui prin efort propriu la realizarea acestui lucru???
Deci poti sa tot crezi in Dumnezeu, daca nu faci eforturi si stai sa-ti pice din cer tot felu`...poti sta mult si bine...Dumnezeu rasplateste dupa efortul depus de fiecare ....
Faci o confuzie intre VOINTA si increderea de sine! Daca vrei sa te lasi de fumat te rogi la Dumnezeu sa iti dea puterea sa reusesti,deci te raportezi la EL prima DATA si bineinteles ca trebuie sa contribui si tu cu vointa(e de la sine inteles),pe CAND daca ai incredere in tine nu te mai rogi la EL sa iti dea putera ci te increzi in tine ca vei reusi de una singura,deci te raportezi la tine INSUTI si il lasi pe EL la o parte. VOINTA si INCREDEREA DE SINE sunt doua lucruri diferite!!! La prima mea spovedanie,cand mi-am luat ramas bun de la Duhovnic,ultimele lui cuvinte au fost:SA NU AI INCREDERE IN TINE!!! Oare de ce?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2011, 00:14:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Faci o confuzie intre VOINTA si increderea de sine! Daca vrei sa te lasi de fumat te rogi la Dumnezeu sa iti dea puterea sa reusesti,deci te raportezi la EL prima DATA si bineinteles ca trebuie sa contribui si tu cu vointa(e de la sine inteles),pe CAND daca ai incredere in tine nu te mai rogi la EL sa iti dea putera ci te increzi in tine ca vei reusi de una singura,deci te raportezi la tine INSUTI si il lasi pe EL la o parte. VOINTA si INCREDEREA DE SINE sunt doua lucruri diferite!!! La prima mea spovedanie,cand mi-am luat ramas bun de la Duhovnic,ultimele lui cuvinte au fost:SA NU AI INCREDERE IN TINE!!! Oare de ce?
Eu nu fac nici o confuzie..
Ai interpretat gresit ce am spus..Spui ca atunci cand ai incredere in tine,nu te mai rogi...EU NU AM SPUS ASA CEVA...Am spus CA DEGEABA TE ROGI, daca nu contribui cu efort propriu...Si ca sa contribui cu efort propriu,trebuie sa ai incredere in tine..e o alta nuanta!si inseamna cu totul altceva..
Uite, eu m-am lasat demult de fumat,nu mai conteaza cum...Dar am incredere in mine, ca nu ma voi mai apuca niciodata...Nu am nevoie aici de vointa,ca nu mai simt nevoia sa fumez...Am incredere in mine ca nu-l voi dezamagi pe Domnul,apucandu-ma de fumat din nou...Ai inteles acum?E ceva ce depinde de mine, nu de Dumnezeu...ca daca ma apuca strechea si voi fuma din nou,NU E DE VINA DUMNEZEU...ci eu!

Last edited by Melissa; 17.01.2011 at 00:17:06.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2011, 00:29:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca iti pui nadejdea in Dumnezeu ca nu te va lasa si te va ajuta pt aceea problema,accentuand faptul ca natura ta este pacatoasa si slaba si ai nevoie ca EL sa fie de partea ta,atunci ai sa vezi ca CEVA intervine in ajutorul tau chiar in mod miraculos.
Ca tot veni vb despre fumat(chiar daca era un exemplu fictiv),eu chiar m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa ma las de fumat,sau sa ma asiste in demersurile mele caci nu eram in stare de una singura(ca orice dependent) si stii ce s-a intamplat ca sa-mi vina in ajutor?m-am imbolnavit 2 saptamani iar cand mi-am revenit renuntarea la tigari a fost doar o simpla decizie :)
Sunt situatii in care nu ai ce sa faci tu personal...ai nevoie 100% de ajutor divin...de ex un accident de masina...scapi daca te ajuta Dumnezeu in acel moment...dar sunt si situatii in care chiar daca ceri cu disperare ajutor divin si ai credinta ca ai sa-l primesti,TREBUIE SA AI INCREDERE SI IN FORTELE PROPRII,sa vii cu o contributie proprie,printr-un efort personal sustinut, ca sa reusesti....de ex un concurs pe post..daca nu te ajuta Dumnezeu,poti sa stii totul ca pe-o poezie,ca tot se intampla ceva si nu reusesti...dar daca tu habar n-ai cu ce se mananca bibliografia data spre studiu, CUM POATE Dumnezeu sa te ajute???..Pai nu trebuie sa ai o anumita atitudine,sa depui efort,sa inveti? Altfel ce tupeu trebuie sa ai sa te prezinti asa la concurs doar cu gandul ca te ajuta Dumnezeu???
(Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista!)
Sper ca macar tu ai inteles ce vreau sa spun..:-)

Last edited by Melissa; 17.01.2011 at 00:34:27.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2011, 03:42:36
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

1) Tu te-ai iertat pe tine?
2) te-ai gandit ca cei ce "fug" de tine, de fapt fug de ei insisi? poate au aceeasi poveste ca a ta si nu vor sa acceapte ca cineva a putut depasi problemele pe care tu le-ai depasit, sau poate ii pui fata in fata cu limitata lor putere de intelegere/acceptarea a aproapelui...tu esti oglinda in care ei se vad pe ei insisi. Tu continua sa te uiti la icoana/spre Hristos.

Daca ai deveit lumanare, poti deveni si torta pt El.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2011, 03:46:16
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
1)
Daca ai deveit lumanare, poti deveni si torta pt El.
adica daca s-a aprins in tine dragostea si nevoia de Hristos, o sa si poata sa cresca si dragostea si nevoia de El in tine tot mai mult....
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.01.2011, 12:44:47
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Dialoguri cu Sfintii Parinti!!!

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Faci o confuzie intre VOINTA si increderea de sine! Daca vrei sa te lasi de fumat te rogi la Dumnezeu sa iti dea puterea sa reusesti,deci te raportezi la EL prima DATA si bineinteles ca trebuie sa contribui si tu cu vointa(e de la sine inteles),pe CAND daca ai incredere in tine nu te mai rogi la EL sa iti dea putera ci te increzi in tine ca vei reusi de una singura,deci te raportezi la tine INSUTI si il lasi pe EL la o parte. VOINTA si INCREDEREA DE SINE sunt doua lucruri diferite!!! La prima mea spovedanie,cand mi-am luat ramas bun de la Duhovnic,ultimele lui cuvinte au fost:SA NU AI INCREDERE IN TINE!!! Oare de ce?
Parintele CLEOPA: Daca ne spovedim ni se iarta pacatele,dar raman inclinatiile spre pacat.Spre exemplu,daca fumezi si te-ai spovedit,ti se va ierta pacatul,dar te va lupta o perioada de timp,patima fumatului.

Parintele DIONISIE:Pe acestea trebuie sa le taiem cu DARUL LUI DUMNEZEU, care ne va ajuta intotdeauna pe calea desavarsirii.Dar pentru ca am fost creati cu libertate trebuie sa ne luptam sa biruim patimile si pacatele.Daca fumezi ai putere sa spui:''M-am spovedit si,CU AJUTOTUL LUI DUMNEZEU,de astazi nu voi mai fuma!'' Insa omul cel vechi din tine va spune:''Ai fumat atatia ani!N-ai sa poti!'' Tu ,insa,DACA AI VOINTA INTARITA DE DARUL DUHULUI SFANT,vei spune"Am hotarat acest lucru si,CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU,ma voi lasa de fumat,orice s-ar intampla!'' Si atunci,DARUL DUMNEZEIESC se va pogora peste tine si te va ajuta,otice s-ar intampla.Dar daca vei gandi asa:''O sa renunt la tigara,dar o sa mai fumez o saptamana si dupa aceea ma voi lasa,atunci nu esti hotarat,NU AI VOINTA INTARITA DE DARUL DUMNEZEIESC SI NU VEI PUTEA RENUNTA!

CAM aceleasi am vrut sa PUNCTEZ.
DEaltfel NE spune insusi MANTUITORUL: FARA DE MINE NU PUTETI FACE NIMIC!!!

PREA marea incredere in fortele proprii se intampla din MANDRIA MINTII, si bietul Lucifer ce frumos a fost el inainte sa se INALTE CU MINTEA!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.01.2011, 14:09:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Pacatele ce le-am facut nu-mi dau pace si nu ma lasa sa incep nici o relatie si nici sa ma gandesc la casatorie.
.
Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost?
Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
Este foarte bine ca pacatele facute nu iti dau pace. Nici mie nu imi dau pace caderile mele... atat de intristatoare.
Slava lui Dumnezeu ca nu ne dau pace... caci daca le'am uita, atat de mari ar fi sansele sa le repetam.

Pacatele ce te chinuie iti pot aprinde ravna spre a nu le mai face niciodata.
Cat despre casatorie... pocainta fata de pacatele trupesti poate ajuta foarte mult in a pastra o randuiala duhovniceasca.
Durerea pentru o cadere naste adesea ura pe acel duh necurat care il ingenuncheaza pe om.

Parintele Nicolae Tanase spunea uneori ca nu trebuie sa dam prietenului/prietenei toate detaliile trupesti despre trecutul nostru.
Acum... in cazul unei viitoare preotese, datele se schimba... dupa cate stiu eu.

Traieste cat mai autentic viata bisericeasca si duhovniceasca... iar restul vor veni.
Ingrijeste'te de cele ale lui Dumnezeu si Domnul se va ingriji de cele ale tale. (Sfantul Ioan Gura de Aur)
Nu cauta casatoria cu orice pret... caci poate deveni obsesie. Ai rabdare cu tine.

Post, rugaciune de mai multe ori in zi, imbracaminte crestina, aghiasma si anafura in fiecare dimineata.
Spovedanie, poate si Impartasanie, Maslu, Sfanta Liturghie... si restul vor veni... la vreme, daca sunt spre mantuire.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.01.2011, 15:30:16
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit Curaj! Ai nevoie de curaj!

Nu te lasa coplesita de trecut! Adancul din noi este intotdeauna a lui Hristos. Daca ai realizat ca Hristos este Calea pe care trebuie sa mergi, Adevarul in care trebuie sa crezi si Viata pe care trebuie sa o traiesti, atunci inseamna ca esti un om liber. Sfintele Liturghii la care mergi te vor sfinti iar marturisirea pacatelor tale cu durere in inima si dorinta continua de a pune inceput bun te vor innoi si-ti vor inprimavara sufletul. De cate ori cazi, ridica-te prin lacrimi si spovedanie la acelasi duhovnic! Mergi la marturisit - chiar si in afara posturilor - la acelasi preot duhovnic pe care l-ai gasit prin rugaciune, nu? Daca da, e bine! Daca nu, e tot bine...pentru ca ai aflat cum e bine.

Cred ca dragostea lui Dumnezeu si a Maicii Domnului te vor scoate din starea asta! Cred ca "toate sunt cu putinta celui care crede"! Trebuie sa revii la curajul de a crede cu tarie ca viata merita traita doar in Hristos, asa cum credeai la inceput, cand inca nu erai secerata si amortita de intristare si descurajare...Ridica-te si lupta cu patimile care intotdeauna raman atat de vii in cei care au cazut in adanc mai demult si s-au smuls de acolo! Merita! Merita sa fii vie si nu moarta! Tristetea, descurajarea, deznadejdea sunt armele mortii. Nu ramane in ele! Ridica-te si Hristos te va lumina! Spovedeste-te, varsa sufletul tau tot, cu ganduri, intentii, confuzii, tristete in fata lui Hristos si a duhovnicului si Viata va rasari din mormant! Hristos te va invia! Si il vei intalni pe cel care stie sa te iubeasca asa cum nimeni nu te-a iubit niciodata intre oamnei! Roaga-te si spera! Spera si roaga-te! Si implica-te in actiuni care ii fac pe altii sa se insenineze sufleteste! Nu te da batuta! Hristos vrea sa te vada ca pe o luptatoare! Capul sus si cu Dumnezeu inainte...nu inapoi! Cu Dumnezeu inainte!

Citeste Noul Testament (zilnic), Vietile Sfintilor, "Adame, unde esti?" de Simeon Kraiopoulos si cartile parintelui basarabean Savatie Bastovoi. Pe mine m-au impresionat mult aceste carti. Au in ele gustul luptei cu egoismul, izul unei victorii asupra lumii care traieste numai pentru ea.

Cred ca parintele tau duhovnic, cei de pe forum si lectura acestor carti te vor ajuta sa te asezi sufleteste mai bine in fata incercarilor care vor mai veni peste tine. Poti sa fii sigura ca ispite vor mai veni...pentru ca si peste Hristos si peste sfinti a batut vantul aprig al ispitelor...

Sa spui asa in fiecare dimineata: "Toate le pot in Hristos, Cel care ma intareste!" "Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant! Treime Sfanta, slava tie!" Roaga-te mult cu rugaciuni scurte si dese care iti vor aduna mintea, oriunde te vei afla! Vei vedea ca, pana la urma, Dumnezeu iti va scoate in Cale omul care va sti sa te pretuiasca!

Succes si curaj!


Liviu Dorobat
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.01.2011, 09:24:56
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Smile

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
PACATELE SUBTILE ALE SEC XXI cozia Generalitati 43 20.10.2009 20:08:14
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33