Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.08.2006, 17:50:55
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
tot insisti laurentiu deci iti voi satisface curiozitatea. Nu apartin nici unui cult momentan,deci sa iti prezint intreaga doctrina personala ar lua cam mult timp, dar iti pot prezenta cateva din punctele principale. Mai incolo daca ai nelamuriri intreaba-ma si iti raspund, pt ca oricum cred ca imi sunt numarate zilele pe forum.
In primul rand, si asta cred ca e cel mai important punct: Cred in Dumnezeu, cred ca intradevar Iisus poate fi considerat Fiul lui Dumnezeu, fiind omul perfect, ideal. Nu cred in doctrina trinitara, cred intr-un singur Dumnezeu,cred ca Iisus este intradevar un model de om ideal, ajungand sa fie "asemenea" Creatorului.
Cred in pacifism absolut, si respectarea tuturor fiintelor.
Cred in preotia universala, prin urmare nu cred ca o clasa clerica are vre-un rost, ba mai mult sunt de parere ca pun in pericol religia, pt ca de multe ori clerul abuza de puterea sa.
Cred in viata dupa moarte. Cred ca Dumnezeu fiind iubirea nu prea va condamna pe nimeni la iad, ci ne vom condamna singuri. Cred in existenta purgatoriului, ca stare temporara de iad, in sensul ca cei care totusi au sanse mici de scapare cu timpul vor trece de materialism si ura si vor ajung la starea de rai(cred ca raiul si iadul sunt stari ca tot veni vorba). Totusi nu exclud posibilitatea ca unele suflete sa respinga intratat Divinitatea si spiritualul incat sa ramana la starea de iad permanent.
Cred ca in mare ritualurile si obiecte ritualice(icoane,cruci) sunt irelevante in fata Creatorului, totusi ne ajuta pt ca uneori ne amintesc si de cele sfinte, deci nu le consider in nici un fel daunatoare, decat daca ar fi folosite spre exemplu pt profitul unora.
Nu cred ca Biblia e o carte ce trebuie luata la propriu, si nici sursa indiscutabila a adevarului sau o colectie de carti lipsita de erori(vedeti spre exemplu detalii despre cucificare, moartea lui Iuda, dar si alte exemple). Pe deoparte memoria umana e cam subreda, si poate ca unuia i s-a parut mai buna o idee decat alta.
Cred ca ratiunea si o minte deschisa sunt cele mai importante mijloace in dobandirea cunoasterii divinului.
Cred in anti-materialism
Cred ca anumite idei si principii ale unor religii inafara crestinismului,trebuie privite obiectiv,cele bune adoptate, cele rele respinse, cele ce practic nu aduc nici imbunatatiri considerabile nici orice fel de efecte negativ ar trebui privite cu indiferenta.
Cred ca sutele de reguli ale majoritatii religiilor sunt inutile,majoritatea fiind oricum deduse logic de orice persoana. Singura regula importanta ar fi Regula de Aur: "Fa altora ce ai vrea sa ti se faca tie. Fa bine tuturor". Conceptia de bine este inradacinata in sufletul fiecarui om, fiind partea divina a firii umane.
Si dupa acest "scurt" crez, aveti intrebari??
Din tot ce ai insirat tu aici, putem sa ne facem usor o idee despre cum va arata o viitoare religie ce va fi impusa odata cu globalizarea. Are toate elementele, mai ales prin faptul ca imprumuta cate ceva de la fiecare religie.
Nu zic ca religia crestin ortodoxa ar fi cea mai buna, cea mai tare sau in alt fel, zic doar ca sigur ca este mantuitoare. Gandeste-te putin la traditia Bisericii Ortodoxe Romane, adica la trecutul ei, la cati sfinti si calugari au trait respectand intocmai toate dogmele, acceptand Biblia si tot ce e scris in ea. Acesti sfinti reprezinta dovada fizica, daca vrei, prin existenta lor, ca prin ortodoxie ajungi la mantuire.
Credintele tale actuale sunt chiar mansonice, pentru binele tau, accepta crestinismul intocmai si atunci poti sa zici ca esti pe cale ce duce la mantuire.
Pe noi cei de pe forum nu ne superi deloc, poate din exces de zel unii mai fac niste afirmatii mai putin elocvente, tie singur iti faci rau. Drept dovada ca aceasta credinta nu este claita pe cateva betisoare, noi vom continua asa cum suntem, cuvintele tale nu schimba cu nimic starea noastra. Se pare ca tu esti cel ce va cadea... Nu-ti doresc asta, ai inca posibilitatea sa alegi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.08.2006, 18:02:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"Necredincioshii spre rushinea noastra , cred mai mult necredintzei lor de cat credem noi credintza noastra"
Arsenie Boca
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.08.2006, 18:11:30
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista. Cine vrea s-o vada si s-o inteleaga trebuie sa mearga in ea, sa se intereseze despre credinta. Cine nu, si arunca cu noroi, nu trebuie bagat inseama. Parintele Boca spunea, sa vorbesti cu cei care iti folosesc timpul, vorbind lucruri folositoare tie si lui. Iar eu zic:Cine iti ocupa timpul cu nimicuri, lasa-l in pace, ignora-l. Doamne ajuta.:)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.08.2006, 19:07:27
Daria Daria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Bine v-am gasit.

Citesc si recitesc post-urile acestui topic si nu-mi revin din uimire.

Mi-as fi dorit niste discutii constructive, din care sa ne folosim cu totii - mai ales ca am auzit multe lucruri bune despre acest forum. Vad insa prea multe lupte de orgolii, tonuri intepate si ironice, jigniri (si aici nu ma refer numai la acest topic). Nu va suparati ca va spun, dar la lucrurile astea asist si prin biserici, din partea celor care se considera "induhovniciti" si care, de fapt, sunt sufocati de mandrie si de rautate. Ma gandesc cu usurare ca la Judecata nu voi fi intrebata ce studii teologice/filozofice am facut, sau daca stiu sa scriu corect gramatical, sau altele asemenea.

Cat despre cei care neaga credinta ortodoxa, ei nu stiu ce anume neaga. Nu cred ca vreun om poate respinge dragostea lui Dumnezeu, dupa ce a cunoscut-o. Sunt insa printre ei destui care Il cauta cu adevarat pe Dumnezeu, dar care resping rigiditatea, formalismul, aroganta; pe acestia, cat de mult ii ajuta crestinii sa se apropie de Hristos? Am citit undeva, nu mai tin minte unde, o afirmatie a Sf. Ioan Gura de Aur - daca drept-credinciosii ar trai credinta crestina cum trebuie, atunci paganii s-ar fi convertit la crestinism...

Cer iertare daca am deranjat pe cineva. Si ma intreb daca mai merita sa accesez acest forum - din ce am vazut pana acum, nu se deosebeste cu nimic de alte forum-uri "laice". Este pierdere de timp si prilej de sminteala.

Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.08.2006, 21:12:21
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nimeni nu este cum pretinde ca ar vrea sa fie cei din jurul lui
Asha ca mandria este o patima de care totzi suferim mai mult sau mai putzin
asha ca artand cu degetul spre mandria altora nu vom fi nici buni nici mai sporitzi duhovniceshte decat aceshtia
De fapt paruta smerenie este una dintre culmile mandriei
nu putem vorbi despre mandrie la fel cum vorbim despre crima pentru ca de mandrie totzi suferim chiar daca nu vrem sa recunoashtem
Omul mandru se vede pe sine plin shi de celelalte virtutzi
Cand va ajunge cineva sa creada ca este smerit atunci va trebui sa de-a fuga la duhovnic pentru izbavire
Asha ca niciodata nu vom gasi forumul perfect.
Aceste citate sunt descrise din cartea "Despre infruntarea necazurilor"
la rubrica "De ce nu ne ajuta Dumnezeu"
"Despre increderea nemasurata in propriile puteri"
DAnion Vasile
Care mi s-a parut foarte intersanta
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.08.2006, 11:00:26
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Ce se intampla oameni buni? Nu mai incapem unii de altii pe forum? Cum nu sta omul cu ochii pe fiecare postare cum o luati "pe aratura". Va rog mult sa incercati sa fiti mai intelegatori si chiar daca unii dintre membrii nostri incearca sa iste mici certuri, sa-i lasam in pace sa se lamureasca singuri ca nu au loc pe acest forum.

Va multumesc si astept intelegere.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.10.2006, 09:22:48
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Chiar referitor la cel care a spus ca exista o substanta, asemanatoare cu lumina care vine de inviere. Vreau sa-ti spun ca asa spuneau catolicii sau armenii, nu mai stiu exact, si au pus la mormantul Domnului candele, iar in loc de fitil de panza, au pus cuie. Te las pe tine sa te intrebi, oare a aprins Sfanta Lumina cuiele pentru a dovedi a nu stiu cata oara ca SINGURUL ADEVAR E ORTODOXIA, sau nu? Si te rog sa-ti dai cu parerea vis-a-vis de intrebarea amintita.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.10.2006, 10:47:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan82mihai
Chiar referitor la cel care a spus ca exista o substanta, asemanatoare cu lumina care vine de inviere. Vreau sa-ti spun ca asa spuneau catolicii sau armenii, nu mai stiu exact, si au pus la mormantul Domnului candele, iar in loc de fitil de panza, au pus cuie. Te las pe tine sa te intrebi, oare a aprins Sfanta Lumina cuiele pentru a dovedi a nu stiu cata oara ca SINGURUL ADEVAR E ORTODOXIA, sau nu? Si te rog sa-ti dai cu parerea vis-a-vis de intrebarea amintita.
Normal ca pentru a dovedi Pentru ca Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci ca el sa se intoarca si sa fie viu
El doreste ca toti sa vina la adevarata credinta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.10.2006, 10:49:05
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pentru ca nimic nu este intamplator si Dumnezeu le randuieste pe toate.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.10.2006, 16:53:26
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
tot insisti laurentiu deci iti voi satisface curiozitatea. Nu apartin nici unui cult momentan,deci sa iti prezint intreaga doctrina personala ar lua cam mult timp, dar iti pot prezenta cateva din punctele principale. Mai incolo daca ai nelamuriri intreaba-ma si iti raspund, pt ca oricum cred ca imi sunt numarate zilele pe forum.
In primul rand, si asta cred ca e cel mai important punct: Cred in Dumnezeu, cred ca intradevar Iisus poate fi considerat Fiul lui Dumnezeu, fiind omul perfect, ideal. Nu cred in doctrina trinitara, cred intr-un singur Dumnezeu,cred ca Iisus este intradevar un model de om ideal, ajungand sa fie "asemenea" Creatorului.
Cred in pacifism absolut, si respectarea tuturor fiintelor.
Cred in preotia universala, prin urmare nu cred ca o clasa clerica are vre-un rost, ba mai mult sunt de parere ca pun in pericol religia, pt ca de multe ori clerul abuza de puterea sa.
Cred in viata dupa moarte. Cred ca Dumnezeu fiind iubirea nu prea va condamna pe nimeni la iad, ci ne vom condamna singuri. Cred in existenta purgatoriului, ca stare temporara de iad, in sensul ca cei care totusi au sanse mici de scapare cu timpul vor trece de materialism si ura si vor ajung la starea de rai(cred ca raiul si iadul sunt stari ca tot veni vorba). Totusi nu exclud posibilitatea ca unele suflete sa respinga intratat Divinitatea si spiritualul incat sa ramana la starea de iad permanent.
Cred ca in mare ritualurile si obiecte ritualice(icoane,cruci) sunt irelevante in fata Creatorului, totusi ne ajuta pt ca uneori ne amintesc si de cele sfinte, deci nu le consider in nici un fel daunatoare, decat daca ar fi folosite spre exemplu pt profitul unora.
Nu cred ca Biblia e o carte ce trebuie luata la propriu, si nici sursa indiscutabila a adevarului sau o colectie de carti lipsita de erori(vedeti spre exemplu detalii despre cucificare, moartea lui Iuda, dar si alte exemple). Pe deoparte memoria umana e cam subreda, si poate ca unuia i s-a parut mai buna o idee decat alta.
Cred ca ratiunea si o minte deschisa sunt cele mai importante mijloace in dobandirea cunoasterii divinului.
Cred in anti-materialism
Cred ca anumite idei si principii ale unor religii inafara crestinismului,trebuie privite obiectiv,cele bune adoptate, cele rele respinse, cele ce practic nu aduc nici imbunatatiri considerabile nici orice fel de efecte negativ ar trebui privite cu indiferenta.
Cred ca sutele de reguli ale majoritatii religiilor sunt inutile,majoritatea fiind oricum deduse logic de orice persoana. Singura regula importanta ar fi Regula de Aur: "Fa altora ce ai vrea sa ti se faca tie. Fa bine tuturor". Conceptia de bine este inradacinata in sufletul fiecarui om, fiind partea divina a firii umane.
Si dupa acest "scurt" crez, aveti intrebari??
Din tot ce ai insirat tu aici, putem sa ne facem usor o idee despre cum va arata o viitoare religie ce va fi impusa odata cu globalizarea. Are toate elementele, mai ales prin faptul ca imprumuta cate ceva de la fiecare religie.
Nu zic ca religia crestin ortodoxa ar fi cea mai buna, cea mai tare sau in alt fel, zic doar ca sigur ca este mantuitoare. Gandeste-te putin la traditia Bisericii Ortodoxe Romane, adica la trecutul ei, la cati sfinti si calugari au trait respectand intocmai toate dogmele, acceptand Biblia si tot ce e scris in ea. Acesti sfinti reprezinta dovada fizica, daca vrei, prin existenta lor, ca prin ortodoxie ajungi la mantuire.
Credintele tale actuale sunt chiar mansonice, pentru binele tau, accepta crestinismul intocmai si atunci poti sa zici ca esti pe cale ce duce la mantuire.
Pe noi cei de pe forum nu ne superi deloc, poate din exces de zel unii mai fac niste afirmatii mai putin elocvente, tie singur iti faci rau. Drept dovada ca aceasta credinta nu este claita pe cateva betisoare, noi vom continua asa cum suntem, cuvintele tale nu schimba cu nimic starea noastra. Se pare ca tu esti cel ce va cadea... Nu-ti doresc asta, ai inca posibilitatea sa alegi.
"Din tot ce ai insirat tu aici, putem sa ne facem usor o idee despre cum va arata o viitoare religie ce va fi impusa odata cu globalizarea. Are toate elementele, mai ales prin faptul ca imprumuta cate ceva de la fiecare religie. "
In nici un caz...ideiile nu sunt imprumutate chiar din toate religiile...sunt in general un monoteism inspirat din cresinism, si un principiu comun si care tine mai degraba de bun simt. Daca se va impune principiul "Tratati pe altii cum ati vrea sa fiti tratati" o data cu globalizarea, as devenii un sustinator al acesteia.(pentru eventuala curiozitate a unora: sustin colaborarea intre toate natiunile dar si existenta acestor natiuni)

"Nu zic ca religia crestin ortodoxa ar fi cea mai buna, cea mai tare sau in alt fel, zic doar ca sigur ca este mantuitoare."
E subiectiv, dar daca tu asta crezi pot eu sa te contrazic?

"Gandeste-te putin la traditia Bisericii Ortodoxe Romane, adica la trecutul ei, la cati sfinti si calugari au trait respectand intocmai toate dogmele, acceptand Biblia si tot ce e scris in ea. Acesti sfinti reprezinta dovada fizica, daca vrei, prin existenta lor, ca prin ortodoxie ajungi la mantuire."
Fiecare religie isi are sfintii si martirii.

"Credintele tale actuale sunt chiar mansonice, pentru binele tau, accepta crestinismul intocmai si atunci poti sa zici ca esti pe cale ce duce la mantuire. "
Ma simt chiar flatat ca esti atat de ingrijorat de binele meu. Credintele mele nu sunt chiar masonice...desi pot vedea anumite tangente cu ce declara OFICIAL masoneria(principiul ratiunii, ajutorarea celorlalti,viziunea unui singur creator) dar iti garantez ca nu apartin niciunei organizatii si ca ce cred eu e independent de ce cred altii. Daca sunt masonii de acord cu mine e treba lor.

"Se pare ca tu esti cel ce va cadea..."
Eu nu ma lupt cu o credinta deci aici nu sunt invinsi si invingatori. Eu in viziunea personala sper sa nu decad, si sa continui sa nu imi compromit credintele si sa imi respect principiile. Numai bine teodor...

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 10:53:21
exista Biserica Ortodoxa autonoma? paraschiva Generalitati 6 18.04.2008 07:56:16