Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.06.2013, 00:57:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...cat-80578.html

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pacate/desprepacat.htm

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_pacate.htm

Aceste site-uri contin doar minimul. In cartile Sfintilor este mult mai detaliat.

Totul pleaca de la pacate. Pacatele tale, pacatele parintilor, pacatele bunicilor...este un lant. Anumite comportamente pot fi influentate de ce ai patit in copilarie de exemplu, dar ce ai patit in copilarie tot din vina pacatelor este, poate nu pacatul tau, ci pacatul parintilor sau aproapelui. Efectul tot de la pacat vine. Pana la urma, nu am ajuns in starea in care ne aflam din cauza pacatului savarsit de Adam si Eva?

Apoi, sunt ispitele diavolului. Ce facem cu ele?! Doar stim din pateric cati monahi au fost ispititi si au cazut in pacat din cauza diavolului, iar diavolul nu poate fi biruit prin psihologie, ci prin Hristos. Si mirenii au ispite, nu asa mari ca si pustinicii, dar au. E suficient numai sa te uiti pe strada.

Duhovnicii au pus mereu accent pe pacat si birunta asupra pacatului. Sa luam aminte de la ei si cand vine vorba de acest subiect, sa le punem invatatura lor mai presus de orice, mai ales cand vine vb. despre acei duhovnici care au ajuns Sfinti.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.06.2013, 07:06:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Hristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ura este o forta pasionala a inimii.

Cine nu poate urî se poate mantui?
Nu.

27. Ferește-te de rău și fă binele și vei trăi în veacul veacului.(Psalmi36,27)

Recompensele nu se cuvin celor care nu fac rău sau nu fac nimic, ci celor care fac bine.
Așadar nu se mântuiesc cei care fac rău, cei care nu fac rău, nici măcar cei care, deși pot, totuși nu fac binele.

17. Drept aceea, cine știe să facă ce e bine și nu face păcat are.(Iac4,17)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.06.2013, 08:34:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Să fiu iertat: eu cred că aici se află o neînțelegere serioasă a păcatului și o schemă de gândire psihologistă. (Nu psihologică, ci psihologistă, abuzivă și facilă.) Această modalitate de interpretare cred că e superficială și falsă. Cad eu însumi de foarte multe ori în capcana asta, dar am început să-mi dau seama de ea.
Dacă reducem păcatul doar la un comportament observabil, atunci e posibil să fie și așa cum spui.
Însă păcatul este un continuum: se petrece mai întâi în conținuturi "mult mai profunde" și avansează treptat spre comportamente și conduite observabile (de către persoana în cauză sau de către alții).
Tocmai de aceea Biserica ne primește la Spovedanie nu doar cu păcatele văzute ci și cu cele nevăzute, nu doar cu păcatele prin faptă observabilă, ci și cu păcatele făcute cu gândul, cu atitudinea, cu simțirea păcătoasă etc. Nu doar cu cele pe care le știm (adică le cunoaștem efectul de suprafață concretizat în gând, emoție sau faptă - fizică, verbală), ci și pe cele pe care nu le știm. Despre care spunem la Spovedanie că sunt încă mai mari decât acelea pe care le-am spovedit.

Procesul numit păcat e mai larg decât se vede un vârf comportamental de iceberg.
Masa ascunsă a păcatului e tot păcat: gânduri, simțăminte, atitudini, scheme, tipare, obișnuințe, trăsături, în fine o întreagă alcătuire psihică până în inima și rărunchii omului. Cauza păcatului vizibil e o lume păcătoasă invizibilă dar deplin lucrătoare în om. Stăpână pe el, în el. Ne poartă, ne joacă precum păpușarul joacă o marionetă.

De aceea și spunem că Dumnezeu citește în rărunchii omului, că El cunoaște cel mai bine inima noastră și că putem să avem mari surprize, ca tot fariseul orb dealtfel, când din impecabili ne trezim în fundul iadului. ("Vai vouă,..., morminte frumos văruite...")
Păcatul lucrează foarte adînc în noi. Tocmai pentru a-l elimina treptat, se fac ani și zeci de ani anumite demersuri de curățire, de pocăință etc. Asceza creștină e un proces de-o viață. Dumnezeu ne dă șansă o viață ca să aruncăm mormântul păcatului dinlăuntrul nostru. Să aibă loc, așadar, o înviere în locul morții lăuntrice.
Păcatul lucrează foarte adânc. Ceea ce spunem noi pe o listă de spovedanie sunt doar roadele faptice, cele mai superficiale, mai de suprafață, ale păcatului. Alții însă se spovedesc mult mai profund, ne-am cruci dacă am auzi cum se spovedește un om îmbunătățit. Sunt cu adevărat taine, acelea pe care le spune. Taine pentru noi, cei superficiali.

Nu există "cauze mai profunde" decât păcatul. Păcatul este prima și ultima cauză a nenorocirii omenești. O coloană de apă murdară e apă murdară și deasupra și la mijloc și mai sus și mai jos. Peste tot. Din izvor în vărsare. Din inimă până la gând și faptă.
Iar o flacără de foc e pretutindeni numai foc, în conținutul ei.

Păcatul e despărțire de Dumnezeu. O întreagă lume personală stă despărțită de Dumnezeu.
Noi listăm de obicei formele exterioare ale acestei despărțiri, forme care revin iar și iar în conștiința noastră și în fapte. Pentru că păcatul e cuibărit adânc în inimă, într-un izvor tainic. Pe care să ne ajute Dumnezeu să-l lichidăm cu fiecare zi ce trece, prin Harul Lui. Să ne prefacă Domnul, cu alegerea/participarea noastră liberă, în izvor de apă curată și de foc dumnezeiesc! AMIN+
Desigur,este parerea dumneavoastra si o respect!
As avea,totusi,o intrebare sa va pun,daca m-ati putea ajuta sa ma lamuresc...dupa cum stim,in timpurile in care Iisus predica multimilor,oamenii isi aduceau copiii la el pentru binecuvantare.Ucenicii,insa,i-au certat spunandu-le sa nu il oboseasca pe Iisus,dar,Acesta i-a oprit spunandu-le:

"Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti,ca a unora ca acestia este Imparatia Lui Dumnezeu!"

Din aceasta,eu inteleg ca noi, ca si copii suntem fara de pacat.Iar,daca pacatul este radacina si nu efectul,atunci cum ajungem noi,din acei copii,fiinte fara de pacat, sa ne transformam in niste pacatosi?Ce genereaza aceasta tranzitie?Care sunt factorii care contribuie la aceasta metamorfoza?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.06.2013 at 08:58:47.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.06.2013, 09:18:32
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
"Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti,ca a unora ca acestia este Imparatia Lui Dumnezeu!"

Din aceasta,eu inteleg ca noi, ca si copii suntem fara de pacat.Iar,daca pacatul este radacina si nu efectul,atunci cum ajungem noi,din acei copii,fiinte fara de pacat, sa ne transformam in niste pacatosi?
Ce genereaza aceasta tranzitie?
Care sunt factorii care contribuie la aceasta metamorfoza?

Cauza este insusi acest trup contaminat, stricacios.

Nici copiii nu sunt imaculati - pentru ca au un trup.

Gandurile au ca suport “picaturile esentiale” (baza hormonala, chimica) si o retea complexa de “curenti” (trasee nervoase).

Daca in copilarie “picaturile sunt clare” si din abundenta, iar “curentii” curg lin, pe masura ce imbatranim “picaturile” se imputineaza si isi pierd din puritate, iar curentii nervosi incep sa curga cu greutate pe diferite trasee.

Procesul de impurificare a bazei este natural.

Daca baza este impura si gandurile devin impure.

Practica spirituala poate opri acest proces intern si chiar reinversa.

Chiar daca trupul imbatraneste, picaturile esentiale si curentii nervosi pot fi complet purificati, astfel ca gandurile devin si ele limpezi si virtuoase.

Deci acest trup poate fi drumul nostru spre iad dar si spre Imparatie.
__________________

Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.06.2013, 09:32:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
"Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti,ca a unora ca acestia este Imparatia Lui Dumnezeu!"

Din aceasta,eu inteleg ca noi, ca si copii suntem fara de pacat.
Înțelesul ar putea fi altul. Domnul nu îi primește pentru lipsa lor de păcat, ci pentru receptivitatea lor. Copiii sunt neformați, receptivi, maleabili. Ei sunt gata să primească împărăția cu inima deschisă, în timp ce maturii s-au obișnuit deja să meargă pe căi bătătorite, să înțeleagă în felul lor, s-au rigidizat.
În sensul ăsta trebuie să devenim și noi precum pruncii, adică să ne înmuiem inimile, să ne așezăm într-o stare potrivită de ascultare (receptivitate) față de Tatăl, să-I fim lui prunci.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.06.2013, 09:35:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cauza este insusi acest trup contaminat, stricacios.

Nici copiii nu sunt imaculati - pentru ca au un trup.
- sincera sa fiu,ma tem ca nu imi este prea clar...atunci,ce l-ar fi facut pe Iisus sa spuna despre copii ca "a unora ca acestia este Imparatia Lui Dumnezeu?" Oare si fara a fi imaculati putem intra in rai?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.06.2013, 10:06:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Înțelesul ar putea fi altul. Domnul nu îi primește pentru lipsa lor de păcat, ci pentru receptivitatea lor. Copiii sunt neformați, receptivi, maleabili. Ei sunt gata să primească împărăția cu inima deschisă, în timp ce maturii s-au obișnuit deja să meargă pe căi bătătorite, să înțeleagă în felul lor, s-au rigidizat.
În sensul ăsta trebuie să devenim și noi precum pruncii, adică să ne înmuiem inimile, să ne așezăm într-o stare potrivită de ascultare (receptivitate) față de Tatăl, să-I fim lui prunci.
Multumesc pentru aceasta frumoasa completare!
Personal,tind sa cred ca masura cu care cantareste omul nu este aceiasi cu care cantareste Dumnezeu...poate unii dintre noi considera copiii ca avand pacate,insa,Dumnezeu cauta la sufletul omului,exact cum frumos ai spus si tu N.Priceputu: la cat de "deschisa,receptiva si maleabila" este inima noastra in fata lui Dumnezeu,mai presus decat la multimea pacatelor sale!Caci degeaba facem ca scop al existentei noastre necaderea in pacat,daca inima noastra ramane stearpa si lipsita de iubire!
Talharul de pe cruce a fost mantuit,in pofida pacatelor sale,pentru ca a crezut si si-a deschis inima in fata Lui.Acolo nu a fost vorba despre o spovedanie a mintii,ci a sufletului,a unui om care isi traia ultimele clipe din viata in agonie...iar pentru aceste ultime clipe dintr-o viata de om,cand acest talhar si-a deschis sufletul,Dumnezeu i-a deschis usa Raiului:

"Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in rai" (Luca 23, 39-43)

Ne nastem deschisi catre Dumnezeu,"neformati"...dupa cum a spus N.Priceputu si intrebarea ar fi CINE ne formeaza astfel incat sa ne indepartam de Dumnezeu?Cum ajungem din acei copii cu inima deschisa si plina de iubire,de Dumnezeu,de oameni si fata de intreaga creatie,la stadiul de impietrire sufleteasca si departare de Dumnezeu in care ne aflam cei mai multi dintre noi?Si cum putem sa ne intoarcem la acel stadiu initial de inocenta,deschidere si iubire,de comuniune cu Dumnezeu?Insa,la asta cred ca deja a raspuns colegul nostru:

"să devenim și noi precum pruncii, adică să ne înmuiem inimile- si oare cum putem face asta daca nu prin Iubire?, să ne așezăm într-o stare potrivită de ascultare (receptivitate) față de Tatăl, să-I fim lui prunci!"...da,frumos,draga frate si iti multumesc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.06.2013 at 10:09:39.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.06.2013, 15:48:12
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cumva este doar un fel de a spune ca uram pacatul si nu omul...si pacatul de catre cine este comis,nu tot de om?Nu vine din niste trasaturi personale si profunde ale fiintei sale?
Iubirea presupune acceptare de sine si a celorlalti si nu are nimic a face cu incurajarea pacatelor,ci cu vindecarea sufletului.Nu este suficient sa ii spui unui om ca x sau y lucru este pacat si sa ii induci ca este necesar sa se urasca pentru asta!Stiu ca poate parea exagerat,insa daca dam perdeluta subtilitatilor la o parte,cam asta este mesajul care patrunde direct in subconstientul sau!
Pacatul este doar un efect al unor suferinte profunde ale fiintei umane,care tocmai de neacceptare,ura,violenta sau pierderi majore din viata sa au fost produse.Este important sa intelegem ca nu prin atacarea efectului,un om poate fi ajutat,ci prin a-l calauzi spre vindecarea cauzei,a ranii,de multe ori foarte adanci, din sufletul sau care il conduce spre a comite acel pacat.Iar ranile sufletului doar prin iubire si iertare pot fi vindecate.Oare nu tocmai de aceea mergem la spoveanie?Pentru ca avem nevoie sa fim iertati si sa ne iertam in acelasi timp noi pe noi insine?Oare nu de aceea suntem atat de insetati de iubirea lui Dumnezeu si o cautam in fel si chip,pentru ca sufletul nostru are nevoie de ea pentru a se vindeca?
Pentru ce,oare,acest cult pentru promovarea fricii si urii in randul crestinilor,cand iertarea si iubirea sunt tot ceea ce avem nevoie pentru a ne vindeca sufletul si a ne mantui?
Frica si controlul ar fi necesare doar daca am trai o credinta falsa,iluzorie,din ratiune si nu din inima,iar atunci avem nevoie de cat mai multe mijloace de control pentru a ingropa cat mai adanc in noi orice scapare a ceea ce suntem in realitate.Este ca si cum am purta o masca si ne-am preface ca noi suntem acea masca.
Se spune despre constiinta ca ar fi al saptelea simt al omului.Este ceea ce ne inalta ca fiinte umane,pentru ca aceasta constiinta,traita autentic,nu are legatura cu vreo norma,lege,porunca,frica sau ura autoimpusa ori indusa.Toate acestea din urma izvorasc din minte,din cap,in timp ce constiinta adevarata isi are radacinile in inima noastra.
Ca un mic exemplu:Una este o persoana care,sa spunem, nu isi inseala partenerul de viata,pentru ca se teme sa incalce normele sociale,divine s.a.m.d. si alta este cel care,nu ar putea sa il tradeze pe omul de langa el,pentru ca,pur si simplu a-i produce o suferinta fiintei dragi l-ar rani enorm chiar pe el insusi...
Despre asta vorbim...despre credinta traita in ratiune si cea izvorata din inima.Avem nevoie,desigur si de ratiune,insa sufletul este cel mai important si ,daca ele nu conlucreaza armonios prin intelepciunea atat a mintii,cat si a inimii,rezulta ca traim o incongruenta si ambivalenta afectiva si chiar spirituala...
Corect ar fi sa uram pacatul si nu pe pacatos. Pe el ar trebui sa-l ajutam in indreptare
Este greu pt mine, eu insami o pacatoasa, sa fac o delimitare intre pacat si pacatos. Dar incerc, ma straduiesc. Doar Dumnezeu si sfintii Lui o pot face. Dumnezeu separa pacatosul de pacatul lui.
Tu zici ca pacatul este un efect al suferintei. Parerea mea este ca singura suferinta care duce la pacat este suferinta din mandrie. Mandria este mama pacatelor, ea este sursa.
Celelalte suferinte, pe multi i-a despartit de pacat.
Rolul nostru, este sa-l conducem pe cel departat de Dumnezeu catre EL. Atat putem face noi. Si acolo, in turma lui Dumnezeu, se va adresa Lui, si EL face ce trebuie mai departe. Noi nu putem face mai mult. Sa ducem impreuna lupta cu ispitele. Ce mai putem face pentru aproapele este sa nu-l ispitim, sa nu-l smintim ci sa-l odihnim sufleteste. mai mult de atat poate face Dumnezeu prin duhovnicul ales.
Se promoveaza frica de Dumnezeu. Da. Inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu (Pildele lui Solomon). Frica de Dumnezeu ne tine departe de pacat.
Constiinta este glasul lui Dumnezeu in noi. De multe ori nu-l auzim din cauza galagiei gandurilor noastre, de multe ori il auzim dar il ignoram...
Pacatul trebuie refuzat din frica de Dumnezeu. El ne-a dat legea iubirii si in virtutea acestei legi sa ne lepadam de pacat. Prin pacatele noastre provocam durere; lui Dumnezeu, noua insine si celor de langa noi. Acesta este motivul pt care ar trebui sa ne departam de pacat.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.06.2013, 15:57:20
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Înțelesul ar putea fi altul. Domnul nu îi primește pentru lipsa lor de păcat, ci pentru receptivitatea lor. Copiii sunt neformați, receptivi, maleabili. Ei sunt gata să primească împărăția cu inima deschisă, în timp ce maturii s-au obișnuit deja să meargă pe căi bătătorite, să înțeleagă în felul lor, s-au rigidizat.
În sensul ăsta trebuie să devenim și noi precum pruncii, adică să ne înmuiem inimile, să ne așezăm într-o stare potrivită de ascultare (receptivitate) față de Tatăl, să-I fim lui prunci.
As mai adauga ceva la cele de mai sus. Parerea mea este ca Domnul ne indeamna sa fim ca pruncii si in privinta puterii lor de a ierta. Aceasta putere de a ierta deplin o au numai copilasii pt ca numai ei pot iubi curat si neconditionat.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.06.2013, 00:00:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
- sincera sa fiu,ma tem ca nu imi este prea clar...atunci,ce l-ar fi facut pe Iisus sa spuna despre copii ca "a unora ca acestia este Imparatia Lui Dumnezeu?" Oare si fara a fi imaculati putem intra in rai?
"Tot ce este necurat nu poate intra in Imparatia Lui Dumnezeu"

Iisus a postulat necesitatea "inocentei" pentru atingerea mantuirii.

Nu exista alta usa prin care sa se intre in "Imparatie".

Copiii sunt un exemplu inteligibil de inocenta, chiar daca aceasta nu este perfecta.

Iisus a exemplificat pedagogic, intuitiv, virtutea "inocentei".

-------------------------

"Inocenta" inseamna "fara parere de sine", in consecinta "fara iubire de sine".

Studiul "inocentei" este foarte aprofundat in budism.

Nu stiu daca ortodoxia are o definitie a inocentei validata canonic.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 14.06.2013 at 00:14:44.
Reply With Quote
Răspunde