Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.10.2010, 21:20:40
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nici nu stiu cum sa incep... Nu ma simt bine cand spun altora despre ce ma macina insa vreau sa aflu si parerea altora... Iubesc un baiat de 4 ani de zile...dar nu am ajuns la o hotarare privind casatoria pentru ca in urma cu 2 ani mi-a marturisit ca este gay si a incercat cu mine sa se schimbe dar nu a reusit... Spune ca nu il intereseaza sexul ci pur si simplu se simte stresat langa o fata si mult mai linistit in preajma unui baiat... De cand am aflat nu pot sa accept slabiciunea lui si am tot crezut ca Dumnezeu nu ne va lasa insa in prezent suntem aproape despartiti... Oricine ar spune ca sunt o fraiera si ca demult ar fi renuntat la el dar mie chiar imi pasa de el, de sufletul lui si nu pot sa mai fiu eu in lipsa lui... Cred ca se poate vindeca e chiar imposibil!? Problema majora e ca el nu mai crede si nu mai lupta pentru indreptare. s-a schimbat foarte mult si nu pot sa vad cum aluneca... Internetul il preocupa si sunt foarte multi in situatia lui... Spuneti-mi va rog e chiar imposibila minunea? Eu cred ca se poate dar poate sunt visatoare... Ce as putea face sa il castig? Il vreau pentru Dumnezeu! Nu vreau sa fie bataie de joc pentru nimeni!
Gabriela problema ta cred ca este, una destul de delicata,poate ca nu ar fi trebuit sa o dezbati chiar aici pe forum mai nimerit ar fi sa mergeti impreuna la un psiholog o consiliere familiara.
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.10.2010, 20:09:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dana-v Vezi mesajul
Incearca sa mergi la Parinti Duhovici din zona ta,cu siguranta ei iti vor da cele mai bune sfaturi,in vara cand am fost in concediu a fost la usa la Parintele Proclu cu o problema asemanatoare cu a ta,sau poti merge la Parintele Iustin esti aproape de dansi nu te lasa ca sa nu regreti o viata ca nu ai incercat tot ce ti-a stat in putinta.Dumnezeu sa te ajute
Multumesc de incurajare! Mereu am considerat ca trebuie sa lupt si ca nimic nu e intamplator. Am fost si la pr Proclu si la Pr. Iustin si la multi altii din tara. NU am stat degeaba si nu m-am lasat invinsa de cel rau pentru ca mi-e tare ciuda pe diavol! Pr Proclu mi-a luat capul in palme a fost atat de parintesc si plin de sfaturi, l-am simtit foarte aproape si foarte implicat. Si de altfel toti parintii cu care am vorbit, nimeni nu mi-a spus ca trebuie sa o iau la sanatoasa ceea ce mi-a dat putere sa merg inainte! Dumnezeu stie de ce a ingaduit sa intalnesc acest baiat eu incerc sa fac ce pot si bineinteles ca tot Dumnezeu hotaraste, eu doar vreau sa implinesc partea mea!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.10.2010, 20:11:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Multumesc de incurajare! Mereu am considerat ca trebuie sa lupt si ca nimic nu e intamplator. Am fost si la pr Proclu si la Pr. Iustin si la multi altii din tara. NU am stat degeaba si nu m-am lasat invinsa de cel rau pentru ca mi-e tare ciuda pe diavol! Pr Proclu mi-a luat capul in palme a fost atat de parintesc si plin de sfaturi, l-am simtit foarte aproape si foarte implicat. Si de altfel toti parintii cu care am vorbit, nimeni nu mi-a spus ca trebuie sa o iau la sanatoasa ceea ce mi-a dat putere sa merg inainte! Dumnezeu stie de ce a ingaduit sa intalnesc acest baiat eu incerc sa fac ce pot si bineinteles ca tot Dumnezeu hotaraste, eu doar vreau sa implinesc partea mea!
Sa te ajute Dumnezeu sa iei hotararea cea mai inteleapta si de folos pentru amandoi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.10.2010, 20:12:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Gabriela problema ta cred ca este, una destul de delicata,poate ca nu ar fi trebuit sa o dezbati chiar aici pe forum mai nimerit ar fi sa mergeti impreuna la un psiholog o consiliere familiara.
De ce sa nu fie si pe forum? Sunt convinsa ca multi care trec pe aici s-au confruntat cu probleme similare si apoi din toate se poate invata ceva...
NU zic ca psihologii nu au rostul lor dar eu prefer duhovnicii traitori!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.10.2010, 20:14:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu sa iei hotararea cea mai inteleapta si de folos pentru amandoi.
Multumesc Rodica50, sa ne ajute Dumnezeu pe toti!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.11.2010, 11:41:10
anoanima-anonima anoanima-anonima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Mesaje: 4
Implicit

Gabriela, stiu ca acum cateva luni ti-am spus ceva care mi se pare contradictoriu cu ceea ce iti voi spune acum, anume sa nu mai vrei sa fii impreuna cu el. Dar timpul a trecut si mi-am dat seama ca nu te-am sfatuit tocmai bine, in afara de faptul ca ti-am spus sa te rogi pentru el. Viata iti arata multe si, cum au mai spus si altii, trebuie sa te lupti cu toata puterea ta si cu toata nadejdea si credinta in Dumnezeu, si El te va ajuta sa-l aduci pe calea cea buna. Toti suntem oameni si gresim, ratacim in diferite pacate, asa cum a facut si el. Poate tu esti singura lui scapare pentru a se indrepta, poate numai prin tine va lucra Dumnezeu, prin rugaciunile si sfaturile tale, ca el sa se indrepteze si sa se intoarca la Dumnezeu. Totusi, trebuie sa ai grija si pentru tine, sa nu i se para doar ca a scapat de acest pacat, sa va casatoriti, si apoi sa revina la el. E mai bine sa astepti un timp, in care sa-l ajuti mereu cu sfaturi, sa-l trimiti sa se spovedeasca si sa te rogi pentru el si Dumnezeu sigur te va ajuta.
Acum mai este ceva. Poate nu este voia lui Dumnezeu ca voi doi sa fiti impreuna, de aceea, daca nu veti fi, sa nu fii dezamagita. Dar sigur este voia lui Dumnezeu ca el sa scape de acest pacat, iar tu trebuie sa fii mereu langa el si sa-l sfatuiesti ceea ce este bine pentru el. Dar poate Dumnezeu vrea sa fiti impreuna, asa ca e bine sa te rogi si pentru acest lucru.

Si inca ceva. Poti sa-l ajuti foarte mult daca dai la o manastire pomelnic cu numele lui sa se citeasca 40 de zile la rand la Sfanta Liturghie. Nici nu stii cat de mult il va ajuta Dumnezeu.
Iti doresc sa te ajute Dumnezeu si sa-ti asculte rugaciunile.
Doamne ajuta.

P.s.: eram userul Georgiana Gabriela

Last edited by anoanima-anonima; 02.11.2010 at 11:45:51.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.11.2010, 12:35:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anoanima-anonima Vezi mesajul
Si inca ceva. Poti sa-l ajuti foarte mult daca dai la o manastire pomelnic cu numele lui sa se citeasca 40 de zile la rand la Sfanta Liturghie. Nici nu stii cat de mult il va ajuta Dumnezeu.
Iti doresc sa te ajute Dumnezeu si sa-ti asculte rugaciunile.
Doamne ajuta.

P.s.: eram userul Georgiana Gabriela
Doamne ajuta !
Cand sfatuim sa fie pomenit cineva la sf.Liturghie trebuie sa tinem seama de urmatoarele aspecte:
Sa nu traiasca necununat ,sa nu blasfemieze ,sa nu aiba pacate mari nemarturisite ,sa fie botezat ortodox.
Se pot pomeni acest tip de persoane(gay) la sf.Maslu ,pentru vindecare ,la psaltire sau pur si simplu pomelnic obisnuit care nu se citeste la sf.Liturghie cu mentiunea pacatului pe care il are(pacatul malahiei).

Last edited by anita; 02.11.2010 at 12:39:22.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.11.2010, 17:20:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
(păcatul malahiei).
Malahia înseamnă onanie sau masturbare. Aici este vorba (probabil) de sodomie. E adevărat, sunt specii înrudite, din familia păcatelor contra firii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.11.2010, 18:20:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamne ajuta !
Cand sfatuim sa fie pomenit cineva la sf.Liturghie trebuie sa tinem seama de urmatoarele aspecte:
Sa nu traiasca necununat ,sa nu blasfemieze ,sa nu aiba pacate mari nemarturisite ,sa fie botezat ortodox.
Se pot pomeni acest tip de persoane(gay) la sf.Maslu ,pentru vindecare ,la psaltire sau pur si simplu pomelnic obisnuit care nu se citeste la sf.Liturghie cu mentiunea pacatului pe care il are(pacatul malahiei).
Asa este , nu se poate pomeni la Sfanta Liturghie. Stiam acest lucru. Doar Psaltire si Sfantul Maslu, Vecernie si Paraclisul Maicii Domnului, Slujba unui Acatist al unui Sfant si cam atat...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.11.2010, 22:45:54
anoanima-anonima anoanima-anonima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Asa este , nu se poate pomeni la Sfanta Liturghie. Stiam acest lucru. Doar Psaltire si Sfantul Maslu, Vecernie si Paraclisul Maicii Domnului, Slujba unui Acatist al unui Sfant si cam atat...
Aspectul asta nu l-am luat in seama, imi cer scuze. Eu ma gandeam ca doar are inclinatie spre homosexualitate, nu ca o si practica, si de aceea nu m-am gandit ca nu poate fi pomenit. Dar, aveti dreptate, celelalte Sfinte slujbe ii vor ajuta foarte mult.
Doamne ajuta!

Last edited by anoanima-anonima; 18.11.2010 at 22:48:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Da-ti o parere Darkanian Generalitati 3 19.01.2012 21:06:38
O parere! Hartford Generalitati 1 22.12.2011 13:32:51
o parere va rog Sergiu_A Vrajitoria 1 28.08.2011 06:39:34
Parere asmosis Generalitati 8 26.01.2009 23:13:49