Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.04.2009, 07:16:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, asa mi se pare si mie normal, ca sa-mi tin fagaduinta promisa.
Fiecare, cum crede, eu stiu ca nu voi muri de foame, insa fagaduinta am sa mi-o tin!

Multumesc bmd, pentru raspuns.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.04.2009, 11:04:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.195
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Prietene de c nu incerci sa raspunzi la intrebare? Prea mica scrisa? O maresc uite:
[SIZE=6]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]

[SIZE=6][SIZE=2]Dupa cum vezi noi vorbim de o perioada mai lunga si ne intrebam de ce a aparut acum NOUTATEA asta! Daca sti spune-ne si noua ca sa nu murim prosti, daca nu lasa pe cineva care stie![/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Pina la tine n-a vorbit nimeni de masoni sau de alte personaje imaginare (crede-ma in mintea mea nu exista astfel de personaje....cum este cu a ta, de vorbesti de ele?)[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Sfatul ca tineti post si daca-i dezlegare e grozav dar il stim si pe asta ce nu stim este ce-i cu dezlegarea asta [COLOR=red]PINA LA POSTUL SFINTILOR APOSTOLI!!!!![/COLOR][/SIZE]


[/SIZE]
Drăguț din partea ta că ai mărit să vedem și noi că una scrii în titlul topicului și alta întrebi după aia. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
Îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către Biserică.
A se reține că am scris acestea cu gândul la o igienă minimă pe care ar trebui să o manifestăm în discuțiile dintre noi în lipsa iubirii spre care tindem cu ajutorul postului, rugăciunii și tuturor celorlalte de folos. Mă simt fără falsă modestie (ca să nu zic smerenie) coresponsabil pentru asta.

Să fiți binecuvântați și dacă vă prisosește să ne dați și nouă!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2009, 13:04:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailc Vezi mesajul
drăguț din partea ta că ai mărit să vedem și noi că una scrii în titlul topicului și alta întrebi după aia. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către biserică.
A se reține că am scris acestea cu gândul la o igienă minimă pe care ar trebui să o manifestăm în discuțiile dintre noi în lipsa iubirii spre care tindem cu ajutorul postului, rugăciunii și tuturor celorlalte de folos. Mă simt fără falsă modestie (ca să nu zic smerenie) coresponsabil pentru asta.

Să fiți binecuvântați și dacă vă prisosește să ne dați și nouă!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.04.2009, 23:12:46
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
Îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către Biserică.
!
Ai dreptate! Mare dreptate! Mi-ar trebuii un post si mai lung, de fapt la pacatele mele ar trebuii sa traiesc doar in post si inmultirea vorbeii goale este cel mai mic pacat al meu....Mai citesc si eu cite ceva si unii spun ca "cine umbla cu intrebarea nu greseste" ori eu nefiind asa priceput m-am gindit sa intreb. A iesit prost! Nici vorba sa fi spus ca e prea multa dezlegare intrebarea era de ce a aparut acum, dintr-odata atita dezlegare? Nu cred ca biserica facs astfel de modificari fara motive!
Scuza-ma ca gindesc! Este si la mine tot defect profesional...sint un simplu sofer!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.04.2009, 23:27:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.195
Implicit

Hai să lăsăm astea. Mult folos duhovnicesc și Învierea Domnului cu bucurie, celor care aruncă un ochi pe-aici.
Iartă-mă prietene bmd!!!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.04.2009, 23:47:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ai dreptate! Mare dreptate! Mi-ar trebuii un post si mai lung, de fapt la pacatele mele ar trebuii sa traiesc doar in post si inmultirea vorbeii goale este cel mai mic pacat al meu....Mai citesc si eu cite ceva si unii spun ca "cine umbla cu intrebarea nu greseste" ori eu nefiind asa priceput m-am gindit sa intreb. A iesit prost! Nici vorba sa fi spus ca e prea multa dezlegare intrebarea era de ce a aparut acum, dintr-odata atita dezlegare? Nu cred ca biserica facs astfel de modificari fara motive!
Scuza-ma ca gindesc! Este si la mine tot defect profesional...sint un simplu sofer!
Marius dragă, mai în glumă , mai în serios, am unul din răspunsuri ( posibil ) : nu se mai vindea peștele și uite așa , vânzarea de pește s-a dublat, pentru că ( culmea ) mănâncă pește și cel ce ține post și cel ce nu ține post. Când apare dezlegare, tot românul știe de "eveniment". Și ca un răspuns personal, eu sunt înebunit după pește. Toată ziua aș-i mânca pește. Apropo, mai ști reclama lui Ceașcă ? ( cea de la Gară ) : "Nici o masă fără pește" ! Paște fericit, dragă Marius !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.04.2009, 23:49:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Marius dragă, mai în glumă , mai în serios, am unul din răspunsuri ( posibil ) : nu se mai vindea peștele și uite așa , vânzarea de pește s-a dublat, pentru că ( culmea ) mănâncă pește și cel ce ține post și cel ce nu ține post. Când apare dezlegare, tot românul știe de "eveniment". Și ca un răspuns personal, eu sunt înebunit după pește. Toată ziua aș-i mânca pește. Apropo, mai ști reclama lui Ceașcă ? ( cea de la Gară ) : "Nici o masă fără pește" ! Paște fericit, dragă Marius !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.04.2009, 13:51:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i bun raspunsul Cristi! Mai sus credinciosii ortodocsi tocmai s-au hotarit sa pasca si sa renunte la hrana animala! Si astia sint simplii credinciosi, nu se poate ca tocmai Biserica prin exponentii ei sa indemne la ucidera fintei astea minunate care este PESTELE!
Eu sint pescar...dar nu maninc decit f. rar peste pentru ca organismul meu il refuza. M-asi apuca si eu sa pasc dar din pacate nu pot renunta la un gratar de miel, vita sau porc!
Tote gindurile tale bune sa ti se intoarca insutit!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.04.2009, 14:53:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

preciez sinceritatea ta,drept pentru care, o sa-ti arat cine-mi face cu ochiul : (Ghita )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.04.2009, 16:02:05
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos a inviat!

De cand ma stiu, nu postesc miercurea si vinerea intre Inviere si Inaltare, nu fac metanii, nu stau in genunchi. Atata timp cat Hristos este ( inca) cu noi, ne bucuram. Inatarea cade joi pe data de 28 mai. Mai este dezlegare cum e firesc pana la Ovodania praznicului respectiv.
Pe data de 5 iunie este Ovodania praznicului Inaltarii si desi cade intr-o zi de vineri este tot dezlegare (datorita Ovodaniei). Apoi urmeaza saptamana de harti premergatoare fiecarui post. Deci TOT dezlegare. Nu se desfiniinteaza postul ci pur si simplu anul acesta distanta dintre Inaltare (Ovodanie) si perioada postului este foarte apropiata. Bucurie!
In alta ordine de ideii..diferentele din calendare exista, pentru ca NU se tiparesc in acelasi loc toate calendarele. Spre exemplu, un sfant "local" este trecut cu cruce rosie si dezlegare (uneori) pe cand in celelate zone e insemnat simplu cu o cruce neagra. Speram sa se rezolve acesta problema pentru a nu mai "incurca" crestinii. Sa se stie clar, azi ai voie sa manaci peste in toata tara sau nu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18