Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.11.2014, 16:27:43
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, asa e. Ai mare dreptate.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 01.11.2014 at 17:44:11.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.11.2014, 17:26:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce sunt sau ce nu sunt ei nu scuza si nici nu justifica ce alegi,sau ai ales, sa devii tu.Cat de mult intelegi asta si cat de mult alegi sa traiesti in afara realitatii te priveste,eu nu sunt in masura sa iti judec alegerile,este problema ta.In rest numai bine din partea mea.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.11.2014, 17:39:02
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai postez pe forum, iar tot ce am scris sterg si retractez.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 01.11.2014 at 17:45:29.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.11.2014, 17:51:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Că retractezi, e un lucru bun; că te retragi, asta face să pară că te-ai supărat - poate pe tine, poate pe forum; nu cred că pe noi, după cum te cunosc.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.11.2014, 18:06:41
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Că retractezi, e un lucru bun; că te retragi, asta face să pară că te-ai supărat - poate pe tine, poate pe forum; nu cred că pe noi, după cum te cunosc.
Te pricepi foarte bine la oameni. Chiar ca ai fi un preot excelent. Sincer, retractez TOT ce am scris pe forum, bun sau rau. De acum inainte, parerile mele, exprimate public, vor fi corecte politic.
Nu pe forum m-am suparat, ca vacarul pe sat, ci pe mine, ca nu imi tim limba virtuala in frau, si pe Pelerinul, ca, chipurile, m-a facut nebun. Adica, vezi Doamne, traiesc in afara realitatii. Nu imi amintesc sa il fi atacat vreodata la nivel personal. Cu siguranta, nu in acest hal. Ii simpatizez enorm pe reformati, dar el e mai mult britanic decat chiar reformat: chiar nu intelege cat de multe crime vin de pe Albion si din pamantul descoperit de Amerigo Vespucci? Ca si de pe pamanturi ruse, ca sa fiu obiectiv. Sau romanesti: masacrul tacut al inocentilor din pantecuri: 20 milioane de avorturi, in 25 de ani. Deci, nu sanitatea mea a luat-o razna, ci ponderatia. Din nou, pentru ASTA imi cer scuze.
M-am razgindit: nu mai imi sterg contul. Daca intre timp imi va fi sters, asta e, imi fac altul, si voi avea doar postari cuminti politic, decente ca forma si neutre religios. Aveti cuvintul meu. Va multumesc mult, tie si lui Mihnea, pentru atitudini. Scotianul e prea subiectiv.
Numai bine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.11.2014, 18:14:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Nu cred că cineva dorește să fii corect politic/religios. Eu nu, în orice caz. Aș vrea - ceea ce și mie îmi doresc - să vezi chipul lui Dumnezeu în orice om de pe pământ, fie el anglo-american, rus ori arab, plângându-l atunci când faptele lui sunt nenorocite, rugându-te/ne pentru ei, cum a făcut Hristos.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.11.2014, 21:33:42
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Momentul de panica a trecut.

Ma temusem de anume consecinte pentru ca sarisem ca ton si exprimare, mult peste "cal", adica standarde universal acceptate de decenta in expunere de idei si opinii. Acum precizez ca, deoarece un om, fie el si "in afara realitatii", cum il pot considera unii, nu poate/trebuie/are cum sa isi schimbe ideile ca pe chiloti, voi schimba doar forma de exprimare. Fireste ca sunt si raman antioccidental, e consecinta evolutiei mele personale, si mi-o asum, dar aceasta va fi intotdeauna exprimat la modul decent si intelectual. Aceasta e o promisiune pe care o fac in primul rand mie, dar si colegilor si adminului. Punct.
Si nu mai parasesc forumul. Nu am de ce, doar fiindca propriul meu subiectivism a starnit pe al altora.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 01.11.2014 at 21:38:34.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.11.2014, 22:07:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ma temusem de anume consecinte pentru ca sarisem ca ton si exprimare, mult peste "cal", adica standarde universal acceptate de decenta in expunere de idei si opinii. Acum precizez ca, deoarece un om, fie el si "in afara realitatii", cum il pot considera unii, nu poate/trebuie/are cum sa isi schimbe ideile ca pe chiloti, voi schimba doar forma de exprimare. Fireste ca sunt si raman antioccidental, e consecinta evolutiei mele personale, si mi-o asum, dar aceasta va fi intotdeauna exprimat la modul decent si intelectual. Aceasta e o promisiune pe care o fac in primul rand mie, dar si colegilor si adminului. Punct.
Si nu mai parasesc forumul. Nu am de ce, doar fiindca propriul meu subiectivism a starnit pe al altora.
Editat...Bla,bla,bla!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.11.2014 at 09:51:51.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.11.2014, 01:05:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
daca nu putem manageria relatiile virtuale,
Vezi, poate ca de asta nu-i are la ficat Fra Theodoro pe occidentali: finca atata am stat de focusati pe langajul lor pana ce ouaram verbul "a manageria". Sau "a manageriza", oare cum se spune corect ? Pai, sa ne gandim, cum ar veni, la plusquamperfect. Io manageriasem, tu manageriasesi... Stiu si eu, parca nu merge. Poate e mai bine varianta: Io managerizasem, noi managerizaseram. Hm, nu e clar. Ia sa formam noi propozitii in romana de maine incercand gerunziul acestui verb mirobolant. De exemplu: "Managerind optimal, vom incrementa economia". Sau e mai bine: "Managerizand cu proficienta, vom incrementa..."? E greu de prevazut la care varianta se va opri limba mioritica. Probabil ca vor circula ambele variante, pana cand una se va impune.

Imi dau seama, Yasmina, ca locuiti de hailalta parte a oceanului. Pe mine, unul, ca adus cu pluta pe Loara, anglicismele astea ma ancombreaza. Cand le vad devergondate chiar si la jurnal, imi simt glagoria ancrasata din cauza lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.11.2014 at 01:37:46.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.11.2014, 09:11:05
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Limba franceza, atit de folosita in "la belle epoque", imi suna intr-adevar catifelat. Engleza yankee imi arunca in mental imaginea unui golan in blugi, care mesteca "ciungam", in timp ce intreaba insolent daca cutare monument "iz for seil, coz ai hev a lot av mani".
Quod attinet cea britanica, imi evoca un "popa" anglican, care propune solemn, la ceaiul de la ora 5, iubitului sau sa celebreze impreuna caricatura aia de liturgie a lor. Sau o "episcopita", care dupa o predica de la amvon, se aglutineaza cu iubitele ei la o discoteca, unde mai fumeaza o iarba, multumind marelui arhitect al chestiei aleia maro si urit mirositoare pentru drepturile inalienabile de a Il scuipa pe personajul ala de pe Cruce, care bineinteles nevar igzisted, bicoz da lodgi sed so.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 02.11.2014 at 09:14:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 13:14:01
Obiceiuri de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 6 18.12.2015 14:48:36
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 18:10:32
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Obiceiurile de Paste sunt pagane? Floar3 Generalitati 16 19.11.2009 19:26:42